Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy zbliżamy się do końca.......?
Autor Wiadomość
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-26, 21:12   

joko napisał/a:
Komplecik napisał/a:
joko napisał/a:

Jak nigdy nie obrażam się na nowe technologie,

:-P Zdajesz sobie sprawę że wcześniej czy później nie nadążysz a technologia cie pożre, znaczy każdego zniszczy, będziesz tęsknił za starym, ci którzy utyskuja teraz technologia pożera nie nadążają, podgonisz jeszcze chwilę i pękniesz, a tępo coraz szybsze
Tęsknimy za starymi czasami był czas na wszystko, teraz jest pogoń gadżeciarska, powiedz co ci daje ten elektryk bezsens, kamper jak sam stwierdziłeś bezsens lepsza była polintegra, takich pułapek jest sporo. No ale :ok
:szeroki_usmiech :spoko


No właśnie chodzi o to Kompleciku , że dlatego nie obrażam się na nowe technologie , aby mnie nie pożarły :wyszczerzony:
Ja się tym bawię, a bawiąc uczę . Wolę zawczasu poznać i ocenić czy dana rzecz jest dla mnie dobra czy zła , niż mam się kiedyś obudzić z ręką w nocniku :-P
Jeśli coś okazuje się złe, albo ryzykowne to zanim nadejdzie czas w którym będę na to zdany, wiem już czego unikać albo jak obejść coś czego uniknąć nie mogę :ok
Czasem trzeba zapłacić frycowe , coś stracić , aby w przyszłości zyskać , lub uniknąć jeszcze większej straty :bigok

Wszelkie nowości oprócz marchewki którą nam dają ,a sobie pozostawiając kijek, dążą do naszego zniewolenia i nie ma żadnego znaczenia jak długo w tym siedzisz.Wchodzisz w to i już Cię mają.Nam może się wydawać że nie dajemy się kontrolować.Ale to tylko nam się tak wydaje.
Ostatnia wolność jak nam została to gotówka.Jak za coś płacę uczciwie zarobionym groszem to dlaczego bank i inne powiązane instytucie mają wiedzieć kiedy,ile i na co je wydaje.Zabiorą nam gotówkę to już nic się przed urzędami nie ukryje.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-04-27, 20:52   

darek 61 napisał/a:

Czegoś nie ogarniam


Sądząc po zadawanych pytaniach to raczej chyba wszystkiego :spoko

darek 61 napisał/a:

Jeżeli do względnej przyzwoitej jazdy potrzebne jest 100 KW mocy silnika, to również takiej mocy powinien być agregat, pod podłogą taki się nie zmieści.


Ale na podstawie czego sądzisz , że do przyzwoitej jazdy potrzebny agregat 100KW ?
Chyba nie chcesz zasilać silnika elektrycznego wprost z agregatu ?
W hybrydzie szeregowej o której ja piszę, do przyzwoitej jazdy potrzebny jest odpowiedniej mocy silnik elektryczny a nie agregat .
Agregat wystarczy taki, który zapewni uzupełnienie średniego zużycia energii na wymaganym dystansie ...... i to tylko wtedy kiedy chcemy uzyskać zasięg zależny wyłącznie od pojemności zbiornika paliwa agregatu ....... a to w przypadku kampera o którym piszę niekoniecznie jest potrzebne.

Poniżej załączam przykładowy wykres charakterystyki popularnego silnika spalinowego stosowanego w kamperach (Fiat Multijet 130), który ma te prawie 100KW mocy katalogowej na którą się powoływałeś . Jak ten silnik napędza kampera i czy są to parametry "przyzwoite" to chyba wielu czytających jest w stanie odpowiedzieć .
Jak wynika z wykresu pełną moc (96KW) może uzyskać tylko w zakresie mniej więcej 2800-3000 obr/min. W pozostałym zakresie moc maksymalna jest mniejsza i przykładowo przy 2000 obr/min to co silnik może wygenerować to tylko 80KM (59KW). Może nie oznacza że musi, a w praktyce jest to tylko tyle mocy ile potrzeba. Jeśli jedziesz pod górę z pedałem gazu w podłodze , a obrotomierz wskazuje 2000 obr/min to zgodnie z wykresem silnik generuje te 59KW. Jadąc w zakresie 2000 obr/min po prostej generowana moc będzie dużo mniejsza ( w granicach 20-25kW), a z górki zerowa. Ponieważ duża moc (a tym bardziej maksymalna) wykorzystywana jest w rzadkich i bardzo krótkich odcinkach, dlatego średnia zużycia mocy jest dużo niższa od mocy maksymalnej (Dla kampera z silnikiem Multijet 130 jest to 20-25KW).

W przypadku silnika elektrycznego sytuacja jest jeszcze o wiele lepsza, bo jego charakterystyka jest praktycznie płaska , co oznacza że moc maksymalną i moment obrotowy ma praktycznie stały w całym zakresie obrotów . Dzięki temu może ruszać nawet pod stromą górę bardzo płynnie , jechać pod nią tak samo sprawnie z minimalną jak i dużą prędkością (nie ma potrzeby utrzymywania obrotów w zakresie mocy maksymalnej, bo ona jest zawsze), a zużycie energii jest tylko takie jakie wynika z wykonanej pracy (czysta fizyka) .

Wracając do kampera z napędem w formie hybrydy szeregowej (napęd na koła z silnika elektrycznego zasilanego z niedużej baterii pełniącej funkcję bufora energii i uzupełnianej ze spalinowego agregatu prądotwórczego ), to jeśli przykładowo średnie zużycie energii na dystansie 100km wyniesie 20kWh , a średnia prędkość z jaką pokonamy ten dystans to 50km/h (przeciętny wynik dla poruszania się po europejskich landówkach) to pełne uzupełnienie energii w buforze zapewni agregat o mocy zaledwie 10KW.
Jeśli ten sam dystans pokonamy ze średnią prędkością 100km/h (dla kampera to już średnia autostradowa) , to wtedy neutralność energetyczną zapewni agregat 20KW, a to tylko 20% tego co sugerowałeś.

Przy moich założeniach konstrukcyjnych, gdzie poza agregatem zasilanie układu ma zapewnić 3kWp PV , a buforem energii ma być bateria 20kWh , agregat 10KW jest wystarczający nawet dla założeń jazdy autostradowej . W takim układzie przy dziennych przebiegach na poziomie 100-150km podczas przykładowo zmiany miejscówki , agregat nie musiał by być w ogóle używany.

Jeśli chodzi o wagę to mamy tak:

Bateria 20kWh - 100kg
Agregat 10-20KW - 30-50kg
Silnik elektryczny 100KW - 30kg
-------------------------------------------
RAZEM 160-180kg

Ile waży silnik z Ducato wraz z osprzętem i skrzynia biegów ?

:spoko

chip-tuning-Fiat-Ducato-250-130-Multijet-2.3-JTD-130-KM-96-kW-2021-MT.png
Plik ściągnięto 4 raz(y) 119,64 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-27, 20:56   

joko napisał/a:
...Ile waży silnik z Ducato wraz z osprzętem i skrzynia biegów ?...


o zbiorniku paliwa i układzie wydechowym nie wspomnę.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-04-27, 21:04   

Cyryl napisał/a:
joko napisał/a:
...Ile waży silnik z Ducato wraz z osprzętem i skrzynia biegów ?...


o zbiorniku paliwa i układzie wydechowym nie wspomnę.


Fakt, o wydechowym zapomniałem , a zbiornik paliwa specjalnie pominąłem bo może ktoś chciałby go pozostawić i zamiast 100l ON wozić w nim 100l PB95 do agregatu i taką hybrydą zajechać sobie bez ładowania i tankowania do Grecji :szeroki_usmiech
Oczywiście zapałki na oczy i co 12h zamiana z żoną (oczywiście "w locie" bez zatrzymywania) :spoko

Zatem ile waży silnik Multijet 130 wraz z osprzętem , skrzynia biegów i układ wydechowy ?
Szukałem na szybko i nie mogę znaleźć , ale obstawiam jakieś 250-300kg .... dużo, mało ?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-27, 22:22   

Czyli tak jak napisałem zajedziemy na miejsce i cisze nam zastąpi pyrkający godzinami agregacik.Pozostaje współczuć sąsiadom .
A właściwie po co ta kombinacja,samochody dostawcze i specjalne zapewne będą produkowane nadal.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-04-27, 22:25   

Cyryl - piwo dla Ciebie za intelektualne wsparcie dla joko . Tak trudno obronić wynik dodania dwa do dwóch. I, w zasadzie nie bardzo wiadomo dla kogo ten wynik ustalać? Więc wspieraj go i zapewniam, że takich jak Wy ale milczących, jest nas więcej.
Fajnie się czyta a kierunek i finał jest tak oczywisty. Nachodzi myśl, czy przypadkiem oponenci nie produkują postów tylko po to, aby zachęcić joko do podania kolejnej dawki wiedzy :shock: .
Przypomina to troszkę dyskusję na naszym forum o winietach na Węgrzech - D1 czy na pewno D2 - ale ta jest o niebo ciekawsza.
Joko - sto lat i obyś nie zrezygnował z nas kiedyś, jak Bronek.
P.S. Kocham karty kredytowe. Unikam w ten sposób noszenia pieniędzy, w tym bilonu zwłaszcza. Wydawanie reszty zajmuje czas a dodatkowo stanowi okazję do przenoszenia zakażeń.
Daje kontrolę nad nami ale gdy działamy legalnie nie powinno to nikomu przeszkadzać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-04-27, 22:34   

I o kartach jeszcze - koszt wyprodukowania pieniądza jest ogromny a karty dają oszczędność.
Podobnie jak transakcje w internecie a nie wizyty osobiste w bankach, sklepach czy punktach obsługi klienta w dowolnej branży.
I może to nie spisek i chęć inwigilacji a zwykłe reguły ekonomii decydują o tym, że brak kosztów z utworzeniem placówki, zatrudnieniem personelu powodują obniżenie kosztów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-04-27, 22:35   

rakro1 napisał/a:

Daje kontrolę nad nami ale gdy działamy legalnie nie powinno to nikomu przeszkadzać.

A jeśli przeszkadza,chciałbyś odebrać im to prawo.
Chciałbyś by u nas było tak jak w Chinach.
https://www.google.com/ur...ShzB2bm8zpS9zhP
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Den-tal 
zaawansowany

Twój sprzęt: Pathfinder
Nazwa załogi: An-To
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Wrz 2012
Piwa: 26/3
Skąd: Szwecja
Wysłany: 2023-04-27, 23:34   

joko! Najlepsza hybryda to silnik elektryczny i agregat na wodor. Wtedy jestes zielony jak ten listek figowy. I takie samochody zreszta juz jezdza :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-04-27, 23:53   

darek 61 napisał/a:
Czyli tak jak napisałem zajedziemy na miejsce i cisze nam zastąpi pyrkający godzinami agregacik.



Czyli tak jak myślałem ..... odpowiadając na "Czegoś nie ogarniam" ;)

Z wrodzonej grzeczności i kultury osobistej odpowiedziałem dość uważam szczegółowo i jak umiałem możliwie prosto nie będąc pewny , czy podstawy fizyki ogólnej, matematyki, elektrotechniki i termodynamiki są w zakresie Twojej percepcji, lecz po tym iż zadając pytanie z założenia nie szukasz odpowiedzi , a jedynie pretekstu do dalszej dyskusji na tematy ogólne .... wnioskuję żeś Humanista :bigok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-04-28, 00:07   

Den-tal napisał/a:
joko! Najlepsza hybryda to silnik elektryczny i agregat na wodor. Wtedy jestes zielony jak ten listek figowy. I takie samochody zreszta juz jezdza :spoko


Wiem, opisywałem to rozwiązanie w różnych wątkach już ze trzy razy ......albo lepiej :szeroki_usmiech

Agregat spalinowy jako range extender był jedynie jako rozwiązanie tymczasowe na dziś, dla sceptyków którzy jutra nie są w stanie ogarnąć .

Zastanawia mnie tylko co rozumiesz przez "agregat na wodór" ?
Jeśli chodzi Ci o wodorowe ogniwo paliwowe to ok i dwie łapki w górze ...... ale jeśli spalinowy agregat prądotwórczy "opalany" wodorem to zupełnie nie.
Silnik spalinowy zasilany wodorem, to coś jak parowy z kotłem opalanym ..... benzyną :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2023-04-28, 00:25   

nie jesteście trochę za starzy by się tym tak szczególnie turbować ;)
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-04-28, 00:27   

rakro1 napisał/a:
Nachodzi myśl, czy przypadkiem oponenci nie produkują postów tylko po to, aby zachęcić joko do podania kolejnej dawki wiedzy :shock: .


Jestem tego świadomy :bigok

rakro1 napisał/a:

Przypomina to troszkę dyskusję na naszym forum o winietach na Węgrzech - D1 czy na pewno D2


Fakt , taki sam "Dzień Świstaka" :haha:

rakro1 napisał/a:

Joko - sto lat i obyś nie zrezygnował z nas kiedyś, jak Bronek.


Ponieważ nie wiem w jakim Jesteś wieku , jako 52-latek również życzę Tobie ... +48 :szeroki_usmiech :bukiet:

rakro1 napisał/a:

P.S. Kocham karty kredytowe. Unikam w ten sposób noszenia pieniędzy, w tym bilonu zwłaszcza. Wydawanie reszty zajmuje czas a dodatkowo stanowi okazję do przenoszenia zakażeń.
Daje kontrolę nad nami ale gdy działamy legalnie nie powinno to nikomu przeszkadzać.


Zgoda .... ale pod warunkiem, że druga strona też działa legalnie ...... i że zawsze tak będzie :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-04-28, 00:34   

bert napisał/a:
nie jesteście trochę za starzy by się tym tak szczególnie turbować ;)


No co Ty ...... ja 100lat będę miał w 2071r, więc w ostatnią podróż na pewno pojadę zero-emisyjnym elektrycznym caravanem zasilanym generatorem zimnej fuzji :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-04-28, 06:25   

joko napisał/a:
neutralność energetyczną zapewni agregat 20KW,

:spoko

Pewnie że tak, ten jest akurat ciut większy 22kv :ok

To w ramach humoru ;)

Screenshot_20230428_062737.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 80,33 KB

_________________
komplet
Ostatnio zmieniony przez Komplecik 2023-04-28, 06:51, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***