Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
pólnocne Włochy z osobą niepełnosprawną
Autor Wiadomość
grzegorz_wol 
weteran

Twój sprzęt: Knaus 595 '98
Nazwa załogi: powolniaki
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2015
Piwa: 79/64
Skąd: Piła
Wysłany: 2023-05-23, 08:39   

Area sosta to coś pośredniego pomiędzy kempingiem a parkingiem, z tą różnicą że jest dedykowany dla kamperów. Czasami to część parkingu wyodrębniona dla kamperów, czasami nie jest wyodrębniona, czasami jest za szlabanem i strzeżona a czasami to po prostu większe miejsca parkingowe dla większych samochodów. Przeważnie możesz (jak akurat wszystko działa) zrobić serwis. Czasami możesz się wykąpać bo są sanitariaty. Ceny musisz sprawdzać na bieżąco np. w zeszłym roku w Gubbio 10Eur za dobę za kampera bez prądu.

Ja tam jestem fanem AS bo jeśli jakaś gmina wywaliła kasę na takie miejsce specjalnie dla takich jak ja to z nich korzystam. Przeważnie są w czujnych, dobrze skomunikowanych miejscach i po prostu w danej okolicy nie znajdziesz lepszego miejsca na parking.

Dodatkowo kwestia bezpieczeństwa. To trochę się zmieniło na gorsze. 10 lat temu Włosi rowery zostawiali pod sklepem bez zabezpieczeń. Siedem już czymś przypinali. Pięć lat temu już zostawała goła rama z zabezpieczeniem.

Co do nocowania na dziko to.... kiedyś wybrałem się gdzieś wieczorkiem rowerem w mega spokojnej okolicy jak dojechałem do przestrzelonego wielokrotnie na wylot znaku drogowego ... to droga powrotna minęła mi jakoś żwawiej. :ok

I to było na północy nie gdzieś koło Neapolu.

Możesz też brać pod uwagę Agroturystyki - przeważnie tańsze od kempingu a nierzadko ze sporymi basenami itp.

Jak nie masz park4night to sobie zainstaluj. Jak lubisz przyoszczędzić to zainstaluj sobie Prezzi Benzina bo mnie wkurzało zawsze jak gdzieś np. dwa kilometry od miejsca gdzie zatankowałem zobaczyłem stację z dużo niższymi cenami. Tylko sprawdzaj kiedy w aplikacji aktualizowali cenę.
:spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-05-23, 22:13   

park4night korzystałem kiedyś. Teraz słyszałem, że jest płatna ale to chyba nie są miliony więc zamierzam zainstalować. Czy tam może jest opcja planowania trasy? Ew. czego oprócz google maps używacie do zaplanowania trasy z punktami noclegowymi?

Rozumiem, że te Area Sosta nie trzeba rezerwować wcześniej?

Dzisiaj oglądałem etap Giro i niestety jechali wzdłuż Gardy. Jak rodizna zobaczyła to stwierdziliśmy, że musimy tam pojechać. Nawet bez kamperowania. Poprostu przejechać sie wzdłuż, zatrzymać się gdzieś na chwilę popatrzeć na widoki, potem gdzieś stanąć coś zjeść i jechą dalej.

Opcja z rowerami zaczęła bardziej kiełkować w naszych głowach i chyba tak zrobimy. Wydaje się to rozsądną opcją na zwiedzanie. Więc jakbyście mieli tu porady, które miejsca warto zrobić z rowerami to poproszę. Oczywiście w obrębię tej trasy, która jest w pierwszym poście (trasa jeszcze nie zafixowana więc propozycje w północnych Włoszech mile widziane).
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-05-24, 00:03   

boru napisał/a:

Rozumiem, że te Area Sosta nie trzeba rezerwować wcześniej?


Nawet chyba się nie da :spoko

Area Sosta to nic innego jak taki włoski Stellplatz ;)

Problem jest inny , bo to nie są zazwyczaj duże parkingi i w sezonie może się okazać że ciężko będzie gdziekolwiek miejsce znaleźć. Jeśli zaplanujesz sobie jakieś konkretne lokalizacje to proponuję tak sobie to ustawić, aby być tam zawsze w okolicach południa, albo nawet przed południem, kiedy ci co jadą dalej zwalniają miejsca , a nowi jeszcze nie dojechali.
Największy ruch na Area Sosta robi się zazwyczaj późno po południu i pod wieczór , kiedy dużo kamperów szuka noclegu.
W zeszłym roku byłem w północnych Włoszech we wrześniu czyli teoretycznie już po sezonie, ale miejsca na Area Sosta kończyły się zazwyczaj już po 17'tej . Wieczorem robił się ruch, ale każdy robił 'w tył zwrot" bo nie było się już gdzie wcisnąć.
Tam gdzie na obsłudze jest jeszcze żywy człowiek , zdarzało się tak, że spóźnialskich ustawiali gdzie się dało , poza miejscami parkingowymi, ale większość jest już zautomatyzowana a z "bankomatem" nie pogadasz :szeroki_usmiech

To jest ogólnie teraz spory kłopot we Włoszech (i nie tylko u nich), że coraz więcej miejsc jest zautomatyzowanych . Fajnie jak wszystko działa ..... ale u Włochów zazwyczaj nie :lol:
Masz potem takie kwiatki, że opłacasz postój na Area Sosta , podjeżdżasz pod szlaban ......a ten ani drgnie , a powinien odczytać rejestrację i otworzyć. Na monitorze w tym "bakomacie" co zastępuje obsługę pisze że pobyt opłacony i zakończony .......no i co ? , nie ma nawet komu po ryju dać :ok
Albo zjeżdżasz z autostrady , podjeżdżasz pod bramkę , wszystko niby działa .... ale monitor się sfajczył i cały proces płatności robisz "po omacku" ..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzegorz_wol 
weteran

Twój sprzęt: Knaus 595 '98
Nazwa załogi: powolniaki
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2015
Piwa: 79/64
Skąd: Piła
Wysłany: 2023-05-24, 09:34   

Taką taktyczną zaletą tego że w danej miejscowości jest AS jest to że na pewno da się doń dojechać kamperem. Trochę nie wyobrażam sobie jazdy kamperem we włoskim miasteczku w poszukiwaniu wolnego miejsca do zaparkowania. Jeśli nie jesteś kierowcą zawodowym a większym samochodem jeździsz sporadycznie to nawet to odradzam. Ja zignorowanie zakazu wjazdu dla ciężarówek w Ascoli Piceno w zeszłym roku będę pamiętał długo... :haha:

:spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-05-30, 20:42   

no dobra, tylko co robić jeżeli nie ma miejsc a zbliża się wieczór?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 189/413
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-05-30, 22:46   

boru napisał/a:
no dobra, tylko co robić jeżeli nie ma miejsc a zbliża się wieczór?


Nie można doprowadzić do takiej sytuacji to jest męczące i stresujące, wcześniej szukamy miejsca postoju, lepiej sobie zaplanować wcześniej miejsca gdzie chcemy sie zatrzymać, czytać opisy/opinie, zrobić czeklistę i korzystać z niej, może coś się wykrzaczyć więc lepiej mieć właśnie wcześniej postój niż później, w razie niepowodzenia, szukamy alternatywy :spoko
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-06-01, 09:53   

Rozumiem ,ze posiadasz karte parkingowa inwalidy. We Włoszech jest duzo miejsc parkingowych przy samej plazy Nawet jak jest zakaz parkowania kamperów ja zawsze stawałem na inwalidzkim i nikt sie nie czepiał. kilka razy mi sprawdzali i przepraszali.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-07-10, 19:56   

ale na takich miejscach parkingowych dla inwalidy można przenocować?

Rozumiem, że najlepiej to przyjechać w południe i miejsca na tych AS'ach będą. Ale w dzień to raczej chcemy pozwiedzać. Więc dlatego się obawiam tego, żę zjeżdżając gdzieś na noc wieczorem nie będzie gdzie stanąć. I dlatego pytam o inne alternatywy do AS. Mam nadzieję, że w park4night takie alternatywy będzie można znaleźć?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2023-07-11, 10:30   

Znajdziesz z park4. Jak będziesz szukał w Googlach wpisz - areo sosta per camper lub parcheggio per camper. Pozdrawiam z Włoch.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-07-15, 13:36   

Zaktualizowaliśmy trasę. Jeżeli macie jakieś porpozycje zwiedzenia czegoś po drodze, zatrzymania się w jakiś fajnym miejscu na nocleg, albo zatrzymania się w punkcie widokowym to proszę o propozycje.
Które miejsca/miasta w okolicach można pozwiedzać rowerem?
które miasteczka na tej trasie warto zwiedzić, albo zatrzymać się na obiad czy kolacje?

1. Z Wrocławia w kierunku Lindau (raczej nie wyjedziemy z Niemiec w niedzielę)
2. Przejazd przez góry, przez San Bernardino
3. potem kierunek Genua, Portofino i chcemy dojechać na wybrzeże i tam się zatrzymać
4. z Genua wybrzeżem do Pizy i też stanąć gdzieś po drodze lub w okolicach
5 z Pizy na Wenecję (Chiogga) i też jeżeli jest gdzieś coś po drodze lub w okolicach to stanąć
6. z Wenecji na Padwę i dalej na Gardę (Gardę raczej tylko objechać bo pewnie ciężko będzie tam o nocleg)
7. z Gardy do Tirano - tutaj przejechać się kolejką Bernina w kierunku do St. Moritz
8. z Tirano do Wrocławia przez Insbruck ale jeszcze z jakimś postojem przed Austrią we Włoszech.

Czy tą kolejkę Bernina należy rezerwować z wyprzedzeniem?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/483
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2023-07-15, 20:43   

boru, w Tirano jest Area Camper GPS 46.213402, 10.1567 za 15 € doba z prądem + woda. Kilkaset metrów do stacji kolejowej. Bilet kup na miejscu. Przez internet to i owszem ale to walka z czasem czyli stresem. Jazda z Tirano do Sankt Moritz to stanowczo za mało. Najciekawszy odcinek to właśnie z Sankt Moritz do Abula a tam na szlaku przepiękny Landwasserviadukt.

Z Tirano do Wrocławia oczywiście w kierunku Stelvio jedziecie przecudną trasą do Bormio i dalej na Przełęcz. Po stronie włoskiej większość trasy biegnie przez las i widoków brakuje ale emocji wręcz przeciwnie, nie zabraknie ... :mrgreen:

Szczęśliwej podróży i super pogody życzę.. :spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-07-16, 13:08   

z Tirano do tej Abula to w dwie strony 7h! Nie wiem czy damy rade tyle usiedzieć w tym pociągu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/483
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2023-07-17, 10:32   

boru napisał/a:
z Tirano do tej Abula to w dwie strony 7h! Nie wiem czy damy rade tyle usiedzieć w tym pociągu?


Nie no rozbawiłeś mine na dobre... :ok Panoramiczna Bernina Express przemierza najbardziej spektakularną linię kolejową w Alpach i praktycznie nie można wręcz usiedzieć na miejscu. Podróżni przemieszczają się na tę albo drugą stronę wagonu , podziwają i robią niezliczone fotki.

:szeroki_usmiech OK boru widzę , że brak ci cierpliwości a przy tym bawisz się w wyrafinowany sposób z nami. Może i lepiej daj sobie spokój i nie pytaj już więcej i jedż tam gdzie uważasz... :mikolaj :ok :spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 446/328
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-07-17, 11:29   

boru napisał/a:
z Tirano do tej Abula to w dwie strony 7h! Nie wiem czy damy rade tyle usiedzieć w tym pociągu?
.

Nie, 7 godz.w pociągu nie wytrzymasz. Ale tysiące km w kamperze wg.Twojego planu w nieznośnym upale dasz radę :haha:
Do planu w zasadzie brakuje Ci tylko Rzymu. Przemyśl to, na pewno zdążysz dojechać i zwiedzić :bajer


Ps. Sorry, nie mogłem się powstrzymać czytając te odpowiedzi :haha:
Ps2. Robert Komplecik, co myślisz? :bajer
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-07-20, 21:47   

chłopaki, po to tutaj piszę, abyście mi pomogli to zaplanować. Po to piszę ten plan, aby się poradzić.
Jeżeli byłbym wszystkiego pewien to nie prosiłbym o pomoc.
Więc jeżeli uważacie, że ten plan jest zbyt ambitny to proszę o konstruktywne opinie. Poważnie proszę.
W sumie chyba najważniejszego brakło przy tym planie.
Wyjeżdżamy w niedzielę po południu 30.07. a wrócić musimy na 12.08. rano.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***