Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kamper ze szwecji
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-05-18, 23:59   

aktimel1 napisał/a:
nie wierze że nie mają nip ue w przypadku kiedy są autoryzowanym dealerem


Właśnie dlatego że są autoryzowanym dealerem na Szwecję to NIP EU mogą nie mieć , bo nie jest im do niczego potrzebne ..... a nawet jeśli mają , ale w umowie dealer'skiej mają określony obszar działania w którym nie ma Polski, to i tak nie sprzedadzą i możesz im skoczyć.

Jaka marka ?, jaki dealer ? ...... bo inaczej to gadanie dla gadania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-05-19, 00:15   

aktimel1 napisał/a:
jestem na etapie organizowania pośrednika który kupi auto i mi je odsprzeda ...........pośrednik nie zrobi nic za darmo


Taa ....pośrednik ze Szwecji kupi od szwedzkiego dealera kampera z VAT'em , odsprzeda Ci go potem bez w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej , będzie potem miesiącami czekał na zwrot VAT'u ....... i to wszystko za dziękuję :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-05-19, 01:41   

krzlac napisał/a:
aktimel1 napisał/a:
Myślę jednak że sednem problemu jest vat którego im się nie chce odzyskiwać bo wymaga to złożenia wniosku o zwrot po tym jak auto opuści szwecję


Jaki VAT?. Kupujesz na firmę. Masz VAT UE? To wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. VAT 0%.


Ale tu Krzlac nie chodzi o VAT od sprzedaży tylko od zakupu. To, że na fakturze sprzedaży jest 0% to dla dealera gorzej , bo tych pieniędzy fizycznie od klienta nie dostanie, a kupując kampera od producenta VAT zapłacić musiał. Księgowo wyjdzie mu VAT nadliczony , ale żeby zamienić to z powrotem na kasę, musi złożyć do skarbówki wniosek ..... a to trwa i jest upierdliwe .
Sprzedając Szwedowi dostaje całą kwotę brutto od razu na konto , fiskusowi odprowadza tylko różnicę miedzy VAT'em od sprzedaży a tym od zakupów i kasa się zgadza.

Prosty przykład :
Dealer kupuje od producenta kampera na salon za powiedzmy 100 000 EUR netto , czyli 123 000 brutto (z konta ubywa mu więc 123 000 EUR).
Na kampera stosuje przykładowo 10% marży , czyli wystawia go za 110 000 netto (135 300 EUR brutto)
Jeśli sprzeda go firmie z zagranicy na VAT EU to na konto wróci mu 110 000 EUR . Zamiast pieniędzy w firmie przybyć o wysokość marży , ubyło 13 000 EUR. W papierach oczywiście wyjdzie VAT nadliczony w wysokości 23 000 EUR, ale do czasu zwrotu są to wirtualne pieniądze, za które nic nie kupi i nie jest w stanie nimi dysponować.

Sprzedając tego samego kampera firmie ze swojego kraju lub prywatnemu klientowi z dowolnego kraju w UE dostaje na konto od razu 135 300 EUR. Marżę czyli zysk ma do dyspozycji od razu , w kolejnym miesiącu rozliczeniowym płaci 2300 EUR VAT'u fiskusowi , a wysokość środków obrotowych w firmie pozostaje bez zmian (123 000 EUR wydane na zakup od producenta).

Jeśli towar tak czy tak schodzi jak ciepłe bułeczki to trzeba być filantropem albo zdesperowanym , aby zdecydować się na wariant w którym swoimi pieniędzmi kredytuje sie klientów :spoko

A żeby było to bardziej obrazowe to przyjmijmy , że ten dealer nie sprzedaje jednego kampera w miesiącu tylko powiedzmy 10 , a realny czas pomiędzy sprzedażą a zwrotem na konto VAT'u nadliczonego to 3 miesiące .
W pierwszym przypadku uszczupli konto o prawie 400tys EUR, a w drugim przybędzie mu 300 tys EUR , którymi może dowolnie dysponować (różnica 700 tys EUR )
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aktimel1 
trochę już popisał

Dołączył: 14 Mar 2018
Piwa: 1/1
Skąd: kraków
Wysłany: 2023-05-19, 06:54   

joko napisał/a:
aktimel1 napisał/a:
jestem na etapie organizowania pośrednika który kupi auto i mi je odsprzeda ...........pośrednik nie zrobi nic za darmo


Taa ....pośrednik ze Szwecji kupi od szwedzkiego dealera kampera z VAT'em , odsprzeda Ci go potem bez w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej , będzie potem miesiącami czekał na zwrot VAT'u ....... i to wszystko za dziękuję :haha:


Nie za dziekuje tylko ja mu zapłace ten vat jako depozyt i on mi go odda w momencie jak mu zwróci urzad skarbowy wiec żadnej krzywdy nie ma,

dealer nazywa sie zata caravan ab, wyliczanka którą podałeś z kwota 700 tys w plecy jest matematycznie poprawna ale nie realna i nie życiowa, bo pamiętaj że nawet jak by sprzedał 10 aut za granice to sprzedaje drugie tyle u siebie plus usługi plus akcesoria itp itd za co dostaje vat na konto i wówczas następuje zwykle odliczenie zamiast zapłacić do skarbówki zostaje mu na koncie, więc teoretyczna chwilowa " strata" przy przedsiębiorstwie tych rozmiarów jest do wyrównania w jeden miesiąc bez składania wniosków o zwrot, Ci co prowadzą firmę doskonale wiedzą o co chodzi.
Gość jest bezczelny na maile po angielsku odpisuje po szwecku poprostu ma nas gdzieś.

Nie sądze żeby miał w umowie dealerskiej zapis że nie może sprzedać za granice bo w szwecji generalnie auta są droższe niż w innych krajach np polsce a polski elcamp np sprzedaje za granice na vat 0 % bez żadnego problemu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2023-05-19, 07:38   

aktimel1 napisał/a:
szwecji generalnie auta są droższe niż w innych krajach np polsce

To czemu chcesz kupić w Szwecji? Przecież jeszcze akcyza.
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
aktimel1 
trochę już popisał

Dołączył: 14 Mar 2018
Piwa: 1/1
Skąd: kraków
Wysłany: 2023-05-19, 08:24   

bo mają model który mi odpowiada z wyposażeniem jakie mi odpowiada za cene która mi odpowiada
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 442/328
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-05-19, 08:29   

aktimel1 napisał/a:
bo mają model który mi odpowiada z wyposażeniem jakie mi odpowiada za cene która mi odpowiada


Ale się uparłeś :gwm Bezczelny sprzedawca, do tego pośrednik nie za darmo a w tle spora kasa.... Dziwny z Ciebie gość :shock:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aktimel1 
trochę już popisał

Dołączył: 14 Mar 2018
Piwa: 1/1
Skąd: kraków
Wysłany: 2023-05-19, 08:37   

poprostu jestem uparty ;) tym bardziej że można dużo zaoszczedzić
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 70/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-05-19, 11:11   

kimtop napisał/a:
To czemu chcesz kupić w Szwecji? Przecież jeszcze akcyza.

Gdzie by nie kupił - to i tak będzie akcyza, nie ma zmiłuj. Jak wiadomo, pewna jest tylko śmierć i podatki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hubibo 
trochę już popisał

Nazwa załogi: hubibo
Dołączył: 10 Cze 2017
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: wawa
Wysłany: 2023-05-21, 10:21   

Cytat:
Cytat:

Kolego Joko chodzi o kampera ze Szwecji a nie szwedzkiego, a to oznacza że Dealer również kupił go w cenie netto i tak naprawdę to problem z VAT ma tylko producent ale jakoś chyba dają radę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-05-21, 10:58   

hubibo, bardzo tajemniczy cytat :bajer

Ja za granicę też nie sprzedaję w cenie netto, ma to swoje powody i nikt mnie nie zmusi do tego co mogę ale nie muszę. Zwrot vatu jest możliwy po przedstawieniu wszystkich niezbędnych dla urzędu skarbowego dokumentów. Normalna praktyka która nikogo nie powinna dziwić.

Druga rzecz to dealer który nie jest zobowiązany sprzedawać każdemu. Jak ma wybór woli sprzedać regionalnie co jest całkiem logiczne.

Nie wiem jaki tajemniczy produkt jest dostępny tylko w Szwecji ale chętnie bym się dowiedział. :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2023-05-21, 11:37   

mischka napisał/a:
Zwrot vatu jest możliwy po przedstawieniu wszystkich niezbędnych dla urzędu skarbowego dokumentów.

Nie bardzo wiem czy dobrze rozumiem.
Jak sprzedaję za granicę firmie to wyłącznie na stawkę zerową Vat bez względu czy to jest kraj zakupu w UE czy poza nią.
Jeśli prywatny kupujący kupi z vat np. w Szwecji to w Polsce Vat-u nie płaci.
Nie mogę pojąć o co chodzi , zasady bardzo proste.
Co innego jeśli sprzedawca nie chce sprzedać i robi problemy. Pewnie nie chce się bawić w papiery eksportowe. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-05-21, 12:00   

Sprzedajesz samochód firmie z zerowym VATem. Firma po zakupie samochodu przestaje istnieć, a VAT ktoś zapłacić musi i w tym przypadku jest to sprzedający.
To tak w skrócie bo można dużo w tym temacie napisać.
Dlatego sprzedaż tylko brutto, a po potwierdzonym dotarciu samochodu do kraju docelowego i niezbędnej papierologii korekta faktury i zwrot VATu.

Osoba prywatna to inny temat.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 70/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-05-21, 12:40   

"Uwaga! Zgodnie z zasadą ogólną, transakcje między przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. Natomiast w kraju sprzedawcy stosuje się stawkę 0% VAT lub zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego."
To jest stanowisko z oficjalnej strony rządowej Biznes gov.pl
mischka napisał/a:
Firma po zakupie samochodu przestaje istnieć, a VAT ktoś zapłacić mus

Nie tak prędko. Likwidując działalność firma najpierw musi się rozliczyć ze wszystkich należnych podatków z okresu działalności. Osoba fizyczna prowadząca działalność będzie ścigana jako osoba fizyczna. A osoba prawna nie może sobie tak ot po prostu zniknąć, bo musi przejść proces likwidacyjny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-05-21, 13:04   

Kazik II, teorie znasz, praktyka to inna para kaloszy. :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***