Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
B544 - zmiany pod LiFePo4
Autor Wiadomość
wacko_jacko 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Maj 2017
Skąd: Londyn
Wysłany: 2023-06-05, 17:54   B544 - zmiany pod LiFePo4

Witam,

Posiadam Hymer'ka Clasicc B544 z 2001 roku z ELEKTROBLOCK'iem EBL 99. Rok temu dolozylem do niego panele (2x 175W Victron + kontroler Lumiax 30A) i przetwornice AZO 2000w/1100w z ECO MODE. Wszystko podlaczone prosto pod baterie AGM 100ah. Dokupilem tez C-system PP 10, ktory zalozylem dzieki waszej pomocy.
Aktualnie system obsluguje oswietlanie, lodowke 230v i router mobilny. W zwiazku z tym, ze lodowka ma duze zapotrzebowanie na prad i apetyt rosnie w miare jedzenia (w planach TV i inne urzadzenia), planuje zlozyc wlasna bateria LiFePo4 (280Ah), a w przyszlosci dolozyc paneli (prawdopodobnie kolejne dwa 175w + zmiana kontrolera). Z tego co juz sie dowiedzialem przydaloby sie dolozyc ladowarke DC-DC i ladowarke 230v kompatybilna z LiFePo4, bo ta z Elektroblock'a nie obsluzy nowej baterii. Czy ktos moze podpowiedziec czy dobrym tropem ide i na co zwrocic uwage?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-06-05, 20:45   

Ładowarka dc dc jest Ci potrzebna tylko wówczas gdy alternator nie daje stabilnego prądu lub daje go za mało / tak jest przy inteligentnych alternatorach/ . Jeżeli alternator daje stabilny prąd to będzie także ładował lifepo4.
Drugi przypadek gdy jest instalowana dc dc to sytuacja gdy ze względu na słaby bms chcemy ograniczyć prąd ładowania z alternatora.

Kupując akumulator koniecznie sprawdź parametry bms prad ładowania i rozładowania. Najlepiej gdyby to było chociaż 50/150 A.
Co do ładowarki 230/12 być może też nie musisz nic kupować. Jeżeli ładuje ona AGM to naładuje też lifepo4. Może trochę wolniej ale naładuje. Najpierw testy potem zakup.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wacko_jacko 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Maj 2017
Skąd: Londyn
Wysłany: 2023-06-05, 21:37   

Szczerze to tak właśnie myślałem, że dobry BMS zrobi tutaj robotę. W końcu to on kontroluje jaki prąd wchodzi i wychodzi z aku. Co do ładowarki, to jest opcja przestawienia jej z AGM na GEL - gdzieś czytałem że ładowanie w trybie GEL lepiej wpływa na LiFePo4.
Jeśli chodzi o BMS to myślałem o tym modelu - JK-B2A8S20P + 4x ogniwa po 280Ah. Z moich wyliczeń to wejdzie pod fotel.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-06-06, 08:54   

Rozumiem że chcesz składać lifepo4. Jeśli tak kup także aktywny balanser.
https://a.aliexpress.com/_EHAaEo9 . 4 cele 5A.
Bms ja używam takiego
https://a.aliexpress.com/_EH4n0fL

Co do ładowarki ja przestawiłem z kwas na gell i normalnie ładuje lifepo4.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wacko_jacko 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Maj 2017
Skąd: Londyn
Wysłany: 2023-06-06, 13:07   

Model ktory podalem ma juz w sobie aktywny balanser, miedzy innymi dlatego go wybralem. Swoja droga rozumiem, ze z kazdej strony musze dodac bezpieczniki zeby zabezpieczyc baterie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***