Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy czarny kamper bardziej się nagrzewa niż biały?
Autor Wiadomość
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 188/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-07-17, 07:57   

Darek Szczecin napisał/a:
Komplecik napisał/a:
decumanus napisał/a:
Ja mam scenariusz gotowy.. powinien pokazać że się czarny rozgrzewa z wierzchu do tych sześćdziesięciu stopni, następnie rozbic na masce jajko, pokazac jak się ładnie ścina białko, a potem pokazać pirometrem lub flir'em , że wcale nie tak ciepło jest w dobrze zaizolowanym, zacienionym panelami i markizą kamperem - wręcz przeciwnie.
I my wszyscy i wszyscy na CT, YT i FB zrobimy "woooow" - #dasię, bo "jak jest ochota znajdzie się i sposób"
I temat będzie zamknięty.
Przekaz dotrze.
R


Ja to jestem ciekaw jaką bajkę wymyśli nasz kolega , że białe jest czarne :haha:
Heca że hej, proszę niech ktoś coś mądrego powie w tej jakże pouczającej instrukcji :spoko


A więc tak,
Jak ptak nasra na czarnego kampera, widać bardzo, jak na białego mniej, chyba że ptaszysko wrąbało jakieś jagody to widać bardziej, a w sezonie jagodowo owocowym są to przypadki dość częste :szeroki_usmiech
A tak na poważnie to należy mieć kampera białego na lato, czarnego na zimę, szarego na okresy przejściowe :mrgreen:
A najważniejsza konkluzja, kamper biały lub czarny stojący w cieniu nagrzewa się identycznie, dotyczy to też innych kolorów


Ot, Mądrego to i warto poczytać ;) myślałem nad dwoma kamperami faktycznie, w ciut innej konfiguracji :haha: duże i małe, Twoja wersja jest ciekawsza ;) :wyszczerzony:
Cień jest dobry na wszystko nawet na 1KW panele słońce mniej degraduje ogniwa 2 zaletą jest chłodniej :lol:
:wyszczerzony: :spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-07-17, 09:47   

orkaaa napisał/a:
Co do kamer termowizyjnych to ich użytek większy jest zimą gdy za oknem -20 bo wówczas można się przekonać że najwięcej ciepła ucieka przez szoferkę i szyby. Takie testy na forum były. O nagrzewaniu latem oprócz koloru decyduje izolacja. Próby pokazania, że w moim czarnym jest chłodniej udowadniają, że mam lepszą izolację. Jak chcesz sprawdzić który kolor pochłania więcej ciepła to zrób test zewnętrzny ściany i się przekonasz.


Głównym celem było pokazać, że w czarnym nie musi być bardziej gorąco niż w białym. W tym przypadku największą robotę robią panele powyżej dachu. Gdy je montowałem z 4 lata temu na czarnym dachu to nie miałem jeszcze izolacji i też robiły świetny cień. Mam gdzieś zdjęcia z kamery termowizyjnej. Izolacja w tym przypadku była już deserem. Z identyczną grubością izolacji jak w firmowym też byłoby to praktycznie to samo. A dałem 40mm bo tyle mniej więcej jest uskoku między belkami, a powierzchnią dachu. I po prostu wyrównałem.

Ja używam kamery od chyba 6 lat. Robiłem już testy i pierwszego kampera.
test pierszego złomka kamerą termowizyjną

No a obecnego testowałem 3 lata temu zimą w Polsce na Podhalu, gdy bywały temperatury i po -25C
Pięknie widać, że łączenia drzwi to słabe ogniwo i tam najwiecej ciepła ucieka.

Ostatnio kamera się trochę nudzi, a ciągle mi piszą, że czarny kamper się bardziej nagrzewa i do tego akurat kolega z boku stał białym, no to wziąłem kamerę i zrobiłem porównanie. :ok

zima w polsce w kamperze.jpeg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 239,85 KB

termo sprinter1.jpeg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 124,1 KB

termo sprinter 2.jpeg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 73,79 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-07-17, 10:11   

robba napisał/a:
normalnie Toscanera nie rozumiecie!
Chwali się Wam (w sposób lekko zawoalowany ....)
jaką dobrą robotę z izolacją zrobił :ok
pifko na upały byście postawili, malkontenci... :szeroki_usmiech
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)


Niektórzy to nie malkontenci. Są tu na CT tacy, którym maść na BD nawet nie pomoże. Bez znaczenia co Toscaner by nie napisał. I dobrze. Bo "Motor Caravan" jedzie dalej pomimo, że psy szczekają.
Akurat wrzuciłem film bo się trafiła okazja nagrać. Też byłem zaskoczony, że w białym kolegi było odczuwalnie cieplej, wziąłem kamerę termowizyjną i to potwierdziła. No i stąd film. :wyszczerzony:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 188/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-07-17, 10:32   

toscaner napisał/a:


Niektórzy to nie malkontenci. Są tu na CT tacy, którym maść na BD nawet nie pomoże. Bez znaczenia co Toscaner by nie napisał.

Zdaje sobie sprawę że Toscamerowe :szeroki_usmiech jest najmojsze, Toscaner jednak by jego najmojsze było zawsze najmojsze nie do końca wie co pisze, lub ubiera to w takie tytuła że ciężko się nie odnieść, pisz Toscanerze bo tak czy siak jesteśmy ciekawi co u Ciebie
Jaka Maść jaka? 😜
:spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-07-17, 10:39   

Komplecik napisał/a:
toscaner napisał/a:


Niektórzy to nie malkontenci. Są tu na CT tacy, którym maść na BD nawet nie pomoże. Bez znaczenia co Toscaner by nie napisał.

Zdaje sobie sprawę że Toscamerowe :szeroki_usmiech jest najmojsze, Toscaner jednak by jego najmojsze było zawsze najmojsze nie do końca wie co pisze, lub ubiera to w takie tytuła że ciężko się nie odnieść, pisz Toscanerze bo tak czy siak jesteśmy ciekawi co u Ciebie
Jaka Maść jaka? 😜
:spoko


Toscaner nic nie wie od 10 lat. :ok
Tak sobie tylko pisze, bo się nudzi na tych wakacjach od dekady :haha:
Zero merytotycznej wiedzy i na CT, i na blogu i YT. A ci co dzięki tej niemerytorycznej wiedzy, którzy zbudowali kampery i też ruszyli w świat i od lat podróżują, to nieliczna grupa, która też nic nie wie :haha:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-07-17, 10:40   

decumanus napisał/a:


I tak calkiem na końcu... po co mierzyć temperature pod markiza i opowiadać o nagrzewaniu się kampera na słońcu?

W 10minucie 5sek widać pomiar ponad 58 stopni.

Teraz wyobraźcie sobie ze zatrzymujecie się w drodze żeby obejrzeć grecki zabytek, nie możecie na parkingu rozłożyć markizy i nie ma was od 10.00 do 15.00 ....
Każdy sobie odpowie i zdecyduje czy czarny wyszczupla, bo to samo mówią o saunie.
Pozdrowionka z Danii... wolnej od upałów.
R



No bo pod markizą często siedzimy? A lepiej siedzieć tam gdzie chłodniej :) :spoko

Zabytki zwiedzamy. Wtedy nadal mam panele na dachu, które robią cień na jakieś niemal 7m2 kampera. Na przednią szybę zakładam folię aluminiową, bo przednia szyba jest najsłabszym wtedy ogniwem i bez aluminium pompowałaby jakieś 3kW gorąca do wnętrza. To niemal jak włączone latem 2 farelki. Szyby przednie u mnie są najsłabszym ogniwem. I zawsze były. W poprzednich białych również. Są niestety pojedyncze. Ta odrobina słońca padająca latem na boki pod sporym kątem nie robi specjalnie różnicy.
Gdy na zewnątrz jest +35 w cieniu, to wewnątrz kampera nie będzie +25C. Chyba, że ma włączoną mocniejszą klimatyzację.

Aha, wspominałem, że mam od 4 lat klimatyzację zasilaną słońcem? Nieduża, ale zawsze coś w dół.
Ja używam głównie na noc do schładzania sypialni, gdy np były upały po +47C w Hiszpanii rok temu.
Na kubaturę sypialni zaj3bista.

Aha (2) czarnego kampera mam od 3 lat. Poprzednie 7 lat były białe. I też cholerka było gorąco gdy we Włoszech było +47C. Zdechnąć można było.

Szyby to najsłabsze ogniwo. Te przednie szyby to masakra. :haha:
Od kilku lat stosuję podwójną izolację na nie. Od środka alufox i tylko w upalne dni na zewnątrz kolejna folia aluminiowa.

A i jeszcze do wszystkiego dochodzi jedna zmienna - kamper całoroczny. Przez 90-95% roku nie jest upalnie. :)
Na tylko letnie wakacje gdybym projektował, to ja bym kampera lakierował jakimś lakierem "lustrzanym". :roll:
Na cały rok, z całym dachem paneli - no kolor bez znaczenia. A nawet na plus, bo słońce niżej i mocniej dogrzewa boczki, piecyka nie trzeba włączać  :bajer

O taką folię mi chodzi. Tu akurat markiza odrobinę otwarta, bo staliśmy w tym miejscu z 3 dni, sami na Podlasiu, ale stając na parkingu zawsze tylko parkuję i niczego nie otwieram.
Ale dach z paneli, ta mata plus alufox w środku, na te 5% upalnych dni w roku robi robotę :)
Można też, jeśli są warunki ustawić się na parkingu pod tym zamkiem przodem lub tyłem do słońca i ta minimalna część słońca jeszcez mniej będzie dogrzewać zewnętrzną stronę boków. :)

Chociaż planowaliśmy po ostaniej zimie w Turcji i Grecji obecne lato też na Skandynawię. Ale za późno wróciliśmy z Bałkanów. Dla nas Skandynawia to minimum na 3-4 miesiące ma sens. Czyli za rok. :spoko
To lato w Polsce i spotkania z przyjaciółmi. :ok

mata na przedniej szybie.jpeg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 109,29 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2023-07-17, 19:07   

To może zróbże ten film z jajecznicą i podsumuj... Yes ...but NO!! 😉👍
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 188/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-07-17, 21:29   

toscaner napisał/a:
Komplecik napisał/a:
toscaner napisał/a:


Niektórzy to nie malkontenci. Są tu na CT tacy, którym maść na BD nawet nie pomoże. Bez znaczenia co Toscaner by nie napisał.

Zdaje sobie sprawę że Toscamerowe :szeroki_usmiech jest najmojsze, Toscaner jednak by jego najmojsze było zawsze najmojsze nie do końca wie co pisze, lub ubiera to w takie tytuła że ciężko się nie odnieść, pisz Toscanerze bo tak czy siak jesteśmy ciekawi co u Ciebie
Jaka Maść jaka? 😜
:spoko


Toscaner nic nie wie od 10 lat. :ok
Tak sobie tylko pisze, bo się nudzi na tych wakacjach od dekady :haha:
Zero merytotycznej wiedzy i na CT, i na blogu i YT. A ci co dzięki tej niemerytorycznej wiedzy, którzy zbudowali kampery i też ruszyli w świat i od lat podróżują, to nieliczna grupa, która też nic nie wie :haha:

To że Toscaner coś tam wie jest niezaprzeczalne, Toscaner musi zrozumieć że nie wszystka wiedza Toscanera jast najmojsza i jedyna. Toscaner powinien wiedzieć że białe nie przyciąga promieni słonecznych, Toscaner też powinien wiedzieć iż są kampery wiem że to dla Toscanera niewyobrażalne ale tak jest, pewnie Koledzy potwierdzą które izolacja cieplna dorównuje Toskanerowym patentom a śmiem twierdzić że je przewyższa a technologia w nich zastosowana daje możliwość również przebywania poza systemem w super komfortowych warunkach zapuszczajac się w takie dziury że Toskaner tylko pomarzyć może :szeroki_usmiech
Niech Toscaner pisze, przedstawia jeśli by Toscaner podawał to tak bardziej zjadliwie będziemy klaskać bić brawo bez przykrość sprawiania innym odmiencom w bardziej fabrycznych kamperkach kamper vanach :spoko
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-07-18, 13:24   

Komplecik napisał/a:

To że Toscaner coś tam wie jest niezaprzeczalne, Toscaner musi zrozumieć że nie wszystka wiedza Toscanera jast najmojsza i jedyna. Toscaner powinien wiedzieć że białe nie przyciąga promieni słonecznych, Toscaner też powinien wiedzieć iż są kampery wiem że to dla Toscanera niewyobrażalne ale tak jest, pewnie Koledzy potwierdzą które izolacja cieplna dorównuje Toskanerowym patentom a śmiem twierdzić że je przewyższa a technologia w nich zastosowana daje możliwość również przebywania poza systemem w super komfortowych warunkach zapuszczajac się w takie dziury że Toskaner tylko pomarzyć może :szeroki_usmiech
Niech Toscaner pisze, przedstawia jeśli by Toscaner podawał to tak bardziej zjadliwie będziemy klaskać bić brawo bez przykrość sprawiania innym odmiencom w bardziej fabrycznych kamperkach kamper vanach :spoko


Niczego nie napisałeś czego bym nie wiedział i czym byś mnie chciał zaskoczyć. Spędziłem ponad 100 miesięcy w podróżach i spotkałem różnych ludzi z różnymi kamperami w każdych warunkach.

Ale wynika z tego co napisałeś tylko to, że filmy można tylko kręcić wtedy, gdy się czymś całkowicie przebije wszystkich i wszystko. W innej wersji np. jak tu porównane w filmie dwa kampery firmowy i samoróbka, która okazuje się przypadkiem chłodniejsza, kręcić się nie powinno, bo to sensu nie ma. Przecież wszyscy wiedzą, że czarny się mniej nagrzewa. :haha:

To może sam zaczniesz coś nagrywać i czymś zaskoczysz ludzi? He? Czymś niespotykanym, np swoim kamperem? :ok ;)
Bo jak na razie ty i jeszcze tam ktoś macie problem do każdego filmu, który nakręciłem. A może to nie z moimi filmami jest problem? :roll:

W innych wspominam o lepszych materiałach niż ja mam, o innych rozwiązaniach. Na blogu piszę o tym od dekady, że jest zawsze wiele możliwości. I nie ma jednej recepty. OD lat o tym mówię i piszę, ale ty w zaparte będziesz pier....ił, że Toscaner zawsze mówi, że jego jest naj...
A to gówno prawda, bo jest odwrotnie. ;)

No to dawaj jakiś film i pokaż co się powinno nagrywać żeby było ok. :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-07-18, 13:39   

Darek Szczecin napisał/a:
:szeroki_usmiech Niedowierzanie
mam czarnego, kampera znaczy z wierzchu i od wewnątrz
ale nie wiem czy jest cieplej czy zimniej
pewnie jak będę miał czas żeby użyć to już słońca nie będzie :szeroki_usmiech
A co do brudzenia raptora to luz, on brudny wygląda lepiej :ok , a jak popada deszcz to samo złazi , żadneo swojego auta w Raptorze jeszcze nie myłem :wyszczerzony: bo mi sie nie chce


Ja myłem w marcu... w zeszłym roku. Raz :haha:
Fakt, trochę trudniej niż "śliski" lakier, gdy przyklei się takie coś. Zdjęcia robione kompletnie bez filtra. I nie przerabiane. Takie kolory mieliśmy przez parę dni. Paru znajomych nabraliśmy, że jesteśmy w Meksyku. :haha: :haha: :haha:
Panele też trzeba było szorować.
Widok auta i widok przez okno dachowe. Musiałem chociaż panele umyć. A resztę przy okazji już też :mrgreen:

piaski sahary1.jpeg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 168,3 KB

piaski shary2.jpeg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 225,16 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 188/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-07-18, 20:15   

Tozcanerku sorki za cierpkie słowa inne nie docierają :spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2023-07-19, 10:48   

Ja tam sie juz dałem przekonać, że w czarnym da się żyć
Nie żebym planował, bo ja 90% gonię za tym słońcem, więc zostanę przy białym.
R
Pozdrawiamy z Harz'u
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2023-07-19, 21:24   

Toscaner ma w samej powłoce zatopione mikrorurki, przez
które płynie woda chłodząca, a podgrzewana przez słońce zasila bojler...
ale się nie pochwalił ;)
będzie rozpisywać się o tym w Złomku ver.5 gdzie zewnętrzna powłoka
będzie pomalowana idealnie czarnym barwnikiem pozyskanym z czarnej dziury.... :)
a ponieważ jeszcze nie wyekstrahował tego barwnika to dlatego się na razie nie chwali.

PS. przegrzana w tej pułapce energii słonecznej para będzie zasilać turbinę
produkującą energię i zasilające klime i inne systemy podtrzymywania życia.... :)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-07-20, 10:28   

robba napisał/a:
Toscaner ma w samej powłoce zatopione mikrorurki, przez
które płynie woda chłodząca, a podgrzewana przez słońce zasila bojler...
ale się nie pochwalił ;)
będzie rozpisywać się o tym w Złomku ver.5 gdzie zewnętrzna powłoka
będzie pomalowana idealnie czarnym barwnikiem pozyskanym z czarnej dziury.... :)
a ponieważ jeszcze nie wyekstrahował tego barwnika to dlatego się na razie nie chwali.

PS. przegrzana w tej pułapce energii słonecznej para będzie zasilać turbinę
produkującą energię i zasilające klime i inne systemy podtrzymywania życia.... :)


:haha: :pifko :ok

Można też nadmiar ciepła wykorzystywać do grzania amoniaku w lodówce zamiast LPG :haha:
Powinno działać :roll:
Większość jeździ w upały. Zamiast chłodzić wiatraczkami....
Może ktoś przetestuje, bo ja takiej nie mam :spoko ;)
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek Szczecin 
Kombatant

Twój sprzęt: JUMPER BLACK 205PS, VW T5 4Motion Seikel
Nazwa załogi: Darek&Anita&Maja
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Piwa: 113/163
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-07-20, 17:16   

robba napisał/a:
Toscaner ma w samej powłoce zatopione mikrorurki, przez
które płynie woda chłodząca, a podgrzewana przez słońce zasila bojler...
ale się nie pochwalił ;)
będzie rozpisywać się o tym w Złomku ver.5 gdzie zewnętrzna powłoka
będzie pomalowana idealnie czarnym barwnikiem pozyskanym z czarnej dziury.... :)
a ponieważ jeszcze nie wyekstrahował tego barwnika to dlatego się na razie nie chwali.

PS. przegrzana w tej pułapce energii słonecznej para będzie zasilać turbinę
produkującą energię i zasilające klime i inne systemy podtrzymywania życia.... :)


Ja tam prosty człek jestem i ewentualne ciepło darmowe zamknięte pod tą powłoką,
Użył bym mianowicie do wytwarzania spirytualiów , toż to i paliwo i napój jednocześnie,
A w niektórych kulturach za walutę ujdzie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***