Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa od zera zimowego kampera
Autor Wiadomość
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2023-08-18, 19:05   Budowa od zera zimowego kampera

Cześć. Zakupiłem kampera z myślą o przeróbkach, a skończyło się na decyzji o kapitalnym remoncie - czyli zburzeniu i postawieniu od zera.

Zamysł:
- kamper w wersji zimowej, aby można było w alpy pojechać i wygodnie pomieszkać.

Zastanawiam się nad bardzo wieloma sprawami związanymi z tą budową, ale po co rozpisywać się po trochę na każdy temat jeżeli można to zrobić po kolei.

Mój dylemat na chwilę obecną to poszycie.
Można je zrobić z:

- blachy (bardzo drogie rozwiązanie)
- laminatu (zdecydowanie tańsze, ale trudniejsze w montażu i najpierw muszę zrobić środek ze sklejki, żeby było do czego ten laminat przyklejać, a nie mam hali więc szukam rozwiązania które pozwoli mi w kilka dni zbudować poszycie zewnętrzne.
- kolega doradził mi Dibond/Alucobond - i tutaj jest zaleta taka, że może mi je podocinać maszynowo, ale nie wiem, czy one nadają się na kampera. Na elewację jak najbardziej, ale auto podczas jazy mocno pracuje. Może ktoś zna temat i mi podpowie jak to wygląda i jak takie płyty uszczelnić na łączeniach
-... może ktoś mi podpowie inne rozwiązanie z którym warto się zapoznać.

Skłaniam się ku płytom Dibond/Alucobond ale pewności nie mam. Zastanawiam się jak zamontować relingi na takim poszyciu na których zamontuje 2 moduły fotowoltaiczne. (mam 2x380 Wp) więc będą jak znalazł do modułu baterii 2.54 kWh który też już mam, ale o tym później :P

Do momentu wyboru nie rozbieram tego co jest, choć do wiosny chciałbym tę akcję zakończyć jeżeli tylko fundusze pozwolą. Czy możecie coś podpowiedzieć?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2023-08-24, 18:03   

Na jednej z grup FB ktoś mi podpowiedział jeszcze jedna ciekawą opcję, mianowicie płytę obornicką.
Czy ktoś kojarzy może tutaj wątek z budową przy użyciu tego materiału?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2023-08-24, 18:33   

Autostoper napisał/a:
Na jednej z grup FB ktoś mi podpowiedział jeszcze jedna ciekawą opcję, mianowicie płytę obornicką.
Czy ktoś kojarzy może tutaj wątek z budową przy użyciu tego materiału?


Przepraszam ale oplułem monitor, raz płyta obornicka ,drugie remont kampera od zera po chmurką.

Działaj pokłonie ci czoło jak skończysz fantazjować i coś z tego wyjdzie :spoko
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-08-24, 20:24   

Widziałem jednego kampera, gdzie tak jak u Ciebie był przeprowadzony kapitalny remont a raczej odbudowa prawie od zera całej zabudowy. Zostały tylko ściany i był wymieniany cały szkielet, ocieplenie, podłoga instalacje itd . Wyszło super. Ale … człowiek złota rączka przez kilka lat pracował w firmie która zabudowywała blaszaki na kampery. Miał czas, miejsce i znał rozwiązania techniczne. Zajęło mu to dwa lata i kilka razy chciał to wszystko rzucić …. Może jest ktoś na forum, kto położył na ramie podłogę a potem stawiał ściany. Takie rozwiązania widziałem parę razy we Francji ale w praktyce były to domki ustawione na ramie i podłodze. Okna jak z domu, drzwi jak z domu a boki trzymały się z zewnątrz na specjalnych okuciach. Ale jak nasz zapał to powodzenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jerzyk 
zaawansowany


Twój sprzęt: Hymermobil z gwiazdą
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Paź 2010
Piwa: 130/5
Skąd: Józefów
Wysłany: 2023-08-24, 23:10   

Jak jest plan i zapał,to się da…

30e0e558-38ad-42f0-b624-394cf5ca6202.jpeg
Tak było
Plik ściągnięto 5 raz(y) 361,04 KB

5fb99b0e-d9e3-4aee-8620-76c1937396f8.jpeg
Tak jest
Plik ściągnięto 7 raz(y) 221,83 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Bogdaj 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Lip 2023
Piwa: 1/5
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2023-08-25, 05:58   

Na YouTube można podpatrzeć "Projekt da Vinci"

https://www.youtube.com/@projektdavinci7328/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-08-25, 12:38   

Wszystko można zrobić tylko: olbrzymia praktyczna wiedza/ nie tylko dotycząca stolarki ale także np elektryki i innych dziedzin/ instalacje wodna, ściekowa, gaz / dobry park maszynowy, hala, materiały, czas i pieniądze.
To nie ławka że w jedno popołudnie jakoś się zbije, skręci i będzie stać. Sam swojego trochę przerabiałem ale to była kosmetyka albo wstawianie nowej elektryki w już istniejący układ ale budowa kampera od początku …. Wytrwałości.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2023-08-25, 23:03   

Poszukaj tu na forum , jest o remoncie transita , cała zabudowa została zrobiona od zera z jakiejś gotowej płyty .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2023-09-03, 16:16   

Decyzji z czego zrobić budę jeszcze nie mam i mam mało czasu żeby się doktoryzować.
Miałem taką maciupką nadzieję, że może jednak ktoś i podpowie jakieś proste rozwiązanie.
Oj ja naiwny :P
Na pewno blacha "kamperowa" kosztuje zdecydowanie za dużo.

Myślę, że to właśnie wybór poszycia mnie najbardziej trzyma.
Jak ta decyzja zapadnie to rozwalam to co jest i konserwuję ramę.

Ponieważ coś robić trzeba, to już swoje wiaderko prądu mam.
Do tego będę chciał stworzyć relingi dachowe z aluminium i do nich przymocować jeden lub dwa moduły PV. Jeszcze przeliczę zapotrzebowanie, ale myślę że jeden 400W da radę. Mam jeszcze 2 x 380W i też mnie kusi żeby je wykorzystać. Na szczęście to nie jest decyzja zakupowa więc będę mógł sobie wybrać opcję mocy PV w dowolnym momencie.

372333419_754637369798823_6961009674310179503_n.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 104,82 KB

372338490_3134876670141848_3394803735741087817_n.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 394,63 KB

372332558_1883812442013797_3878830897074198435_n.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 201,83 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-09-03, 20:15   

Co do prądu z solara jesteś w błędzie. Wszystko całą elektrykę musisz zaplanować od zera . Dotyczy to akumulatora a szczególnie jego parametrów bms. Max prad ładowania i rozładowania. Dotyczy to ładowania z alternatora ale także z solarów. Przy solarach musisz dobrać moc regulatora ładowania. Jeśli chcesz wrzucić na dach 400 w to regulator 30A a jak jeszcze zamierzasz rozbudować solary to trzeba 40A albo 50 A.
Co do bms prad ładowania im więcej tym lepiej. Jeżeli zamierzasz kupić np przetwornice na 230 i korzystać z prądu i obciążenia do 1500 wat to twój bms musi być przy rozładowaniu 200 A. Sprawdź tez jaki prad daje alternator. Jak daje np 60 A to i prad ładowania dla bms musi być więcej niż daje alternator. Więc jak widzisz samo posiadanie akumulatora z bms nie rozwiązuje problemu bo może się okazać się że ma za małe parametry i będziesz kupował nową zabawkę / bms, regulator albo przetwornicę. Przy określaniu potrzeb lepiej jest więcej zaplanować/ na zapas /. Z doświadczenia wiem że apetyt na prąd rośnie. A to kupisz toster, suszarkę itd .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2023-09-03, 21:02   

Dziękuję za troskę orkaaa :) i cenne podpowiedzi.
Coś tam się w tym temacie ogarniam na szczęście.

BMS jest 60A.
Zasilane będzie:
Webasto made in china, światło, pompka wody, lodówka a+++, ładowanie laptopa/telefonu, może jakieś pierdoły i latem jak będzie słoneczko kostkarka do lodu (600W).
Taki zestaw urządzeń hulał mi na Volt 1000S MPPT kilka lat temu jak mieszkałem w poprzednim kamperze 24 miesiące.
Nie planujemy dużych zmian, a pisałem że mam czas ponieważ mam i moduły 380Wp i 400Wp więc i tak co nie zdecyduję to będzie. Nie musze teraz tego wiedzieć bo regulator i tak dam większy.

Na pewno nie będzie tosterów, suszarek, expresów do kawy etc.
Laptopy i telefony będą ładowane z gniazd 12v (po za bms mam jeszcze przetwornicę dc/dc żeby mi podniosło nominalne do 12V)

Generalnie elektrykę w kamperze uważam za najprostszy temat i nie wymagający za dużo kombinacji ponieważ mam na magazynie sporo przydatnych materiałów.

Za to z wyborem poszycia dalej jest słabo.
Naczytałem się dzisiaj o płytach warstwowych.
To byłoby nie głupie kupić 4 takie płyt 7m i podocinać tak, żeby było fajnie :)
Alkowa byłaby kanciata, ale to nie przeszkadza. Obrobić kątownikami aluminiowymi też nie jest filozofią.
Tylko na stronie Ostrowskiego cen nie maja, więc muszę w tygodniu popytać.
Płyta jak na izotermie mogłaby mi rozwiązać problem poszycia i izolacji jednocześnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aditankista 
doświadczony pisarz

Dołączył: 29 Sty 2021
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 2023-10-19, 22:34   

Kiedyś produkowałem kontenery z obornickiej - na socjale biuro strużówki piowiem jedno płyta 60mm na zieme to totalna lipa z koro zimowy to co najmniej -5C nie ? nie wspomne -15C je problem chować wszystkie instalacje do środka i bez agregatu dupa w szfie No w alpy na biegun to lipa wsio zależy od dziadka mroza Trzeba pilnować ,,mostków '' nie wspomne o wentylacji i o ogrzewaniu zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący Chyba że będziesz siedział pod parasolką! Wełna mineralna je lepsza i wentylacja bo cię glony zjedzą!Na ,,mostku 3mm blacha i woda cię leje!Metqal nie zanać się nadaje na izo -cieplna
_________________
Jawol
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2023-10-20, 12:26   

Aditankista napisał/a:
Kiedyś produkowałem kontenery z obornickiej - na socjale biuro strużówki piowiem jedno płyta 60mm na zieme to totalna lipa z koro zimowy to co najmniej -5C nie ? nie wspomne -15C je problem chować wszystkie instalacje do środka i bez agregatu dupa w szfie No w alpy na biegun to lipa wsio zależy od dziadka mroza Trzeba pilnować ,,mostków '' nie wspomne o wentylacji i o ogrzewaniu zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący Chyba że będziesz siedział pod parasolką! Wełna mineralna je lepsza i wentylacja bo cię glony zjedzą!Na ,,mostku 3mm blacha i woda cię leje!Metqal nie zanać się nadaje na izo -cieplna


Jak by to brzmiało na trzeźwo ? :chytry
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2023-10-21, 12:09   

Obawiam się, że to było na trzeźwo. Bardziej bym się obawiał jakby to było po kilku głębszych.
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ViFot 
początkujący forumowicz

Dołączył: 18 Lut 2020
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2023-11-06, 20:12   

Moje 3 grosze ... Z tego co widzę to masz ogniwa LiOn. Nie boisz się ? Ogniwa litowo jonowe przy uszkodzeniu, przeładowaniu, zwarciu potrafią się zapalić. Wiem ze jest BMS , ale ten też czasami potrafi zawieść. W domu mam do fotowoltaiki LiOn ale w pomieszczeniu gdzie nie ma nic palnego. Do budowy kampera kupiłem LiFePo4 które są bezpieczniejsze. Nie chcę Cie straszyć ale zabezpiecz to dobrze i pamiętaj że ogniwa muszą być ściśnięte.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***