Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gruz Jumper de Bordo
Autor Wiadomość
Arkadyo 
początkujący forumowicz

Dołączył: 05 Maj 2023
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-03, 09:17   

Jeszcze garść informacji technicznych:
Woda: Zbiornik 100 litrów profilowany na nadkole, ze zbiornika pompka wody 12V 17l/min, akumulator ciśnienia zawór zwrotny i dalej wyjście na podgrzewacz gazowy Carver 2 z rynku wtórnego (9 litrów 70 stopni) i wyjścia na 3 baterie - jedno przyłacze na zewnątrz ze słuchawką na szybkozłączkę oraz dwie w srodku - zlew i kabina prysznicowa, obecnie niegotowa. Całość instalacji 0,5". Jak widac na fotkach nie zdazyłem na wyjazd ze zbiornikiem wody szarej pod kamperem więc pod zlewem tymczasowo stanął zbiornik. Nie zdążyłem też podłaczyć czujników poziomu wody - w zbiorniku wody czystej został zamontowany ale nie podłączony a wody brudnej leży i czeka aż zamontuje pod spodem bak od bmw e 36 :P. Tyle o wodzie. Mocna pompka i cisnienie jak w domu na kranach. zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący rzeczą jest prysznic zewnętrzny z ciepłą wodą. Przyłącze kosztuje parę złotych ale warto... Jak jest ciepło i stoimy na uboczu - mega rozwiązanie.
Instalacja gazowa:
Butla z lekkiej stali 11kg pojemności z zaworem ograniczającym napełnianie do 80 % - ważna rzecz w gazie gdy zamierzamy sami go tankować. Do niej zawór z wężem i złaczem umozliwjacym napełnianie na stacjach lpg a z drugiej regulator cisnienia 30mbar do instalacji wewętrznej - u mnie dalej jest zawór trójdzielny a z niego jedna sciezka na kuchenkę, druga na podgrzewacz wody a trzecia na szybkozłaczkę gdzie po otworzeniu drzwi bocznych moge wpiąc drugą kuchenkę zewnętrzną i np usmażyć rybę poza kamperem. Jak jest ciepło to własciwie zewnatrzna kuchenka jest głównym blatem. I chyba tyle co do gazu.
Elektryka:
Dwie instalacje - 230V i 12V.
12V z akumulatora LiFePo4 125ah przez włącznik główny idzie na skrzynke bezpieczników i plus leci na poszczególne urządzenia a minus po budzie. Na 12 v chodzi pompka wody, sterowanie podgrzewacza wody, wyprowadziłem gniazdka 12V choc narazie nie wiem po co, i podwójne gniazda z szybkimi ładowarkami usb. Oczywiscie oswietlenie też jest na 12V - całość na ledach. 2 punkty świetlne w sypialni, i po listwie w łazience, nad zlewem oraz pod szafką na kuchenka gazową - obecnie nie ma ani szafki ani tym bardziej listwy :) . Jako ciekawostke dodam, że listwa nad zlewem działa dotykowo (tak on/off jak i sciemnianie) i miejsce sterowania podświetlane jest diodą. Niestety owady lubią do tego latać i załączyć światło w srodku nocy, co miało miejsce kilka razy wiecej niż granica mojego wkurwu... Muszę pomysleć nad zabezpieczeniem.
I najważniejsza rzecz na 12V - lodówka. Prawdziwa zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący, 4 szuflady w tym jedna to zamrażalnik. Kompresorowa produkcji polskiej ABEM serwis. Świetnie trzyma nastawione temperatury a prądu pije tak nikłe ilości... Nawet nie ma co porównywać do rozwiazan na zwykłej 230v z przetwornicą. Polecam każdemu - w porównaniu z absorpcyjnymi czy wspomnianym 230V na przetwornicy to przepaść. I zaznaczam, że nie mam z ABEM nic wspólnego. Poprostu rewelacyjne rozwiązanie, które hulało mi 12 dni w trasie przy niedziałających solarach (o czym później) i ładowane tylko z alternatora (przez separator) podczas codziennych przejazdów po 40-50km.
Dobra dalej - instalacja 230V. Gniazdo zewnetrzne 3 bolce przez skrzynkę w której znajduje sie wyłacznik róznicowo prądowy oraz za nim 2 bezpieczniki 10A - po jednym dla fazy i neutrala. Dalej wyprowadzone są 2 gniazdka i koniec połączenia - Gniazda 230v w kamperze są zrobione jako "wyspa", Tzn instalacja 230v wewnątrz zaczyna się od przewodu ze zwykłą wtyczką, którą mogę wpiąć w jedno z dwu wyzej wspominanych gniazdek - wtedy prąd płynie prosto ze słupka zewnętrznego na wewnetrzne gniazda a w drugie wolne gniazdo wpinam wtyczkę od "energobloku" - to ta biała skrzynka na zdjeciach. Energoblok to kilka funkcji w jednym pudle. Gdy jest zasilanie 230V na zewnętrznym słupku (np kemping) to wpiecie energobloku w 230v uruchamia prostownik i ładowanie aku hotelowego. Gdy nie ma zewnetrznego zasilania 230V to przepinam wtyczkę sieci 230V do energobloku - ma wyprowadzone 2 wyjścia 230V z wbudowanej przetwornicy 1,5 KW. Do tego energoblok ma wbudowany regulator mppt do ładowania aku z solarów.
Na dachu 2 solary po 375W jeden.
Niestety pospiech, grube zmęczenie, podparte razem moją ignorancją w temacie doprowadziły do uszkodzenia regulatora mppt i na wyjazd pojechałem bez pradu ze słonca - jak wspominałem na samym alternatorze bo na kempingi nie zagladałem więc ze słupka tez nie korzystałem - a cały osprzet kamperowy plus laptop i wieczorne filmy hulał cały czas.
Nie mozna odłaczać aku przy podpietych solarach i pracujacym regulatorze mppt. No ale jak człowiek sobie jebnie wyłącznik główny dla energobloku to o błąd nietrudno...
No ale jeszcze na głupotę lekarstwa nie wymyślono.
Co do energobloku to podobnie jak lodówka od firmy ABEM. Kolejny zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący kamperowy produkt bez chińszczyzny w środku.
I to chyba tyle co mi przyszło do głowy.
Ostatnio zmieniony przez Arkadyo 2023-11-06, 13:25, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-11-03, 20:32   

Arkadyo napisał/a:
najważniejsza rzecz na 12V - lodówka. Prawdziwa zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący, 4 szuflady w tym jedna to zamrażalnik. Kompresorowa produkcji polskiej ABEM serwis. Świetnie trzyma nastawione temperatury a prądu pije tak nikłe ilości... Nawet nie ma co porównywać do rozwiazan na zwykłej 230v z przetwornicą. Polecam każdemu - w porównaniu z absorpcyjnymi czy wspomnianym 230V na przetwornicy to przepaść.

Tak z ciekawości się zapytam: ile puszek piwa upchniesz w drzwiczki tej lodówki? :pifko
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-11-03, 21:38   

SlawekEwa napisał/a:
Arkadyo napisał/a:
najważniejsza rzecz na 12V - lodówka. Prawdziwa zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący, 4 szuflady w tym jedna to zamrażalnik. Kompresorowa produkcji polskiej ABEM serwis. Świetnie trzyma nastawione temperatury a prądu pije tak nikłe ilości... Nawet nie ma co porównywać do rozwiazan na zwykłej 230v z przetwornicą. Polecam każdemu - w porównaniu z absorpcyjnymi czy wspomnianym 230V na przetwornicy to przepaść.

Tak z ciekawości się zapytam: ile puszek piwa upchniesz w drzwiczki tej lodówki? :pifko

Przecież odpowiedź jest Ci doskonale znana.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-11-04, 08:35   

Janusszr napisał/a:
Przecież odpowiedź jest Ci doskonale znana

Czekam na cud :-P
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Arkadyo 
początkujący forumowicz

Dołączył: 05 Maj 2023
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-06, 13:15   

SlawekEwa napisał/a:
Arkadyo napisał/a:
najważniejsza rzecz na 12V - lodówka. Prawdziwa zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący, 4 szuflady w tym jedna to zamrażalnik. Kompresorowa produkcji polskiej ABEM serwis. Świetnie trzyma nastawione temperatury a prądu pije tak nikłe ilości... Nawet nie ma co porównywać do rozwiazan na zwykłej 230v z przetwornicą. Polecam każdemu - w porównaniu z absorpcyjnymi czy wspomnianym 230V na przetwornicy to przepaść.

Tak z ciekawości się zapytam: ile puszek piwa upchniesz w drzwiczki tej lodówki? :pifko

Oj tam oj tam... Przeciez piwo może leżeć :P
Próbowałem z przetwornicą i lodówką na 230 V od mpm - tym jednym z niewielu modeli co ma zamrażalnik w osobnej komorze i tym samym zupełnie fajnie trzyma temperaturę w tymże zamrażalniku. W słoneczne dni przy duzej mocy solarów lub aku rozwiazanie daje radę ale jak pochmurno...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-11-06, 15:30   

Arkadyo napisał/a:
Oj tam oj tam.

To nie powielaj bzdur jakie to lodówki domowe na 230V z przetwornicą DC/AC są be, a ABEM produkuje rewelację montując kompresor na 12V DC. Tak montuje ,ale do zamrażarek na 230V z izolacją komory chłodniczej 3x grubszą od lodówki . Wstaw sobie do kampera zamrażarkę z outletu z 900 zeta przetwornicę DC/AC i sterownik 12V za 20 zeta i wtedy będziesz miał porównanie do tamtego produktu :-P
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Arkadyo 
początkujący forumowicz

Dołączył: 05 Maj 2023
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-06, 17:28   

SlawekEwa napisał/a:
Arkadyo napisał/a:
Oj tam oj tam.

To nie powielaj bzdur jakie to lodówki domowe na 230V z przetwornicą DC/AC są be, a ABEM produkuje rewelację montując kompresor na 12V DC. Tak montuje ,ale do zamrażarek na 230V z izolacją komory chłodniczej 3x grubszą od lodówki . Wstaw sobie do kampera zamrażarkę z outletu z 900 zeta przetwornicę DC/AC i sterownik 12V za 20 zeta i wtedy będziesz miał porównanie do tamtego produktu :-P

Być może sobie kiedyś wstawię, może nawet sam sobie polutuje do niej miedziany wymiennik. Wyjazdy w róznych porach roku wszystko zweryfikują. Jakby nie patrzeć, ślubu z nią nie wziąłem.
Napewno trafią sie wyjazdy na które zabiorę wczesniej kupioną lodówkę na 230V. Najpierw jednak dam jej szanse latem na działce - jest nadzieja, że z osobnego zamrażalnika wyciągnę lody a nie budyń jak to wcześniej przy "integrach" bywało.
Czas pokaże co mi bardziej potrzebne - kilka litrów czy amperogodzin.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-11-06, 17:57   

Tutaj jest Sławku mowa o lodówce, nie zamrażarce. Jak zrobić z zamrażarki lodówko-zamrażarkę?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-11-06, 21:27   

Cytat:

Tutaj jest Sławku mowa o lodówce,

zrobionej zamrażarki :bylo
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-11-06, 22:19   

SlawekEwa napisał/a:
Cytat:

Tutaj jest Sławku mowa o lodówce,

zrobionej zamrażarki :bylo

bez zamrażalnika. Niezbyt szczęśliwe rozwiązanie.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-11-07, 06:05   

Janusszr napisał/a:
SlawekEwa napisał/a:
Cytat:

Tutaj jest Sławku mowa o lodówce,

zrobionej zamrażarki :bylo

bez zamrażalnika. Niezbyt szczęśliwe rozwiązanie.

Ta rozmowa trochę jak o kempingach we Włoszech. Nie czytamy ze zrozumieniem i komentujemy, a na pewno wszystko wiemy lepiej.
Sławek wie o czym pisze, Janusz nie wie co komentuje. Jeszcze trochę polityki i mamy jesień... :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rudiger 
trochę już popisał

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Wrz 2023
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: z warsztatu
Wysłany: 2023-11-07, 22:13   

Arkadyo, myślę że kluczem do sukcesu, że lodówka chodziła doładowywana tylko alternatorem, na w sumie krótkich dystansach, jest rodzaj aku. Twój jest w stanie łyknąć dużo prądu w krótkim czasie.
Ja ma kwasiaka i muszę trzymać pewien rygor jeśli chodzi o prąd ładowania - a więc dłużej ładować.

Mierzyłeś ile amper idzie z altka na aku? Przy na przykład mocniej wyładowanym aku?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Arkadyo 
początkujący forumowicz

Dołączył: 05 Maj 2023
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-20, 11:45   

Nie, nie mierzyłem. Pewnie dopiero na wiosnę przysiade do tematu pomiarów jak otworzy sie okienko wyjazdowe bo narazie pogoda taka, ze nawet webasto nie chce mi sie montować.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-11-22, 09:21   

SlawekEwa napisał/a:
Arkadyo napisał/a:
Oj tam oj tam.

To nie powielaj bzdur jakie to lodówki domowe na 230V z przetwornicą DC/AC są be, a ABEM produkuje rewelację montując kompresor na 12V DC. Tak montuje ,ale do zamrażarek na 230V z izolacją komory chłodniczej 3x grubszą od lodówki . Wstaw sobie do kampera zamrażarkę z outletu z 900 zeta przetwornicę DC/AC i sterownik 12V za 20 zeta i wtedy będziesz miał porównanie do tamtego produktu :-P

Muszę przyznać Sławku, że źle zrozumiałem Twój wpis. Masz 100% racji.
Przyjmij w ramach rekompensaty za doznane krzywdy z mojej strony :pifko :spoko :spoko :spoko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-11-22, 16:31   

Janusszr napisał/a:
Muszę przyznać Sławku, że źle zrozumiałem Twój wpis

Cieszy mnie, że są jeszcze ludki którzy przywracają wiarę w człowieka i za to dla Ciebie duże :piwo:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***