Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie opłaty dla kampera powyżej 3,5t.
Autor Wiadomość
niebieski-n2 
trochę już popisał

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Lut 2017
Piwa: 2/13
Skąd: Łomianki
Wysłany: 2024-03-11, 17:25   

Mam pytanie w temacie.
Panowie posiadacze ciężkich kamperów, powiedzcie mi jak to jest, jeśli jadąc ciężkim kamperem chciałbym w nawigacji ustawić "omijaj drogi płatne". W PL to nie zadziała, sprawa się komplikuje dla pojazdów powyżej 3,5t. Nie muszę jechać autostradą, żeby być zobligowanym do wniesienia opłaty za odcinki dróg gdzie pojazdy do 3,5t opłat nie wnoszą - to wiem (e-toll).

Za granicą pojazdem o DMC poniżej 3,5t mam wybór: kupuję winietę na drogi płatne lub je omijam.

Chcąc jechać na autostradach i innych drogach płatnych, umiem znaleźć informacje. Czytam na stronach poszczególnych operatorów w różnych krajach, jakie opłaty obowiązują kampera powyżej 3,5t.

Ale nie mogę znaleźć informacji jak jest w poszczególnych europejskich krajach z drogami lokalnymi w przypadku kamperów ciężkich.

Już nie wspominając o krajach typu Bośnia, Albania, Czarnogóra.... W żadnym w zasadzie nie umiem znaleźć tej informacji.
Tylko na Węgrzech skoro ciężki kamper nie podlega pod system HU-GO , za to musi mieć winietę D2, to logika wskazuje, że na lokalnych drogach taki kamper nie płaci bez względu na masę. No i w Niemczech (do DMC 7,5t) i Belgi przeczytałem, że kampery nie płacą wcale. W innych krajach za cholerę nie mogę ogarnąć tematu.
Obowiązują opłaty na jakichś drogach na których pojazdy o DMC poniżej 3,5t poruszają się za darmo??
Zawsze wnosi się opłaty już z tytułu przekraczania DMC 3,5t, czy tylko jak chcę poruszać się po drogach płatnych?

Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem co mnie nurtuje.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
majsterus 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ahorn 610, T5, Hymer S700
Dołączył: 04 Sie 2008
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: wielkopolskie
Wysłany: 2024-03-11, 18:35   

W Chorwacji tylko autostrady
https://www.dkv-mobility....oatien_de-9.jpg

Czechy
https://mytocz.eu/pl/specified-road-sections/map

Słowenia
https://www.darsgo.si/portal/pl/o-tym

"Opłata drogowa jest pobierana za pomocą urządzenia DarsGo, które musiało być zamontowane w pojeździe. Sieć autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości 623,3 km została podzielona na 128 odcinków poboru opłat. Na każdym odcinku nad autostradą znajduje się bramownica, przez którą przejeżdżają pojazdy. Podczas przejazdu bramownica rozpoznaje umieszczone w pojeździe urządzenie DarsGo, co stanowi podstawę do naliczenia opłaty drogowej za przejechany odcinek. W ten sposób opłata zostaje automatycznie naliczona na podstawie przejechanego dystansu.

Opłata drogowa musi być uiszczana za każdy odcinek, po którym przejedzie pojazd. Jej wysokość zależy od długości danego odcinka i charakterystyki pojazdu – liczby osi i klasy emisji EURO. Wskazówki dotyczące planowania i tworzenia systemu DarsGo w Republice Słowenii zostały zapisane w dokumentach właściwych organów słoweńskich i europejskich dostępnych w słoweńskiej Ustawie o poborze opłat drogowych (Dziennik Ustaw RS, nr 24/15, 41/17, 158/20). "


Austria
https://www.asfinag.at/en/toll/vignette/

trzeba sobie dokładnie zaplanować trasę....jednak nie zawsze jest to ekonomiczne. Lepiej czasem zapłacić i jechać autosrtadą niż tłuc budę po dziurach tracąc czas i paliwo w kraju który jest tylko tranzytowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/99
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2024-03-11, 18:59   

Austriackiego "viatolla" możesz sobie kupić tez online z wysyłka na adres w Polsce - przetestowałem i zero problemów.
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
niebieski-n2 
trochę już popisał

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Lut 2017
Piwa: 2/13
Skąd: Łomianki
Wysłany: 2024-03-11, 20:56   

Ja wiem, że są systemy zbiorcze, firmy oferujące jedno pudełko na szybę np. na 17 krajów.
Może inaczej sformułuję pytanie..
Czy sieć płatnych dróg w państwach europejskich dla pojazdów o DMC poniżej 3,5t pokrywa się z siecią dla pojazdów powyżej tej masy, a rózna jest tylko opłata należna???
Czy też może ciężkie kampery muszą płacić również tam, gdzie pojazdy lekkie (do3,5t) jadą za darmo???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yamah 
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-S plus
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sty 2019
Piwa: 258/106
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2024-03-11, 20:59   

niebieski-n2 napisał/a:

Już nie wspominając o krajach typu Bośnia, Albania, Czarnogóra.... W żadnym w zasadzie nie umiem znaleźć tej informacji.
.

W tych trzech nie płacisz..a autostrady (gdzieś tam były) na bramkach (jeździłem w ub.roku)..pozostałe identycznie jak u nas a jedynie Bułgaria musisz wykupić bilet na trasę. Jedź,zwiedzaj i nie stresuj się :ok to samo z zakazami pod 3.5t (oczywiście rozsądnie) :spoko
_________________
Ten kto żyje widzi dużo..ten kto podróżuje widzi więcej
-------------------------------------------------------------------------------
był Ducato 2,5 Burstner na próbę.. Pilote Explorateur715...zostało Carthago Chic-S plus
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***