Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bez solarów. Da się? Czy to ma sens?
Autor Wiadomość
ArQ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dżampi
Dołączył: 18 Lis 2023
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Nowa Ruda
Wysłany: 2023-11-29, 16:58   Bez solarów. Da się? Czy to ma sens?

Hej!
Wymyśliłem sobie, że może by tak do kampera nie montować solarów. Auto nie ma służyć do życia, a jedynie na weekendowe wypady w miesiącach ciepłych. Ewentualnie jakiś dłuższy wyjazd 7-10 dni i to też z postojami max na 2 dni. Nie wykluczam w razie czego zjazdu na jakąś nockę na normalny kemping. Na południe Europy też na razie się nie wybieram. Postoje wolałbym uskuteczniać raczej w cieniu w miarę możliwości, więc to ładowanie z solarów, to nie wiem, czy mocno skuteczne będzie.

Planowane zużycie prądu 12 V:
- lodówka 40 W
- oświetlenie LED - podczas długich dni ileż można świecić?
- monitor - może 2h dziennie, a może w ogóle
- ładowanie komórek i czasem laptopa

Planowane zużycie prądu z przetwornicy:
- podgrzewacz wody 600W - sądzę, że na dzień max 0,5h pracy
- podładowanie czasem rowera

Alternator mam 150-180 A - do dokładnego sprawdzenia. Myślę o aku LiFePO4 - razem ok. 200 Ah.
Jak myślicie? Zbilansuje się to?
Co wsadzić do skutecznego ładowania aku z alternatora i z sieci 230 V? Jaka przetwornica do tego?

Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2023-11-29, 17:25   

ArQ napisał/a:
Wymyśliłem sobie, że może by tak do kampera nie montować solarów. Auto nie ma służyć do życia,


Hej
Jesteś na początku drogi kamperowej jak się nie mylę :-P
To Auto ma Wam służyć do spełniania marzeń , a marzenia o wyjazdach to cześć życia :oops:

Nie idź na skróty już na początku drogi

Panel sztywny i i oprzyżądowanie do tego to ok 1200 zł .

Podstawa to ciepła woda kibelek i prąd na pokładzie.

I pamitaj, że w miarę jedzenia apetyt rośnie pod warunkiem , że nie "spieprzysz " tej potrawy
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-11-29, 17:31   Re: Bez solarów. Da się? Czy to ma sens?

ArQ napisał/a:
Zbilansuje się to?


Raczej nie.

Aku LiFePO4 12V to jakieś 2500Wh przy dobrych wiatrach , czyli założeniu że jest naładowany na 100% i rozładujemy go do zera (czyli odcięcia przez BMS)

Jeśli zakładasz 2 dniowy postój to przez 48h sama lodówka zabierze 1500-1900Wh (zależnie od warunków zewnętrznych ).
Pół godziny dziennie pracy podgrzewacza 600W to przez 2 dni kolejne 600Wh ...... i to już w zasadzie koniec pojemności akumulatora .
Naładowanie jednego rowerka (od zera do full) ze standardową baterią to 200-250Wh.

Nie mając PV możesz w razie pilnej potrzeby odpalić silnik i doładować z alternatora, ale to trochę słabe jest , żeby klepać silnikiem na postoju przez godzinę czy dwie.

Moim zdaniem albo dołożyć drugi LiFePO4 200A i zalozyć że w czasie przejazdów z jednego miejsca na drugie alternotor da radę "napełnić" oba, albo nie obrażać się na PV i zalozyć tak minimum 200Wp, a najlepiej więcej .
Dołożenie aku prostsze a PV tańsze .

Ja przez pewien czas miałem 400Ah LiFePO4 i 800Wp PV i była to ilość która można było już nazwać "niezależnością energetyczną" ........ ale że apetyt rośnie w miarę jedzenia to w nowym projkcie będę miał już bank energii 16kWh (16 ogniw LiFePO4 280Ah), 2,8kWp PV i offgrid'owy inwerter jednofazowy o mocy 5kW ....... i to dopiero będzie pełna niezalezność :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-11-29, 17:34   

Bim napisał/a:

Nie idź na skróty już na początku drogi


+1
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ArQ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dżampi
Dołączył: 18 Lis 2023
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Nowa Ruda
Wysłany: 2023-11-29, 18:22   

Na razie jeszcze nie idę na skróty, tylko głośno myślę :szeroki_usmiech
Pytam, bo mało się znam.
Moje przemyślenia wzięły się stąd, że producenci lodówek 12 V podają, że na dobę ich wyroby pobierają max 5 Ah. Że owszem, mają moc 40-60 W, ale nie jest to ciągłe pobieranie prądu, co uwzględnił w swoich wyliczeniach joko. I teraz nie wiem, co o tym myśleć...
Wg producentów lodówek aku 200 Ah powinien pozwolić na działanie lodówki przez ok. 40 dni. Oczywiście czysto teoretycznie przy założeniu rozładowania od 100% do 0%. Joko wylicza, że ten czas jest prawie 20-krotnie krótszy. Ja to tak rozumiem - całkiem możliwe, że zupełnie błędnie.
No to jestem w kropce. Ile tak naprawdę taka lodówka wydrenuje prądu na dobę, bo to będzie jednak główny pożeracz prądu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-11-29, 18:28   

ArQ napisał/a:
Ile tak naprawdę taka lodówka wydrenuje prądu na dobę, bo to będzie jednak główny pożeracz prądu?

Zależy od temp na zewnątrz, izolacji lodówki i kampera, oraz częstotliwości zaglądania do niej :bajer
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 70/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-11-29, 19:02   

Ja zaczynałem kiedy o PV jeszcze nikt nie słyszał. Lodówka była na gaz absorbcyjna tak jak zresztą wszystkie inne urządzenia grzewcze. Jakoś dało się żyć ale bez dłuższych jazd co parę dni konieczny był słupek na kempingu. Jeśli chcesz używać lodówki sprężarkowej i urządzeń grzewczych na prąd to Twoja koncepcja jest bez sensu. Instalacja PV to dzisiaj naprawdę nie są duże koszty więc po co ta gimnastyka? Tak na marginesie to mimo że mam PV to do dzisiaj używam lodówki na gaz. Tylko ta lodówka musi być w pełni sprawna a nie taka ledwo ledwo. Jak gorąco to z wentylatorem wymuszającym obieg powietrza. Piwo i szyneczkę chłodzi a nie brzęczy nad uchem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ArQ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dżampi
Dołączył: 18 Lis 2023
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Nowa Ruda
Wysłany: 2023-11-29, 19:25   

Kazik II napisał/a:
Instalacja PV to dzisiaj naprawdę nie są duże koszty więc po co ta gimnastyka?


Bo na ten przykład kolega kynios1 również wpadł na taki pomysł, zrealizował i sprzedaje ściągniętą z kampera fotowoltaikę, bo stwierdził, że do szczęścia nie jest mu potrzebna. Zatem, jak się okazuje, można popełnić błąd nie tylko nie zakładając fotowoltaiki...

Nie upieram się. Pytam, bo mam dużo czasu na przemyślenie tematu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2023-11-29, 19:54   

ArQ napisał/a:
Nie upieram się. Pytam, bo mam dużo czasu na przemyślenie tematu.

Ok szanuję Twoja koncepcję rozważania akademickiego :evil:

Joko wyjaśnił
co z czym , żeby to spiąć

Ja to tylko raczkujący z lodówką na gaz bojlerem również panelem 400kWp na dachu bez ekspresów i tv i jakoś to spinam :spoko
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 70/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-11-29, 20:11   

ArQ napisał/a:
Nie upieram się. Pytam, bo mam dużo czasu na przemyślenie tematu.
No to szacun. :ok Bo jak mawiał klasyk: "Myślenie ma kolosalną przyszłość". :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2023-11-29, 21:07   

Krótko.....jeśli preferujesz (będziesz preferował ) stawanie na "dziko" to bez solara nie wydolisz :-P
Ja w swoim wielbłądzie mam założony solar 100W i mnie starcza prądu na wszystko co mam elektrycznego na pokładzie . Lodówka chodzi na gaz , nie mam ekspresów ; TV ; piekarników czy zmywarek ani żadnych innych wodotrysków :haha:
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
peja76 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Roller team
Dołączył: 21 Sty 2023
Piwa: 5/12
Skąd: Oborniki Wlkp
Wysłany: 2023-11-29, 21:35   

Ja już solarów nie chcę, szkoda wagi ALE u nas wyjazdy głównie weekendowe, mamy dwa akumulatory jeden to lifepo4 200ah a drugi to GEL 105AH. LifePo4 służy jak ja to mówię do zabawy i obsługuje Express ale nie taki kapsułkowy tylko normalny domowy, do tego TV, kamerę, ruter, ładowanie dwóch komórek i laptopów, jak stajemy to aku nałdaowany jest na full i po dwóch dobach aku ma napięcie około 12.7-12.8v. W tym czasie robimy od 10 do 15kaw, Tv gra około 8h - 10h telefony i laptopy. Drugi akumulator obsługuje piec, oświetlenie, pompkę wody i czujnik gazu, po tych dwóch dobach na kulometrze który obsługuje aku 105ah przeważnie mam jeszcze 60% pojemności akumulatora, do tego Akumulatora jest podłączony też solar ale on teraz nie działa bo jak przecież zima :zimno . Akumulatory ładowane są z Alternatora lub 230v i ten jeden jak pisałem z solara 140w. Po takich dwóch dobach przeważnie robimy minimu 200km i więcej ale po 200km aku naładowanie na full. W następnym Kamprze nie chcę solarów tylko dwa LifePo4 i ładowanie z alternatora i 230v, nam starczy ale My w jednym miejscu stoimy max 3 dni i jak zimą starcza to latem jest aż nadto :spoko

Screenshot_20231126_095352_Video Player.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 138,95 KB

20231112_073802.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 1012,11 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ArQ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dżampi
Dołączył: 18 Lis 2023
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Nowa Ruda
Wysłany: 2023-11-29, 21:36   

Bim napisał/a:

Joko wyjaśnił
co z czym , żeby to spiąć


Tak, jako jedyny podał jakieś konkrety, tylko one rozjeżdżają się z tym, co podają producenci lodówek. Zabrakło mi tu jeszcze info jak szybko mogą się przy moim alternatorze ładować akumulatory i czym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
ArQ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dżampi
Dołączył: 18 Lis 2023
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Nowa Ruda
Wysłany: 2023-11-29, 21:40   

MILUŚ napisał/a:

Ja w swoim wielbłądzie mam założony solar 100W i mnie starcza prądu na wszystko co mam elektrycznego na pokładzie.


Jaki masz akumulator do tego solara i jak wygląda ładowanie, kiedy pogoda do duszy albo stoisz w cieniu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-11-29, 21:41   

Aby coś doradzić brakuje trochę danych. Czy Ty masz już kampera czy dopiero go budujesz lub kupujesz. Jeśli masz to jaki prąd pod obciążeniem daje alternator. Pytam bo to jedyne źródło zasilania. Jeżeli planujesz wyjazdy na dziko to albo ograniczasz konsumpcję prądu czyli tak pisali poprzednicy lodówka, ogrzewanie gaz. Jeżeli nie, to albo budujesz elektrownie z 400 Ah i wówczas na dwa dni wystarczy albo solary.
Jak kupisz przetwornicę to będziesz chciał podłączyć a to suszarkę, a to ekspres a to toster itd i prąd wycieka.
Czy planujesz wyjazdy zimą ? Wówczas także potrzeba więcej prądu.

Proponuję kup najpierw dobry lifepo4 o dobrych parametrach. Jeśli faktycznie Twój alternator daje 150 A to masz problem bo musisz szukać akumulatora gdzie bms prąd wejścia jest 150A albo ograniczyć prąd z alternatora. Bms wyjścia ze 150-200A i to jest dobrą bazą do reszty zakupów. Podłączysz taki lifepo4 podłączysz przetwornicę i zobaczysz czy alternator wystarcza czy nie. Solary zawsze można dorzucić i warto wcześnie położyć kable na wszelki wypadek.
I poczytaj sobie wątki o lifepo4 i bms które decydują o prądach z akumulatora, przetwornicach i solarach a także okablowaniu tego wszystkiego grube kable.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***