Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mini grzejnik 500W
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-02, 19:50   

Jak masz Robert wolne 500W , aby takie coś podłączyć to mam dla Ciebie lepszą propozycję, a na pewno bardziej skuteczną w ogrzewaniu.

Takie coś :

https://e-promienniki.pl/infra-power-plate-eco-u-300W-quartz-panel-grzewczy-na-podczerwien.html

Tu akurat taki pierwszy z brzegu przykład, ale generalnie chodzi o promienniki IR zbudowane w formie takich płaskich lekkich paneli , wyglądających jak ramka do obrazu.

Są o różnych mocach i kształtach.

To działa trochę na innej zasadzie niż standardowy grzejnik, bowiem nie ogrzewa powietrza tylko przedmioty na które padają promienie , dokładnie tak jak słońce .

Mam taki jeden o mocy 500W, który kupiłem na próbę i powiem Ci, że to naprawdę dobrze daje.
Ja nie uzywam kampera w zimie bo nie lubię , więc nawet nie próbowałem tego w nim montować , ale skoro to są do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych o wiekszej kubaturze to w kamperze tym bardziej.

Ja mam promienniki IR zamontowane na halach , gdzie żadne inne ogrzewanie nie daje rady , ze względu na dużą wysokość pomieszczeń i metraż .
Tam są trochę innej konstrukcji (świecące na pomarańczowo ) ale zasada ta sama.
Na każde 70m2 hali o wysokości 7m mam jeden promiennik o mocy 2kW i to daje radę nawet jak na zewnątrz jest -15st C.
To nawet jak działa cały dzień to nie podnosi temp powietrza w hali nawet o 1st i w okresie zimowym jest tam około 12-14st, ale przy włączonych promiennikach komfort termiczny jest jakby było koło 20st.

W obecnym kamperku nie mam i miał nie będę , ale w projekcie o którym Ci mówiłem ostatnio , w którym wszystko będzie na prąd bardzo poważnie rozważam tę opcję .
W/g mnie same zalety:
- działa natychmiast po włączeniu (efekt grzania odczuwalny natychmiast)
- łatwość sterowania (wystarczy włacznik i ew. regulator mocy)
- dużo mniejsze zuzycie energii w stosunku do standardowych grzejników elektrycznych (dla uzyskania tego samego efektu termicznego potrzeba nieporównywalnie mniej energii - ogrzewa nas a nie powietrze wokół )
- możliwość wykonania prostego układu , który będzie grzał tylko tam gdzie trzeba i kiedy trzeba (zakładasz mniejsze panele w salonie, łazience i sypialni i do każdego podłączasz czujnik obecności - grzeje tylko tam gdzie ktoś aktualnie przebywa)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-12-02, 20:15   

joko napisał/a:


Ja mam promienniki IR

Też mam takie 500 w biurowych kibelkach, do kamperka ciut spore 60/60, jeśli wcześniej nie planowałem miejsca pod grzejnik.
O tym małym pomyślałem, do wykorzystania jak wyżej koledzy pisza na kempingu delikatnie wspomagać ogrzewanie, podpytuje czy to ma jakikolwiek sęs, mam też 1000w grzałkę w klimie, nie wiem czy na kempie nie wywali bezpiecznika.
Faktycznie tak jak piszesz grzejnik na podczerwień najlepiej jak grzeje z góry jest wtedy efektywny, będę chyba zmieniał na wiszące 500w w kształcie lamp.
:spoko

Screenshot_20231202_201841.jpg
Plik ściągnięto 476 raz(y) 37,48 KB

_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-12-02, 20:55   

joko napisał/a:
...Tam są trochę innej konstrukcji (świecące na pomarańczowo ) ale zasada ta sama...


pod Wrocławiem w Siechnicach są wielkie szklarnie, w których chyba jest podobne ogrzewanie, bo łuna w nocy jest widoczna w całym mieście.

myślisz, że dobrze się domyślam?

z25729667AMP,Luna-swiatla-znad-szklarni-w-Siechnicach-widziana-.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 117,66 KB

e868540c-ca23-4cd1-9847-019b5ed501fb.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 149 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-03, 00:29   

Takiego grzejnika IR który świeci do kampera raczej bał bym się zakładać bo tam elementem promieniującym jest szklana lampa (żarnik) która dość mocno się rozgrzewa (podobnie jak w lampie halogenowej)

Aż poszedłem do piwnicy poszukać tego grzejnika o którym pisałem :szeroki_usmiech

Fotki poniżej .

W tym grzejniku nic nie świeci i nic się mocno nie rozgrzewa. W czasie działania ta biała powierzchnia robi się tylko lekko ciepła, natomiast promieniowanie cieplne odczuwalne jest nawet w odległości 2-3m.

Ten konkretnie ma 580W (są mniejsze) i waży tylko 5kg. Można go zamontować na suficie lub na ścianie.

20231203_000842.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 212,84 KB

20231203_000814.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 246,92 KB

20231203_000821.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 279,26 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-03, 00:41   

Cyryl napisał/a:


myślisz, że dobrze się domyślam?


Tak dobrze. Z pewnością w szklarniach stosuje się promienniki IR, ale tam bardziej od samego ogrzewania wykorzystuje się to , że te promienniki zastępują słońce (to samo promieniowanie) i wspomagają fotosyntezę .

Kiedyś czytałem takie dość obszerne opracowanie na temat używania tego typu promienników (tych nie świecących) do ogrzewania domów. Z racji tego że jest to takie promieniowanie jak słoneczne ten typ ogrzewania jest ponoć najzdrowszy dla człowieka (zdrowszy od konwekcyjnego , które powoduje ruch powietrza) i bardzo korzystny dla budynku bo usuwa wilgoć ze ścian i likwiduje wszelkiego rodzaju grzyby itp.

Wszystkie te cechy są jak sądze równie korzystne w kamperze, bo tu jak wiemy wilgoć jest wrogiem numer jeden.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2023-12-03, 08:16   

Ja jestem jednym z pierwszych użytkowników ogrzewania na podczerwień , ogrzewam dom 28 sezon , pierwszą firmą która wprowadziła to do polski był Rotal ze Szczecina . W momencie gdy to zakładałem rok 1996 , był bom na olej opałowy , ludzie się zemnie śmiali , idiota ogrzewanie na prąd . Ja grzeję nadal , oni dawno nie . Przez tyle lat dołożyłem do mojego ogrzewania 200 zł , padły 3 sterowniki elektroniczne które zostały zastąpione zwykłymi bimetalami i po problemie . Ogrzewanie nie kosztuje mnie nic . Dlaczego nic , bo w momencie montażu zaoszczędziłem kupę kasy , która zarabia na mój prąd i nie tylko . Ta technologi przez tyle lat poszła mocno do przodu , dziś promiennik o powierzchni jaką mają moje 500W ,mają 800 W . W biurze Rotala wisiał młotek gumowy z napisem do wybijania innego ogrzewania z głowy . Zero dodatkowych kosztów eksploatacji .Dziś jak bym miał podjąć decyzją co zastosować , wybrał bym to samo . Koszt na mój dom , a mały nie jest , to ok 10 tyś zł . Znajdźcie mi coś tak efektywnego i taniego czym mógłbym to zastąpić , nie ma niczego .Powiedzcie ile pieniędzy wydaliście na wasze ogrzewania , a to grzejnik , a to piec , a to komin i tak dalej . Aby do wiosny i oby wam ogrzewania działały bez problemowo jak moja podczerwień .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-03, 10:39   

Super Adam, że się odezwałeś. Temat ogrzewania na podczerwień należy w moim przekonaniu do grupy tematów "tabu" (pewnie dlatego że jest mocno poza głównym nurtem ) i ciężko o rzetelne informacje na ten temat.
Napisz jak możesz coś więcej. Szczególnie interesuje mnie, jakie temperatury uzyskujesz stosując IR (o ile temp. rzeczywista jest niższa od odczuwalnej) i jak wygląda zużycie prądu.
Ja stosuję na halach i tam przy 14st temp powietrza , temp. odczuwalna to ok.20, ale jest to miejsce pracy a nie wypoczynku więc inne potrzeby.
Ja wcześniej wymieniłem kilka zalet tego typu ogrzewania , które myślę że jako praktyk potwierdzasz, natomiast Ty napisałeś jeszcze jedną ważną (myślę że jedną z ważniejszych) rzeczy, mianowicie niski koszt wykonania instalacji i nieporównywalną do niczego niezawodność i długowieczność.
Przy ogrzewaniu IR nie ma w sumie czegoś takiego jak instalacja (w znaczeniu jakichś rur, polaczeń itp) bo rolę nośnika pełni standardowa domowa instalacja elektryczna i każde pomieszczenie jest osobnym układem (promiennik - regulator).
Ja w pierwotnym projekcie zakładu miałem na halach przewidziane gazowe ogrzewacze , które nie dość że same w sobie kosztują nie małe pieniądze to zużywają olbrzymie ilości gazu i ogrzewają najlepiej tam gdzie nie potrzeba ...... czyli powietrze pod sufitem :-/

Do tego, że jest to bardzo zdrowy typ ogrzewania i że klimat w takim domu jest lepszy od domu ogrzewanego konwekcyjnie , przekonuje mnie fakt że przy IR rzeczywista temperatura jest niższa co powoduje, że nie dochodzi do wysuszenia powietrza (zmora ogrzewania konwekcyjnego).

Myślę, że wszystkie te cechy były by bardzo korzystne w kamperze , a z racji mniejszej kubatury w stosunku do domu , chyba nawet jeszcze bardziej niż tam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-12-03, 11:11   

Ale fajnie że o tym piszemy, w tych kibelkach gdzie zmontowałem podczerwień, około 3m2 może 4m2
niepełnosprawni 10m2 grzejniki mam na ścianie, nie jestem do końca przekonany że to idealnie jest umieszczone sufit i grzanie w dół było by optymalne, koszt takiego grzejnika nie jest wysoki więc myślę o wymianie, nie widzę nic takiego by było z zegarem dobowy mnie jest potrzebne ustawienie od 7 do 17, w czasie pracy
chce kupić coś zbliżonego parametrami do moich potrzeb,
:wyszczerzony:
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-03, 12:11   

Komplecik napisał/a:
nie widzę nic takiego by było z zegarem dobowy mnie jest potrzebne ustawienie od 7 do 17, w czasie pracy
chce kupić coś zbliżonego parametrami do moich potrzeb,
:wyszczerzony:


Nie potrzebujesz promiennika ze zintegrowanym zegarem . Wystarczy normalny podłączyć pod jakiś zewnętrzną czasówkę.
Jeszcze lepiej zastosować jakieś tzw. "inteligentne gniazdko" jakie stosuje się w systemach Smart Home, bo poza tym że możesz na tym zrobić sobie jakąś automatyzację to możesz również sterować tym zdalnie ze smartfona i mieć odczyt poboru mocy przez to konkretne urządzenie.
Ogrzewacze w miejscach gdzie ludzie bywają rzadko i na chwilę (np.toaleta) można sprzęgnąć z czujnikiem obecności , bo wtedy działają i pobierają prąd tylko wtedy kiedy trzeba.
Jeśli taka np. toaleta wymaga ogrzewania cały czas (bo np. jest słabo ocieplona) to można ogrzewacz podzielić na dwie sekcje (np. zamiast jednego 500W dać 2x250W). Jeden ogrzewacz chodzi cały czas (lub w czasie kiedy lokal jest użytkowany) aby utrzymywać temp. na akceptowalnym poziomie , a drugi załacza się w momencie wejścia osoby (i wyłącza się zaraz po wyjściu), aby podnieść komfort termiczny .

Takie np.coś : https://allegro.pl/oferta/nteligentne-gniazdko-wifi-smart-tuya-watomierz-14517626083?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIuMDUlpHzggMVmQcGAB3bRgL_EAQYAyABEgJWMvD_BwE

lub w wersji dopuszkowej:

https://allegro.pl/oferta/dopuszkowy-wlacznik-przekaznik-beznapieciowy-nc-no-wifi-tuya-brama-piec-240-14522691189

Te urządzenia są albo WiFi, albo Zigbee. Zigbee lepsze bo bardziej niezawodne , ale do nich musisz dokupić jeszcze bramkę Zigbee

np. taką : https://allegro.pl/oferta/centralka-bramka-zigbee-3-0-tuya-smart-life-lan-11264410670

No i trzeba się zdecydować na jakiś konkretny system z którym jest to kompatybilne . Ja proponuję Tuya Smart

Jak będziesz potrzebował dokładniejszych informacji to ..... czuj się swobodnie , aby zadzwonić :ok
Ostatnio zmieniony przez joko 2023-12-03, 12:19, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-12-03, 12:17   

joko napisał/a:
Komplecik napisał/a:
nie widzę nic takiego by było z zegarem dobowy mnie jest potrzebne ustawienie od 7 do 17, w czasie pracy
chce kupić coś zbliżonego parametrami do moich potrzeb,
:wyszczerzony:


Nie potrzebujesz promiennika ze zintegrowanym zegarem . Wystarczy normalny podłączyć pod jakiś zewnętrzną czasówkę.
Jeszcze lepiej zastosować jakieś tzw. "inteligentne gniazdko" jakie stosuje się w systemach Smart Home, bo poza tym że możesz na tym zrobić sobie jakąś automatyzację to możesz również sterować tym zdalnie ze smartfona i mieć odczyt poboru mocy przez to konkretne urządzenie.
Ogrzewacze w miejscach gdzie ludzie bywają rzadko i na chwilę (np.toaleta) można sprzęgnąć z czujnikiem obecności , bo wtedy działają i pobierają prąd tylko wtedy kiedy trzeba.
Jeśli taka np. toaleta wymaga ogrzewania cały czas (bo np. jest słabo ocieplona) to można ogrzewacz podzielić na dwie sekcje (np. zamiast jednego 500W dać 2x250W). Jeden ogrzewacz chodzi cały czas (lub w czasie kiedy lokal jest użytkowany) aby utrzymywać temp. na akceptowalnym poziomie , a drugi załacza się w momencie wejścia osoby (i wyłącza się zaraz po wyjściu), aby podnieść komfort termiczny .

Cholera tak tak :)
joko czy Ty zawsze stawiasz diagnozę nie do odrzucenia, człowiek to ciemny jest całe życie dziękuję za podpowiedź tak właśnie zrobię, ciekawe czy gniazdka można grupować i sterować nimi jednocześnie ;)
:spoko
:pifko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-03, 12:34   

Wrzuć sobie choćby na Allegro hasło Tuya Zigbee i zobaczysz ile różnych urządzeń do tego jest . Wszelkiej maści czujniki, włączniki, i wszystko co jest potrzebne do zrobienia Smart Home.
Wszystkie urządzenia łączysz w jeden system i możesz dowolnie programować sobie zależności między nimi (np. jak czujnik temperatury pokazuje określoną wartość to załącza się jakieś urządzenie).
Urządzenia działające po Zigbee są lepsze niż po Wifi bo to jest osobna niezależna sieć , działa szybciej, jest bardziej energooszczędna i komunikuje się za pomocą technologii Mesh, co oznacza że każde urządzenie w sieci jest jednocześnie przekaźnikiem do innych , co zwiększa zasięg (w Wifi urządzenia muszą być w zasięgu Routera, a tu wystarczy zasięg do najbliższego innego)
Potrzebna jest bramka Zigbee którą podłącza się do Routera (najlepiej po LAN) i możesz w dowolnym miejscu w budynku zakładać sobie urządzenia . Dostęp do tego masz potem przez smartfona z dowolnego miejsca na ziemi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-12-03, 12:44   

joko napisał/a:
Wrzuć sobie choćby na Allegro

Tak zrobię ;) :pad: :pad: :pad:
Jutro przerobię temat z elektrykiem który nas obsługuje zastosujemy się do Twoich zaleceń ;)
Wiedziałem że piszczy, teraz chyba wiem gdzie :szeroki_usmiech
joko biorę nalewkę jak by co, myśl o kaffce 14go 9 miejsce jest jeszcze wolne ;)
:spoko
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-12-04, 19:01   

joko napisał/a:


Jak będziesz potrzebował dokładniejszych informacji


Jedziemy z tematem, przegadaliśmy Twoje sugestie z elektrykiem,
sterowaniem wjeżdżam do rozdzielni, zegar czasowy będzie załączał grzejniki a termostat grzejnika utrzyma temperaturę, chyba nie mam ochoty widzieć tego w telefonie
;) :spoko
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2023-12-04, 19:47   

[quot
pocontyle kombinacji , termostate="Komplecik"]sterowaniem wjeżdżam do rozdzielni, zegar czasowy będzie załączał grzejniki[/quote] Poco tyle kombinacji , termostat programowany , ustawiasz czas i temperaturę w danym czasie , dla każdego pomieszczenia osobno , zapotrzebowanie mocy to 50W na m/2 . czyli 10 m/2 500w . U mnie między podłogą a sufitem jest 2 stopnie , mam 2,30 wysokości . W podłogach 8 cm styropianu .Na całym domu ok 140 m/2 jest zainstalowane 7kW .Obniżanie temperatury i podnoszenie jej z powrotem nie daje oszczędności , temat przerobiony , testowałem .Energia zaoszczędzona zużyta jest z powrotem aby powrócić do oczekiwanej .Będzie łupać prąd przez 2 godziny bez przerwy , jedynie przerwy kilko dniowe mają sens z dnia nadzień nie .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2023-12-04, 20:34   

joko napisał/a:
Temat ogrzewania na podczerwień należy w moim przekonaniu do grupy tematów "tabu"
Może nie tabu , nie wie dlaczego Rotal w latach 90 -siatych się nie reklamował . Różnej maści pismaki nie mając zielonego pojęcia wypisywali bzdury na temat promienników , moja żona nie wytrzymała kiedyś , i jednemu odpisała żeby nie pisał głupot . Na szczęście artykuł po telefonie mojej żony , jak szybko się pojawił , tak też został usunięty . U nas dalej panuje przekonanie , to na ,,prónd " to musi być drogo . To tak jak z fotowoltaikom , akwizytor przekonał aby założyć ( nie mówię o sobie ,u mnie to była świadoma decyzja ),sąsiad ma to chyba dobre . ale wiedzy jak korzystać nie przekazał bo sam nie wiedział .Czy jakakolwiek firma przed montażem robi pomiar napięcia w sieci , które ma wpływ na działanie . A potem to nie ich problem tylko użytkownika . Osobiście przed montażem robiłem pomiary i co , umoczyłem . nie wziąłem pod uwagę że mieszkam na zadupi , i będę musiał to wepchnąć do sieci . Oczywiście walka z Eneą o stabilizowanie napięci w sieci , zapomnij że się uda , norma przewiduje 10 % poza normatywnego , i to wystarczy aby się na Ciebie wypieli . Po roku znalazłem sposób i dziś śmiga mi elektrownia aż miło .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***