Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Automatyczny przełącznik zasilania
Autor Wiadomość
QbaSłot 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes 310D
Dołączył: 18 Sty 2024
Skąd: Konstancin-Jeziorna
Wysłany: 2024-01-18, 12:00   Automatyczny przełącznik zasilania

Cześć,
Nie znalazłem podobnego tematu, jeśli jest to sorki za dubel.

Czy używał ktoś z Was tego typu przełącznika? Drugie pytanie czy jak mam przetwornice z ecomodem to gdy wypnę zasilanie ze słupka to przełączy on się na zasilanie z przetwornicy?
Wydaje mi się że musi być podane zasilanie z jednego albo drugiego źródła żeby mógł zadziałać?

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-q4-13316882181?fromVariant=13316882181
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-18, 13:01   Re: Automatyczny przełącznik zasilania

QbaSłot napisał/a:
Cześć,
Nie znalazłem podobnego tematu, jeśli jest to sorki za dubel.

Czy używał ktoś z Was tego typu przełącznika? Drugie pytanie czy jak mam przetwornice z ecomodem to gdy wypnę zasilanie ze słupka to przełączy on się na zasilanie z przetwornicy?
Wydaje mi się że musi być podane zasilanie z jednego albo drugiego źródła żeby mógł zadziałać?

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-q4-13316882181?fromVariant=13316882181


Testowłem wersję trójfazową tego przełącznika - działa zgodznie z oczekiwaniami. Czy zadziała z eco mode Twojej przetwrnicy? - raczej nie. Jeśli eco mode nie generuje 230V bez obciążenia, to przełącznik nie wykryje zapsowego źródła i nie przełączy się na nie automatycznie po odpięciu głównego zasilnia. Sprawdź miernikiem, czy masz 230V na wyjściu przetwornicy w trybie eco mode.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
QbaSłot 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes 310D
Dołączył: 18 Sty 2024
Skąd: Konstancin-Jeziorna
Wysłany: 2024-01-19, 09:39   

Dzisiaj odbiorę kable zarobie końcówki i będę testował. Przy eco mode przetwornica raczej nie podaje napięcia do póki nie wykryje obciążenia. Wolał bym nie uszkodzić przetwornicy i zastanawiam się jak inaczej zrealizować automatyczne przełączanie. Mogę zostawić i robić to manualnie ale jak się zapomni to może być słabo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eMGie 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Peugeot J5 Autostar 425 2,5TD '91
Dołączył: 25 Paź 2023
Piwa: 6/2
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-01-19, 09:45   

A to nie jest tak, że przełącznik ma jedno z wejść domyślnie zwarte? Wtedy żadne napięcie nie jest potrzebne żeby przewodziło. Może wystarczy sprawdzić miernikiem czy jest przejście pomiędzy IN2 i OUT.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-19, 12:56   

eMGie napisał/a:
A to nie jest tak, że przełącznik ma jedno z wejść domyślnie zwarte? Wtedy żadne napięcie nie jest potrzebne żeby przewodziło. Może wystarczy sprawdzić miernikiem czy jest przejście pomiędzy IN2 i OUT.


To jest przełącznik mechaniczny przełączany elektromgnesem lub manulnie w trybie bistailnym- przewodzi albo IN1->OUT albo IN2->OUT. Nie ma możliwości połączenia IN1 z IN2. Jak dobrze połączysz wejścia to manualne przełączanie będzie działać poprawnie - nie jest potrzebne napięcie przy sterowaniu manualnym. Po prostu przełącznik zostaje w tej pozycji (i zwiera wybrane styki) w jakiej go ręcznie ustawisz.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eMGie 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Peugeot J5 Autostar 425 2,5TD '91
Dołączył: 25 Paź 2023
Piwa: 6/2
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-01-19, 13:40   

IN1 i IN2 oczywiście nigdy się nie zwierają, o to chodzi w tych przełącznikach. Ja pytałem czy nie jest tak, że bez żadnego napięcia, IN1 jest zawsze zwarte z OUT, a po podaniu napięcia na IN2 przełącza się na to źródło?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-01-19, 14:32   

eMGie napisał/a:
IN1 i IN2 oczywiście nigdy się nie zwierają, o to chodzi w tych przełącznikach. Ja pytałem czy nie jest tak, że bez żadnego napięcia, IN1 jest zawsze zwarte z OUT, a po podaniu napięcia na IN2 przełącza się na to źródło?


W trybie automatycznym działa to tak:

IN1 jest napięcie, IN2 nie ma znaczenia -> IN1==OUT (przełącznik wybiera zasilanie główne)
IN1 nie ma napięcia (wcześniej było), IN2 nie ma napięcia -> IN1==OUT (przełącznik nie zmienia stanu)
IN1 nie ma napięcia, IN2 jest napięcie -> IN2==OUT (automat przełączy na IN2 - zasilanie awaryjne)
IN1 nie ma napięcia (wcześniej nie było), IN2 nie ma napięcia (wcześniej było) - IN2==OUT (przełącznik nie zmienia stanu)

W manualnym działa to co ręcznie ustawisz.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
QbaSłot 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes 310D
Dołączył: 18 Sty 2024
Skąd: Konstancin-Jeziorna
Wysłany: 2024-01-22, 10:18   

Dzięki za podpowiedzi,
Chyba się jednak zdecyduje na przełącznik manualny, i tak trzeba wyciągać przedłużacz.
Co do przetwornicy to na razie przetestowałem ją pod obciążeniem opalarki 2000w i działa bez zarzutów.
Eco mode też sprawdzałem i faktycznie podaje napięcie w interwałach w zależności od ustawienia.[/list]

WhatsApp Image 2024-01-22 at 10.00.33.jpeg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 53,64 KB

WhatsApp Image 2024-01-19 at 17.16.09.jpeg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 115,61 KB

WhatsApp Image 2024-01-22 at 10.16.39.jpeg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 115,21 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***