Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ponownie o routerach do kampera.
Autor Wiadomość
drwoy 
zaawansowany
Woytek

Twój sprzęt: Hymer T 572c
Nazwa załogi: Kamperik
Dołączył: 15 Gru 2015
Piwa: 6/40
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2024-01-26, 20:06   Ponownie o routerach do kampera.

Odświeżam temat łączności na wyjazdach. Co się zmieniło na korzyść w routerach pokładowych? W co zainwestować z korzyścią siły sygnału i koniecznie z anteną zewnętrzną, o karcie sim nie zapominając? Doradźcie i pochwalcie się, co warto kupić.
_________________
Pozdrawiam Woytek


------------------------------------------------
Wyższe wykształcenie może mieć każdy, podstawowe niekoniecznie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
peja76 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Roller team
Dołączył: 21 Sty 2023
Piwa: 5/12
Skąd: Oborniki Wlkp
Wysłany: 2024-01-26, 20:47   

Mam taki router jak w linku, jestem bardzo zadowolony.

https://allegro.pl/oferta/zte-mf297d-domowy-router-wifi-4g-lte-do-600-mb-s-12902980082?navCategoryId=257731&snapshot=MjAyMy0wNC0yNlQwODo0NjoxMy45NTcwMTdaO2J1eWVyO2FkMmNmNmE4ZmNhNmYwYzhmZGI4YmM3MmQ5NWI3OTRkMDZkNTUxZTk4ZTM2MThkMzU1NTNjM2NkZTBhMWEwN2Y%3D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2024-01-26, 21:04   

Trochę krócej i nie rozwala strony CT https://tiny.pl/czj5w
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-27, 08:44   

Ja używam takiego
https://allegro.pl/oferta/router-lte-huawei-4g-router-3-pro-300mb-b535-232-9447276835
Oraz takiej anteny
https://allegro.pl/oferta/antena-do-busa-kampera-lte-mimo-6dbi-pelne-pasmo-10891559996

Co do rutera to nie ma większego znaczenia ustawiasz raz i już.
Natomiast anteny testowałem różne zewnętrzne kierunkowe, zakładając nawet że jak się któraś sprawdzi to zamontuje sztyce i będę szukał zasięgu. Moje testy pokazały że nic te zewnętrzne nie dają. Kamper jest za niski a kombinacji dużo. I kupiłem za namową kolegów z forum ta dookólną. Zamontowałem na stałe. Jest i działa. Tam gdzie nie było sygnału jest i o to chodzi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drwoy 
zaawansowany
Woytek

Twój sprzęt: Hymer T 572c
Nazwa załogi: Kamperik
Dołączył: 15 Gru 2015
Piwa: 6/40
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2024-01-27, 08:55   

A czy ktoś użytkuje takie coś Alphatronics Stream 2 lub Router Alphatronics Stream Duo Sim?
_________________
Pozdrawiam Woytek


------------------------------------------------
Wyższe wykształcenie może mieć każdy, podstawowe niekoniecznie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-01-27, 09:46   

drwoy napisał/a:
A czy ktoś użytkuje takie coś Alphatronics Stream 2 lub Router Alphatronics Stream Duo Sim?


Nie miałem z tym do czynienia, ale tak patrzę na opis i próbuję znaleźć w tym coś co uzasadniło by cenę prawie 3 koła. Poza faktem, że sprzedawane przez firmę karawaningową i w/g niej przeznaczone do kampera nic innego nie zauważyłem , ale rano jest i jeszcze nie dobudzony jestem , więc może nie zauważyłem :mrgreen:

Routerków z dual sim o dobrych parametrach na rynku sporo, a antena którą polecił Orkaa jest lepsza , albo przynajmniej tak dobra jak ta dołączona do Alphatronics'a
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zibi Drakula 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Bus VW T5
Nazwa załogi: Żona ma Małgorzata
Dołączył: 31 Sty 2023
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-01-27, 14:41   

- Od lat na zagranicznych wojażach, do normalnego korzystania z internetu, używam Router mobilny Huawei E5573C - często nazywanym ,,mydełkiem''.
W każdym kraju kupuję kartę SIM zgodnie z moimi internetowymi potrzebami, wkładam ją do ,,mydełka'' i to wszystko.
Ważne - Wi-Fi należy zabezpieczyć hasłem, wchodząc w ustawienia przez przeglądarkę - u mnie jednak nie zawsze tak było - przyznaję się bez bicia. Jest bowiem możliwość wyssania gigabajtów przez przypadkowych łowców Wi-Fi - szczerze, to raz miałem taki przypadek :shock: . Od tamtego czasu zawsze router działa z hasłem. Jak to mówią - ,,mądry Polak po szkodzie''. :?
To proste urządzenie za nie wygórowaną kasę działa wszędzie tam, gdzie oczywiście jest zasięg owego internetu. Zatem : przeglądanie internetu, poczta, Netflix, Pleyer, YT i wiele innych, działa bez najmniejszych problemów. Do routera zawsze mam podłączone 2 telefony, znaczy mój i żony, oraz laptop, oczywiście przez Wi-Fi. U mnie działa w środku naszego VW T5 bez konieczności wystawiania gdzieś na zewnątrz - ja szczerze polecam.
- A, ładowanie baterii, odbywa się za pomocą kabla, podłączonego pod samochodową ładowarkę USB - może być używany w trakcie ładowania,. Sam zaopatrzyłem się w dodatkową wymienną baterię, co ułatwia całodniowe wycieczki, gdzieś w teren .

Link do oferty na znanym potrtalu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-27, 16:14   

Z routerami o to chodzi aby była możliwość podłączenia anteny zewnętrznej. Wówczas szansa na internet znacznie wzrasta. Jak się jeździ na dziko lub w miejsca gdzie różnie bywa z internetem / góry / to lepiej kupić coś co na anteny zewnętrzne. Do tej którą wskazałem jest jeszcze lepszy model .
https://allegro.pl/oferta/antena-samochodowa-2w1-poynting-mimo-3-12-lte-9595831956
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2024-01-27, 18:06   

No to się rozpędzacie chłopcy. Do dzisiaj nie wiedziałem, że warto pracować nad dostępem do internetu a jego brak, niemiły traktowałem jako jakby terapię, odwyk od intensywności życia.
Gdy wrzuciłem do koszyka produkty, które ma orkaaa i szykowałem się do pytania jak te dwa elementy można połączyć i czy do plastikowego kampera nie mogłaby być antena wewnętrzna, bo takie też znalazłem a nie musiałbym przedzierać się z przewodem przez poszycie auta już tenże orkaaa podaje nowszy, lepszy i niestety droższy model anteny.
Dodałem tą droższą antenę do koszyka ale boję się, że sytuacja może jeszcze się zmienić.
A czy sam router opisany przez kolegę Zibi Drakula jest też jakby specjalną anteną czy tylko rozdziela sygnał? Bo dotychczas, zdarzało mi się robić router z telefonu i np. oglądać Netflixa w TV = czy taki router jest lepszy od telefonu i czy jest dużo słabszy sygnał bez anteny zewnętrznej? Jak to wygląda procentowo ??
Ale jestem ciemny :hide: , ale zaciekawiony dosyć :jump:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
peja76 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Roller team
Dołączył: 21 Sty 2023
Piwa: 5/12
Skąd: Oborniki Wlkp
Wysłany: 2024-01-27, 20:31   

zdarzało mi się robić router z telefonu i np. oglądać Netflixa w TV = czy taki router jest lepszy od telefonu i czy jest dużo słabszy sygnał bez anteny zewnętrznej? Jak to wygląda procentowo ??
Ale jestem ciemny :hide: , ale zaciekawiony dosyć :jump: [/quote]

U nas dość długo mój tel robił za Router i sprawdzał się dobrze, ale kiedy Ja chciałem wyjść i zabrać tel to żona nie miał TV, którą mamy przez internet. W końcu stwierdziliśmy że przydał by się Router bo doszły do kampera jeszcze kamery. Kupiliśmy pierwszy lepszy i zong :( podczas jazdy gubił zasięg i żona nie mogła oglądać seriali :gwm na TV, więc dzwonię do gościa co sprzedał mi Router i mówię co jest, na co on, Panie do kampera to musi Pan mieć taki router co działa jak telefon :shock: jak chcecie oglądać Tv podczas jazdy. Zaproponował ten co zalinkowałem i nie ma problemu. Anteny zewnętrznej nie mam ale z tego co widzę Router lepiej szuka sygnału niż tel. Nie powiem antenę pewno też kupię, jak tu temat się skończy, bo też jestem ciemny w tych antenach :wyszczerzony: i nie wiem jakiej szukać :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-01-28, 02:16   

rakro1 napisał/a:
czy taki router jest lepszy od telefonu i czy jest dużo słabszy sygnał bez anteny zewnętrznej? Jak to wygląda procentowo ??


Jeżeli korzystasz z internetu w kraju i nie masz limitu transferu, w unii i posiadany limit jest wystarczający, oraz nie masz w kamperze urządzeń do których potrzebujesz zdalnego dostępu to zasadniczo router nie jest niezbędny , a jego przewaga nad telefonem polega głównie na tym że dostęp do internetu działa cały czas dla wszystkich uprawnionych i żaden telefon nie jest blokowany.
Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujesz korzystać z lokalnych kart SIM (w unii , a zwłaszcza poza unią) to do korzyści z używania routera dochodzi większa wygoda i łatwość w jej instalacji i konfiguracji (prościej i wygodniej założyć nową kartę SIM do routera niż do telefonu)
Jeśli w kamperze jest coś co wymaga zdalnego dostępu (np.alarm, monitoring, smart home , itp) to router jest zwyczajnie niezbędny .

Antena zewnętrzna (zwłaszcza ta dobra) wyraźnie zwiększa zasięg ,a przede wszystkim poprawia jakość połączenia internetowego w określonych warunkach .
Procentowo to ciężko określić , bo to zależy od wielu czynników . Przede wszystkim od różnicy wzmocnienia pomiedzy konkretną anteną wewnętrzną i zewnętrzną (mówiąc prościej ile decybeli ta zewnętrzna nam dadaje) , oraz od konkretnych warunków odbioru.
Przykładowo jeśli mamy antenę która "podbija" sygnał o 6dB to teoretycznie wzmacnia go 4 razy , ale jeśli w danym miejscu sygnał jest tak słaby, że na antenie wewnętrznej transfer spada o np. 30% to antena zewnętrzna o tyle dokładnie go poprawi (z 70 do 100%)
Jesli natomiast poziom sygnału jest tak niski, że na wewnętrznej w ogóle nie ma połączenia, a na zewnętrznej można uzyskać pełny transfer to mamy wzrost o 100%
Tak samo, jeśli sygnał jest mocny i na wewnętrznej antenie mamy pełny transfer to założenie zewnetrznej nie da dokładnie nic więcej.

Podobnie ma się sprawa z odleglością od nadajnika . To, że antena zewnętrzna wzmacnia moc sygnału przykładowo 4 razy, to nie oznacza że 4 razy dalej od nadajnika będziemy mieli zasięg (moc sygnału nie zmienia się liniowo w stosunku do odległości )/

Poza tym wszystkim trzeba wziąć pod uwagę również fakt , że antena wzmacnia wszystko co odbiera w danym paśmie , czyli i sygnał i szum. Jeśli w danym miejscu sygnał jest już tak słaby, że poziom szumów w stosunku do poziomu właściwego sygnału jest duzy , to wzmocnienie nie przełoży się na poprawę transferu (bo podobna ilość danych będzie odrzucana jako błędna ) .

Podsumowując , dobra antenka zewnętrzna wyraźnie i odczuwalnie poprawia transfer ..... ale nie da się tego podać w procentach :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-28, 09:14   

Joko - wykład idealny. Dlatego użytkownik tak jak w przypadku kampera musi sobie zadać pytanie gdzie jeździ, jaki tam jest sygnał oraz to wszystko co już opisałeś / urządzenia towarzyszące /. Jednemu nie będzie potrzebny a dla innego to możliwość np obejrzenia ciekawego filmu w długie jesienne czy zimowe wieczory.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2024-01-28, 12:35   

Miodzio, nowe zabawki, pięknie dziękuję :piwo: :piwo:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-28, 13:31   

Rakro1 przy przejściu przez dach wykorzystałem przejście solara i jego puszkę. Wykorzystałem także do mocowania jedną z nóżek solara. Ja mam Puck 2 . Gdybyś kupował to koniecznie sprawdź długość kabla / dwóch kabli / do rutera. Chyba mają 3 metry . U mnie było na styk/ pół metra luzu / ale ja mam solar z przodu i metr za nim puszkę i zejście do szafki nad lodówką gdzie trzymam router. Zasilanie z kostki z lodówki. Przy zasilaniu / 12 v/ wsadziłem malutką przetwornicę dla stabilizacji napięcia.
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-dc-dc-regulator-napiecia-woltomierz-14071929432
Oraz wyłącznik aby gdy nie używam wyłączyć.
Czy warto kupować ten drugi znacznie droższy wariant nie wiem. Dla mnie ta tańsza całkowicie rozwiązała problem Internetu.

I przy montażu u mnie antena czyli ten krążek jest najwyższym elementem na dachu kampera . Jest ze dwa - trzy centymetry powyżej solara i najwyższego okna.

Przy mojej antenie ten plastykowy główny element dokręciłem śrubkami do nóżki solara i silikon do dachu.

Gdybyś zdecydował się na płetwę to …. Nie wiem może trzeba by ją zamontować na jakim podwyższeniu .
One mają też możliwość na magnez ale to dobre rozwiązanie na blaszaki.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BikerB 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: L4H2 2015
Dołączył: 02 Lip 2021
Piwa: 6/1
Skąd: UK
Wysłany: 2024-01-28, 17:52   

moje 3 grosze
1.jedyna wada porzadnego routera jest cena, jednym z lepszych jest maxview
2.jedyna zaleta to zewnetrzna antena
3.do wspolczenych telefonow nie da sie podlaczyc zewnetrznej anteny
4.camperVAN to metalowa puszka ekranujaca sygnal
5.tam gdzie ja jezdze w UK (w zasadzie nocuje) to w 6/10 przypadkow sygnal jest tak slaby ze internetu wewnatrz VANa nie ma wcale a w 1/10 jest sensowny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***