Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Oswietlenie LED w kamperze - 4 kolorowe listwy ?
Autor Wiadomość
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-01-27, 01:20   Oswietlenie LED w kamperze - 4 kolorowe listwy ?

Panowie ,
Potrzebuje pomyslu jak zrobic 4 niezlazene kolorowe paski led , sterowane jednym pilotem ? Najlepiej jakis sterownik bluetooth ? Ktos cos widzial podobnego ? Wszedzie znajduje tylko sterowniki mono...

Dzieki!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
WaldekR 
stary wyga

Twój sprzęt: Challenger/Ducato/98
Nazwa załogi: Waldek i Wiesia
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lut 2022
Piwa: 19/54
Skąd: Przasnysz oklice
Wysłany: 2024-01-27, 09:02   

Kup sobie np. coś takiego: https://led-hurt.pl/pl/p/Komplet-na-4-strefy-pilot-z-klawiszami-klasycznymi-4-strefowy-LED-RGB%2C-RGBW-4-x-odbiornik-LED-RGB/2680?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI7Iro84v9gwMVF1lBAh0DdAKeEAQYCCABEgKMp_D_BwE
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-01-27, 10:34   

Takie paski ledowe sterowane pilocikiem to już dzisiaj przeżytek :spoko

Kup sobie ledy do Smart Home (np. pod Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi) i poza tym, że będzie nimi mógł dowolnie sterować (również za pomocą smartfona) to jeszcze będziesz mógł tworzyć tzw. sceny i automatyzacje (automatyczne sterowanie na podstawie parametrów zewnatrznych).
Przykładowo kolor świecenia ledów może być zależny od temperatury zewnętrznej , możesz sterować wieloma punktami świetlnym za pomocą jednego przycisku, czy tworzyć sceny oświetlenia .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-01-27, 11:07   

https://a.aliexpress.com/_Ev2gdpn

Tutaj to samo za połowę ceny :)
Do zigbee trzeba dodatkowej bramki. W domu appka spoko, ale w kamperze to już chyba przerost formy nad treścią. Zwykły mały pilocik i wszystko masz pod ręką. Są też kontrolery z obiema opcjami pilot + bt np.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2024-01-27, 19:43   Re: Oswietlenie LED w kamperze - 4 kolorowe listwy ?

Danyxm napisał/a:
...Ktos cos widzial podobnego ?...


Ja w kamperze jeszcze nigdy. Tak szybko jak założysz, tak szybko zdejmiesz.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-28, 09:59   

Krzlac - prawdę pisze. Mam w swoim ze trzy rodzaje różnego oryginalnego głównego oświetlenia. A to z góry , a to szufladki i boki podświetla a to okno z przodu itd. Tam są białe ciepłe ledy.
Jest też oryginalne ledy niebieskie - chyba na noc. Po ponad pięciu latach tych niebieskich nigdy nie użyłem. Nie da się mieszkać bo zamiast jak w domu czujesz się jak na wystawie.
Może zamiast kombinowania w kolory poszukiwać ledy ciepłe zimne i ściemniacz. Ale o gustach się nie dyskutuje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2024-01-28, 10:47   

"Parcie" na ledy to też efekt działań producentów kamperów. Po ostatniej wizycie na targach caravaningowych i obejrzeniu kilkunastu kamperów doszedłem do wniosku, że jedyny "postęp" techniczny w nowych kamperach to wszędobylskie ledy - oczopląs. Na pytanie np. o akumulator LifePO4 sprzedawcy robią tylko okrągłe oczy, ale ledy w eksponowanym kamperze zapalone wszystkie. Fakt, zwiedzający robią wielkie "łał". :lol:
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rudiger 
trochę już popisał

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Wrz 2023
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: z warsztatu
Wysłany: 2024-01-28, 15:14   

Raczej skup się na tym by kupić ledy o jak najwyższym współczynniku Ra aby mieć ciepły i naturalny klimat wewnątrz :)

Ja zastosowałem 4 sufitowe obwody na pilocie Miboxer, ściemniane. Do tego panel naścienny dotykowy Miboxer 4Zone Panel Remote. W sytuacji gdy zapodzieje się pilot. Panel ma jeszcze jeden plus - jest guzik 60S który gasi całe oświetlenie po 60sek, czyli masz czas na pozamykanie/wyjście z kampera. Panel przy drzwiach suwanych, na szafce.

Tylko z moca ledów przegiąłem. Ale są 4 obwody więc....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-01-28, 17:12   

TomekR napisał/a:

Do zigbee trzeba dodatkowej bramki. W domu appka spoko, ale w kamperze to już chyba przerost formy nad treścią. Zwykły mały pilocik i wszystko masz pod ręką.


Do dwóch pasków ledów to może przerost, ale jak się chce mieć coś więcej i ma to być funkcjonalne i w pełni konfigurowalne to tylko na komponentach od smart home i nie tych działających po wifi tylko po zigbee .

Obsługa tego przez appkę jest tylko jedną z opcji i jak komuś to nie pasuje to są do tego przeróżne piloty czy przyciski naścienne , w których pod każdy przycisk można sobie przypisać określoną funkcję. Może to być prosta funkcja typu włącz-wyłącz, ściemnij -rozjaśnij, ale może to być cała tzw. scena, czyli np. zatytułowana "Oświetlenie nocne w drodze do kibelka" , która przykładowo zapali światełko w określonych miejscach z małym natężeniem i w określonym kolorze . Takich scen można sobie ustawić dowolnie dużo i uruchamiać je zależnie od potrzeb.
Kolejna korzyść ze stosowania tego typu urządzeń to to, że komunikują się radiowo , więc nie trzeba robić specjalnego okablowania (w kamperku bardzo ważna zaleta) . Część urządzeń wymaga jedynie zasilania (np.ledy), a część ma zasilanie bateryjne . Jeżeli urządzenie jest na Zigbee to na jednej baterii działa bez problemu do 3 lat (dlatego m.in polecam Zigbee a nie wifi).
Urządzeń na Zigbee jest ogromna ilość. Sa to m.in. wszelkiego rodzaju włączniki, przełączniki, czujniki temperatury, wilgotności, natężenia światła , dzwięku, czujniki gazu, dymu, regulowane zawory, cała gama żródeł światła, czujniki PIR (alarmowe), kamery, piloty i wiele innych.
Jeśli w kamperze mamy router z dostępem do internetu to funkcjami w kamperze i całym tym sprzętem możemy sterować zdalnie będąc poza nim.
Pomiędzy poszczególnymi urządzaniami możemy ustawiać dowolne zależności i budować nawet bardzo skomplikowane automatyzację.
Przykładowo wskazania okreslonego czujnika temperatury mogą uruchamiać jakieś inne urządzenie lub informować o zaistnieniu jakiegoś zdarzenia (np. wzrost temperatury w lodówce powyżej ustalonego poziomu wywoła alarm lub SMS'em otrzmasz informacje, kiedy będziesz poza kamperem).
Można by tu długo pisać , ale każdy kto miał z tym do czynienia wie o co chodzi :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-01-28, 17:25   

Mnie osobiście do zalet takiej automatyki przekonywać nie trzeba, większość domu mam oczujnikowane i porobione pod to odpowiednie automatyzacje, chociażby dla oszczędności prądu, z tym że ja poszedłem w mocny router zamiast bramki zigbee. Uważam nadal że w kamperze to jest przesada i jak ktoś wspomniał wyżej stajemy się ofiarami zbędnego gadżeciarstwa, z którego bardzo często i tak później nie korzystamy.
Wiem też że są ludzie których po prostu cieszy posiadanie miliona gadżetów, więc to szanuję i absolutnie nie mam z tym problemu 😉
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-01-28, 17:35   

TomekR napisał/a:
ja poszedłem w mocny router zamiast bramki zigbee.


Ja wszędzie korzystam z Home Assistant'a bo jest najbezpieczniejszy i daje największe możliwości konfiguracji a przede wszystkim integracji z całym zewnętrznym sprzętem AGD itp, ale prostą bramke Zigbee podałem jako przykład dla osób, które nie chcą się z tego doktoryzować tylko kupić i uzyć :spoko

Nie uważam , aby była to jakaś nadmierna gadżetomania nawet w przypadku kampera.
Technologia jest po to aby z niej korzystać i póki pracuje dla mnie a nie ja dla niej to wszystko jest w jak najlepszym porządku.

U mnie domy, budynki firmowe jak również kampery są skonfigurowane w jednym systemie więc jest to dla mnie naturalne że mając pełną zdalną kontrolę nad domem taką samą mam nad kamperem , który też pełni taką samą rolę.
To jest nawet kwestia zwykłego przyzwyczajenia czy nawyków .
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-01-28, 17:58   

Cytat:
U mnie domy, budynki firmowe jak również kampery są skonfigurowane w jednym systemie więc jest to dla mnie naturalne że mając pełną zdalną kontrolę nad domem taką samą mam nad kamperem , który też pełni taką samą rolę.
To jest nawet kwestia zwykłego przyzwyczajenia czy nawyków

Dlatego nie neguje, każdy ma swoje potrzeby/przyzwyczajenia :pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-01-29, 12:28   

Dziękuje bardzo ! Spodziewałem się paru prostych zdań a widze tutaj temat głeboki jest i jestem 100 lat zamurzynami.. co zasadniczo mi odpowiada.. :] Zatem namowiliscie mnie, kupie biale cieple diody i jakis prosty sterownik :]
Najbardziej zalezy mi na dobrych warunkach oswietleniowych gdyż w kamperze (stare ducato z zabudowa Knauss) będe "biurowo" pracowal, więc montuje oświetlenie nieco mocniejsze - ale właśnie chciałbym mieć możliwość regulowania czy i ktore rodlo swiatla swieci..
Także skutecznie wyleczyliscie mnie z nowinek. Szanuje Smarthome itd , ale ja wcale nie chce miec tego w kamperze, ktorym uciekam troche od codziennego zycia i cywilizacji. Szczegolnie w starym ducato :D
Dziekuje wszystkim za wskazówki i rady!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-01-29, 13:12   

Danyxm napisał/a:
Dziękuje bardzo ! Spodziewałem się paru prostych zdań a widze tutaj temat głeboki jest i jestem 100 lat zamurzynami.. co zasadniczo mi odpowiada.. :] Zatem namowiliscie mnie, kupie biale cieple diody i jakis prosty sterownik :]
Najbardziej zalezy mi na dobrych warunkach oswietleniowych gdyż w kamperze (stare ducato z zabudowa Knauss) będe "biurowo" pracowal, więc montuje oświetlenie nieco mocniejsze - ale właśnie chciałbym mieć możliwość regulowania czy i ktore rodlo swiatla swieci..
Także skutecznie wyleczyliscie mnie z nowinek. Szanuje Smarthome itd , ale ja wcale nie chce miec tego w kamperze, ktorym uciekam troche od codziennego zycia i cywilizacji. Szczegolnie w starym ducato :D
Dziekuje wszystkim za wskazówki i rady!


Kuknij do mojego tematu o remoncie kampera, wrzuciłem krótki filmik z testów "dotykowego" włącznika podblatowego z funkcją ściemniania, do kupienia u majfrenda za 20 ziko. Może takie coś Ci się spodoba ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-01-29, 21:53   

Dzieki Tomku, juz lece. Szczegolnie ze furki mamy podobne :]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***