Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Oswietlenie LED w kamperze - 4 kolorowe listwy ?
Autor Wiadomość
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2024-01-30, 19:05   

joko napisał/a:
Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi

możesz mi wytłumaczyć dlaczego różnicujesz Zigbee od WiFi? mam w domu sporo na tuyi, bramkę zigbee i to wszystko leci po wifi... Wiem że cześć urzadzeń omija bramke... ale nie widze różnicy w zastosowaniu kamperowym... jak Internet padnie to ciemność.. widzę ciemność.
Oczywiście co innego HomeAsisstant, ale to juz trochę dużo jak na kampera... W domu sie do niego przymierzam, ale kamperze wystarczą mi dotykowe wyłączniki z funkcją ściemniania.
Nie mówię że to się nie zmieni ;)
to co z tym zigbee?
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-01-31, 08:09   

decumanus napisał/a:
joko napisał/a:
Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi

możesz mi wytłumaczyć dlaczego różnicujesz Zigbee od WiFi? mam w domu sporo na tuyi, bramkę zigbee i to wszystko leci po wifi... Wiem że cześć urzadzeń omija bramke... ale nie widze różnicy w zastosowaniu kamperowym... jak Internet padnie to ciemność.. widzę ciemność.
Oczywiście co innego HomeAsisstant, ale to juz trochę dużo jak na kampera... W domu sie do niego przymierzam, ale kamperze wystarczą mi dotykowe wyłączniki z funkcją ściemniania.
Nie mówię że to się nie zmieni ;)
to co z tym zigbee?
R


Zapewne koledze rozchodzi się o to, że finalnie zigbee ma dużo większą stabilność a przede wszystkim jest bardziej energooszczędne względem wifi. Ale jak zauważyłeś i tak na końcu łańcucha jest wifi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2024-02-05, 07:43   

Doczytalem że podobno zigbee radzi sobie bez internetu...
...
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-05, 09:47   

decumanus napisał/a:
Doczytalem że podobno zigbee radzi sobie bez internetu...
...
R


Owszem, jest technologią radiową. Ale węzeł początkowy to wifi/bluetooth.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-05, 13:42   

decumanus napisał/a:
joko napisał/a:
Tuya Smart i sterowane po Zigbee a nie wifi

możesz mi wytłumaczyć dlaczego różnicujesz Zigbee od WiFi? mam w domu sporo na tuyi, bramkę zigbee i to wszystko leci po wifi... Wiem że cześć urzadzeń omija bramke... ale nie widze różnicy w zastosowaniu kamperowym... jak Internet padnie to ciemność.. widzę ciemność.


Urządzenia sterowane po Zigbee mają w stosunku do Wifi sporo zalet, m.in.:

1. Szybkość uruchamiania i stabilność działania - urządzenia są gotowe do pracy praktycznie natychmiast po właczeniu zasilania, urządzenia wifi potrzebują chwili czasu aby się do sieci zalogować i potrzebują stałego podtrzymania łączności aby z sieci nie zostały "wyrzucone"
2. Niskie zużycie energii - protokół transmisji sieci Zigbee jest taki, że sama transmisja wymaga przesłania mniejszej ilości danych i odbywa się tylko wtedy kiedy trzeba (kiedy np. naciska się przycisk, czyli tak jak przy sterowaniu RF ) . W sieci wifi transmisja odbywa się praktycznie cały czas i cały czas musi być podtrzymywana. Z tego powodu urządzenia Zigbee zasilane bateryjnie mogą działać nawet latami
3. Bezpieczeństwo - ze względu na taki sposób działania i stosowany protokół do sieci Zigbee nie da się włamać z zewnątrz tak jak do wifi. Urządzenie nie zarejestrowane do bramki jest ignorowane i nie da się z zewnątrz go zarejestrować.
4. Autonomiczne działanie - wszystkie ustawienia włącznie z automatyzacjami i całą logiką zapisane są w bramce a nie w chmurze i system może działać bez dostępu do internetu a nawet bez dostępu do wifi (wifi jest potrzebne tylko na etapie rejestracji urządzeń i ich konfuguracji). Urządzenia wifi podobnie , do rejestracji i konfiguracji potrzebują internetu, ale nie będą działać bez dostępu przynajmniej do lokalnego wifi . Zaprogramowana bramka Zigbee jest sama w sobie router'em odpowiedzialnym za działanie sieci i serwerem na którym zapisana jest cała logika systemu.
5. Mesh - urządzenia zigbee działają na zasadzie siatki , gdzie każde urządzenie jest jednocześnie odbiornikiem i nadajnikiem , dzięki czemu nie muszą być w zasięgu bramki a jedynie innego najbliższego urządzenia w sieci. Urządzenia wifi wszystkie łączą się do jednego punktu dostępowego (routera) i w przypadku słabego zasięgu trzeba stosować repeater'y .W Zigbee tę rolę może automatycznie przejąć na siebie dowolne urządzenie w sieci.

Wszystkie te cechy mają spore znaczenie w przypadku stosowania w kamperze , bo tam jak wiadomo stałość zasilania a tym bardziej dostępu do internetu jest tam wątpliwa.
Skonfigurowane i ustawione urządzenia Zigbee będą działać miedzy sobą jedynie mając zasilanie (czyli np. zasilany baterią pilot czy przełacznik naścienny załaczy i wysteruje oświetleniem podłączonym jedynie do zasilania, bez uruchomionego nawet routera wifi). Dostęp i sterowanie tymi urządzeniami z poziomu aplikacji na smartfonie będzie możliwy lokalnie nawet jeśli router wifi nie będzie miał dostępu do internetu (musi być tylko włączony i obsługiwać lokalną sieć do której zalogowany będzie smartfon).
Dostęp do internetu jest potrzebny przy Zigbee tylko jeśli potrzebujemy sterować zdalnie z innej kokalizacji lub jeśli któraś z automatyzacji wymaga danych zewnętrznych (np. lokalizacji, stanu pogody itp)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2024-02-05, 16:18   

AAAAAAAA-h-aaaaaaaa :idea:
bedzie sterowanie
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***