Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kamperowanie bez dostępu do 220v...
Autor Wiadomość
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-12, 09:36   

Cytat:
Panele elastyczne o mocy 800W , które podałem w przykładzie ważą cca 16kg.


Ja tu tylko przelotem :D Przejrzałem wątek i nie mogę znaleźć, podrzucisz proszę ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
alinixhi 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2017
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2024-02-12, 12:59   

za namową KOMPLECIKA wyjąłem AGMY plus KWASIAK rozruchowy do sprawdzenia...u mnie te AGM to jak sie okazało po wyjęciu sa firmy DYNAC SEMI-TRACTION holenderskiego landporta typowo dedykowane do karawaningu ...mozna je rozładowywać do bezpiecznej granicy 50 % i maja tą zalete że samoistnie prawie sie nie rozładowywują ...tu małe sprostowanie ten większy ma 180ah drugi mniejszy 80ah...wagowo tu juz nie jest tak słodko ..wiekszy waży 49.5 kg mniejszy 25.4 kg...panowie sprawdzili w akumulatorowni oba sprzęty nominalnie i pod obciążeniem i podobno bardzo dobre parametry pomimo że 2018 rok produkcjii obydwu....natomiast kwasiaka 95ah kazali podładować bo mało używany a jest z 2021r...tak przy okazji przetestuje ładowarke VOLT która ma osobny program do ładowania kwasiaków i osobny do agm-ów.... przyszłościowo wymienie sprzęty tak jak radzicie na lifepo4 a ten sezon póki co na dotyczczasowych...pozdrowionka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 188/413
Skąd: Kraków

Wysłany: 2024-02-12, 14:23   

alinixhi napisał/a:
za namową KOMPLECIKA wyjąłem AGMY plus KWASIAK rozruchowy do sprawdzenia...u mnie te AGM to jak sie okazało po wyjęciu sa firmy DYNAC SEMI-TRACTION holenderskiego landporta typowo dedykowane do karawaningu ...mozna je rozładowywać do bezpiecznej granicy 50 % i maja tą zalete że samoistnie prawie sie nie rozładowywują ...tu małe sprostowanie ten większy ma 180ah drugi mniejszy 80ah...wagowo tu juz nie jest tak słodko ..wiekszy waży 49.5 kg mniejszy 25.4 kg...panowie sprawdzili w akumulatorowni oba sprzęty nominalnie i pod obciążeniem i podobno bardzo dobre parametry pomimo że 2018 rok produkcjii obydwu....natomiast kwasiaka 95ah kazali podładować bo mało używany a jest z 2021r...tak przy okazji przetestuje ładowarke VOLT która ma osobny program do ładowania kwasiaków i osobny do agm-ów.... przyszłościowo wymienie sprzęty tak jak radzicie na lifepo4 a ten sezon póki co na dotyczczasowych...pozdrowionka

To jak ty to sprawdziłeś tak szybko, to chyba kilka godzin trzeba rozładowywać by sprawdzić pojemność, tak mi się zdaje może się mylę

:ok
https://youtu.be/GIkwXLBkrXw?si=pzr6wbYVa9tBj0hB
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-12, 14:59   

TomekR napisał/a:
Cytat:
Panele elastyczne o mocy 800W , które podałem w przykładzie ważą cca 16kg.


Ja tu tylko przelotem :D Przejrzałem wątek i nie mogę znaleźć, podrzucisz proszę ?


Ale co mam Ci podrzucić ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-12, 15:56   

alinixhi napisał/a:
za namową KOMPLECIKA wyjąłem AGMY plus KWASIAK rozruchowy do sprawdzenia...u mnie te AGM to jak sie okazało po wyjęciu sa firmy DYNAC SEMI-TRACTION holenderskiego landporta typowo dedykowane do karawaningu ...mozna je rozładowywać do bezpiecznej granicy 50 % i maja tą zalete że samoistnie prawie sie nie rozładowywują ...tu małe sprostowanie ten większy ma 180ah drugi mniejszy 80ah...wagowo tu juz nie jest tak słodko ..wiekszy waży 49.5 kg mniejszy 25.4 kg...panowie sprawdzili w akumulatorowni oba sprzęty nominalnie i pod obciążeniem i podobno bardzo dobre parametry pomimo że 2018 rok produkcjii obydwu....natomiast kwasiaka 95ah kazali podładować bo mało używany a jest z 2021r...tak przy okazji przetestuje ładowarke VOLT która ma osobny program do ładowania kwasiaków i osobny do agm-ów.... przyszłościowo wymienie sprzęty tak jak radzicie na lifepo4 a ten sezon póki co na dotyczczasowych...pozdrowionka


Jeśli są dobre (chociaż też mam podobne wątpliwości jak Komplecik , że to za szybko na dobre sprawdzenie) to wiadomo, że nie wyrzucisz , tylko pasuje je przynajmniej dojechać .

Fajnie że je przy okazji zważyłeś, bo będziesz miał lepszy obraz tego co masz i łatwiej będzie Ci dokładnie wytłumaczyć na czym polega różnica AGM w stosunku do LiFePO4.
Ta informacją , którą podałeś, że te AGM'y można bezpiecznie rozładowywać do 50% też jest ważna. Ta granica bezpiecznego rozładowania nie oznacza, że nie można poniżej , tylko że poniżej 50% szybciej następuje proces degradacji. Jeśli szybko rozładujesz i zaraz naładujesz to nic się nie stanie, ale w zabudowie kampera akumulatory rozładowują się raczej wolno i w stanie rozładowania bywają czasami wiele godzin (zanim np. rano ruszy ładowanie z PV)
Druga sprawa jest taka, że szybkie rozładowywanie dużym prądem powoduje szybki i znaczny spadek napięcią na akumulatorze AGM lub kwasowym (LiFePO4 nie ma tej wady). Jeśli taki AGM zasila przetwornicę do której podłączony jest mocny odbiornik (np.ekspres, czy klimatyzator) to ten spadek napięcia blokuje przetwornicę. W praktyce akumulator rozładowany do 50% nie jest w stanie już prawidłowo zasilać przetwornicy dużej mocy.

Obie te rzeczy powodują , że akumulatory kwasowe i AGM są w pełni użyteczne jedynie w połowie swojej pojemności (stąd przyjęło się liczyć, że LiFePO4 o tej samej pojemności nominalnej potrafią oddać 2x więcej energii)
Jeśli masz akumulatory 180 i 80Ah to w sumie na zabudowę masz teoretycznie 260Ah, ale że nowe nie są to w dobrych układach jest tego około 200Ah (a i to przypuszczam nie jest prawdą). Te dwa akumulatory są więc realnym odpowiednikiem LiFePO4 o pojemności zaledwie 100Ah
Jeśli teraz zsumujesz sobie wagi obu, to wyjdzie Ci , że wozisz 75kg (!?!) aby mieć 100Ah uzytecznej pojemności :szeroki_usmiech
Akumulator LiFePO4 waży cca 8-12kg zaleznie od konstrukcji i jest około 8 x mniej

Ponadto taki akumulator kupisz raz i będzie Ci służył z 20 lat :spoko

Sprawdź sobie faktycznie w tym sezonie czy to co masz jest pojemnościowo wystarczające i jesli tak, to możesz w przyszłości celować nawet w te 100Ah LiFePO4 , ale tak jak Koledzy ja również polecam już nie żałować i wziąć te 200-300Ah . Zapomnisz wtedy o prądzie i z 50kg więcej zostanie do DMC (a to w kampereach nigdy nie jest do przecenienia ) :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-12, 16:14   

joko napisał/a:
TomekR napisał/a:
Cytat:
Panele elastyczne o mocy 800W , które podałem w przykładzie ważą cca 16kg.


Ja tu tylko przelotem :D Przejrzałem wątek i nie mogę znaleźć, podrzucisz proszę ?


Ale co mam Ci podrzucić ?


Panele elastyczne ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2024-02-12, 16:59   

TomekR napisał/a:
...Panele elastyczne ...


Przejrzyj ofertę tej FIRMY . W 2013 kupiłem u nich 2 panele elastyczne zrobione na wymiar. Działają do dzisiaj.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PietraS 
początkujący forumowicz

Dołączył: 08 Sty 2024
Piwa: 1/1
Skąd: Toruń
Wysłany: 2024-02-12, 18:26   

Kilkumiesięczna Hiszpania zimą, LiFePO4 260Ah, na dachu 400W. Nigdy nie rozładowałem akumulatorów poniżej 70%, a tego roku nie było zbyt słonecznie i dużo więcej spędzaliśmy czasu w kamperze. Przestałem zawracać uwagę na jakieś niezapalone światła czy inne duperszmity.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-12, 20:27   

krzlac napisał/a:
TomekR napisał/a:
...Panele elastyczne ...


Przejrzyj ofertę tej FIRMY . W 2013 kupiłem u nich 2 panele elastyczne zrobione na wymiar. Działają do dzisiaj.


Dzięki,ofertę elastycznych paneli znajdę wszędzie. Generalnie charakteryzują się niezbyt dużą mocą w stosunku do swoich wymiarów, więc chciałem żeby kolega podesłał konkretny link, skoro z 2-3 paneli (bo zakładam że na standardowy kamperowy dach tyle max wejdzie) można wycisnąć 800 watopików.
Wtedy porzuciłbym koncepcję sztywnych paneli, co raz zaoszczędziło by mi kilogramów, dwa wywróciło moją dotychczasową wiedzę do góry nogami :bajer
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2024-02-12, 20:59   

TomekR napisał/a:
..... wywróciło moją dotychczasową wiedzę do góry nogami :bajer


A jak z wiedzą o odklejających się panelach ? :bajer
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2024-02-12, 21:03   

Tomku - to nieporozumienie. Elastyczne są elastyczne a sztywne są sztywne. W nazwie zawarty jest opis budowy. Mam na dachu 4x150 wat elastycznych i weszłoby jeszcze więcej gdyby mnie naszło.
Sztywne panele montują koledzy, którzy chcą mieć przewiew pod panelem i być może dzięki temu nie nagrzewają się one tak bardzo. To może być nawet jakby daszek dla auta ( jeśli nie odfruną w trakcie jazdy).
Ostatnio zmieniony przez rakro1 2024-02-13, 17:43, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2024-02-12, 21:07   

A z odklejaniem to już ogromny problem dlatego przynajmniej przed montażem należy sprawdzić czy działają.
Potem to ew. odcinanie struną gitarową gdyby padły będąc na gwarancji i trzeba by odesłać a po gwarancji to chyba nakleja się nowe.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/90
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2024-02-12, 21:25   

rakro1 napisał/a:
A z odklejaniem to już ogromny problem dlatego przynajmniej przed montażem należy sprawdzić czy działają.
Potem to ew. odcinanie struną gitarową gdyby padły będąc na gwarancji i trzeba by odesłać a po gwarancji to chyba nakleja się nowe.

Też mam elastyczne już kilka lat, nie odklejają się. Gdyby jednak było trzeba je usunąć to łatwe pod warunkiem, że je się umiejętnie przykleiło. Po obwodzie i punktowo w środku. Ważne by nie przesadzić z klejem.

:spoko
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-02-12, 21:45   

Tak jak mówi Joko. Po kolei. Najpierw bazą zawsze jest to akumulator. Przy lifepo4 200 Ah w górę. Piszę z doświadczenia. Zbudowałem 2oo Ah działa super ale … na dzikusa …Mam dokładne opomiarowanie i wiem że obiad z frytkami to 50 Ah, noc zimą / ogrzewanie diesel truma / z ruterem i filmami to 25 Ah …, itd . Prąd można zmierzyć dokładnie. Nie kupuj nic mniejszego niż 200 Ah a reszta czyli panele mogą poczekać. Za dwa sam będziesz wiedział co chcesz .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-13, 01:25   

TomekR napisał/a:
krzlac napisał/a:
TomekR napisał/a:
...Panele elastyczne ...


Przejrzyj ofertę tej FIRMY . W 2013 kupiłem u nich 2 panele elastyczne zrobione na wymiar. Działają do dzisiaj.


Dzięki,ofertę elastycznych paneli znajdę wszędzie. Generalnie charakteryzują się niezbyt dużą mocą w stosunku do swoich wymiarów, więc chciałem żeby kolega podesłał konkretny link, skoro z 2-3 paneli (bo zakładam że na standardowy kamperowy dach tyle max wejdzie) można wycisnąć 800 watopików.
Wtedy porzuciłbym koncepcję sztywnych paneli, co raz zaoszczędziło by mi kilogramów, dwa wywróciło moją dotychczasową wiedzę do góry nogami :bajer


Nie podam Ci linku bo kupowałem to szmat czasu temu i było ściągane z chin (chyba nawet Alliexpress)
Generalnie panele 100Wp , których kupiłem karton 10szt.
Specjalnie kupiłem więcej małej mocy aby dało się to poukładać na dachu omijając okienka i inne graty. Weszło mi 8 szt więc 800Wp, Każdy waży ok.2kg więc stąd podałem że całość waży 16kg.
Panele miałem kilka lat na starym kamperku , a ponieważ nic nigdy żadnemu się nie stało , to kiedy kupiłem nowego kampera to je przeniosłem i działają do dzisiaj tak samo dobrze jak kiedyś.

Ze starego kampera je odkleiłem bez problemu bo zamontowane były w sposób który sobie sam wymyśliłem . Dokładny opis ze zdjęciami jest gdzieś na tym forum bo pokazywałem to dokładnie i opisywałem . Było to kilka lat temu i nie chce mi się tego szukać , ale jak kogoś to interesuje i pogrzebie to znajdzie.

Generalnie panele były klejone na paskach cienkiej pianki samoprzylepnej dwustronnej , a potem brzegi zostały zaklejone folią do car wraping'u .
Ponieważ pod panele nie mogła dostać się ani woda ani powietrze, nie było ryzyka że panele się oderwą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***