Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kamperowanie bez dostępu do 220v...
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-13, 01:46   

Znalazłem na serwerze fotki jak to miałem zainstalowane na starym kamperze, które dawałem na forum .

Widać po nich jaka jest idea pomysłu.

Z tego co pamiętam to była przy okazji tego wątku jakaś pyskówka (jak to zazwyczaj na forum) z amatorami klejenia paneli na produktach Sika ...... i odklejaniu za pomocą żyłki ;) , oraz z przeciwnikami klejenia paneli w ogóle , jakoby miało to wpływ na ich żywotność i awaryjność.

Czas pokazał że wyszło jak zawsze na moje, a jak kogoś to interesuje to proponuje znaleźć wątek, bo tu się nie piszę na podobne dyskusje :spoko

Starego kamperka przerabiam teraz na EV i planuję na nim założyć ok.3 kWp i tego za pomocą elastycznych paneli już na pewno nie ogarnę :haha:
Będzie 5 paneli 540Wp -580Wp które będą wymontowane z oryginalnych ram i pozbawione szkła , które zastąpię laminowaniem . Wszystko oczywiście ze względu na wagę .
Z dachu poleci wszystko łacznie z okienkami i praktycznie cały dach będzie w PV.
Montaż będzie na podobnej zasadzie co poprzednio , ale trochę zmodyfikowanej do potrzeb.

t_solary1_158.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 54,65 KB

t_solary2_208.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 53,52 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-13, 06:51   

Okej, wszystko jest jasne. Generalnie nie chcę wywoływać dyskusji na temat tego, czy mają być przyklejone tak czy śmak, interesuje mnie moc względem wymiarów.
Był plan na jeden sztywny, ale zastanawiam się nad dwoma, mocowane na te "specjalne" prowadnice pod panele, 6-cio punktowe, właśnie po to aby była pod nimi poduszka powietrzna, która ma zmniejszyć nieco temperaturę, bo jak wszyscy wiemy, im ona niższa, tym sprawność większa. Digguje też mocno temat bi-facial, dach mam pokryty szarą membraną dachową która charakteryzuje się 80% odbicia.
Jeżeli się okaże, że te 715W z panelu jest uzyskiwane przy maksymalnym oświetleniu obu stron panelu, to wtedy tak jak joko będę szukał czegoś w okolicy 580-600W jednostronnego działania. 1kwp + 250Ah wystarczy na okazjonalne "dziczenie" :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2024-02-13, 07:21   

TomekR napisał/a:
Digguje też mocno temat bi-facial, dach mam pokryty szarą membraną dachową która charakteryzuje się 80% odbicia.

https://allegro.pl/oferta/trina-solar-vertex-550-w-tsm-de19-srebrna-rama-14757899350
Dobra cena
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-13, 07:31   

SlawekEwa napisał/a:
TomekR napisał/a:
Digguje też mocno temat bi-facial, dach mam pokryty szarą membraną dachową która charakteryzuje się 80% odbicia.

https://allegro.pl/oferta/trina-solar-vertex-550-w-tsm-de19-srebrna-rama-14757899350
Dobra cena


Nawet bardzo dobra, dzięki !

https://xtg24.pl/pl/products/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne/huasun-hjt-715w-hs-210-b132ds-bifacial-double-glass-14772.html

Tu parę złotych więcej ale i mocy więcej, a po dbiór mam po pracy 200m :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-13, 10:00   

TomekR napisał/a:
Okej, wszystko jest jasne. Generalnie nie chcę wywoływać dyskusji na temat tego, czy mają być przyklejone tak czy śmak, interesuje mnie moc względem wymiarów.
Był plan na jeden sztywny, ale zastanawiam się nad dwoma, mocowane na te "specjalne" prowadnice pod panele, 6-cio punktowe, właśnie po to aby była pod nimi poduszka powietrzna, która ma zmniejszyć nieco temperaturę, bo jak wszyscy wiemy, im ona niższa, tym sprawność większa. Digguje też mocno temat bi-facial, dach mam pokryty szarą membraną dachową która charakteryzuje się 80% odbicia.
Jeżeli się okaże, że te 715W z panelu jest uzyskiwane przy maksymalnym oświetleniu obu stron panelu, to wtedy tak jak joko będę szukał czegoś w okolicy 580-600W jednostronnego działania. 1kwp + 250Ah wystarczy na okazjonalne "dziczenie" :lol:


A jakie wymiary ma ten 715W ?
Panele jednostronne o mocy lekko ponad 500W mają w okolicach 2,2 x 1,1m czyli jakieś 220W/m2 i wynika to ze sprawności PV w okolicach ponad 20%.
Jeśli 715W miałby być jednostronny to musiał by mieć ok 3,25m2. Jeśli jest mniejszy to bankowo jest to podawane przy dwóch stronach.
Te bi-facial są do farm i zestawów wolnostojących gdzie tyłem dostają światło rozproszone. Zakładanie tego na dach nie da chyba oczekiwanego efektu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-13, 10:59   

joko napisał/a:


A jakie wymiary ma ten 715W ?
Panele jednostronne o mocy lekko ponad 500W mają w okolicach 2,2 x 1,1m czyli jakieś 220W/m2 i wynika to ze sprawności PV w okolicach ponad 20%.
Jeśli 715W miałby być jednostronny to musiał by mieć ok 3,25m2. Jeśli jest mniejszy to bankowo jest to podawane przy dwóch stronach.
Te bi-facial są do farm i zestawów wolnostojących gdzie tyłem dostają światło rozproszone. Zakładanie tego na dach nie da chyba oczekiwanego efektu.


2384x1303


Właśnie dlatego szukam opracowań, bo jeżeli okaże się, że bez dostatecznego doświetlenia będzie produkował tyle, co ten sam wymiar jednostronnie, to skórka za wyprawkę.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VincentVan 
doświadczony pisarz


Dołączył: 29 Lis 2017
Piwa: 56/8
Skąd: Elbląg | Oława
Wysłany: 2024-02-13, 13:51   

TomekR napisał/a:


Panele elastyczne ;)


Najtaniej będzie na Ali, ale tam są tylko 100W
https://s.click.aliexpress.com/e/_DFuT26d

Te wspomniane wcześniej Activesole 150W wychodzą znacznie drożej
https://vincentvan.org/produkt/panel-elastyczny-activesol-light-asoll-150p-w0r-1555x708/

Najtaniej wyjdą oczywiście duże sztywne
_________________
https://www.vincentvan.org - Sklep ze sprawdzonym sprzętem do kamperów w bardzo dobrych cenach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-13, 13:56   

TomekR napisał/a:
joko napisał/a:


A jakie wymiary ma ten 715W ?
Panele jednostronne o mocy lekko ponad 500W mają w okolicach 2,2 x 1,1m czyli jakieś 220W/m2 i wynika to ze sprawności PV w okolicach ponad 20%.
Jeśli 715W miałby być jednostronny to musiał by mieć ok 3,25m2. Jeśli jest mniejszy to bankowo jest to podawane przy dwóch stronach.
Te bi-facial są do farm i zestawów wolnostojących gdzie tyłem dostają światło rozproszone. Zakładanie tego na dach nie da chyba oczekiwanego efektu.


2384x1303
[url=https://images89.fotosik.pl/707/48ce372be1b551d5med.png]Obrazek[/URL]

Właśnie dlatego szukam opracowań, bo jeżeli okaże się, że bez dostatecznego doświetlenia będzie produkował tyle, co ten sam wymiar jednostronnie, to skórka za wyprawkę.


Ten panel ma około 3,1m2 , więc 715W/3,1m2 = 230W na m2 co jest realną wartością dla produkcji jednostronnej , ale jedno sprostowanie odnośnie bi-facial , bo nie wiem czy tak samo rozumiemy jak one działają. W/g mnie zarówno panele jednostronne jak i bi-facial mają taką samą moc maksymalną z powierzchni (bo wynika to z budowy ogniwa fotowoltaicznego), a różnica polega na tym, że bi-facial lepiej wykorzystują światło rozproszone .
W praktyce oznacza to , że przy optymalnych warunkach nasłonecznienia oba dają taką samą moc maksymalną , a przy słabym naświetleniu bi-facial daje więcej niż pojedynczy ( a o ile to już zależy od konkretnych warunków , sposobu zamontowania itp).

W kamperze lepsze wykorzystanie światła rozproszonego ma jak najbardziej znaczenie zwłaszcza przy gorszej pogodzie i w okresie zimowym, ale nie do końca jestem przekonany, czy da się je tak zamontować , aby to w pełni wykorzystać.

Nie wiem ile masz miejsca na dachu, ale lepiej chyba zamontować dwa mniejsze jak jednego takiego klocka.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-02-13, 14:10   

VincentVan napisał/a:
TomekR napisał/a:


Panele elastyczne ;)


Najtaniej będzie na Ali, ale tam są tylko 100W
https://s.click.aliexpress.com/e/_DFuT26d

Te wspomniane wcześniej Activesole 150W wychodzą znacznie drożej
https://vincentvan.org/produkt/panel-elastyczny-activesol-light-asoll-150p-w0r-1555x708/

Najtaniej wyjdą oczywiście duże sztywne


Znalazłem aukcję z Ali gdzie kupowałem w 2018r te moje 100W

To są DOKIO 100W . Są dalej na Ali i teraz kosztują 460PLN/szt (w sumie drogo) . Ja pod koniec 2018r dałem za 10szt 531USD, więc połowę tego ...... ale to wiadomo , inne czasy były .

Tak czy inaczej działają do dzisiaj bez wyczuwalnej straty mocy i uszkodzeń pomimo, że trochę się przez te lata "wysmażyły " :spoko
Ze starego na nowego kampera przekleiłem właśnie z tego powodu, że wiedziałem że są dobre i sprawdzone .

W elastycznych wychodzi na pewno dużo drożej , ale 16kg na dachu przy 800Wp robi robotę .

Przy wymiarach 1x0,5m łatwo dopasować też do powierzchni dachu.


A tu jeszcze znalazłem taniej : https://pl.aliexpress.com/item/4000511078766.html?spm=a2g0o.productlist.main.33.44bf6d05XlmS8y&algo_pvid=517d62f1-1e5f-4e31-a5b7-557a3fe19036&algo_exp_id=517d62f1-1e5f-4e31-a5b7-557a3fe19036-16&pdp_npi=4%40dis%21PLN%21418.27%21390.72%21%21%21101.91%2195.20%21%40211b812f17078300497748359e3ee1%2110000002490044894%21sea%21PL%211872309545%21&curPageLogUid=IoABNnCRS09i&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A

Jakby dobrze poszukał to jeszcze pewnie taniej będzie , a jak ktoś potrzebuje więcej to pewnie są też oferty na całe pakiety i to jeszcze będzie sporo taniej.
Jak kupowałem wtedy karton 10pcs i pamiętam że było wyraźnie taniej niż gdybym kupował na pojedyncze sztuki.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-14, 07:34   

Cytat:
W praktyce oznacza to , że przy optymalnych warunkach nasłonecznienia oba dają taką samą moc maksymalną , a przy słabym naświetleniu bi-facial daje więcej niż pojedynczy ( a o ile to już zależy od konkretnych warunków , sposobu zamontowania itp).

W kamperze lepsze wykorzystanie światła rozproszonego ma jak najbardziej znaczenie zwłaszcza przy gorszej pogodzie i w okresie zimowym, ale nie do końca jestem przekonany, czy da się je tak zamontować , aby to w pełni wykorzystać.

Nie wiem ile masz miejsca na dachu, ale lepiej chyba zamontować dwa mniejsze jak jednego takiego klocka.


I to jest konkretna informacja, i tak też ja rozumuję idee bi-faciali. Myślę że kwestia "doświetlenia" go od spodu będzie zależała głównie od kąta padania światła, bo gdy słońce będzie w szczycie, to spód raczej za dużo go nie dostanie. Teraz pojawia się pytanie ile dni w roku te "idealne" warunki będą dostępne :szeroki_usmiech .
Jeszcze inna kwestia - dwa i więcej paneli to większa sprawność w dni podchmurne, pracujemy wtedy zwiększoną powierzchnią względem panelu pojedyńczego.
Dach to zwykła alkowa, czyli plus minus 5x2m minus okienko, wentylacje i wydech trumy. Gdyby się uprzeć to myślę max 3 sztuki tam wejdą ale będzie to alpejska kombinacja ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2024-02-14, 07:55   

Co do sprawności paneli to trzeba brać pod uwagę ich czystość.
Niestety jak się trochę jeździ dość szybko się brudzą , szczególnie jak się jeździ po krzakach ;)
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2024-02-14, 08:02   

Za dużo moim zdaniem kombinujcie. Panele bi-facial (dwustronne) nie mają zastosowania na skośnych dachach i płaskich w kamperach ponieważ leżą równolegle do podłoża i kilka centymetrów nad nim. Jak światło ma się odbić od zakrytej panelem powierzchni dachu i paść na tylna stronę panelu? To sprzęt przeznaczony do budowy na farm fotowoltaicznych na stelażach. Światło ma się odbić od powierzchni gruntu i oświetlać tylna stronę panelu. Słabo to działa na gruntach pokrytych trawą. Bardzo dobrze np. na powierzchniach betonowych szczególnie pomalowanych na biało, na polach pokrytych śniegiem itd.
Czystość paneli to zupełnie inna historia, choć nawiasem mówiąc po umyciu zakurzonych paneli na kamperze nie zaobserwowałem jakiegoś spektakularnego efektu na wyświetlaczu.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-14, 10:00   

Cytat:
Za dużo moim zdaniem kombinujcie.


Nie widzę niczego złego w chęci rozwoju :pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2024-02-14, 10:40   

TomekR napisał/a:
...Nie widzę niczego złego w chęci rozwoju :pifko


Ja też. Chodziło mi tylko o to, że "wdarły" się teorie, że panel bi-facial położony płasko na dachu kampera będzie wytwarzał prąd spodnią stroną.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-14, 12:17   

Cytat:
"wdarły" się teorie, że panel bi-facial położony płasko na dachu kampera będzie wytwarzał prąd spodnią stroną


Nie bardzo mam ochotę na polemikę w takim tonie, ale wydaje mi się że trochę na opak śledzisz wątek ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***