Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kamperowanie bez dostępu do 220v...
Autor Wiadomość
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2024-02-14, 12:27   

TomekR napisał/a:
...I to jest konkretna informacja, i tak też ja rozumuję idee bi-faciali. Myślę że kwestia "doświetlenia" go od spodu będzie zależała głównie od kąta padania światła, bo gdy słońce będzie w szczycie, to spód raczej za dużo go nie dostanie...
.

Jak panel będzie leżał na dachu kampera z np. 1-2 cm przerwą to ani w szczycie ani nigdy. :roza:
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-14, 12:36   

Ale nie będzie miał 1-2cm przerwy. Więc dla mnie to teoria "jak zajdzie słońce, będzie noc" :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2024-02-14, 14:11   

to jak ju z szukamy nowych rozwiązań to mam taką koncepcję od jakiegoś czasu: na dachu podwójne panele.... jedne pod drugimi... :o
tylko te spodnie (lub górne, lub oba w celach czyszczenia) byłyby wysuwane zamiast markizy.... byłaby to raczej sztywna markiza no i trzeba by się wejściem do słońca ustawiać (największy ból, choć nie zawsze), ale prądu podwójnie w przypadku REV. oczywiście trzeba przemyśleć wysuwanie, zabezpieczenie przed wiatrem, moze wysuwanie tez z drugiej strony kampera co może nas osłonić przed słońcem (choć wtedy funkcja markizy odpada) mozna stanąć na wschód wejściem i przy ładnym zachodzie przerzucić markiże na drugą stronę, na zachód, a przy okazji przed spaniem trochę ochroni przed nagrzaniem..... etc
takie tam... dwa w jednym... markizosolar
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekR 
trochę już popisał


Twój sprzęt: J5 Burstner 1.9TD '91
Dołączył: 21 Sie 2023
Piwa: 7/3
Skąd: Włóki/Świdnica
Wysłany: 2024-02-14, 14:48   

Żaden pomysł nie jest głupi. Trzeba by tylko solidne szyny, bo podczas jazdy na pewno działają tam spore siły.
Czekam na słoneczny dzień, mam kilka paneli luzem, mppt też się znajdzie, porobię testy jak wypada panel obrócony "aktywną" stroną do powierzchni odbijającej, będąc kilka cm nad nią.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-02-14, 17:05   

Testy można robić ….. chociaż podejrzewam jakie będą wyniki. Solara się nie oszuka
Dziś w górach piękne słońce mòj panel ma moc 420 wat . Dziś jego maksymalna produkcja to 230 wat. Latem z tego samego solara miałem max 400 wat.

Dziś w sumie solar dał 50 Ah czyli doładował akumulator . Tylko że było super słońce . W pochmurny dzień / wczoraj / ten sam solar dał za cały dzień 15 Ah i nic tu technologia nie pomoże .

Latem owszem produkcja będzie znacznie większa tylko ….. trzeba najpierw zbudować bazę aby gromadzić energię. I jeżeli chcemy mieć na dachu np 800 wat to trzeba zbudować co najmniej 500 Ah albo więcej i wtedy można latem używać klimatyzacji 24 godziny.

Budowanie elektrowni na dachu bez bazy w postaci potężnego akumulstora to trochę sztuka dla sztuki. Bo biorąc pod uwagę ilość prądu która bierze np. klimatyzacja to na wieczór zostaniemy z pustym akumulatorem nawet gdyby to było 200 Ah.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD

Wysłany: 2024-02-14, 18:20   

robba napisał/a:
byłyby wysuwane zamiast markizy.... byłaby to raczej sztywna markiza no i trzeba by się wejściem
A ciekaw jestem jak byś siedział pod tą markizą ,Mam elektrownię na ziemi , za panelami jest naprawdę gorąco .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2024-02-14, 18:31   

adaml61 napisał/a:
robba napisał/a:
byłyby wysuwane zamiast markizy.... byłaby to raczej sztywna markiza no i trzeba by się wejściem
A ciekaw jestem jak byś siedział pod tą markizą ,Mam elektrownię na ziemi , za panelami jest naprawdę gorąco .


hm.... a pod tkaniną myślisz będzie chłodniej w tych samych warunkach?

ps. pomijając że jest to kwestia techniczna żeby tak nie było....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tomiy
doświadczony pisarz

Dołączył: 04 Sie 2008
Piwa: 3/10
Wysłany: 2024-02-14, 21:41   

TomekR napisał/a:
Żaden pomysł nie jest głupi. Trzeba by tylko solidne szyny, bo podczas jazdy na pewno działają tam spore siły.
Czekam na słoneczny dzień, mam kilka paneli luzem, mppt też się znajdzie, porobię testy jak wypada panel obrócony "aktywną" stroną do powierzchni odbijającej, będąc kilka cm nad nią.

Możesz obejrzeć
https://www.youtube.com/watch?v=-VcTbmq14FA
na kanale pokazuje jak zbudował autobus EV i jak to działa ile trzeba ładowac aby mozna było pojechać itd. - ma 90m2 paneli
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2024-04-14, 12:38   

orkaaa napisał/a:
....
Dziś w górach piękne słońce mòj panel ma moc 420 wat . Dziś jego maksymalna produkcja to 230 wat. Latem z tego samego solara miałem max 400 wat.

Dziś w sumie solar dał 50 Ah czyli doładował akumulator . Tylko że było super słońce . W pochmurny dzień / wczoraj / ten sam solar dał za cały dzień 15 Ah i nic tu technologia nie pomoże . ....


zgodzę się i nie zgodzę. oczywiście że nasz solar produkcję będzie miał największą latem, a to głównie dlatego że leżąc na dachu największa ilość UV dociera do niego latem, ponieważ słońce jest najwyżej. Zimą, nawet przy ładnym słońcu do ziemi na m2 dociera już mniej energii ze względu na kąt padania promieni do sfery a doatkowo ulega zmniejszeniu po UV pada pod bardzo małym kątem do solara - tu lepiej działąby solar zawieszony na ścianie.
Może dla tych co jeżdzą częściej zimą na narty miałoby sens zamontować solar na ścianach... :) . Dodam, że mając na stałe na ścianie dodatkowo zyskujemy:
- mniejsze różnice wydajności między latem a zimą,
- lepsze parametry chłodzenia co polepsza parametry
- mniejsze zużywanie się panela (mniejsze prądy i niższe temperatury)
a tracimy:
- przede wszystkim moc maksymalną
- dowolność pozycji kampera (chyba że cały kamper na około będzie obłożony solarami ;)

Ale wracając do tematu to panel na dachu musiałby się podnosić żeby zimą dać sensowną ilość prądu, choć nawet przy idealnym pochyleniu i tak nie jest w stanie dać tyle co latem j.w.
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-04-14, 15:20   

Robba- masz absolutnie racje. W teorii Twoje rozwiązania są super chociaż widziałem już fotografie kamperów gdzie panele były naklejone na ścianach.
Można też kupić lekki panel dużej mocy i na postoju wystawiać go poza kampera na słońce i regulować kierunek i kąt. Takie rozwiązania widziałem u wędkarzy.
Panele regulowane na dachu są teoretycznie też możliwe ale wymagają specjalnego stelażu i pytanie czy sama zmiana kąta przyniesie spodziewane wymierne efekty. Bo może gra nie warta zachodu bo jak słońca nie ma to i kąt nie pomoże.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2024-04-14, 18:09   

orkaaa napisał/a:

Panele regulowane na dachu są teoretycznie też możliwe ale wymagają specjalnego stelażu i pytanie czy sama zmiana kąta przyniesie spodziewane wymierne efekty.


Tutaj mógłby coś powiedzieć Toscaner , kiedyś pamiętam miał taką konstrukcję na swoim pierwszym kamperku :mrgreen:
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD

Wysłany: 2024-04-14, 18:26   

Ja myślę że to niema sensu , tak jak panele na trakerze , Jak zakładałem elektrownię przydomową , zgłębiłem temat i wyszło że , koszty poniesione na trakera nie przekładają się na zyski , ta sama kasa włożona w rozbudowę elektrowni wraca się szybciej . Jedyny sens tych rozwiązań to brak miejsca na większą elektrownię . Dziś przy modułach rzędu 600 W , kombinowanie niema sensu . Mam 440 wat i 320 Ah w Li , prądem mogę handlować :) .
robba napisał/a:
Ale wracając do tematu to panel na dachu musiałby się podnosić żeby zimą dać sensowną ilość prądu
i jeszcze śledzić słońce .Widziałem kiedyś w Uniejowie pana z T4 , miał podnoszony panel na obrotnicy , i zamiast odpoczywać biegał i co jakiś czas go przestawiał , i poco komplikować sobie życie , odpalenie kampera na pół godziny dało by więcej prądu niż te przestawianie , ale jak kto lubi . Teraz miesiąc jeździłem po Włoszech i max po 3-4 godzinach bateria była pełna .Od zachodu słońca do rana zużywaliśmy ok 50 Ah .Odczyt z TK .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PietraS 
początkujący forumowicz

Dołączył: 08 Sty 2024
Piwa: 1/1
Skąd: Toruń
Wysłany: 2024-04-14, 18:45   

MILUŚ napisał/a:
Tutaj mógłby coś powiedzieć Toscaner , kiedyś pamiętam miał taką konstrukcję na swoim pierwszym kamperku


Tego nie przebije. :ok

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2024-04-14, 18:45   

adaml61 napisał/a:
Ja myślę że to niema sensu , tak jak panele na trakerze , Jak zakładałem elektrownię przydomową , zgłębiłem temat i wyszło że , koszty poniesione na trakera nie przekładają się na zyski ,....


oczywiście ze nie ma sensu, a nawet finalnie moze okazac się duzo drozsze,
biorąc pod uwagę ze panele cały czas obciążone na 100% krócej pożyją.

PS. pisząc o trakerze miałem na mysli nie jego implementację tylko wytłumaczenie przyczyny duzo nizszej wydajnosci paneli zimą i przedstawienie sposobu poprawy.

PS2. biorąc aktualne ceny paneli to gdyby nie waga to obłozenie panelami kampera nie jest takie drogie....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD

Wysłany: 2024-04-14, 18:54   

robba napisał/a:
przedstawienie sposobu poprawy.
Co poprawisz , jak słonecznych dni jak na lekarstwo , i w naszej szerokości tak nisko że nawet śledząc słońce,uzysk niewart inwestycji .Jak jest słońce to nikt nie siedzi w kamperze , ustawione do słońca po dwóch godzinach gorszy uzysk niż na płasko , bo kto je ponownie przestawi do słońca . Szkoda zawracania sobie głowy .
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***