Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
remont starej zabudowy - jaki mppt wybrac i pokrewne ?
Autor Wiadomość
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-02-08, 19:09   remont starej zabudowy - jaki mppt wybrac i pokrewne ?

Panowie, wiem ze temat wałkowany do znudzenia , nie znalazłem jednak satysfakcjonujacej mnie odpowiedzi.
Zaczne iz jestem elektrycznym laikiem i temat solarow bedzie ogarnial znajomy elektryk, aczkolwiek nie jest specjalista w sprawie aut... i ogolnie instalacji solarnych. Ale obiecal ze bedzie sie staral :D

Kupilem starego kampera - knaus alkowa z 1991, doposazony , mechanika silnik i skrzynie juz sobie ogarnalem - smiga. Zabieram sie za srodek i na pierwszy plan poszla lodoweczka 230 z przetwronicy (bo i tak spalona) i wymiana na gazowa.

Poprzedni , wiekowy dosyc wlascicel, zamontowal 3 solary na dachu , nie do konca wiadomo o jakiej mocy, jakis tani regulator plus 3 aku hotelowe 110ah. Przypuszczam ze 3-4 lata temu.
Instalacje ktos w miare robil bo ma rece i nogi, ale dziadek z czasem pododawal cudow wiankow i teraz kabelek po kabelku sprawdzam co to bylo..

Regulator ktory jest jest najtanszym czyms na rynku. I nie do konca to dziala.

I teraz - chca zachowac ilosc paneli (nie chce mi sie tego demontowac, zalepiac dziur i ogolnie bawic sie w to) , z 3 aku zostawie 2 x 110 (az nadto na moje potrzeby, ale moze potrzeby sie zwieksza jak prad bedzie) - bede pracowal na laptopie w kamperze kilka godzin dziennie, plus swiatelka, zmieniono automatycznie na - opowiadaj, czasami ladowanie hulajki i malych narzedzi (wyzynarka czy cos). Modem i 3 telefony. Jak pradu starczy to jakis rzutnik na wieczory. Jaki mppt wybrac? Jak to mowia biednego nie stac na kiepskie rzeczy wiec chce kupic cos w sensownej cenie i o temacie zapomniec do konca mojego albo tego kampera zycia.

Co polecacie ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2024-02-08, 20:21   

Jaka moc solarów? Jednakowe, różne?
Co do regulatora to przyjmuje się 10A na każde 120W
Regulator mppt raczej jakiś prawdziwy a nie tylko z napisem
Znośne 15A to 200zł, 20A to 250 itd
I sprawdź pojedynczo te akumulatory, jeden znacznie słabszy może skutecznie
obniżyć sorawność układu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-02-10, 15:03   

a moglbys jakas makrke polecic ? mysle o 30A
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2024-02-10, 17:23   

A może zrobiłbyś jakieś pomiary tego co chcesz zmieniać. Może zastany układ działa sensownie i nie warto od razu wszystkiego wymieniać? Zwłaszcza, że nie za bardzo chyba jesteś dobry w tym temacie.
Ktoś kiedyś coś obmyślił, włożył serce i zrealizował. Nie sugeruję, że to jak z winem - im starsza instalacja tym lepsza ale może szkoda od razu robić demolkę.
I pytaj o wszystko poprzedniego właściciela. Dopóki możesz jeszcze. Dla Ciebie jest kopalnią wiedzy. Potem Forum nasze.
Powodzenia :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-02-10, 18:10   

Rakro1 słusznie prawi. Najpierw wiedza. Jeżeli dobrze zrozumiałem Twoje potrzeby energetyczne to nie są małe. O ile laptop i router i telefony to pikuś to użycie większej przetwornicy rzutnik, hulajnoga elekttonarzedzia a potem suszarka itd. Aku minimum 200 Ah i najlepiej lifepo4. Wiem zaraz napiszesz kwasy mają dopiero 3 lata i ….polowe pojemności.
Co do solarów Mppt 30 A tracer jest ok. Lepszy to victron . Kup 30 a to przy trzech solarach coś prądu będzie .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2024-02-10, 21:45   

Lodówka - czy już kupiłeś tą gazową? Bo jest nas na forum dużo wyznawców lodówek sprężarkowych na 12v. W poprzednim aucie miałem i było super ale w obecnym mam gazową i też jest super. Temat do przetrawienia gdybyś jeszcze zakupu nie dokonał. Akurat gdzieś tu na forum niedawno ogłaszał się kolega, że sprzedaje - polecam.
W poprzednim aucie lodówki nie wyłączałem ale z gazem, gdy mam duży zbiornik pod podłogą też nie mam problemu.
Musisz czytać Forum bo wyposażenie psuje się i w dodatku dzieje się to w trasie zawsze. Bez ostrzeżeń. Czyli każdy z nas musi samodzielnie zdiagnozować i ew. naprawić usterkę, która pojawi się.
Zobacz, na słońcu co pojawia się na wyświetlaczu a po ocenie akumulatorów zobacz czy ładują się choć troszkę.
Na tym etapie masz niemal pewność, że nic się nie spali a to już coś.
Nie spali bo spaliłoby się wcześniej, zanim kupiłeś.
Oczywiście jeśli możesz to po sprawdzeniu i słabych wynikach wywal to co masz na dachu. Naklej nowe, ile wlezie ;dobierz regulator ładowania i akumulatory.
Ale to zdążysz zrobić zawsze.
Trzymanko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-02-12, 00:37   

Dziekuje za uwagi.
Z osobą , ktora instalowala caly system niestety juz kontaktu nie ma , ale pokladowy elektryk doszedl co z czym. Sama instalacja jest ok, regulator jest mozliwym najtanszym na rynku pwm, sprawdzalismy z elektrykiem ze pokazuje dziwne wskazania - aczkolwiek bierzemy porpawke na fakt ze pomiary byly robione w szkocji :D
Solarow nie demontuje- zostaje ile jest , wstepne testy pokazaly ze sa ok. Aku zmiejszamy z 3 na 2 x 110 bo w zupelnosci na moje biezace potrzeby wystarczy jeden.

Ja zasadniczo wlasnie chce jak najmniej ingerowac w caly sytem , jednoczesnie jak najlepiej przygotowac sie nakilkumiesieczny wyjazd gdzie bede w kamperze pracowal.

Po to zeby zmiejszyc wage calego auta pozbylem sie lodowki kompresorowej na rzecz gazowej. W zwiazku z dlugoterminowym jezdzeniem takze pozbywam sie butli na rzecz zbiornika gazu pod autem - ma to tez zwiazek z przebywaniem w roznych krajach po kilka tygodni.

Teraz tylko musze dobrac dobry regulator i zobaczymy na ile mi te dwa aku wystrarcza. Z czasem byc moze zamienie na wspolczesne - na chwile obecna chce przetestowac to co jest , gdyz ogolnie nie jestem zwoliennikiem wyrzucania czegos tylko dlatego ze sa nowsze wersje.

Bardzo mi Wasza wiedza pomaga, szczegolnie zachowywac sie zdroworozsadkowo - bo zdaje sobie sprawe ze kilku miesieczna podroz przez cala europe to bedzie pasmo niespodzianek.

Podsumowujac: chce jak najmniej demolowac, jak najlepie sie przygotowac i wykorzystac to co razem z kameprem kupilem. Regulator mppt wydaje mi sie niezbedny by ladowac aku - na chwile obecna zjawisko to prawie nie wystaepuje :D

Pozdrawiam z pieknie deszczowej szkocji ! :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2024-02-12, 11:05   

No i fajnie. Też mam butlę z gazem pod podłogą.
Regulator dobierasz do paneli solarnych. Ważne są odpowiedniej grubości przewody od regulatora do akumulatora i jak najkrótsze. Przy akumulatorze koniecznie bezpiecznik o mocy adekwatnej do natężenia prądu jaki popłynie z regulatora.
Ale kupując regulator może warto wydać więcej pieniędzy na obsługujący większą moc paneli?
Bo może kiedyś okazać się, że panele jednak będziesz wymieniał i lepiej mieć rezerwę w regulatorze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-02-15, 12:01   

a moglbys polecic jakas marke ? victron gdzies tam wyczytalem ze znoscy , tracer ze super.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VincentVan 
doświadczony pisarz


Dołączył: 29 Lis 2017
Piwa: 56/8
Skąd: Elbląg | Oława
Wysłany: 2024-02-23, 15:08   

Victron od tego roku o tyle zmniejszył ceny za mppt, że nie ma się co zastanawiać
https://vincentvan.org/ladowarka-mppt/
_________________
https://www.vincentvan.org - Sklep ze sprawdzonym sprzętem do kamperów w bardzo dobrych cenach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-02-23, 17:45   

Victron jest bardzo dobry. Używam dc dc Orion smart i oraz smart mppt 30 A. Super komunikacja po Bluetooth i możliwość ustawienia parametrów. Kupowałem jak były znacznie droższe. Obecne ceny …. Tylko brać. Tracer mppt też dobry miałem używał … i także mogę polecić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Danyxm 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 1991 Knaus Traveller
Dołączył: 24 Sie 2015
Piwa: 3/5
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2024-02-25, 23:45   

VincentVan napisał/a:
Victron od tego roku o tyle zmniejszył ceny za mppt, że nie ma się co zastanawiać
https://vincentvan.org/ladowarka-mppt/


oki, zerkne na sklep i napisze o porade :]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***