Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hiszpania - pierwsza podróż kamperem
Autor Wiadomość
Marcin_0203 
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Gru 2023
Skąd: Warszawa/Lublin
Wysłany: 2024-04-16, 22:11   

izola napisał/a:
Co do Francji, to ona nie jest tak straszna, jak pogłoski prawią 😉
Szkoda by ją całkowicie zignorować i tylko gnać atostradami...


Na Francję przyjdzie jeszcze czas :) może w drodze powrotnej albo w innym terminie. Na razie muszę się oswoić z kamperem i tym stylem życia. Hiszpania wydaje się idealnym miejscem do tego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 338/145
Skąd: Francja
Wysłany: 2024-04-16, 22:13   

SlawekEwa napisał/a:
Clermont-Ferrand -Beziers / A75 bezpłatną/

Na tej autostradzie płatny jest tylko Wiadukt Millau, ale, według mnie, warto nim przejechać. :spoko
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/482
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2024-04-16, 22:28   

andrzej627 napisał/a:
Na tej autostradzie płatny jest tylko Wiadukt Millau,

miałem właśnie o tym dopisać , ale byłeś szybszy :odjazd:
Pozdrowienia :bigok
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-04-16, 23:23   

Ciężko coś doradzić gdy nie wiadomo na czym Ci zależy. Czy chcesz jak wielu jak najszybciej przejechać do Hiszpanii czy powoli codziennie po 150-200 km i dużo zwiedzać po drodze. Ja od 7 lat jeżdżę na wakacje do Francji i co do przejazdu tranzytowego mogę polecić jednak autostrady. Są płatne ale jedziesz szybko, mniejsze zmęczenie i jak będziesz się trzymał ograniczeń prędkości / fotoradary / to przejazd przez Francje jest bardzo wygodny.
Zdecydowanie odradzam tranzyt drogami lokalnymi. Będziesz średnio jechał 40 km/h i stracisz wzrok od wypatrywania fotoradarów. O ewentualnych korzyściach finansowych nie pisze bo jeden mandat może się równać cenie za wszystkie autostrady. Co innego jak zwiedzasz francuskie miasteczka to drogi lokalne są super ale wówczas musisz się liczyć z tym że dziennie przejedziesz 150-200 km. I uwaga na ronda i fotoradary.

Nigdy nie nocuj przy autostradzie. Na park4night masz wiele darmowych lub płatnych placów. Zawsze z nich korzystam z kilku powodów. Po pierwsze legalnie nocujesz w bezpiecznym miejscu po drugie masz serwis. Czasami są w super miejscach do zwiedzania. Gdy zwiedzasz miasta ta sama zasada. Parkingi rekomendowane na P4N
w widocznych miejscach a nie gdzieś w zakamarkach. Zanim decyduje się na postój rozglądam się po okolicy i oceniam czy stoją inne kampery i czy jest bezpiecznie. Ale te zasady stosuje także w Polsce szczególnie gdy stoję na dziko.
Ja swoją trasę dziele na 3 etapy. Z Kielc do granicy np postój w Budziszynie/ potem Niemcy i postój w okolicach Lionu i dalej do granicy.
Francja jest pięknym krajem super przystosowanym do kamperów i nie ma się co bać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2024-04-17, 07:43   

orkaaa napisał/a:
Francja jest pięknym krajem super przystosowanym do kamperów i nie ma się co bać.
Szczególnie gdy chcesz zrobić zakupy i przy parkingu bramki ograniczające wysokość. Francja kojarzy mi się puki co z zaniedbanymi miejscowościami, kiepskimi drogami lokalnymi, fotoradarami i bramkami przy sklepach. Dodam że doświadczenie mam małe. Jechałem tylko z Belgii do Paryża i z Paryża do Niemiec przez Strasburg. Zrobię drugie podejście i zobaczę jak to wtedy będzie wyglądało.
Do Hiszpanii wybieram się za kilka tygodni i pojadę raczej płatnymi autostradami i A75 jak radzili koledzy.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/482
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2024-04-17, 07:48   

mischka napisał/a:
Do Hiszpanii wybieram się za kilka tygodni i pojadę raczej płatnymi autostradami i A75 jak radzili koledzy.

Jak już dojedziesz do E to daj znać ile ojro idzie " oszparować" na tej trasie co podałem w stosunku do całej płatnej :spoko
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2024-04-17, 08:33   

Jak wyprawa dojdzie do skutku to napisze jakimi drogami finalnie jechaliśmy i ile to kosztowało.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-04-17, 08:39   

Mischa bramki przy sklepach na stacjach paliw czy szczególnie na plażach masz w każdym kraju. Dlatego jak kupujesz kampera który ma 3 metry wysokości to wiesz że nie wszędzie wiedziesz. Drogi lokalne jak już pisałem nie nadają się do szybkiego przemieszczania się ale do zwiedzania owszem. Natomiast olbrzymim plusem jest olbrzymia ilość miejsc i placów dla kamperów.
Nie piszę o kempingach ale miejscach gdzie bezpiecznie można przenocować. Takie place w 80 proc są darmowe !!!! W malutkich miejscowościach gminie opłaca się taki plac wybudować i utrzymać. Miejsca postojowe i place z serwisem przy wszystkich atrakcjach turystycznych. I Francuzi z tego korzystają ponieważ jest to ich styl wypoczynku i gminy robią wszystko aby goście przyjeżdzali.
Nie piszę o pięknej przyrodzie bardzo zróżnicowanej od oceanu do Alp, od winnic Alzacjii do pól lawendy w Prowansji. Nie pisze o rzymskich zabytkach, gotyckich katedrach czy historii bardziej współczesnej. Nie piszę też o muzeach, malarstwie, kulturze czy kuchni.
Mischka - ja wiem na forum w 90 proc to Hiszpania i Grecja. Cudowne kraje które kilkanaście razy zwiedzałem z namiotem, ale jak będziesz jechał do Hiszpanii zjedź z autostrady do jakiego małego miasteczka. Może zmienisz zdanie czego Ci życzę 😉
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PietraS 
początkujący forumowicz

Dołączył: 08 Sty 2024
Piwa: 1/1
Skąd: Toruń
Wysłany: 2024-04-17, 12:30   

Według mnie Francja jest najbardziej "kamperowym" krajem w Europie. Można tu, całe życie spędzić zwiedzając ją kamperem. To Francja jest najbardziej zróżnicowana geograficznie na naszym kontynencie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/122
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2024-04-17, 12:32   

orkaaa napisał/a:
Może zmienisz zdanie czego Ci życzę 😉

Jak już wcześniej wspomniałem będzie drugie podejście. Leniwa wyprawa aby zatrzeć ślady pierwszego wrażenia. Może się spotkamy na miejscu i podpowiesz to i owo :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marcin_0203 
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Gru 2023
Skąd: Warszawa/Lublin
Wysłany: 2024-04-17, 16:51   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Dzięki Wam mam już mniej więcej zarys trasy w głowie. Plan jest taki, że pierwszego dnia dojeżdżam do granicy z Niemcami. Przespać się pod granicą i następnego dnia przejazd przez Niemcy (nocleg w okolicach Fryburgu). I kolejny dzień przejazd przez Francję (trasą polecaną przez SlawekEwa) i nocleg już w Hiszpanii w Girona. Jak nie będzie żadnych komplikacji to wyjazd planuję na 30 kwietnia (1 maj Niemcy, 2 maj Francja). Oczywiście to nie jest sztywny plan ale zarys już jest. Dam znać jak ruszę, jaką trasą przejechałem i jak poszło :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-04-17, 17:40   

Marcin plan super. Ja robię podobnie tylko zamiast granicy proponuje kamper plac w Budziszynie. Cisza, spokój i blisko autostrady. Ja jako następny postój wybieram Belfort wielki parking w mieście i blisko autostrady lub jak mam siłę Bourg en Bresse parking w mieście około 7 km od autostrady. Tak jak pisałem nigdy nie nocuj na parkingu przy autostradzie. Lepiej dołożyć kilkadziesiąt km i mieć spokój. Jak będziesz planowal bierz pod uwagę dni wolne i weekendy kiedy Niemcy i Francuzi także jadą i korki na autostradach murowane. I zamiast jechać stoisz 3 godziny. Dobrze mieć aktywną nawigacje która szczególnie w Niemczech umożliwia wcześniejsze zjazdy i omijanie korków w miejscach przecięcia autostrad. Autostrady we Francji płacisz kartą / wygodne / czasami gotówką. Trzeba omijać bramki z ich viatollem. I bilety na przejazd przy wysokim kamperze odbierasz jak ciężarówka czyli z górnego podajnika. Trzeba o tym pamiętać bo masz nawyki z osobówki i oczekujesz na bilet na dole a on czeka na Ciebie na górze.

I jeszcze jedno co do przejazdu tzw darmową autostradą z Clermont Ferrand patrz w danym dniu na nawigację. Jak coś jest darmowe to zawsze jest masa samochodów i czasami opłaca się z Lionu jechać płatną na Montpellier niż stać na darmowej. Przerabiałem różne warianty i przy weekendach bywa różnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Anras 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Hobby T550 AK FS
Dołączył: 01 Paź 2018
Piwa: 6/57
Skąd: Wrocław okolice
Wysłany: 2024-04-17, 17:43   

I biletów autostradowych nie chowaj w telefonie bo się rozmagnesują :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam Bartek
__________________________
Był Hymer Camp 57 C25 2.5 td
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marcin_0203 
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Gru 2023
Skąd: Warszawa/Lublin
Wysłany: 2024-04-17, 18:15   

Planuję jechać na Google Maps czy to dobry pomysł? Czy warto mieć jakąś inną nawigację? A jak inną to co polecacie? Mogą być płatne jak są warte swojej ceny :)

Co do biletów i kampera to ja posiadam campervana. Zwykłe ducato blaszak z 2012r przerobiony na kampera.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/482
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2024-04-17, 18:36   

Marcin_0203 napisał/a:
Planuję jechać na Google Maps czy to dobry pomysł?

Bardzo dobry pomysł i zainstaluj sobie w smartfonie apkę z cenami paliwa na D , F i E.
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***