Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Awaria lodówki na gaz
Autor Wiadomość
martes 
weteran
"Miła Karawana"

Twój sprzęt: baz campera
Dołączył: 28 Mar 2007
Piwa: 7/4
Skąd: z Warki/Warszawki
Wysłany: 2007-05-11, 21:32   Awaria lodówki na gaz

a tak się cieszyłem że działa i du.... jak był gaz było ok ,gaz sie skończył miał prawo ... nabiłem i du.... Teraz działa tylko jak mam wciśnięty przycisk jak do rozruchu , jesli go puszczam natychmiast gaśnie . Pomocy koledzy.....
_________________
MARTESIK...
Ostatnio zmieniony przez janusz 2007-05-11, 23:35, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tatkog 
weteran
Camperomaniak


Twój sprzęt: Ducato 1994 1,9 TD
Dołączył: 20 Sty 2007
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-05-11, 21:58   

Czasami wystarczy przedmuchać instalację.
_________________
Na szczęście wymyślono Camperobusy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
maga 
weteran


Twój sprzęt: Roller Team Granduca Garage P
Nazwa załogi: Ewa i Maciek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Maj 2007
Piwa: 78/177
Skąd: Zaniemyśl (Wlkp)
Wysłany: 2007-05-11, 22:34   

martes jest na forum fachowiec Mirekmat,on napewno Ci pomoże.
_________________
Pozdrowienia z Pyrlandii !

Czołem wiaruchna kochana !!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mirekmat
doświadczony pisarz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Maj 2007
Piwa: 11/2
Wysłany: 2007-05-12, 13:32   

Witam.
Panie kolego parę pytań,czy lodówka posiada przełącznik na wybór energii/230V. 12V,gaz /jeżeli tak to sprawdż prawidłowość ustawienia przełącznika,przy nietórych lodówkach zamontowanych w kamperach wymagane jest włączenie napięcia 12V do części mieszkalnej.Jeżeli te rzeczy są prawidłowo ustawione i jak mówisz do wymiany gazu wszystko było ok świeczka na"palec" odpala więc jedyne co może być to awaria termopary.Nie wiem na jakim poziomie techniki jesteś zaawansowany i jak mogę Ci podpowiedzieć.Odpowiedz na moje pytania to będziemy kontynuować dalej.ewentualnie na e-prywatne maciekm85@o2.pl
Miłego dnia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martes 
weteran
"Miła Karawana"

Twój sprzęt: baz campera
Dołączył: 28 Mar 2007
Piwa: 7/4
Skąd: z Warki/Warszawki
Wysłany: 2007-05-12, 13:49   

ustawienie przelacznika jest ok bo ja nic nie zmienialem a tak to juz dzialalo . jesli mozesz mi to opisac to prosze na adres mgsave@wp.pl . przepraszam ale na kompie bede dopiero w poniedzialek w pracy . z gory dziekuje i pozdrawiam
_________________
MARTESIK...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mirekmat
doświadczony pisarz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Maj 2007
Piwa: 11/2
Wysłany: 2007-05-12, 14:00   

Póżniej opiszę bo muszę lecieć do naprawy ogrzewania.Wyślę na zapodany e.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marek 
stary wyga


Dołączył: 24 Sty 2007
Piwa: 1/1
Skąd: Kamieniec Wrocławski
Wysłany: 2007-05-12, 15:07   

Takie naiwne pytanie. JAKOŚĆ GAZU - to co nieraz stanowi zawartość butli z gazem wcale nie stanowi mieszanki właściwej do spalania z powietrzem. Zrób jeszcze próbę z butlą od innego dystrybutora. Polecam po swoich przygodach korzystanie z czystego propanu przez cały sezon.
Marek.
_________________
"Róbmy swoje"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mirekmat
doświadczony pisarz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Maj 2007
Piwa: 11/2
Wysłany: 2007-05-12, 20:09   

Panie Markunapewno ma Pan rację chociaż nie jestem przekonany czy w tym wypadku .Defakto następuje zapalenie gazu i pojawia się świeczka na palniku ale nie jest ona podtrzymana/z chwila zwolnienia przycisku nastepuje zanik/jest to ewidentyny znak że termopara jest "kaput".Recepta---wymiana na nowa i nie ma co kombinować z gazem, dla potwierdzenia proszę odpalić kuchenkę lub ogrzewanie.Hej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robin 
stary wyga


Twój sprzęt: Samochód kempingowy
Dołączył: 19 Sty 2007
Postawił 7 piw(a)
Skąd: SRC
Wysłany: 2007-05-12, 20:37   

Możesz mieć rację Mirekmat lecz termopara jest elementem w którym nie ma co się zepsuć.To po prostu zespawane z sobą dwa przewody z różnych metali których koniec podgrzany wytwarza SEM (siłę elektromotoryczną) w postaci mV.I raczej styki tego termoelementu mogą być zaśniedziałe co skutkuje brakiem rekcji na płomień gazu.Sprawdż je dokładnie,przeszlifuj i dopiero wtedy podejmij decyzję o wymianie całego termoelementu.
Pozdrawiam - Robin :idea:
_________________
"Prawdą ostaje się to, co nie jest sprzeczne z niczyim interesem"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mirekmat
doświadczony pisarz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Maj 2007
Piwa: 11/2
Wysłany: 2007-05-14, 19:51   

No zgoda może być i tak.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pająk 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: VW LT Reimo
Dołączył: 21 Sie 2007
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-23, 08:15   

podepnę się w tym temacie aby nie zakładać nowego nie potrzebnie.
Interesuje mnie jak wygląda działanie typowej lodówki 230/12/gaz ponieważ nie jestem pewny swojej, nie wiem czy wystarczająco schładza. Np. na 230v na dole lodówki jest ok 6stopni i myślę że może być, ale za to na gazie zanim się zacznie chłodzić to pół dnia zajmuje i też nie zejdzie poniżej 13stopni (czy gaz tylko podtrzymuje??), na 12v zaczyna działać szybciej od gazu ale żre prądu niesamowite ilości.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
eler1 
Kombatant


Twój sprzęt: kamper
Nazwa załogi: elerki
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 52/129
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-08-23, 09:45   

Pająk napisał/a:
na 230v na dole lodówki jest ok 6stopni i myślę że może być, ale za to na gazie zanim się zacznie chłodzić to pół dnia zajmuje i też nie zejdzie poniżej 13stopni (czy gaz tylko podtrzymuje??)
coś z tym gazem masz nie tak u mnie nie ma problemu chłodzi jak głupia na gazie ale przy dużych upałach może być gorsza wydajność musisz założyć turbo wentylatorki od komputera na 12V plus termostat i ogień. :bylo
_________________
Pierwsza MAŁA KARAWANA na CT :)

Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiadomo na co się trafi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
louis_cypher 
stary wyga


Twój sprzęt: a co dadzą
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Mar 2007
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: skąd chce
Wysłany: 2007-08-24, 15:46   

Kurdelebelek mam to samo zmieniliśmy butle gaz i menda lodówka nie zaskoczy , pali sięgdy trzymam chwilke a potem gaśnie , co znowu wrócił temat "termopary"
Może ktoś podesłać na PW jak zaradzić
_________________
Siema , Heyka , Narka , ITD ITP
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 365/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2007-08-26, 11:45   

U mnie był też problem z gazem. Ostatnio na gazie chłodziła bardzo słabo. Znajomy który sprzedaje przyczepy poradził mi, żeby lodówkę wymontować i dokładnie wyczyścić, szczególnie wszystkie kanały i kanaliki. Czas pracy - 3 godz. efekt - teraz chłodzi na gazie jak na 230V. :ok
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robin 
stary wyga


Twój sprzęt: Samochód kempingowy
Dołączył: 19 Sty 2007
Postawił 7 piw(a)
Skąd: SRC
Wysłany: 2007-11-20, 17:48   

Witam !

W tym sezonie również przyglądałem się swojej lodówce.Ale nie z nudów.Z konieczności.Otóż pewnego dnia lodówka przestała mrozić.A pracowała na gazie.Po podłączeniu 230V działała normalnie.W czasie jazdy (12V) też nie chłodziła.Zacząłem szukać przyczyny,bo palnik gazowy funkcjonował prawidłowo.Po wymontowaniu palnika i podłożeniu lusterka pod rurę wymienniko-komina nie zobaczyłem prześwitu.Wewnątrz było mnóstwo sadzy.Oczyściłem całe wnętrze sporządzonym wyciorem, przymocowałem palnik i zapaliłem gaz.Termometr (identycznie ulokowany jak u Kamperfana) po 3 godz.wskazał minus 22 st.C. A więc sadza była przyczyną.
Pozostało sprawdzić pracę lodówki na 12V.Zrobiłem to następnego dnia.Wskazania termometru obserwowałem już podczas jazdy.Nie było tak, jak przy pracy z gazem ale temperatura w zamrażarce przez 5 gadzin jazdy nie wzrosła ponad minus 17 st.C. W cyklu mieszanym jazda-postój (12V - gaz) zawsze mieściła się w przedziale minus 16 - minus 22 st.C.Na zewnątrz panowały upały rzędu 28-30 st.C.W nocy 16-18st.C.
Wnioski !
- przyczyną zatkania przewodu (rury) wymienniko - komina był zanieczyszczony gaz
- uznałem ,że mądrzejsi odemnie uznali ,iż istniejący alternator musi wystarczyć do zasilania lodówki w czasie jazdy
- przyczyna słabej pracy lodówki w czasie jazdy ma związek z używaniem świateł mijania i innych odbiorników.Przez ostatnie miesiące jeździłem na światłach do jazdy dziennej 2x20W(i tylko tyle) a używanie innych odbiorników ograniczyłem.
- nie widzę sensu montowania dodatkowych wentylatorków chłodzących
- nie ma mowy o używaniu gazu podczas jazdy.

Moja lodówka działa teraz tak jak w pierwszym roku użytkowania,czyli doskonale.
Pozdrawiam - Robin
_________________
"Prawdą ostaje się to, co nie jest sprzeczne z niczyim interesem"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***