Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Malowniczy szlak kolejowy wśród bajkowego krajobrazu.
Autor Wiadomość
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2199
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-04-08, 12:48   Malowniczy szlak kolejowy wśród bajkowego krajobrazu.

Między dwoma pasmami gór, przez miasteczka i wioski snuje się malowniczo kolejowy szlak. Przez pola, nasypy, mosty i wiadukty, wśród pięknej scenerii, nad strumieniami biegnie w stronę tunelu, aby pod przełęczą wyłonić się spod ziemi jak sapiąca gąsienica. Jego pasażerowie to śpieszący do pracy zwykli ludzie, którym dane żyć na tej ziemi, lecz także turyści dla których widoki z okien wagonów są jak obrazy w kinematografie. Kolorowe, rozległe, piękne. Oczy napatrzeć nie mogą, cudnie!
Wolno, majestatycznie wtaczamy się na stację. Jakże tu ładnie, schludnie, kolorowo. A ileż kwiatów! Do miasta prowadzi bita droga otoczona wiekowymi drzewami. Taki widok zostaje w pamięci na długo.
Za stacją pociąg skręca wśród wzgórz na kamienny, wysoki wiadukt z rozległym widokiem na miasto. W dole roztacza sie widok na fabrykę filców. Dla wielu pasażerów tego pociągu to miejsce docelowe, to praca, chleb, widoki na przyszłość.
Wypadamy na łąki, pniemy się coraz wyżej, ku przełęczy, stokami do tunelu. Po prawej stronie Karkonosze, po lewej Rudawy.

Tak było.

Spójrzmy na te miejsca dziś. Popatrzmy uważnie. Może nawet przyznamy, że nadal jest malowniczo?
Skąd ten sarkazm Panowie i Panie?
Najwyraźniej starzeję się.

Panorama miasta z okien pociągu..jpg
Plik ściągnięto 273 raz(y) 224,57 KB

Ponad miastem zawieszone architektoniczne cudeńka.jpg
Plik ściągnięto 244 raz(y) 216,75 KB

Widok z trasy pociągu.jpg
Plik ściągnięto 267 raz(y) 210,3 KB

Piekny szlak kolejowy. Dziś.jpg
Plik ściągnięto 247 raz(y) 229,7 KB

Na stacji...jpg
Plik ściągnięto 237 raz(y) 229,84 KB

Stacja. kolejowa.jpg
Plik ściągnięto 231 raz(y) 209,79 KB

Zabudowanie stacyjne. Tu żyją ludzie. Naprawdę.jpg
Plik ściągnięto 238 raz(y) 237,67 KB

Tory biegną po kamiennym wiadukcie wysoko nad domami i fabryką.jpg
Plik ściągnięto 235 raz(y) 250,93 KB

Na wiadukcie.jpg
Plik ściągnięto 221 raz(y) 249,69 KB

Widok z wiaduktu na miasto.jpg
Plik ściągnięto 232 raz(y) 199,71 KB

_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2199
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-04-08, 12:53   

Z wiaduktu widać fabrykę. to przez nią ten reportażyk.

Piękna nasz Polska cała.

Malowniczo...strumień, przyroda, fabryka...niegdyś...jpg
Plik ściągnięto 221 raz(y) 200,02 KB

To była fabryka. Podobno dobra fabryka.jpg
Plik ściągnięto 216 raz(y) 190,39 KB

Umieranie...jpg
Plik ściągnięto 239 raz(y) 217,33 KB

_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aulos 
weteran


Twój sprzęt: Bürstner Solano na Ducato
Nazwa załogi: SOKOŁY
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2007
Piwa: 62/37
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2010-04-08, 14:13   

Stała na stacji lokomotywa
.......................tak bywa :(
_________________
"Nosiciel nieuleczalnej kamperomanii"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzysioz 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Orbiter
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Piwa: 65/64
Skąd: Płóczki Dolne
Wysłany: 2010-04-08, 17:22   

Ja akurat mialem szczescie jeszcze kilka razy jechac ta tras. tych szlakow na calym Dolnym Slasku bylo cale mnostwo. Sam jestem ciekaw co dzieje sie np. na trasie Walbrzych Klodzko z najdluzszym tunelem w Polsce w okolicach Swierkow Dolnych. Nie wiem na czym to polega ,ale po czeskiej stronie wiekszosc takich polaczen jest wciaz utrzymywana.
jak bedziesz Papciu jeszcze w okolicach, a widac przypadly Ci one do Gustu ( tu trzeba podziekowac Andrzejowi) to zapraszam na przejazdzke na trasie Jelenia Gora - Lwowek Slaski. jak wroce do domku postaram sie napisac o Dolinie Bobru.
No coz jeszcze czasami wspominam trase Jalenia Gora - Kamienna Gora przez Kowary i zal ze juz tamtedy raczej nie pojedziemy , choc kto wie? Ostatnio w okolicach Jakuszyc widzialem jakies znaki o odbudowie kolei na trasie Szklarska Poreba -Harrachov wiec badzmy dobrej mysli. Tyle tylko ze te trasy beda raczej dla turystow a fabryczek to juz chyba nikt nie wskrzesi. :(
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAREKH 
weteran


Twój sprzęt: LMC na DUKATO
Dołączył: 28 Wrz 2007
Piwa: 249/71
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-04-08, 20:32   

Dobrze Tadeuszku że poruszasz temat Dolnego Śląska.Dwa tygodnie spędziliśmy w zeszłym roku,błądząc po tych okolicach.Zakochaliśmy się w tych miasteczkach,zamkach,zameczkach i pięknych widokach,pełnych kontrastów,część odnowionych,część zapomnianych.I tylko z opisów w podręcznikach historii,można wyobrazić sobie świetność tych miejsc i budowli. :spoko
_________________
Marzenia-podróże-uśmiech
https://www.youtube.com/watch?v=LJoQJV1HsRE
https://www.youtube.com/watch?v=RR91HBlRqKg
https://www.youtube.com/watch?v=gat7m3z_BVk
https://www.youtube.com/watch?v=11BlqFL8t2c
https://www.youtube.com/watch?v=xV91EI-M1tk
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rockers 
Kombatant


Twój sprzęt: VW LT 28
Nazwa załogi: Rockersiki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Sie 2008
Piwa: 23/14
Skąd: Katowice
Wysłany: 2010-04-08, 21:46   

Patrząc po okolicach śląska zarówno dolnego jak i górnego niestety widać coraz więcej dawniej świetnie działających fabryczek, czy też zabudowań, które obecnie są w postaci totalnego rozkładu lub też zniknęły na zawsze, czasem tylko gdzieś jakaś mała pozostałość wystaje z ziemi i stara się nam przypomnieć iż kiedyś była w pełnej świetności, gdzie ludzie pracowali cieszyli się a przede wszytkim ukazywali dzieła swoich rąk, czy po nas też wszystko tak szybko zniknie ??
W średniowieczu wiedzieli co robili budując zamki na skałach przynajmniej te choć dłużej przetrwały, niektóre jeszcze są zadbane te które dotrwały do dziś mają szansę stać się miesjscami wypoczynków i zabaw dzięki którym przetrwają jeszcze dłużej, ale ile już zanikło zaniedbanych, zarośniętych lub rozebranych na stodoły lub domy ??
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
TomekW 
weteran


Twój sprzęt: Hymermobil 650 '79
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Piwa: 28/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-04-08, 23:43   

Niestety, nie dane mi było przejechać się tymi klimatycznymi trasami... miałem daleko... a poza tym to chyba po prostu za późno się urodziłem :(
krzysioz210 napisał/a:
Sam jestem ciekaw co dzieje sie np. na trasie Walbrzych Klodzko z najdluzszym tunelem w Polsce w okolicach Swierkow Dolnych.

Jeżdżą tam szynobusy Kolei Dolnośląskich: http://kolejedolnoslaskie...ozkladJazdy.php
krzysioz210 napisał/a:
Nie wiem na czym to polega ,ale po czeskiej stronie wiekszosc takich polaczen jest wciaz utrzymywana.

Niestety, u braci Czechów rozwalanie kolei też się zaczęło. Z roku na rok ubywa pociągów na klimatycznych bocznych liniach.
krzysioz210 napisał/a:
Ostatnio w okolicach Jakuszyc widzialem jakies znaki o odbudowie kolei na trasie Szklarska Poreba -Harrachov wiec badzmy dobrej mysli.

Trasa Szklarska Poręba Górna - Harrachov jest właśnie kompleksowo remontowana. Prawie na całym odcinku jest już wymieniony tor (stary, na metalowych podkładach pamiętał jeszcze Niemca!). Prace zostały przerwane w okresie zimowym. Pozostał do zrobienia niewielki odcinek za Szklarską Porębą Górną i wycinka drzew w pasie torowiska. Szczegóły i linki do galerii zdjęć można znaleźć tu: http://www.skyscrapercity...=831240&page=10
Większym problemem jest fatalny stan (czynnego!) torowiska pomiędzy Szklarską Porębą Górną a Jelenią Górą. Przejechanie 32 km zajmuje nieco ponad godzinę. Najgorzej jest na odcinku Górzyniec - Szklarska Poręba Średnia: prędkość szlakowa wynosi... 20 km/h! Kilka lat temu na tej trasie z powodu zbyt niskiej prędkości (ciągła jazda na oporach rozruchowych) zapalił się pociąg elektryczny. :gwm
Nic dziwnego, że przy takiej ofercie przewozowej pasażerowie przesiadają się na busy...

To przykre, ale nie wierzę w możliwość powrotu pociągów na te zapomniane kolejowe szlaki. Przypadki rewitalizacji linii kolejowych w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. I nie są to linie remontowane wyłącznie z myślą o turystach...
W woj. dolnośląskim jak dotąd jedna linia została przywrócona do życia (Wrocław Psie Pole - Trzebnica), ale to właściwie kolej aglomeracyjna, zupełnie inna bajka.

A tak na marginesie: ciekawe, co przywiało w te strony Tadeusza? Coś mi się wydaje, że ta sesja w fabryczce to chyba tylko przykrywka dla poszukiwań uranu do przydomowej elektrowni! :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez TomekW 2010-04-09, 00:02, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2199
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-04-08, 23:56   

Cytat:
A tak na marginesie: ciekawe, co przywiało w te strony Tadeusza? Coś mi się wydaje, że ta sesja w fabryczce to chyba tylko przykrywka dla poszukiwań uranu do przydomowej elektrowni!


Inteligentna bestia z tego Tomka. :wyszczerzony: :haha:
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
StasioiJola 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Bürstner
Nazwa załogi: StasioiJola
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 25 Lip 2008
Piwa: 81/283
Skąd: Gąbin
Wysłany: 2010-04-09, 00:12   

Serce sie kroi jak tak popatrzymy na te zdjęcia!!!Nie wiem czym to jest spowodowane, ale czy przy odrobinie dobrej woli no i oczywiscie pieniędzy ze strony naszych kolei i panstwa nie mozna by utrzymac tych pięknych tras chociaz przejezdnych?????????????? a może oddać to w prywatne ręce i byłoby to utrzymane w przyzwoitszym stanie?????????? Nie wiem , nie jestem ekonomistą i nie znam kulisów całej polityki i finansowania kolei, żeby móc to ocenic ,ąle smutno jak na to popatrzymy. Wszyscy mówią: gospodarka rynkowa, wolna konkurencja, ale czy wszędzie wyszło to nam na dobre???????????? I czy wszystkim???Nie , nie tęsknie za socjalizmem i rozdzielnictwem centralnym, ale chciałbym widziec w Polsce dobrego gospodarza, który zadbałby i o te dziedziny gospodarki które nie dają sobie rady same , a które mogłyby przynieść pożytek ludziom i turystyce!!! :spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KOCZORKA 
Kombatant


Twój sprzęt: Adria
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Wrz 2008
Piwa: 21/22
Wysłany: 2010-04-09, 00:12   

Tadeusz napisał/a:
Między dwoma pasmami gór, przez miasteczka i wioski snuje się malowniczo kolejowy szlak. Przez pola, nasypy, mosty i wiadukty, wśród pięknej scenerii, nad strumieniami biegnie w stronę tunelu, aby pod przełęczą wyłonić się spod ziemi jak sapiąca gąsienica.

Bardzo mi żal, że nie było mi dane nigdy jechać tym malowniczym, kolejowym szlakiem.
Ale czytając Twój Tadziu opis poczułam się jakbym jechała. :bukiet:

Tadeusz napisał/a:
Spójrzmy na te miejsca dziś. Popatrzmy uważnie. Może nawet przyznamy, że nadal jest malowniczo?
Skąd ten sarkazm Panowie i Panie?
Najwyraźniej starzeję się.

I nagle skończyła się piękna jazda i wyłonił się bardzo smutny widok. :placze2
Nie starzejesz się Tadziu, bo i mnie żałość ścisnęła za serce.
Powoli, a jednak zdecydowanie za szybko tracimy nasze piękne, malownicze widoczki.
Nadchodzi technika, która bezwzględnie wypiera coś, na co dawniejsi ludzie pracowali bardzo ciężko.
Zanikają śliczne, z duszą lokomotywy, zanikają urocze drewniane domki, pokrywane obecnie sidingiem.
Ja jednak mam nadzieję, że ludzie się opamiętają, bo chcąc ściągać do nas turystów i poprawiać nasze warunki bytowe, nie olśnimy ich techniką (bo ją mają), ale właśnie naszym przepięknym, sielskim krajobrazem. :bigok
_________________
"Żyj tak, abyś po latach mogła powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłam".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzysioz 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Orbiter
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Piwa: 65/64
Skąd: Płóczki Dolne
Wysłany: 2010-04-09, 15:53   

TomkW zadziwia mnie Twoja znajomosc tematow kolejowych tak odleglych od Krakowa. Czyzby to jakas pasja. Slyszalem ,ze jest pomysl powrot pociagu do Swieradowa Zdroju? Tzn odcinka od Gryfowa SL do Swiaradowa , bo trasa ze Lwowka do Gryfowa jest juz czesciowo przerobiona na sciezke rowerowa.
Jakos mam takie szczescie ze wiekszoscia tras w rejonie udalo mi sie pojechac w ciagu ostatniego miesiaca jej zycia. Moze ja juz lepiej nie bede wsiadal do pociagow. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2199
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-04-09, 16:34   

krzysioz210 napisał/a:
TomkW zadziwia mnie Twoja znajomosc tematow kolejowych tak odleglych od Krakowa. Czyzby to jakas pasja.


Krzysiu, Tomek jest pasjonatem i naszym GURU od pociągów, lokomotyw, kolejek wąskotorowych i wszystkiego co jeździ po szynach, z drezynami włącznie. Zaraził mnie tą chorobą i teraz gdzie mogę tam szukam takich atrakcji. Chętnie dostarczę dowodów. :wyszczerzony:
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2199
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-04-09, 16:58   

Adi napisał/a:
fabryki, budynki czy linie też nie są wieczne. Ale proszę zwróćcie uwagę na coś innego - tam jest pięknie!!!!! Kto z nas wchodzi na tory CMK i je podziwia? Pewnie nikt, bo szanse przeżycia na takim torowisku są ok 5%, a tutaj?? - można godzinami iść torowiskiem i zachwycać się jego urokiem, oraz urokiem okolic.


To prawda, Adi. Piękno ma różne oblicza. To tak jak z twarzą mądrego starca. Ileż w niej piękna.
Po tych torach można wędrować i wędrować.
Ten widok Śnieżki sfotografowałem również z tego toru, ale z innej stacji.

Rzut oka na Śnieżkę ze szlaku kolejowego..jpg
Plik ściągnięto 222 raz(y) 227,7 KB

_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-04-09, 18:09   

likwidacja części linii PKP i PKS miały taki sam mechanizm.
konduktor lub kierowca jeżdżący na stałe na jakieś lokalnej trasie poznaje ludzi i razem dochodzą do wniosku: po co ma zarabiać PKP/PKS jeżeli może konduktor/kierowca. i tak się dzieje pasażerowie zamiast kupować bilety dają w łąpę.

po jakimś czasie ktoś dokonuje analizy i wychodzi mu, że na tej trasie jeździ 5-10 osób miesięcznie. w takim razie to połączenie jest nikomu nie potrzebne i zostaje zlikwodowane. a potem są protesty ludności i związków zawodowych, bo likwidacja linii to mniej miejsc pracy.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzysioz 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Orbiter
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Piwa: 65/64
Skąd: Płóczki Dolne
Wysłany: 2010-04-09, 18:14   

W takim razie piwko dla TomkaW . Moj tato przepracowal prawie 40 lat w parowozowni, wiec tez czuje jakas podskorna milosc do kolei a zwlaszcza parowozow.
pozdrawiam serdecznie :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***