Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podłączenie regulatora MPPT do elektrobloku
Autor Wiadomość
Tamtam
zaawansowany

Twój sprzęt: Rimor Brig Super 628
Piwa: 18/4
Wysłany: 2019-12-13, 13:13   Podłączenie regulatora MPPT do elektrobloku

Witam
Kupiłem MPPT Epever Tracer 20A korzystając z ostatnich obniżek.
Mam w kamperze 2 solary o łącznej mocy 205W, podłączone do elektrobloku Arsilici
Al320-rc-r5 w którym jest zamontowany regulator PWM. W tej chwili solary są podłączone do Arsilici
Al320 który pracuje jako regulator PWM.
Moje pytanie jest następujące: czy można podłączyć MPPT przed elektroblok Arsilici.
W ten sposób solary będą podłączone następująco: regulator MPPT, regulator PWM w Arsilici.
Czy to będzie stanowiło problem że dwa regulatory będą pracować jeden po drugim? Czy ktoś ma takie rozwiązanie?
Takie rozwiązanie pozwoliłoby zarządzać energią przez elektroblok, np. w sytuacji gdy mam podłączone 230V i solary do elektrobloku nie miałbym problemów z równoczesnym ładowaniem akumulatorów przez 230Vi solara. W drugim rozwiązaniu mogę podłączyć solary przez MPPT bezpośrednio do akumulatora, ale gdy podłączę 230V i solary będą miały słońce to akumulator będzie ładowany prądem o podwójnym natężeniu (np.: 2x4A) a to skróci żywot akumulatora.
Może macie jakieś inne pomysły?
Załączam dokumentację do Arsilici.
Pozdrawiam

zdjecie tylu.png
Plik ściągnięto 1 raz(y) 1,91 MB

Arsilici al320-rc-r5 Mastro.GB.v050209.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 14 raz(y) 795,84 KB

Postaw piwo autorowi tego posta

Roberto 
weteran

Twój sprzęt: Elnagh Baron 73G
Nazwa załogi: techserwis
Piwa: 57/22
Wysłany: 2019-12-13, 16:15   

Tamtam napisał/a:
Moje pytanie jest następujące: czy można podłączyć MPPT przed elektroblok Arsilici.

NIE. Nie można.

Tamtam napisał/a:
Czy to będzie stanowiło problem że dwa regulatory będą pracować jeden po drugim?

Takie podłączenie po prostu nie ma sensu... :-P
Pomijam fakt, iż (mówiąc w skrócie) aby regulator mógł poprawnie pracować na wyjściu z paneli masz z reguły ponad 18V.
Podłączając panele do regulatora MPPT, na jego wyjściu miałbyś około 14V, to jak ten PWM umieszczony w energobloku miałby działać :?:

Tamtam napisał/a:
...gdy podłączę 230V i solary będą miały słońce to akumulator będzie ładowany prądem o podwójnym natężeniu (np.: 2x4A) a to skróci żywot akumulatora.

Jaki widzisz problem w podłączeniu regulatora MPPT bezpośrednio do akumulatora :confused
Przecież każdy nowoczesny energoblok ma kontrolę ładowania. Więc jeśli aku będzie naładowane to ładowarka przestanie go ładować dużym prądem, a tylko ewentualnie doładowywać :chytry
Podobnie będzie działać ten Tracer. Jak aku będzie pełne to też przestanie go ładować na maxa :bajer

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu