Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gaz a dłuższy zimowy wyjazd
Autor Wiadomość
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-09, 21:59   Gaz a dłuższy zimowy wyjazd

Moi drodzy,
marzy mi się i mam w planach dwutygodniowy wyjazd zimowy w Alpy :ski: . Do zrealizowania w przyszłym roku, ale zacząłem się już głowić, jak rozwiązać opisany poniżej problem z gazem, bo ogrzewanie mam gazowe.

3 butle z propanem wystarczą na jeden tydzień, polskich butli nie wymienię w Austrii, we Włoszech czy Francji. Alternatywą są gasbanki lub zbiorniki LPG, ale na stacjach zalewamy propan-butan - przy minusowych temperaturach wypali się tylko propan. Czy macie jakieś patenty na rozwiązanie opisanego problemu (przedłużenie zagranicznego zimowego wyjazdu w mroźny warunkach ponad tydzień)?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-03-09, 23:44   

Ogrzać schowek butli , lub butle owinąć mata grzewczą.

Możesz wówczas zamontować gaz bank i tankować propan-burak.
:spoko

Możesz zabrać 3-4 butle z propanem i na bank wystarczą.
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Ostatnio zmieniony przez Andrzej 73 2022-03-10, 07:24, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/130
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2022-03-09, 23:50   

Andrzej 73 napisał/a:
.....

Możesz zabrać 3-4 butle z programem i na bank wystarczą.


i omijac wagi na drogach :diabelski_usmiech
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-03-10, 00:28   

Ja mam zimowego więc sobie może poradzi w mrozach z LPG bo schowek na butle jest tuż przy piecu, a jak nie to wprowadzę tam wlot ciepłego powietrza. Mam jedną butle z multizaworem i co jakiś czas po zakupy trzeba podjechać więc LPG zatankuję. Drugą butlę mam zwykłą alu w której będzie propan na zapas. Duocontrol będzie czuwał nad przełączaniem. Jak wejdzie na zwykłą to pojadę zatankować. Taki ja mam plan :spoko
Na plus jest to, że mam trume E więc jak będzie w miarę solidny słupek to grzałka wspomoże gaz :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-10, 06:14   

MILUŚ napisał/a:
Andrzej 73 napisał/a:
.....

Możesz zabrać 3-4 butle z programem i na bank wystarczą.


i omijac wagi na drogach :diabelski_usmiech


Pomijając wagi, to 3-4 butle z propanem na pewno nie wystarczą na 2 tygodnie zimą. W tym roku sprawdzone w Polsce - 3 butle z propanem starczają u mnie na tydzień - jedna butla na niewiele ponad 2 doby.
Ostatnio zmieniony przez Diavolo 2022-03-10, 06:37, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-10, 06:36   

rigg napisał/a:
... a jak nie to wprowadzę tam wlot ciepłego powietrza. Mam jedną butle z multizaworem i co jakiś czas po zakupy trzeba podjechać więc LPG zatankuję. Drugą butlę mam zwykłą alu w której będzie propan na zapas. Duocontrol będzie czuwał nad przełączaniem. Jak wejdzie na zwykłą to pojadę zatankować. Taki ja mam plan :spoko ...


Spotkałem się z twierdzeniem, że ze względów bezpieczeństwa nie należy tworzyć połączenia między schowkiem na butle a częścią mieszkalną, a wylot powietrza takim połączeniem właśnie jest. Druga kwestia, że trzeba uważać, żeby tego schowka nie przegrzać. Mam ogrzewanie podobnie umiejscowionej skrzynki serwisowej, gdzie są zawory spustowe i anti-frost. Dość newralgiczne miejsce - nie można sobie pozwolić na zbytni spadek temperatury, bo następuje zrzut wody z instalacji. Kontroluję tam temperaturę. Podczas wyjazdu zimowego córka wpadła na pomysł, żeby przed wyjściem pozamykać wszystkie wyloty Trumy w kamperze. Efekt: 50C w skrzynce serwisowej - Truma robiła, co w jej mocy, żeby nagrzać wnętrze. :shock: Taka sytuacja w schowku z butlami do bezpiecznych by nie należała. Choć chyba nawykowo już zawsze sprawdzę, czy wyloty wewnątrz są otwarte.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-03-10, 06:54   

Diavolo napisał/a:
Podczas wyjazdu zimowego córka wpadła na pomysł, żeby przed wyjściem pozamykać wszystkie wyloty Trumy w kamperze. Efekt: 50C w skrzynce serwisowej - Truma robiła, co w jej mocy, żeby nagrzać wnętrze. :shock: Taka sytuacja w schowku z butlami do bezpiecznych by nie należała. Choć chyba nawykowo już zawsze sprawdzę, czy wyloty wewnątrz są otwarte.
Dość ciekawy pomysł :shock: :shock: :shock: Pozamykać wszystkie wyloty, gdzie czujnik jest wewnątrz, przeważnie przy drzwiach.... Nie dziwię się , że w okolicach pieca było 50 stopni skoro dostawał info, że w kamperze zimno.... Ryzykownie...
Na forach można się spotkac z wieloma teoriami i twierdzeniami... Można zastosować czujnik gazu, jak otwór nawiewu będzie u góry to gaz i tak wyjdzie dolnymi wywietrznikami....
Do niczego nie namawiam, każdy robi jak chce. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-10, 07:11   

rigg napisał/a:
Dość ciekawy pomysł :shock: :shock: :shock: Pozamykać wszystkie wyloty, gdzie czujnik jest wewnątrz, przeważnie przy drzwiach.... Nie dziwię się , że w okolicach pieca było 50 stopni skoro dostawał info, że w kamperze zimno.... Ryzykownie...


Tak - ciekawy. Ale dzieci w wieku przedszkolnym mają czasami ciekawe pomysły. :-/ Mam nadzieję, że córka dobrze zapamiętała moją reakcji i takich akcji już robić nie będzie.

rigg napisał/a:
Można zastosować czujnik gazu, jak otwór nawiewu będzie u góry to gaz i tak wyjdzie dolnymi wywietrznikami....
Do niczego nie namawiam, każdy robi jak chce. :spoko


Mam poczucie, że to jest najlepsze rozwiązanie, choć trzeba uważać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-03-10, 07:40   

Diavolo napisał/a:
Pomijając wagi, to 3-4 butle z propanem na pewno nie wystarczą na 2 tygodnie zimą

Zakładam , że ładujesz do schowka 2 butle i dodatkowo zabierasz 3-4 , ja kiedyś zabrałem 4 , ale jedna mi została. Używam butli nano gaz.
Jak wychodziliśmy z kampera temperaturę ustawiałem na 10 stopni , po przyjściu podnosiłem na 22 i kilka minut i ponownie było ciepło. Wszystko zależy ile czasu przebywacie w kamperze.
Jedna butla powinna starczyć na 3 dni. :spoko
Nasz kamper ma 7,5 m długości więc jest spory.
Ważne jest aby kamper nie posiadał jakiś niepotrzebnych przewiewów , przed zimowymi wyjazdami trzeba to wyeliminować.
I jeszcze jedno ptranie czy jest podwójna podłoga?
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-10, 08:11   

Andrzej 73 napisał/a:
Zakładam , że ładujesz do schowka 2 butle i dodatkowo zabierasz 3-4 , ja kiedyś zabrałem 4 , ale jedna mi została.


5-6 butli na pokładzie? :shock: To już na pewno byłbym przeważony.

Andrzej 73 napisał/a:
Jak wychodziliśmy z kampera temperaturę ustawiałem na 10 stopni , po przyjściu podnosiłem na 22 i kilka minut i ponownie było ciepło. Wszystko zależy ile czasu przebywacie w kamperze.
Jedna butla powinna starczyć na 3 dni. :spoko


Też tak próbowałem na pierwszym zimowym wyjeździe weekendowym, ale nastąpił zrzut wody z instalacji :-/ . Tak, jak pisałem, taką piętą Achillesową jest u mnie anti frost w skrzynce serwisowej, która szybko się wychładza, gdy Truma nie grzeje / mało grzeje. Tę skrzynkę muszę zaizolować jakimś alufoxem, żeby lepiej trzymała ciepło, no i na kolejnym, już dłuższym wyjeździe też zaklejałem bezpiecznik od anti frosta i w zamian kontrolowałem temperaturę poprzez smart home'a.

Andrzej 73 napisał/a:
Ważne jest aby kamper nie posiadał jakiś niepotrzebnych przewiewów , przed zimowymi wyjazdami trzeba to wyeliminować.


U mnie trzeba by było uszczelnić okna dachowe. Jak jadę, to z nich zawiewa, a w łazience to w ogóle robi się lodówka :zimno . Chyba trochę za duża ta wentylacja.

Andrzej 73 napisał/a:
I jeszcze jedno ptranie czy jest podwójna podłoga?


Klasyczna podwójna podłoga to nie jest, choć jest podniesiony i na przykład zbiorniki na czystą oraz szarą mam pod podłogą i nic nie zamarza (w tym zawory spustowe). W normach niemieckich jest to wintertauglich, ale nie winterfest.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 433/315
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2022-03-10, 08:21   

Dwa tygodnie temu wróciliśmy z nart w Dolomitach. Temperatura w nocy -10, w dzień +5.
Miałem 4 butle propanu. Po 10 dniach zużyłem 3szt. Ale gdybym był dłużej lub było chlodniej to czwartą butlę też byśmy zużyli.
Parametry:
Wychodzimy na narty o 8.30 do 16.00. Temperatura ustawiona na 16 st.
Po powrocie 21 st. a w nocy 19 st.
Schowek na butle nie ogrzewany- temperatura taka jak na zewnątrz.

Mając 4 butle zakładałem, że mogę dotankować na stacji zwykły LPG. Wypali się propan a butan oddam w punkcie wymiany butli po powrocie do domu w PL. To pozwoli przedłużyć wyjazd spokojnie na dwa tygodnie. Wada: 4 butle to waga więc wagi omijane dużym łukiem :mrgreen:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-03-10, 09:08   

Cztery butle to tyle ile waży skuter , więc na wyjazd zimowy zamieniam skuter na butle. :-P
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2022-03-10, 19:54   

Zamontuj pod auto webasto .Ja mam 2,2kw fabrycznie montowane i daje rade + butle w schowku :bukiet:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-11, 10:01   

andi at napisał/a:
Zamontuj pod auto webasto .Ja mam 2,2kw fabrycznie montowane i daje rade + butle w schowku :bukiet:


Jest to jakaś myśl. A w razie awarii jednego lub drugiego źródła ciepła, jest czym się ogrzać. Rozumiem, że webasto wykorzystuje te same rury do rozprowadzenia ciepła, tak?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
stary wyga


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 41 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2022-03-11, 19:23   

Niestety nie mam doświadczenia ogrzewania gazem bo mam truma diesel. I to w praktyce absolutna przewaga zimą. Nie ma znaczenia czy jest - 5 czy - 20. Masz pełny bak i koniec problemów z grzaniem. Nie wyobrażam sobie gdzieś w górach, pod stokiem poszukiwania gazu/ proponu/ bo zamiast jeździć na nartach jeździmy za butlami. Czyli webasto powinno rozwiązać zimowy problem. Ja rozumiem zwolenników gazu, albo tych którzy muszą jakoś sobie z gazowym problem radzić, ale jeśli chcesz jeździć zimą, trzeba założyć webasto. Widziałem przerabiane kampery gdzie właśnie ze względu na dostępność paliwa dokładali webasto. Niestety nie pytałem czy jest włączone / nadmuch / w istniejący system grzewczy czy też musi mieć własne wyprowadzenie. Pewnie ktoś to testował to podpowie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***