Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2009-11-03, 20:51
Zakup pierwszego kampera - na co zwracać uwagę.
Autor Wiadomość
lara819 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: jeszcze nie mam
Dołączyła: 05 Wrz 2007
Wysłany: 2007-09-05, 21:03   Zakup pierwszego kampera - na co zwracać uwagę.

Witam wszystkich,

wiem, że jest już wątek o kupowaniu kampera, ale dotyczący nowego auta a ja szukam czegoś z innej półki.

Rozglądam się za jakimś tanim kamperem - ot takim by zacząć swoją przygodę z caravaningiem. Potrzebny jest mi samochód, którym mogą wygodnie podróżować 2 osoby bardzo sporadycznie 3 lub 4. Bardzo spodobały mi się samochody na podwoziu Toyoty Hiace lub Misubishi L300 (to zdaje się takie same pojazdy).

I teraz moje pytania:
- na co zwrócić uwagę wybierając swój pojazd? Jak ocenić czy nie jest zgniły?
- czy 75 koni mechanicznych wystarczy?
- czy w ogóle wóz z 1985 - 87 roku może być jeszcze sprawny i nie sprawiać większych kłopotów?

Ewentualnie w grę wchodzą jeszcze nieco większe, ale już, niestety droższe, pojazdy na podwoziu Fiata Ducato z lat 87 - 90.

- czy taki camper (one są nieco większe) pali dużo więcej od Toyoty czy Mitsubishi?
- czy różnica w cenie (prawie, czasem ponad dwukrotna) odzwierciedla faktyczną różnicę wartości użytkowej?
- jaki jest koszt ubezpieczenia (OC) takiego auta (ze wszystkimi zniżkami).

Znalazłam na allegro taki samochód: http://www.otomoto.pl/ind...how&id=C3336744 - warto kupić?

A i jeszcze na koniec: benzyna z gazem (kusząca jest niska cena eksploatacji), ale słyszałam, że auto będzie sobie kiepsko radzić na wzniesieniach, czy raczej diesel?

Pozdrawiam, Iwona
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Paweł P. 
Kombatant


Twój sprzęt: Jeep Grand Cherokee
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 1/2
Skąd: Mała Karawana
Wysłany: 2007-09-05, 21:17   

lara819 napisał/a:
jaki jest koszt ubezpieczenia (OC) takiego auta (ze wszystkimi zniżkami).
200-300 zł
Co do zakupu to lepiej jechać z kimś kto miał kampera(najlepiej starego)
lara819 napisał/a:
Jak ocenić czy nie jest zgniły?

zapach i widać zacieki, blacha na zewnątrz też się odkształca, zwilgotnienia wypaczają meble i płyty poszycia wewnętrznego
lara819 napisał/a:
- czy w ogóle wóz z 1985 - 87 roku może być jeszcze sprawny i nie sprawiać większych kłopotów?

luis z 85 rokiem miał same problemy, ale sa tacy co i z 95 mieli jeszcze więcej problemów
Cytat:
- czy różnica w cenie (prawie, czasem ponad dwukrotna) odzwierciedla faktyczną różnicę wartości użytkowej?

często tak jest, okazje to raczej rzadkość,
lara819 napisał/a:
- czy 75 koni mechanicznych wystarczy?

na małego kampera powinno starczyć, przy dużych jest to niewiele, ale dają sobie radę nawet w górach :)
lara819 napisał/a:
A i jeszcze na koniec: benzyna z gazem (kusząca jest niska cena eksploatacji),

nie radzę, ale są tacy co sobie chwalą gaz
_________________
Piszę poprawnie po polsku. Jak mi się uda :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2007-09-06, 18:39   

lara819 napisał/a:
Bardzo spodobały mi się samochody na podwoziu Toyoty Hiace lub Misubishi L300 (to zdaje się takie same pojazdy).

A byłaś w środku ? Ja odnoszę wrażenie, że to auta dla raczej drobnych japończyków :-/
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adamer 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: T3 Westfalia Joker, Renault Possl Roadmaster
Dołączył: 14 Lis 2007
Postawił 3 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-11-14, 11:34   

Witam wszystkich uzytkownikow tego forum. Witam na razie tutaj, bo do powitalni troche za wczesnie ;-)
Jestem w trakcie poszukiwania kampera i temat Lary (Iwony) jest mi bliski. Postanowilem podpiac sie i w ten sposob odswiezyc watek ;-)
Ciekawe czy autorka juz dokonala zakupu ?
Takze poszukuje kampera do 20 tys. Myslalem o czyms zintegrowanym, najbardziej podobaja mi sie VW T3 z nadbudowka( Westfalia , Carthago); kuszace cenowo i mlodsze sa Fiaty Ducato. Czy ktos z uzytkownikow ma, lub mial take pojazdy i moglby cos powiedziec na ich temat? Jakies typowe bolaczki tych modeli?
Bedziemy sie poruszac we trojke, postoje raczej krotkie. Nie chce na razie duzego i drogiego kampera, nie wiem jeszcze czy "lykniemy bakcyla&". w zasadzie wole podroze motocyklem, ale we trojke to trudne ;-)
Znalazlem juz troche ciekawych ofert z calej polski. Od przyszlego tygodnia zaczynam objazd :-) Czy mozna liczyc na Wasza pomoc przy wstepnych ogledzinach aby wyeliminowac ew. zlomy? Wiekszosc aut jest oczywiscie przy zachodniej granicy a ja od 25 lat mieszkam przy wschodniej :-?
Pozdrawiam,
Adam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AUTOJUR 
Kombatant


Twój sprzęt: TRANSIT-RIVIERA 1996
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Piwa: 9/1
Skąd: Poznań okolica
Wysłany: 2007-11-14, 21:19   

MITSUBISHI L300 lub TOYOTA HIA-CE mają silniki pod siedzeniami kierowcy-pasażer gdy zimno to zaleta .Niestety latem upał od spodu .Tanie w zakupie i eksplotacji są FORDY TRANSITY . Bardzo stabilne i masywne .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2007-11-20, 13:04   

adamer napisał/a:
poszukuje kampera do 20 tys.

adamer napisał/a:
kuszace cenowo i mlodsze sa Fiaty Ducato

W tej cenie raczej nie uda Ci się kupić nic porządnego, chyba że powypadkowy, albo z lat '80. :cry:
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamper/szałas 
początkujący forumowicz
ale doswiadczony w innych sprawach...:)


Twój sprzęt: VW T3 WESTFALIA-JOKER
Nazwa załogi: DUDUSIE
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Dolny Śląsk
  Wysłany: 2007-11-23, 09:04   kilka słów o VW JOKER ze sztywną nadbudową

sasquatch napisał/a:
adamer napisał/a:
najbardziej podobaja mi sie VW T3 z nadbudowka( Westfalia


Adamer - tu jest takie ogłoszenie sprawdź:

http://camperpark.pl/main...=51.2756624&z=8

ogłoszenie nieaktualne...sprzedany:)
właściciel.
_____________
adamer, życzę Ci dobrego zakupu. jak wiesz mieliśmy kontakt ze soba w tej sprawie...:)
co do kamperka VW...
myślę, że jest to dobry kompromis pomiędzy ceną wyposażeniem...
jest w nim wszystko, co potrzebujemy do uprawiania turystyki mobilnej (oczywiście w wersji mini):)
z moim kamperkiem było tak, że wyczaiłem go od emeryta z Kalisza, którego pewnego dnia zobaczyłem na ulicy (w Polsce)..i tak się zaczęło..dzwoniłem, pytałem,i po 3 miesiącach emeryt zdecydowal się autko sprzedać (nie był do tego przekonany...ale jego żona dolała oliwy..powiedziała, że na stare lata w harcerkę się bawić nie będzie ..:):)
i tak zakupiłem kamperka 4 lata temu...
był idealny! i w pełnej wersji (oprócz wspomagania)
-z ogrzewaniem (ropa), II aku żel, kuchnia , butla,lodowka 3systemowa, szafeczki, itd..fotele kapitańskie, moskitiery, przedsionek, WC (chemiczne)instalowane za fotelem pasażera...jeden minus: był zarejestrowany jako uniwersalny osob-cięż.więc musiałem ta sprawę 'wyprostować'.kosztowało mnie to dodatkowo ok. 300 zł i zarejestrowalem jako specjalny kempingowy (myślę, że to ważne..Adamer patrz na to, bo później moga byc problemy z przedłużaniem badania tech. jeżeli auto (kamperek( jest np. w dowodzie autem ..ciężarowym!
silnik 1,6 turbo D to niezbędne minimum, które zapewnia bezproblemową jazdę we wszystkich warunkach drogowych (sprawdziłem. wysokie górki pokonywałem na 3 i prędnkośc 40 km/h...choc zdarzyło mi się jechać w słowackich Białych Karpatach, gdzie za Zlinem był tak masakrycznie dłuuugo podjazd i ostry, że trzeba było dać na 2 bieg, prędkośc 25km/h...ale ogólnie : 1,6TD i jest OK...
kupiłem autko zadbane, suche, bez rdzy...
idealne. co potwierdziło się przez 4 lata eksploatacji.
tylko typowa eksploatacja (olej, paski, klocki, tarcze, świece żarowe, amortyzatory (wymienione 1 raz przez 4 lata(...normalna typowa eksploatacja...silnik nie palił oleju, zapalal w najtęższe mrozy (w ubr. zimę ..)..suchy, bez wycieków...:)
mój mechanik zawsze mówił pół żartem pół serio, że jest pierwszy do kupna tego wozu...:)
zwróć uwagę Adamer czy wszytskie urządzenia działają, czy jest II akumulator (i jaki, w jakim stanie, zakup aku żel to wydatek 1500-2000 zł)...
czy przewody do kuchni, lodówki są ok..czy jest butla i jaka (ważność legalizacji)..bpo kolejny wydatek...
czy nic nie przecieka w instalacji wody (do kranika zlewu) czy dziła silniczek,,jednym slowem dogłębna powolna ekspertyza wnętrza..to jeden
na drugim miejscu: silnik, jego stan itd
na trzecim miejscu: część mechaniczna....tarcze, amortyzatory itd
i na koniećL widok ogólny (rdza np. na nadkolach tylnych..tą przypadłośc powoli 'dotykała' mojego kamperka..nie że rdzz i dziury..ale widać było , że zaczyna brać...
polecam tego kamperka na 1 raz. u mnie sprawdzil się w 100%
pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 216/484
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2007-11-23, 23:17   

kamper/szałas napisał/a:
zarejestrowalem jako specjalny kempingowy (myślę, że to ważne..Adamer patrz na to, bo później moga byc problemy z przedłużaniem badania te
ch. jeżeli auto (kamperek( jest np. w dowodzie autem ..ciężarowym!

Co za problem jest z tym "ciężarowym" :?:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamper/szałas 
początkujący forumowicz
ale doswiadczony w innych sprawach...:)


Twój sprzęt: VW T3 WESTFALIA-JOKER
Nazwa załogi: DUDUSIE
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-11-24, 13:43   ciężąrówka=ciężarówka, KAMPER=KAMPER..nie może byc inaczej..

Cytat:
Co za problem jest z tym "ciężarowym"

ano to, że auto ciężarowe to ciężarowe....a kempingowe - kempingowym
możesz mieć problemy 'na drodze' przy rutynowej kontroli... a przegląd techniczny - jeżeli zerejestrujesz ciężarowy (mając kempingowy, kampera..) to TYLKO to musialeś 'załatwić'...
inaczej nie ma prawa...
jednym słowem: ze względów formalno prawnych samochody kampery nie mogą być samochodami ...ciężarówką!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2007-11-24, 16:22   

Zdarzają się kampery zarejestrowane jako ciężarowe, nawet na naszym forum są takie, ale chyba do tej pory nie było problemu z takim wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Przy kontroli drogowej Policja raczej nie rusza spraw których nie jest pewna że ma rację. Natomiast główną zaletą kampera jako "samochód specjalny" jest koszt ubezpieczenia, niższy niż auta ciężarowego. Myślę że na przeglądzie też nie powinno być raczej trudności, to że wpisane jest w dowodzie nie to co powinno nie jest winą właściciela tylko urzędnika. Przy dużych pomyłkach we wpisie w danych pojazdu kieruje się właściciela do urzędu w celu zmiany wpisu. Ale ponieważ wpis Specjalny-kempingowy jest raczej korzystniejszy niż ciężarowy to myślę że i tak nie ma problemu. W naszych przepisach dotyczących rodzaju pojazdu jest tyle niejasności i niekonsekwencji (kratki, wzory Lisaka i tp) że nie bardzo kto chce się w tym babrać i ruszać temat.
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tatkog 
weteran
Camperomaniak


Twój sprzęt: Ducato 1994 1,9 TD
Dołączył: 20 Sty 2007
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-11-24, 17:29   

janusz napisał/a:
jest koszt ubezpieczenia, niższy niż auta ciężarowego
A mój (z lenistwa ubezpieczony tam gdzie mam osobowy) jest ubezpieczony jako ciężarowy-twierdzą, że specjalne to karetki itp.
_________________
Na szczęście wymyślono Camperobusy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
kamper/szałas 
początkujący forumowicz
ale doswiadczony w innych sprawach...:)


Twój sprzęt: VW T3 WESTFALIA-JOKER
Nazwa załogi: DUDUSIE
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-11-24, 23:39   

ja osobiście miałem ten problem...
kupilem kampera od I właściciela w Polsce...

w dowodzie był jako uniwersalny osobo ciężarowy
ponieważ musialem zrobić przegląd techniczny z powodu braków wpisów kilku rzeczy w poprzednim dowodzie (m in. DMC( zaliczyłem przegląd techniczny..a tu niespodzianka! że nie wydadzą zaświadczenia technicznego do urzędu komunikacji, ponieważ to nie jest samochód cięzarowy tylko kempingowy (miał pełne wyposażenie, oryginalna Westfalia)
musiałem wyrobic opinie z biura (tam gdzie zamieniają cieżarowe na osobowe itd czyli zmiana sposobu użytkowania) koszt 250 zł ulgowo (normalnie 300( i nastęnie z tym papierkiem robiłem przegląd techniczny pełny opis wozu (160 zł) i dopiero rejestracja ....
kolega natomiast miał przygodę na drodze..:)
rutynowa kontrola: zatrzymanie dowodu rej, do wyjaśnienia, z uwago na niezgodnośc przeznaczenia pojazdu z wpisem w dowodzoe rej.
samo życie
te zdarzenia miały miejsce w Polsce, w latach 2003-4
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2007-11-25, 00:38   

tatkog napisał/a:
A mój (z lenistwa ubezpieczony tam gdzie mam osobowy) jest ubezpieczony jako ciężarowy-twierdzą, że specjalne to karetki itp.

Trzeba zmienić agenta ubezpieczeniowego, za OC zapłaciłem 175 zł za rok w Pizetju.
Cytat:
te zdarzenia miały miejsce w Polsce, w latach 2003-4

W dalszym ciągu uważam że takie powiedzonko ma rację bytu"Co kraj to obyczaj"
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tatkog 
weteran
Camperomaniak


Twój sprzęt: Ducato 1994 1,9 TD
Dołączył: 20 Sty 2007
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-11-25, 10:39   

janusz napisał/a:
OC zapłaciłem 175 zł za rok w Pizetju.
I tak zrobię(600 pln).
_________________
Na szczęście wymyślono Camperobusy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wmaker 
stary wyga


Twój sprzęt: bezdomny :|
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Wrz 2007
Piwa: 5/20
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 2008-04-18, 21:00   

przy kryteriach które podałeś ja bym szykał
a) długiego blaszaka mercedesa 207 tak zwanej kaczki. za tą kase nie kupisz czegos do natychmiastowej jazdy ale kaczke naprawisz tanio i wszędzie.

b) WW LT 28. - ale było kilka odmian i czasami części nie są od tej wersji której szukamy.
_________________
Non omne licitum honestum
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***