Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wierchniaja Pyszma na wschod za Uralem
Autor Wiadomość
KECZER 
weteran


Twój sprzęt: Gold Camper/Ford Transit. 2,0 TDCI-2006r.
Dołączył: 26 Mar 2007
Piwa: 61/4
Skąd: Józefów / Moskwa
Wysłany: 2010-02-26, 20:13   Wierchniaja Pyszma na wschod za Uralem

W końcu stycznia znowu podrożowałem po granicznych obszarach Uralu i Syberii.
Poleciałem do Jekaterinburga i dalej do małego miasteczka Wierchniaja Pyszma – okolo-50 60 km od Jekaterinburga. Miasteczno powstalo w 1854 roku kiedy odkryto tam złoża rud miedzi w okolicach źródeł rzeki Pyszma. W 1929 roku rozpoczęto budowe zakladu przetwórstwa rudy miedzi, a w 1934 otrzymali pierwszą czystą miedź. W Wierchniej Pyszmie mieszka okolo 58 tysiecy ludzi - dzisiaj takie miasta oparte praktycznie na jednym zakładzie produkcyjnym (kombinacie) nazywa się „monogoroda”.
Ale nie sprawy sluzbowe tu nie sa najciekwasze.
W niedalekim Jekaterinbugu w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku zostala rozstrzelana cała rodzina Romanowych – ostatni car Rosji – Mikołaj II, jego żona, następca tronu książę Aleksiej i jego cztery siostry, a także służba im towarzysząca w tym ostatnim miejscu pobytu - po detronizacjii cara i wygnaniu z St.Petersburga, po objęciu władzy w Rosji przez Lenina i towarzyszy bolszewikow!
Rozstrzelanie miało miejsce w piwnicach domu bogatego kupca Ipatiewa.
I tu mala ciekawa historyczna zbieżność. Wstępowanie na tron carski Mikolaja II – odbyło się w Ipatowskiej cerkwi w Kostromie - tak więc nastąpiła zbieżność nazwisk w dwóch różnych wydarzeciach historycznych.
Istnieje niepotwierdzona wersja zdarzeń wg. której wybór domu, na miejsce ostatniego miejsca aresztu rodziny carskiej nie był przypadkowy, a specjalnie wybrano własnie dom kupca Ipatowa aby udowodnić jak „krwiopijca narodu rosyjskiego„ powinien skonczyć życie. Zaczął w Ipatowskiej cerkwi i skonczył w domu Ipatowa! .
Dom kupca Ipatowa stał na swoi miejscu aż do 22 wrzesnia 1977 roku po czym został wyburzony. W 1990 r. na tym miejscu, oddanym cerkwi prawosławnej, wybudowano pamiątkową cerkiew którą poświęcono 6 października 2003 r. pod wezwaniem „ Na krwi” – wiadomo na krwi carskiej! W ten sposób naród rosyjski oddał hołd zamordowanemu ostatniemu carowi Mikołajowi II.
Dalsze losy ciał rozstrzelanej rodziny carskiej też są ciekawe.
I tu sie pojawia kolejna miejscowość w okolicy Jekaterinburga – Ganina Jama- nazwa jej pochodzi od imienia Gawriły- który w połowie XIX wieku kupił ten teren dla wydobycia zlota!. Sasiedzi tego wąwozu ze wsi Koptiaki nazwali kopalnię złota i cały teren „Ganiną Jamą”. Co prawda Gawriła zlota nie znalazł, ale dokopał się do rud żelaza. Wydobycie prowadzono do początku XX wieku. Potem kopalnie zostały porzucone, korytarze sie zawaliły i porosły lasem.
Nocą z 16 na 17 lipca 1918 roku po rozstrzelaniu rodziny carskiej i towarzyszących im osób w domu Ipatowa, przywieziono ciała do właśnie tej zapomnianej kopalni i wrzucono do szybu koplanianego. Nowa władza starala się, aby zapomniano o rozstrzelaniu i miejscu ostaniego spoczynku cara i jego rodziny.
Ludzie jednak nie zapomnienili. I dzisiaj na tym, miejscy zostal wybudowany męski klasztor prawoslawny oraz pięć cerkwi na pamiatkę cara i jego rodziny. Obecnie car został zaliczony w poczet Świętych Cerkwi Prawoslawnej jako „Mikołaj Cudotwórca”
Poniżej kilka zdjeć z tych terenów.




Kolejnego dnia udalo sie tez sprawdzic geograficzna granice pomiedzy kontynentami Europy i Azji. Na zachod od Jekateringurga zaraz za miejscowoscią Pierwouralsk jest wioska – nazwa uleciala – w ktorej jest maly stary pomnik i wielki monument zaznaczajacy geograficzny podzial kontynentow. Jest tam mozliwosc ustawienia sie tak ze jedna noga jest w Europie a druga jest juz w Azji.
Robi to wrazenie, ale trzeba miec spora wyobraznie bo w sroku lasu na zwyklej szosie jakos nie czuje sie tej granicy. Ale skoro geografowie wyznaczyli ten poludniuk ze on tam przebiega to pewnie tak jest i z tym faktem nie ma co dyskutowac. W kazdym badź razie zarowno w Eupropie jak i w Azji zima byla taka sama , snieg taki sam, i slonce swiecilo na niebieskim niebie jednakowo.



przepraszam za nieodpowiednia kolejnosc zdjec - ale nie udalo mi sie opanowac tej techniki- mam nadzieje ze przy nastepnej relacji bedzie lepiej :spoko

zlota altanka na granicy kontynentow dla Nowozencow.jpg
Plik ściągnięto 7329 raz(y) 237,49 KB

ja i moje nogi na roznych kontynentach.JPG
Plik ściągnięto 7329 raz(y) 180,71 KB

granica Europa-Azja na Uralu -obok Jekaterinburga.jpg
Plik ściągnięto 7329 raz(y) 158,09 KB

foto Mikolaja II na polowaniu w Spale-Polska.jpg
Plik ściągnięto 7329 raz(y) 155,96 KB

Mikolaj II.jpg
Plik ściągnięto 7329 raz(y) 117,73 KB

1 cerkiew klasztorze.JPG
Plik ściągnięto 7329 raz(y) 120,02 KB

stary pomnik-granica kontynentow-wid na Azje.jpg
Plik ściągnięto 282 raz(y) 239,57 KB

stary pomnik -granica kontynentow-wid na Europe.jpg
Plik ściągnięto 300 raz(y) 217,31 KB

przyczepa w klasztorze w Ganinej Jamie.jpg
specjalnie akcent dla Czlonkow Forum Camperteamu
Plik ściągnięto 287 raz(y) 187,11 KB

2 cerkiew w klasztorze.jpg
Plik ściągnięto 300 raz(y) 182,96 KB

_________________
A teraz chwilowo w kraju ojczystym-
Koniec z ROSJA- ciekawe na jak dlugo.....???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KECZER 
weteran


Twój sprzęt: Gold Camper/Ford Transit. 2,0 TDCI-2006r.
Dołączył: 26 Mar 2007
Piwa: 61/4
Skąd: Józefów / Moskwa
Wysłany: 2010-02-26, 20:18   Wierchniaja Pyszma - na wschod od Uralu ciag dalszy fotek

dodatkowe zdjecia - jakos nie weszly w pierwszej edycji

wejscie do klasztoru w GAninej JAmie.JPG
Plik ściągnięto 7319 raz(y) 176,96 KB

aa IMG_3212.JPG
za krzyzem jest wlasnie ten szyb gdzie zrzucono ciala rodziny carskiej i pozostalych rozstrzelanych
W kolo tego miejsc Galeria specjalnie do modlitwy
Plik ściągnięto 297 raz(y) 250,15 KB

_________________
A teraz chwilowo w kraju ojczystym-
Koniec z ROSJA- ciekawe na jak dlugo.....???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KOCZORKA 
Kombatant


Twój sprzęt: Adria
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Wrz 2008
Piwa: 21/22
Wysłany: 2010-02-26, 20:42   

Wspaniała relacja i fotki Grzegorzu. :bukiet:
Przeczytałam jednym tchem, bo interesuję się historią, a przede wszystkim przeszłością.
Również bardzo fascynuje mnie wszystko na wschód od Polski, bo z tamtych terenów wywodzą się Słowianie. :bigok

Czy będzie dalszy ciąg opowieści??? Bardzo bym pragnęła. :roza:
_________________
"Żyj tak, abyś po latach mogła powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłam".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KECZER 
weteran


Twój sprzęt: Gold Camper/Ford Transit. 2,0 TDCI-2006r.
Dołączył: 26 Mar 2007
Piwa: 61/4
Skąd: Józefów / Moskwa
Wysłany: 2010-02-26, 21:10   

Witaj KOCZORKO
dzieki za mile slowa
niestety dalszego ciagu nie bedzie - carow rozstrzelali, a potem socjalizm budowali
niestety z wiadomym skutkiem :-/ :-/
ale powaznie takie wyjazdy to 2-4 dni i glownie do pracy, na zwiedzanie nie zawsze jest czas, i nie wszytsko mozna sfotografowac szczegolnie w zakladach i pod ziemia w kopalniach :lol:

Jak mi sie uda znowu cos uwiecznic na kliszy -cyfrowej to nie omieszkam sie podzielic :spoko
_________________
A teraz chwilowo w kraju ojczystym-
Koniec z ROSJA- ciekawe na jak dlugo.....???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KOCZORKA 
Kombatant


Twój sprzęt: Adria
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Wrz 2008
Piwa: 21/22
Wysłany: 2010-02-26, 22:09   

Grzegorz Fis napisał/a:
Jak mi sie uda znowu cos uwiecznic na kliszy -cyfrowej to nie omieszkam sie podzielic :spoko


Trzymam za słowo i czekam z utęsknieniem. :bigok

Pozdrówka dla całej załogi. :spoko
_________________
"Żyj tak, abyś po latach mogła powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłam".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***