Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

klimatyzacja i ogrzewanie - Klimatzyacja na dachu alkowy

mdrmcn - 2020-01-31, 18:18
Temat postu: Klimatzyacja na dachu alkowy
Jak e tytule,czy są jakieś przeciwskazania aby zamątowac klimatyzacje dachową typu Dometic freshjet na dachu alkowy? Chodzi o przednią cześć. tą wyższą
Horte - 2020-01-31, 18:58

W tej części z pewnością występują większe opory powietrza. Dodatkowo zwiększa się wysokość całego kampera.
Socale - 2020-01-31, 20:40

Nie polecam takiego umiejscowienia.
Klimatyzator który będzie chłodził tą małą kubaturę będzie nieznośny w sensie hałasu jak i nawiewu zimnego powietrza, będzie ono mocno doskwierało a ludzki układ górnooddechowy niezbyt to lubi.
Jedyna opcja to skierowanie wywiewu na zabudowę, lecz hałas współczesnych modeli choć znacznie jest mniejszy, to jednak pozostaje.

Bajaga - 2020-02-01, 02:24

Socale napisał/a:
Nie polecam takiego umiejscowienia.


Także nie wiem co autor miał na myśli... Rozumiem, że użytkownik sypia w alkowie oraz jak wiadomo zimne powietrze idzie na dół a ciepłe do góry, więc w tej alkowie bywa gorąco. Ale nawet dla mnie (zwolennika chłodu w nocy) spanie ze 40 cm od wydajnego klimatyzatora wydaje się bardzo mało fajne. Pomijając nawet zwiększenie wysokości i tak wysokiej alkowy to ogólnie pomysł do d. Albo klima dachowa w standartowym miejscu lub podławkowa z rozprowadzeniem i spanie piętro niżej albo ciut potu w alkowie :-)

nikita55 - 2020-02-01, 09:55

Daj klimę podławkową z rozprowadzeniem do alkowy,uzyskasz chłód i ciszę jednocześnie.
mdrmcn - 2020-02-01, 11:39

nikita55 napisał/a:
Daj klimę podławkową z rozprowadzeniem do alkowy,uzyskasz chłód i ciszę jednocześnie.


Tez tak myślalem,ale niestety nie mam miejsca. Brak garażu a pod salonem zbiorniki i butla z gazem

mdrmcn - 2020-02-01, 11:43

Bajaga napisał/a:
Socale napisał/a:
Nie polecam takiego umiejscowienia.


Także nie wiem co autor miał na myśli... Rozumiem, że użytkownik sypia w alkowie oraz jak wiadomo zimne powietrze idzie na dół a ciepłe do góry, więc w tej alkowie bywa gorąco. Ale nawet dla mnie (zwolennika chłodu w nocy) spanie ze 40 cm od wydajnego klimatyzatora wydaje się bardzo mało fajne. Pomijając nawet zwiększenie wysokości i tak wysokiej alkowy to ogólnie pomysł do d. Albo klima dachowa w standartowym miejscu lub podławkowa z rozprowadzeniem i spanie piętro niżej albo ciut potu w alkowie :-)


No niestety. Dach tak zle rozwiązany ze praktycznie klima dachowa albo na alkowie albo w łazience,

LukF - 2020-02-01, 14:47

No.to nie montuj. Szkoda zachodu. Zmień (kiedyś to na pewno nastąpi) kampera na innego i wtedy zamontuj. Bo jak ma być po głupiemu to przecież sensu to nie ma :spoko
Horte - 2020-02-01, 15:11

Jeżeli w kamperze musi być klima, to rozważ zakup przenośnej na 230V. W czasie jazdy włożysz ją do kibelka a na postoju wciśniesz między przednie siedzenia. Odprowadzenie powietrza zrobisz przez szybę w drzwiach.
Socale - 2020-02-01, 16:44

Jeszcze jest kwestia nośności dachu alkowy.
Ciężki klamot bez wsparcia po kilku dziurach w drodze dach ucierpi, toż to cienka blaszka i styrocośtam.
Zauważ, że klimatyzatory najczęściej montuje się w sąsiedztwie ścian szafy lub łazienki, które wspierają dach, by nie dopuścić do rezonansów wywołanych nawierzchnią i zawieszeniem auta.

rob14 - 2020-02-01, 18:49

Witam klima w tym miejscu to słaby pomysł dlatego ,że dach ma mało punktów podparcia z uwagi na łóżko-dach się wygnie pod ciężarem
LukF - 2020-02-01, 22:19

Przecież to już napisaliśmy :spoko
PiciuM - 2020-06-03, 10:26

Horte napisał/a:
Jeżeli w kamperze musi być klima, to rozważ zakup przenośnej na 230V. W czasie jazdy włożysz ją do kibelka a na postoju wciśniesz między przednie siedzenia. Odprowadzenie powietrza zrobisz przez szybę w drzwiach.


Czy moglbys troche rozwinac temat przenosnej klimy? Plany nam sie pozmienialy, miala byc polnoc, a chyba bedzie poludnie, a w naszym 'Smoku' klimy nie ma...

Czy taka przenosna klima ma czynnik chlodzacy w sobie? Bo kiedys uzywalem taka, gdzie tylko dolewalo sie wody I jej wydajnosc byla bardzo slaba, ale to bylo w Afryce...

Horte - 2020-06-03, 11:29

Klimatyzacja przenośna jest z normalną sprężarką i z gazem. Nie nic wspólnego z urządzeniami schładzającymi na wodę.

W zeszłym roku za taki mały klimatyzator (pobór 500W) w casto.... zapłaciłem 650zł.

marek230482 - 2020-06-03, 11:38

Taka na wodę to nie klimatyzacja a wentylator ze schładzaczem. Przenośna klimatyzacja to zintegrowane urządzenie które zawiera kompresor i instalację chłodniczą z czynnikiem. Trzeba do niej podłączyć rurę odprowadzającą ciepłe powietrze za pomieszczenie (rura jest w zestawie).
Wydajność jest wprost proporcjonalna do ceny i mocy jaką potrzebuje (230V).

Socale - 2020-06-03, 22:26

PiciuM napisał/a:
...
Czy moglbys troche rozwinac temat przenosnej klimy?
...

Zerknij na mój temat kilka lat temu.
Naprawdę byłem bardzo zadowolony:
https://forum.karawaning.pl/topic/19940-klimatyzacja-rewelacja/

PiciuM - 2020-06-09, 12:53

Dzieki bardzo, chyba sie skusze, jesli tylko znajde jakies rozsadne miejsce na instalacje.

Czy ktos w tym sezonie widzial ten klimatyzator w sklepach?
W watkach znalazlem inny, ale kosztuje ok 1400pln...

PiciuM - 2020-06-09, 19:21

Sluchajcie, jak zasilacie te klimy przenosne, gdy nie ma sie podpiecia 230V?

Opcja 1: Agregat? Jak silny jest potrzebny, zeby klima wystartowala?

Opcja 2: Czy jest jakas mozliwosc, zeby instalacja 12V z przetwornica to pociagnela?

Interesuje mnie model Fral FSC03, ktory bierze 307W i 1.6A.

Andrzej 73 - 2020-06-09, 19:25

PiciuM napisał/a:
Opcja 1: Agregat? Jak silny jest potrzebny, zeby klima wystartowala?

Opcja 2: Czy jest jakas mozliwosc, zeby instalacja 12V z przetwornica to pociagnela?

Czytaj forum , było to wałkowane wiele razy.
:spoko

PiciuM - 2020-06-09, 19:56

Szukam, szukam, ale jak znajduje odpowiedzi, ze ktos ma 1000W solarow, to ma sie to nijak do mojej konkretnej sytuacji..

Takze bylbym wdzieczny za pomoc w nakierowaniu na tematy, ktore moga pomoc :)

reaven22 - 2020-06-09, 23:49

PiciuM napisał/a:
Interesuje mnie model Fral FSC03, ktory bierze 307W i 1.6A.


Zasilasz z przetwornicy 1500W w górę, potrzebujesz jakieś 250-300Ah prądu na 10h pracy urządzenia.
Jeśli akumulatory kwasiaki to pewnie trzeba 400Ah +.
Do tego trzeba to czymś naładować stąd te solary o mocy 500-600W.

U siebie mam solary 520W, przy ładnej bezchmurnej pogodzie są w stanie nabić w ciągu doby 200Ah energii.

Fizyki Panie nie oszukasz, klima prąd żre w ilościach sporych stąd wymagania co do pojemności aku i mocy solarów.

PiciuM - 2020-06-10, 09:42

Dzieki bardzo za konkretna odpowiedz :)
reaven22 - 2020-06-10, 10:20

https://www.camperteam.pl...p=780189#780189

Tu masz info jak zrobić dodatkowe zasilanie 12V elektroniki sterującej w FRAL, dzięki temu można zastosować przetwornice mniejszej mocy. Testowałem na AZO Sinus eco 1000W.

Bez przeróbki przetwornica resetowała się przy starcie kompresora a to powodowało wyłączenie klimatyzatora.

PiciuM - 2020-06-10, 11:40

Dzieki, zerkne z ciekawoscia.

Obawiam sie, ze temat klimy na 12V odpuszczam obecnie - nie zdaze zmodyfikowac instalacji.

Jak wrocimy z wyjazdu z 'jezorami do ziemi', to bedzie motywacja do ulepszenia. Jako backup biore hamak :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group