Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Zrób to sam - Przetwornica napiecia PO CO ???

Bronek - 2014-06-13, 07:55
Temat postu: Przetwornica napiecia PO CO ???
Ponieważ zbliża się nieuchronnie moment , iż już nie będe mógł nic sensownego zainstalować, stąd to pytanie ???

Co wiem m/w
1. Odpowiednia moc by moc zasilić urządzenie które ma być na 230v np klima
2. pełny sinus , by prądzik był cacy
3. sprawdzonej firmy , by nie pada za szybko

....................

Ale .. PO co ??? jakos z rana mnie "przytkało" i po za kontrowersyjnym działaniem klimy nic mi nie przychodzi na myśl.

No może , ze ekspresy do kawy szybciej gotują wodę ( dużo szybciej) ...

Więc do czego używacie jeszcze przetwornicy ???

Ps. Wożę wiertarkę , pilarkę , agregat.. z 15 kg narzedzi i śrubek.... Może spawarke , ale wtedy 380V !!!! chyba lepiej ?? :oops:
:mikolaj :shock:

dulare - 2014-06-13, 08:20

Ja akurat używam przetwornicy głównie do laptopa, bo do mojego modelu nie da się w prosty sposób dokupić ładowarki samochodowej na 12v... Druga sprawa że takie laptopy mamy dwa różne i trzeba by dwie nietypowe ładowarki a z przetwornicą można podpiąć każdy.

Przetwornicę mam bardzo prostą, żaden pełen sinus, 500w, została po poprzednich właścicielach. Był do niej wpięty TV którego ja nie używam...

Aha, przydaje się też do podłączenia ładowarek do aparatu fotograficznego i kamery.

Endi - 2014-06-13, 08:34

Dziewięć lat podróżujemy kamperem, nigdy nie korzystałem i nie potrzebowałem przetwornicy ... no bo po co ? :)
:spoko

Bronek - 2014-06-13, 08:49

Nie
dulare napisał/a:
Druga sprawa że takie laptopy mamy dwa różne i trzeba by dwie nietypowe ładowarki a z przetwornicą można podpiąć każdy.


Nie ---zakupiłem własnie 100w z przestawianym napieciem co 05v. z rożnymi końcówkami na 12v chyba mediamarkcie ?? za 70 zl ?? mniej wozisz bo jedną. !!!!

Też mam takie 300W badziewie z Lidla. Ale leży- próbowałem ale wentylatorek jest wkurzający.

Za to mam z 6 róznych zasilaczy z 12v na różne napięcia ,część przestawiane. . na tym chodza TV , Decoder, Router, radio , wentylatory, CB, nawigacja , kamery .............

Endi...Pozdrawiam jedziemy dzisiaj na Harleyowy :mrgreen: a potem na American cars.

Skwarek - 2014-06-13, 08:55

Przetwornica u mnie nie jest do niczego potrzebna. Leży w kamperze już cztery lata i jej nie używam. Po kupieniu włączyłem ją jeden raz aby sprawdzić czy działa, jest OK. ale też nie wiem po co.
Zasilanie różnych dziwnych urządzeń rozwiązałem dwa lata temu montując panel TV i zasilający. Jako że nie lubię różnych kabelków wiszących i plączących się to kupiłem uniwersalny zasilacz laptopowy na 12-24V i schowałem go pod tapicerką razem z zasilaczem na 5V do aparatów i telefonów, również jest tam zainstalowany tuner DVBT – usb podpięty na stałe do anteny. Działa to tak: po włączeniu mam napięcie 5V w dwóch żeńskich gniazdach usb (ładowarki) oraz zasilanie do laptopa w tym okrągłym gniazdku. Zrobiłem tylko dwa krótkie kabelki z różnymi wtyczkami ( żony i mój laptopek mają inne podłączenia) Gdy mnie najdzie niezbyt częsta potrzeba oglądania TV to wtykam kabel usb do gniazda męskiego i w laptopku mam odbiór TV.
Jest to bardzo wygodne bo na co dzień nic się nie plącze i nie przeszkadza. ;)

Przetwarzać 12V na 230V by potem znów zejść na niskie napięcie to w tych warunkach jest marnotrawieniem energii. Każda taka przemiana to strata.

dulare - 2014-06-13, 08:58

No więc może się okazać że nie potrzebujesz - zawsze to jedna rzecz mniej która może się zepsuć :)
Bigos - 2014-06-13, 09:01

a ja mam dwie , i i mecze oglądam i laptopa mam
Bronek - 2014-06-13, 09:02

OOOOOO Fajne.

Pytanie moje stało sie retoryczne.

Po modyfikacjach brzmi .
Nie potrzebujecie , zbędnej też dla mnie, przetwornicy napięcia ????

Banan - 2014-06-13, 09:05

Mam przetwornicę, mam, a co! :diabelski_usmiech
Leży już w garażu, okrutnie zakurzona... :haha: :haha: :haha:

Bigos - 2014-06-13, 09:26

Bronek napisał/a:
OOOOOO Fajne.

Pytanie moje stało sie retoryczne.

Po modyfikacjach brzmi .
Nie potrzebujecie , zbędnej też dla mnie, przetwornicy napięcia ????


na tablicy daj ogłoszenie , ktoś skorzysta :)


a mniej poważnie , napisze tak : są rózni kamperowcy i w róznych składach jeżdżą . Znam takiego co uważa że kibelek mu nie jest potrzebny , znam takich co potrzebny im balast w postaci podłogi pod markizę.
Niektórzy potrzebują box dachowy , inni platformę na skuter czy agregat pradotwórczy.

I tyle temacie.

ja lubię oglądac filmy

w czasie jazdy

Bronek - 2014-06-13, 09:39

Myślę ,że coraz więcej sprzętu jest niskonapieciowego . Kiedyś kineskopowe Tv....

Pytanie wzielo sie z obserwacji rożnych schematów instalacji elektrycznej w kamperach ... zawsze tam występuje opcja z przetwornicą..

Pytanko i w/w odpowiedzi utwierdzaja mnie w mym przekonaniu . oczywiście kto komu zabroni ... jak ma i lubi ...

Cały czas zastanawiam sie ,że 12v no powiedzmy 36v............do sprężarki w klimach nie jest montowane. Wiem MOC / czy naprawde nie mozna czy mozna ale nieekonomiczne.???

Skwarek - 2014-06-13, 11:39

Wadą przetwornic jest źródło 12V – to znaczy akumulator pokładowy, nawet bardzo duży jak na kampera wyczerpie się dość szybko. Zasilenie nawet ekspresów do kawy jest możliwe bo działają dość krótko to tylko kwestia mocy przetwornicy i odpowiednio grubych kabli 12V. Ale na zasilanie klimy niestety trzeba mieć duży zapas prądu w akumulatorze. Marna klima minimum 1000W to zakładając, że mamy bezstratną przetwornicę to pobór prądu 12V to aż 84A. Jak długo wytrzyma akumulator? Pół godziny może trochę więcej? To domek nie zdąży się nawet schłodzić. :(

Około 1000W czy z przetwornicą czy bez (niskonapięciowa) to i tak zbyt wielkie obciążenie dla akumulatora. Więc nawet nie MOC co POJEMNOŚĆ.

Jeśli klima na postoju to tylko z sieci lub jakiegoś generatora.

Bronek - 2014-06-13, 12:35

Tak ........mam ekspresik na 12v , oddam w prezencie . Można zasnać w oczekiwaniu. mam czajniczek 12v - to niemal samo.
GAZ i tyle. Nie ma co wywazać otwartych drzwi.

czekamy na klime na 12v z silnikiem w dzialajacym np w nadprzewodzeniu to tym samym wymusza zero absolutne niemal czyli lodoweczka Dometic z temp ... och ale mnie ponioslo.

toscaner - 2014-06-13, 15:40

Hmm, ja znowu jestem inny. Kampera dopiero buduję, a pierwszą przetwornicę zbudowałem do samochodu osobowego marki "pie*dolonez" jakoś w 92 czy 93. Śmiesznie to wyglądało, bo na desce rozdzielczej z boku miałem gniazdo 230V. Szału nie było, ale lutownica czy maszynka do golenia działała perfekt i to był wtedy bajer :-P

A wracając z obliczeniami co do przetwornicy i klimy. Gdy kupię, tak jak z bojlerem, zrobię pełne testy i umieszczę na forum.

Plan taki:
Panele na dachu łącznie 400W (nie mam jeszcze klimy to mam 260W), akumulatory 240AH (lub opcja 320AH - może dokupię 4ty kiedyś).

Testowałem panele tu w pełnym słońcu a wtedy zdaje się potrzebujemy klimy najczęściej i takie 400W to ok 25A nawet do 30A prądu z dobrym regulatorem. Dodatkowa zaleta paneli na dachu - stają się czymś a'la tropik, czyli poza tym, że harują jak woły dają kamperkowi cień. 400W to już spora powierzchnia cienia.

Klima Dometick 1100 (jak pamiętam nazwę), ale pamiętam, że 1100 oznaczało moc chłodzącą, a pobór prądu (wiadomo, gdy działa kompresor) to 460W. Już to gdzieś liczyłem, ale co mi tam.
460W to powinno być nic dla przetwornicy 1500/3000W. Impuls startujący sprężarkę to pobór prądu mniej niż 3000W trwający przez ok 0,15 sekundy.

Kolejno pobór prądu przy sprawności powiedzmy 90% to dla 460 W około 42,5A dla 12V.
25-30A mamy już z paneli, teraz proste odejmowanie i widać ile brakującego prądu przetwornica dobierze z akumulatorów. U mnie są 3 x 80AH równolegle, więc na każdy przypadnie ~1/3 wyliczonego obciążenia.
Ok wychodzi, że na każdy akumulator przypadnie obciążenie 4,16A - 5,83A. Liczmy 6A.

Nikt mi nie powie, że się nie da. Wiem, dochodzą inne obciążenia, ale ...sprężarka nie będzie pracowała 18h/dobę dla tak małej kubatury.
Wystarczy godzina, żeby schłodzić znacznie wnętrze, a to zaledwie pobrane 4-6AH z każdego akumulatora u mnie. Po wyłączeniu słoneczko ładuje bateryjki jak złoto i niemal po 1-1,5h są znowu pełniutkie.

Wiem, nie każdy ma 240AH w bateriach, ale podaję obliczenia dla układu, który planuję z rozsądkiem dla mojego kampera, a nie dla przypadków klima 7000BTU, przetwornica 2000/4000W i jeden akumulator pokładowy i jeden solarek np 100W. Wtedy fakt podpisuję się obiema kończynami - nie ma to sensu.

Skwarek - 2014-06-13, 16:17

Toscaner w pełni się zgadzam z takim podejściem do sprawy przetwornicy, jak jest czym ją nakarmić-akumulatorami i solarami to przetwornica może być sensowna.
Choć uważam, że w naszym klimacie bilans energii może być mniej korzystny.
No i trzeba kamperka ustawić w pełnym słońcu by móc go skutecznie chłodzić (unikać cienia?) hmm.

Ale ciekawy jestem bardzo wyników Twoich eksperymentów i pomiarów.
Z uwagą śledzę i podziwiam Twoje zmagania z budową pojazdu.

toscaner - 2014-06-13, 17:36

Czasem mnie denerwuje, jak ktoś pisze, nie da się, do dupy. A fakt taki, że porównując wygląda to tak, że ktoś do cienkłaciento chce nawsadzać turbo, podtlenków azotu i wow jest sportowa fura. Spoko, przyśpieszenie jest, hamulców nie, a silnik potem nadaje się tylko do przetopu.

Nie można oczekiwać, że jeden akumulator pokładowy, nie zawsze pierwszej nowości będzie spokojnie zasilał godzinami taką przetwornicę 2kW/4kW i podłączoną do niej klimę z domu.
No perpetum mobile istnieją, ale niestety nie są dostępne dla zwykłych ludzi. Bo to by rozje...ało system.

Skwarek - 2014-06-13, 17:51

Nie denerwuj się. :spoko
toscaner - 2014-06-13, 18:04

To aż tak, to nie :)
Dlatego postanowiłem to trochę łopatologicznie wytłumaczyć. Coś jak ja bym oczekiwał z tą cholerną hydrauliką. No ale nie da się wszystkiego wiedzieć. Jak skończę kampera to będę poziom "ekspert". :haha:
No a na pewno będę potrafił podłączyć lepiej pralkę niż ten debil włoski hydraulik, który nam podłączał. Tak zrobił, że jak się pranie włączyło to woda się spod szafek wylewała. :gwm
W tej grze już mam wyższy level od niego, no ale to... j.w.
W cenie było, więc czego oczekiwać. :-/

A wracając do w/w sprzętów, tu też sprzedają klimy do kamperów z przetwornicą 1kW i panelem 100W. Taki "super" zestaw, :haha: ale do samodzielnego montażu :haha:

Skwarek - 2014-06-13, 18:34

W przeciętnie wyposażonym kamperze bez około 130- 170 kg dodatkowego ołowiu i krzemu przetwornica może służyć do zasilania golarki, wiertarki, małej pilarki, depilatora, ładowania telefonu itp. Czyli do niczego. :(

a te "super" zestawy do samodzielnego montażu klimy to chyba chłodzą ale zapał do pracy :haha:

toscaner - 2014-06-13, 18:43

No 130-170 kg to 6-7 akumulatorów 80-100AH to już by można jakiś silnik elektryczny wmontować w koło i się przeturlać z jednego kampingu na drugi, jak niedaleko od siebie :)
Te moje nie ważą więcej niż ok 70kg razem.
No ale elektryczny kamper to też byłoby wyzwanie :mrgreen:
No ale to poza zasięgiem mojego budżetu na razie. :-/

krzlac - 2014-06-13, 19:29

Mam 300 W solarów na dachu, 2 aku po 100AH i przetwornicę Waeco PerfectPower 2002. Przetwornicy używam często do expresu ciśnieniowego 1000W (bez dobrej espresso nie ma życia) i do mikrofali 800W (szybkie odgrzewanie gotowych zamrożonych "obiadków"). Oba urządzenia są włączane na krótko. Dwie kawy to 4-5 min poboru prądu przez grzałkę ekspresu, podgrzwanie 2 porcji obiowych 3-4 min pracy mikrofali. Jest OK!. Wykonane próby podoru prądu o mocy 800 - 1000W (grzałka bojlera lub farelka) dowiodły, że wszelkie obliczenia teoretyczne można o kant d... rozbić (sprawność, straty, pogarszający się z roku na rok stan aku.....) Wg mnie zasilanie z przetwornicy klimy absolutnie odpada. Jak nawet schłodzisz kampera wieczorem przed snem to pewne jest że rozładujesz cały akumulator, a masz przed sobą ciemną noc i solary nie ładują. O porannej kawie możesz więc zapomnieć. Rano jak spisz słońce jest jeszcze nisko i ładowanie jest mizerne. Wiem co piszę, bo już to wszystko przerobiłem. DLA NAS PRZETWORNICA TO KAWA.
OMEGA - 2014-06-13, 19:36

no dobrze koledzy , a jak by na te kilkanaście minut uruchomić silnik co wtedy by się działo z poborem prądu????
oczywiście mam na myśli expres do kawy i mikrofalówkę

krzlac - 2014-06-13, 19:41

U mnie "walnie" bezpiecznik 40A zamontowany między aku startowym a aku pokładowym. Dla 1000W dla ekspresu, przetwornica pociągnie prąd ponad 80A z aku. To proste 1000W/12V=83,3 A.
Skwarek - 2014-06-13, 19:47

Jak pisałem wcześniej do ekspresu czy mikrofali to spoko kilka minut bez silnika a z włączonym silnikiem nie walnie bezpiecznik bo część prądu popłynie z akumulatora a część z alternatora no chyba, że akumulator jest całkiem pusty ( ale jest ograniczenie prądu ładowania z alternatora)
krzlac - 2014-06-13, 19:53

Dokładnie tak jak pisze Skwarek. Jak jest prąd w aku pokładowym to robię kawę, a jak prądu nie ma to nie kombinuję. Ruszam w trasę i po 50 km mogę znowu robić kawę. Ale wyobraź sobie rano 50 km bez kawy. Mam jeszcze jedno wyjście w bagażniku - Kipor 1000W.
Johny_Walker - 2014-06-13, 20:51

Przekonaliście mnie do skreślenia przetwornicy z listy zakupów.
Golarkę i szczoteczkę do zębów naładuję raz na kilka tygodni na kempingu lub w domu. Na wyjazdach celowo nie pijam kawy lecząc się z tego przyjemnego nałogu. Pozostaje mi jedynie wymyślić zasilanie komputerów lub dokupić do nich zasilacze.

Jeżeli zamontuję klimatyzację stacjonarną, to będzie używana z prądem z kempingu lub agregatem 2600 VA inwerterowy, całkiem cichy w dziczy. Albo wiatraki porządne wymyślę.

toscaner - 2014-06-13, 22:27

No widzisz, ja już nie piję z elektrycznego ekspresu. Wolę gotowaną na gazie. Kwestia gustu.
Wg tej teorii, jak nie było prądu to ludzie kawy nie pili.

A teoria by była dobra, gdybym tydzień temu zaczął czytać książkę "mały elektryk", a nie siedział w temacie ok. 30 lat.
Nie wiem jak zdechłe masz te akumulatory, że przy 2x 100Ah + 300W paneli brakuje prądu na 3-5 min parzenie kawy. A być może porównujesz ilość prądu z paneli w Norwegii. Wtedy przy włoskim słońcu musi to wypaść blado i akumulatory będziesz miał non stop niedoładowane.

A może nie zrozumiałeś, że podałem wyliczenia oparte na pomiarach i testach, które już robiłem.
Panele 260W, które leżą na słońcu + nowe aku + obciążenie i widzę ile dają prądu, bo mam do tego mierniki i robię testy obciążeniowe, ładowania. Obciążałem nawet farelką 2kW i mam wyniki pomiarów. Do tego wielodniowe testy z żarówkami, czy routerem i robiłem pomiary ile wycisnę z akumulatorów bez paneli. Teraz wiem np. ile dni może pracować router 3G na jednej 80Ah czy 240Ah.
Tego nie powie Ci żaden sprzedawca paneli.
To że dodałem 2+1 (3ci panel 140W) i przeliczyłem dla 400W jest teorią? Znaczy z 3 panelami będzie gorzej niż z 2. Hmmm ciekawa teoria.

Zrób jakieś pomiary, zdjęcia z cęgówki, czas, wyliczenia będzie można coś porównać i przekazać na forum, bo test z ekspresem wypada faktycznie cienko.


I absolutnie nie przekonuję nikogo do używania przetwornicy. To, że ja używam od ponad 20 lat nie znaczy, że ktoś ma zacząć. 8-)

Obliczenia i pomiary robię pod moje wymagania. Myślałem że dobrze się nimi tu podzielić.
Widocznie lepiej nie. Więcej nie będę :haha:
I nie sprzedaję przetwornic :haha:

onionskin - 2014-06-13, 23:03

toscaner napisał/a:
.............gdybym tydzień temu zaczął czytać książkę "mały elektryk", a nie siedział w temacie ok. 30 lat.............

Czyli chyba czytałeś "Elektronika dla wszystkich" - więc może tak rozwiązać sprawę prądu:



:mrgreen:

Bronek - 2014-06-14, 00:01

Jako "ojciec założyciel tematu"... ciesze sie , ze skaczecie sobie jak iskra po drucie.

Konkludując -każdy wyciaga wnioski .. i wybiera to co dla niego jest optymalne.
ja pozostaje przy Lidlowej , leżącej malej przetworniczce... niech sobie leży w szafce.

Kawkę wzorem Toscanera w kawiarce. na gazie

Klimę jak mnie przygrzeje, zasilę Hondą, sprawdzałem daje radę.
Schładzanie chwilowe to niedobry pomysł. Po pierwsze niezdrowo po drugie frustrujące jak po kilku minutach upal wraca.

Właśnie siedzę w camperze , z lapkiem zasilanym z uniwersalnej ładowarki. Jestem nad jeziorkiem w Folwarku Amalia za Gorzowem wlkp.

Frapuje mnie microfala do której moja żona nie chce sie przekonać jako do wyposażenia campera.
Ewntualnie grzanie wody w trasie gdy za moment znów jazda doładuje akumulatory . Wtedy przetwornica OK . Nie trzeba gazu odpalać , by herbatkę szybką zrobić

Moje 200W solara " napełnia" 134 Ah akumulator migiem .
Ale nie odważył bym się w zimne wieczory zaryzykować rozładowanie akumulatora. Piec zdechnie i ... zimno jak cholera.

gino - 2014-06-14, 05:14

toscaner napisał/a:
No perpetum mobile istnieją, ale niestety nie są dostępne dla zwykłych ludzi
no właśnie...
a może przetwornicę dać po to, aby do niej podłączyć ...prostownik
i w ten sposób ładować sobie aku :-P

toscaner - 2014-06-14, 06:39

Gino już ktoś na forum zdaje się chciał tak robić :mrgreen:
Andrzej 73 - 2014-06-14, 07:52

Mam przetwornice 1500/3000W zakupiona pod kątem ekspresu do kawy , ale test oblany (ekspres potrzebuje pełnego sinusa).
Przetwornica na stałe zamontowana pod kamperem z dodatkowym rozprowadzeniem gniazd w zabudowie.
Teraz żonka podłącza sobie suszarkę oraz inne duperelki zasilane na 230V.
A zapomniałbym o dekoderze TV , on też korzysta z przetwornicy.
Poprzednio używałem przetwornicy 300W i wiecznie się gdzies poniewierała po kamperze , teraz mam porządek. :spoko

Skwarek - 2014-06-14, 08:07

Mikrofala Bronku to w moim przypadku pomysł nietrafiony :( . Podczas odbudowy mojego spalonego kamperka, musiałem wykonać nowe szafki kuchenne i zamontowałem całkiem zgrabną mikrofalówkę. Cóż z tego, że jest ale w ogóle jej nie używam. Jak pokazała praktyka wyjazdów jest w moim przypadku niepotrzebna :gwm . Jest teraz kolejną szafką, trochę bardziej pancerną jak pozostałe. Gdybym to wtedy wiedział, nie montowałbym zwłaszcza, że wymagało to sporo trudu. Radzę pomyśl dobrze czy będziesz używał mikrofalówki.
Bronek - 2014-06-14, 08:45

No nie mogę dopuścić by zona miała racje ./ samiec ALFA???? coś pokręcę o zagrożeniu eksplozją !!!!

Ok dzięki . Racja w moim małym camperku wystarczy juz dupereli

janusz - 2014-06-14, 08:51

Skwarek napisał/a:
Gdybym to wtedy wiedział, nie montowałbym

Hi hi, było czytać forum. :-P O mikrofalówkach było pisane, sam pisałem, że to zbytek. :haha:
http://www.camperteam.pl/...opic.php?t=9310

Skwarek - 2014-06-14, 09:18

Trzeba było napisać o tym trzy miesiące wcześniej ;) spóźniłeś się, wtedy może już bym wiedział.
Romano - 2014-06-16, 19:15

Bronek napisał/a:
No nie mogę dopuścić by zona miała racje ./ samiec ALFA???? coś pokręcę o zagrożeniu eksplozją !!!!

Ok dzięki . Racja w moim małym camperku wystarczy juz dupereli


Broneczku - zakabluję Moni :haha:

Buziolki dla Was
Danuśka

Bronek - 2014-06-16, 19:32

Romano napisał/a:
Broneczku - zakabluję Moni


Szukam kampera dla Jerrego.
Tak na próbę do ok 180 000 :szeroki_usmiech
Pytali o Was na zlocie HD u Małego Janka .
Nie powiedziałem ,że jesteście na camperowym bo WSTYD jak cholera. :oops: .
Camperem można jeździć na zloty Harleyowe ale żeby na zloty Camperowe HAŃBA obciach... TFU.



Znalazłem microfalówkę z grillem do 900W grill i 700 W microfale.
Ale po postach odpuszczam.
Odpuszczam wyciag na kuchnia . zamontowalem w centralnym dachowym oknie Turbowent Ciągnie jak ruska na dwupasmówce

Romano - 2014-06-16, 22:23

No właśnie wybieramy się camperkiem na zlot harleya w Mrągowie :wyszczerzony:

Jerry niech sobie poogląda camperki w Niemczech , stoi ich tam cała fura .

Buziole
Danuśka

HarryLey4x4 - 2014-06-22, 20:43

Ja właśnie wracam do tematu przetwornicy i uwagi wszystkie pilnie śledzę. W moim przypadku przetwornica w terenówkach przydawała się jedynie do urządzeń z nietypowymi ładowarkami i takimi , do których brakowało odpowiedników na 12V. Ponadto nieoceniona suszarka do włosó. Obecnie - ponieważ podróżuję w porywach z czteroma osobnikami płci odmiennej niż moja , to suszarka do włosów została okrzyknięta urządzeniem nr 1 , które ma działać. Zakupiona suszarka na 12 V okazała się niewiele wartym gadżetem , zatem przetwornica będzie miała być głównie do suszarki + prostownicy i laptopów, do których trudno dokupić ładowarkę 12 V oraz w momentach krytycznych do odkurzacza , który zawsze wozimy ze względu na pedantyczność mojej małżonki i alergię na kurz jednej z córek. Mikrofalówkę również uważam za absolutnie nie potrzebny gadżet zajmujący przede wszystkim cenne miejsce , o wadze nie wspomnę.
Dziabong - 2014-06-22, 21:02

HarryLey4x4 napisał/a:
Obecnie - ponieważ podróżuję w porywach z czteroma osobnikami płci odmiennej niż moja , to suszarka do włosów została okrzyknięta urządzeniem nr 1 , które ma działać. Zakupiona suszarka na 12 V okazała się niewiele wartym gadżetem , zatem przetwornica będzie miała być głównie do suszarki + prostownicy i laptopów, do których trudno dokupić ładowarkę 12 V oraz w momentach krytycznych do odkurzacza , który zawsze wozimy ze względu na pedantyczność mojej małżonki i alergię na kurz jednej z córek. Mikrofalówkę również uważam za absolutnie nie potrzebny gadżet zajmujący przede wszystkim cenne miejsce , o wadze nie wspomnę.


Właściwie napisałeś dokładnie to co i ja chciałem napisać - mikofala dzielnie stoi w garażu, a suszarka na półce w kamperze.

homer84 - 2014-06-25, 15:13

Bardzo podoba mi się wcześniej przedstawiony przez Skwarka panel z portami USB. Bardzo chętnie bym sobie coś takiego zbudował - czy macie może jakieś schamaty? Tablet, nawigacja, telefony - to wszystko może być ładowane z USB - bardzo brakuje mi kilku gniazdek tego typu w zabudowie, ale nie wiem jak zrobić zasilacz 12V->5V.
Bronek - 2014-06-25, 17:44

Kup za pare zlotych w hypermarkiecie wtyk przejscówke do gniazda zapalniczki 12v na 5v usb .
Rozwal i podłącz do 12v . Prosto i szybko .
Lub gniazda zapalniczki dodatkowe są rózne wersje . nawet po kilka i taka przejścóiówke ..

Johny_Walker - 2014-07-01, 22:51

Chyba zmienię zdanie co do przydatności przetwornicy.
Okazuje się, że TV na 12V są tak gówniane, że będę zmuszony kupić taki na 230V. Pobór mocy uwzględniając straty przetwornicy jest podobny, ale jakość obrazu zupełnie inna.
I w ten sposób mam jeden powód do kupna przetwornicy: TV.
Jeszcze tylko muszę się zastanowić czy ma to być zwykła prostokątna, czy sinusoidalna. Sinusoida WAECO na Allegro to 390 za 150W i 450 za 300W. Potrzebuję zasilić: TV, dwa notebooki ale niekoniecznie jednocześnie, czasami szczoteczki elektryczne Braun. Którą wybrać? Co radzicie?

W planach jest solar 260W, a aku pokłądowy ma 95Ah. Zakładam głównie kamperowanie na dziko lub w trasie.

HarryLey4x4 - 2014-07-01, 22:55

ja kupiłem coś takiego

http://allegro.pl/przetwo...4327556236.html

na razie odpala suszarki, odkurzacz ,laptopy itp. Po wakacjach powiem więcej, bo sprawdzę na bank w praktyce.

grzegorzalex - 2014-07-01, 22:59

jak jest pełen sinus to ok mam z pełnym sinusem i mikrofala działa bez problemu
HarryLey4x4 - 2014-07-01, 23:01

moja nie ma pełnego, ale wszystko co potrzebne to działa. Co do mikrofali to już było. Niewielu osobom się sprawdza.
rado - 2014-07-02, 10:47

Zerknij na przetwornice firmy VOLT
Mam, używam od czasu do czasu i jestem zadowolony. Ceny też "trochę" inne niż WAECO.

joker_26 - 2014-07-02, 11:13

Popatrz również na przetwornicę sinusoidalną firmy KEMOT.
Przykładowy link-
http://allegro.pl/przetwo...4359304888.html
Ktoś na forum używa tej przetwornicy do zasilania lodówki 230V.
Zresztą również ją zakupiłem do zasilania lodówki :)
Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group