Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Zrób to sam - Solary - dyskusja.

Świstak - 2018-03-06, 10:17
Temat postu: Solary - dyskusja.
W tym wątku znajdą się wszystkie pytania, wątpliwości i spory z zamkniętego (wkrótce) wątku gromadzącego wiedzę na temat Solarów wszelkiego rodzaju...
Bronek - 2018-03-06, 10:27

1. Solar to panel fotowoltaiczy . Jaki sztywny czy elastyczny ?
2. monokrystaliczy , polikrystaliczny czy amorficzny ?
3.Regulator jaki ? PWM ; MPPt ? wyświetlacze , wifi , oprogramowanie
4. Jak łączymy kilka paneli , szeregowo czy równolegle ?
5 . Kable długość grubość przejścia przez dachy
5. Podłączenie , kolejność , bezpieczniki , przełączniki napięć ,
6.Jeden czy dwa akumulatory ładowane ,
7. Kleje , sposoby montowania .
8 Gdzie kupujemy ??


To mi przyszło z zakresu pojęć

pasza - 2018-03-06, 10:35

9. jaka moc podstawowa panela/aku do jakiego kampera

wiadomo każdy potrzebuje innaczej ale standardowo
kamper z tv + lodówka gaz + ogrzewanie gaz truma vs kamper z tv + lodówka sprężarkowa + webasto
to będzie coś innego.

Bronek - 2018-03-07, 10:52

W ostatnim Twoim poscie
: ale mówisz tylko o równoleglym połaczeniu ?
Świstak napisał/a:
....Powiedzmy że mamy na dachu panel o mocy 100W i chcemy dołożyć drugi też 100W ale o innym kształcie. Da się? Odpowiedź nie jest taka jasna......200W / 12V = 16,7A.
.
Świstak - 2018-03-07, 13:06

Czyta się to szybko, ale pisanie tego trochę mi zajmuje. Jeszcze jak na zajutrz okazuje się że się nie zna tabliczki mnożenia :oops: , to już w ogóle każdą linijkę później sprawdza się pięć razy... :hacker O szeregowym też już jest...
Bronek - 2018-03-07, 13:31

Propozycja ...byś na koniec podał pro publico... z trzy, cztery przykładowe warianty ? .W granicach rozsądku kamperowego...do 300/400wat? Bo potem albo stare albo drogo


A i ....pytania , egzaminacyjne . Co byś się .... ucieszył lub załamał.. :mrgreen:

Dobra robota :bukiet:

zbyszekwoj - 2018-03-07, 15:40

Kurcze ,Swistak co spojrzę na awatar ,to wydaje mi się , nie wiem czemu, że to Koko pisze. :-P ,
romekkar - 2018-03-07, 16:24

Bardzo dziękuję za przystępnie napisane opracowanie dotyczące solarów, może warto też by było w nim wspomnieć o elementach dodatkowych instalacji i zabezpieczeniach, np. dioda
Świstak - 2018-03-07, 18:22

Diody opisane. Dzięki
Świstak - 2018-03-07, 18:23

Broniu, Ty to byś wszystkich egzaminował, a wszystkie testował...
Świstak - 2018-03-07, 18:24

zbyszekwoj napisał/a:
Kurcze ,Swistak co spojrzę na awatar...


Fajny, co nie??? :diabelski_usmiech

Bronek - 2018-03-07, 18:33

A i temat powinien być w innym dziale ..tu zginie. w tym bez ściemniania.
Świstak - 2018-03-07, 19:56

Jest odnośnik.
toscaner - 2018-03-07, 20:01

Kiedyś uskrobałem.
Jak się komuś chce przeczytać, ale bardziej dotyczące tematu

panele do kampera, elastyczne czy szklane?

Ja mam i elastyczne i szklane. I jedna mają zalety i wady i drugie :ok

Kiedyś uskrobię coś o regulatorach, bo miałem już w złomku 4 :shock:


pasza - 2018-03-07, 20:24

toscaner napisał/a:
Kiedyś uskrobałem.
Jak się komuś chce przeczytać, ale bardziej dotyczące tematu

panele do kampera, elastyczne czy szklane?

Ja mam i elastyczne i szklane. I jedna mają zalety i wady i drugie :ok

Potwierdziłeś w praktyce dokładnie to o czym ja teoretyzowałem tu -> https://www.camperteam.pl...p=690837#690837

Ogrzać kampera to nie problem ,problemem jest go schłodzić dlatego ja biorę szklane tym bardziej że są znacznie tańsze a tu mam upały od maja po październik.

Świstak - 2018-03-07, 23:06

Dzięki, uaktualniłem. Co jeszcze?
Bronek - 2018-03-08, 04:49

Zaraz sam jadę pobierać nauki , kolega wiezie ...to se klikam w temacie krzewienia wiedzy: ....kolejność podłączania: akumulator> regulator> potem panele solarne i czy dawać ten bezpiecznik przy klemie , czy nie ? i jaki ?
Świstak - 2018-03-08, 09:33

Gotowe.
Bronek - 2018-03-08, 10:35

:bukiet:
1. Co sadzisz o wstawieniu tego cuda przed przetwornicę ?
Ile cukru w cukrze powiedzmy do 2000wat przetwornicy


2. Może warto dodać kilka rysunków/schematów np . 2x po 100wat panele i szereg i równolegle . Ale tak po całości

Po kliknięciu jest ok .. Pisze na kolanie ... sorry

tylko przykład

andi at - 2018-03-08, 11:43

Nie znam się na tym ,dlatego zadaje pytanie
Cz coś z tego mogę zastosować na podtrzymanie aku zimą (rozruchowy )
Wkładam za szybę i przez zapalniczkę
https://www.amazon.de/dp/...1_t2_B077T4TWBV
https://www.amazon.de/Lad...328P0MWEG6W2KXX

Albo coś podobnego .Solar 130 idzie na zabudowę
Moge pociągnąć kabel z aku zabudowy do rozruchowego . Regulator mam 20 to starczy
Co wybrać ,co lepsze .Kabel oczywiście 4 mm

Bronek - 2018-03-08, 18:01

:bylo już o tym , ale jeśli jeśli chcesz oba akumulatory ładować solarem to są odpowiednie regulatory . Nie wolno łączyć "prosto" obu. Można zastosować specjalne rozdzielacze , też było .

Takie itp podobne cuda można spokojnie podłączyć na podtrzymanie rozruchowego.

Jeśli masz EB , kamperowe , to ładują się oba z 230v

Jeśli stoisz nie podłączony , to wiadomo . w Conradzie masz taniej i chyba 15wat walizka i do tego regulator zac75 ZŁ

Mam take coś , leży . Bo nigdy hie ma potrzeby doładowywania rozruchowego . Jak nie trzyma z to wywalam . Gdyby jednak padł , to zawsze można kablami rozruchowymi pożyczyć z zabudowy .

Czyli oba akumulatory możesz doładowywać dodatkowo , dodatkowymi urządzeniami ładującymi takimi jak te panele , ładowarki , i np Efoyem itp . Oczywiście z zachowaniem parametrów właściwych dla każdego z akumulatora.

andi at - 2018-03-08, 18:27

Dzięki Bronek ale chodziło tylko o rozruchowy .Stoi na ulicy i nie ma słupka .Dlatego to pytanie o mały solar na podtrzymanie . Fajnie jak przez zapalniczkę :spoko
Bronek - 2018-03-08, 18:33

Ja przez zwpalniczkę o ile nie na odcięcia , ładowałem swoje rozne auta i to ładowareczką motocyklowową Optimate II.
Takie coś mam i mam

andi at - 2018-03-09, 13:53

To twoje idzie przez regulator .Napisz jakie masz kable 2mm?

to ma tylko 2,4 W ,czy starczy na podtrzymanie

https://www.conrad.pl/p/b...mi-klemy-853861

Bateria jest 100
Takie coś znalazłem i to będzie dobre .Bez regulatora ?
https://www.conrad.pl/p/b...ps-102-6-856103

Bronek - 2018-03-09, 14:05

Wszystko jest w komplecie . Tu kable przy tych mocach nie mają znaczenia
Są klemy i podłaczenie do zapalniczki . regulatorek kupujesz oddzielnie .

To taka pierdoła , nie wiem po co mam ? Dałem za to w sumie z ok 4 stówy z wysyłką i chyba raz coś ładowałem . ,pewnie wykorzystam do pompki do stawu z jakimś starym akumukatorem . O ile pamiętam to ten regulator ma funkcję zmierzową, to można np ledami ogródek oświetlać.


IDZIE przez regulator ale bez tez. Regulator zapobiega rozładowaniu przeładowaniu akumulatora poniżej/powyżej (11v----do15.5v)
Odbiorniki np lampy podłaczasz do niego 100wat max
Przypomniałeś mi .. :spoko
To coś co pokazujesz
Starczy....o ile nic nie bedzie Ci bralo jałowego prądu .

andi at - 2018-03-09, 14:17

Dzięki Bronku :spoko

To ma 6W i myślę ze ok
https://www.conrad.pl/p/b...ps-102-6-856103

Bronek - 2018-03-09, 14:23

Poedytowałem post jak zwykle
Flag - 2018-03-09, 15:48

Regulatory Votronica maja wyjscie na aku rozruchowy - prad max 1A
Świstak - 2018-03-09, 22:23

Jestem na wyjeździe w robocie. W niedzielę zaktualizuję.
Autostoper - 2018-03-13, 18:26

To jak można zadawać pytania to ja mam kilka.
Na jednej z grup FB, przedyskutowałem taki oto zestaw:

3x panele łączone szeregowo http://www.soltec.sklep.p...20p-p-1340.html

Przetwornica i mppt http://allegro.pl/inwerte...6359914836.html

2x aku 200ah (tak wiem, to są aku kwasowe, a nie AGM,Gel itp) http://allegro.pl/akumula...ars_rule_id=201

Kable 16mm2, aby straty były jak najmniejsze. Do tego przelot dachowy.

Czy dobrze zrozumiałem, że jeszcze będę musiał w to wpleść diody blokujące, aby mocy nie tracić? Gdzie takie gotowe diody się instaluje?

I zapewne proste, choć nie dla mnie pytanie, jak sprawdzić ile obecnie panele dają W, tak aby solarki mi np. kostkarkę (140W) zasilały.

Co myślicie o takim zestawie ?

Świstak - 2018-03-13, 20:05

Regulator MPPT ma maksymalny prąd 30A, a z paneli możesz uzyskać prawie 70 przy 12V. więc taki zestaw jest z założenia nieefektywny. Poz tym nic nie wiadomo jakie napięcie maksymalne może wyć podane na wejście regulatora, a z trzech paneli będziesz miał ponad 100V - to sporo, dla niektórych regulatorów za dużo.
Rozdziel te urządzenia ( osobno regulator i osobno przetwornica), zastosuj instalację 24V i przy 40A będzie pięknie. Poza tym jak walnie Ci jedno urządzenie - koszt wymiany niższy. Chyba.
Co do diod - nie są obowiązkowe. Możesz zastosować je równolegle do każdego panela aby zmniejszyć straty związane z częściowym zacienieniem.

Autostoper - 2018-03-13, 21:15

Wkleiłem nie ten link przy panelach http://www.soltec.sklep.p...270-p-1236.html

Jeżeli dobrze odczytuje to ta przetwornica z MPPT powinna dać radę, choć się nie znam więc proszę od razu o uświadomienie, gdzie popełniam błąd?

Rozdzielenie przetwornicy i regulatora to ciekawy pomysł, tylko zastanawiam się, czy jest możliwość na obecną chwilę skompletować przetwornicę i regulator w podobnej cenie?
Nie chcę kupować MPPT z chin...

Zapoznałem się z tematem energobloku "na gotowo" i przyznam, że jakbym miał w budżecie 2000 więcej, to pewnie bym już o nic nie pytał, tylko działał.

Przy okazji,
genialny pomysł z działem rzetelnych informacji i bardzo przystępnie opisane tematy.

amples - 2018-03-13, 21:52

Autostoper napisał/a:
choć się nie znam więc proszę od razu o uświadomienie, gdzie popełniam błąd?
3 panele po 270W to razem około 800W
podziel to przez 12V to około 66A
przy instalacji 24V to 33A
i taki regulator ci potrzebny
Amperaż regulatora podawany jest na wyjściu na aku , a nie na wejściu z solarów

Świstak - 2018-03-13, 22:19

Dokładnie tak. Kolejna sprawa to napięcie - te trzy panele szeregowo dadzą napięcie 3x38V czyli ponad 100V, a ten konkretny regulator może mieć na wejściu max 50V, więc szeregowo łączyć ich nie możesz.

Żeby tak na szybko policzyć - podany regulator może obsłużyć 30Ax12V=360W I maksymalnie taką moc paneli możesz podłączyć.

Dla jasności - jeden panel możesz podłączyć i będzie OK, dwa to już za duży prąd na wyjsciu; a do tego jeżeli połączysz je szeregowo to dodatkowo za wysokie napięcie na wejściu...

andi at - 2018-03-14, 07:37

Byłem wczoraj u Conrada i chciałem to coś kupić do podtrzymania prądu w aku 100 rozruchowy

https://www.conrad.pl/p/b...ps-102-6-856103
Sprzedawca przeliczył i stwierdził że te 6 W to mało .Kamperek stoi np.1 miesiąc i to jest fajne bo szybko podłącze do zapalniczki .Jak zostawię za szybą ten solar to kaplica bo promienie będą odbijane przez szybę . Stwierdził ze nie warto .Nie mam słupka do podłączenia na 230 a zima to zima :spoko

pawelus85 - 2018-03-20, 15:56

Witam

Czytam i czytam powyższe informacje. Nie potrafię się dokopać do informacji więc poprostu zapytam. Myślę nad zakupem przyczepy. Małej i desinerskiej. Szukam rozwiązań w temacie fotowoltaiki ale paneli nie montowanych na stałe. Raz że nie ma miejsca, a dwa czuje ze popsuje to wygląd. Czy są takie rozwiązania? Czy coś polecacie?

Autostoper - 2018-03-20, 19:15

Ja się nie znam, ale już wiem, że nie tylko ja.
Zostawiam tutaj odpowiedź z VOLT Polska dot MPPT

"Witam

Te panele mają z tego co widzę napięcie Voc do 38V więc mieszczą się w zakresie 12V - 50V, który przyjmuje zasilacz. Regulator MPPT zastosowany w zasilaczu sinusPRO-1000S może przyjąć prąd 30A(przy 3 panelach, które Pan chce kupić byłoby to około 21A)."

amples - 2018-03-20, 20:04

Autostoper napisał/a:
sinusPRO-1000S może przyjąć prąd 30A

Tak , ale możesz zamienić to na 230v
Jeśli prztykniesz ten (na zdj, poniżej) przełącznik to z solarów idzie bezpośrednio na przetwornicę
a gdy wyłączysz to przetwornica będzie zasilana z aku a on poprzez regulator max 30A x 12V
Chyba że zrobisz instalacje 24V w tedy się zmieścisz z mocą .
Poza-tym ciągle z 230 V nie będziesz korzystał a to ma dość duży prąd jałowy .

Autostoper - 2018-05-10, 14:28

Przy ograniczonym budżecie zakupiłem w/w zestaw z dwoma panelami 270W (3-ci dołożę na zimę)
Połączone są równolegle. 2x aku zwykłe kwasieluch po 100ah z odpowietrzeniem pod auto.
Wnioski po miesiącu użytkowania:

Prądu mi nie brakuje, w pochmurny dzień też na nasze (dwie osoby) potrzeby wystarcza.
Jeszcze nie mam lodówki, zwykłej takiej domowej, ale już jestem pewien że też da radę.

Moim skromnym zdaniem warto by do rzetelnych info "Solary, panele, fotowoltaika" dodać opcję budżetową, z podłączeniem równoległym i kilkoma "trikami" jak prąd oszczędzać, bo przecież nie każdy wie, że jest różnica pomiędzy ładowaniem np. laptopa z przetwornicy, a zasilaczem dedykowanym z gniazda 12v. Opcja budżetowa może nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ale też jest rozwiązaniem.

dziwaczek - 2018-05-10, 16:00

Proszę na alikspresie:
Jeden-Dwa - Trzy solary elastyczne po ok 360zł sztuka połączone równolegle,
Regulator pwm ok 50-80zł
Okablowanie, puszka, złączki - 50zł (Allegro)
Logówka, ogrzewanie, gorąca woda na gaz to i 100w wystarcz

pawelus85 - 2018-05-16, 10:17

Widzę, że nie kwapicie się z podpowiedziami. Ale podpytam jeszcze. Znalazłem takie rozwiązania jakie by mnie interesowały. Są to produkty marki GoalZero.
https://www.goalzero24.pl...ECZNE-1500.html

Pytanie moje czy ktoś posiada? Korzysta? Ma jakieś zdanie jak to sprawdza się w praktyce?

Pozdrawiam

cebek - 2018-05-16, 17:51

Produkty GoalZero może nie są tanie, ale za to mało prądu dają. :diabelski_usmiech
koder - 2018-05-16, 21:22

pawelus85 napisał/a:
Pytanie moje czy ktoś posiada? Korzysta? Ma jakieś zdanie jak to sprawdza się w praktyce?

cebek napisał/a:
Produkty GoalZero może nie są tanie, ale za to mało prądu dają.


Jakby to o skalę uzupełnić... Ja za panel 210W dałem 300zł. W GoalZero kosztuje 5249. Mój waży 18kg, ten z GZ 19kg.

sweetek - 2018-05-17, 15:03

ja kupiłem panel 180W plus sterownik PWM do 30A - całośc z wysyłka wyszła 520 zł i zasila lodówke 85 cm (220V) z zamrażalnikiem. Teraz w Chorwacji przy temperaturach ok. 30 st w lodówce mam 6, Wszystko działa z aku 100 Ah i napięcie aku nie spada poniżej 12,4 V nad ranem a solar ładuje do 9A. Wszystko idzie przez przetwornicę 500W za 240 zł.
Aniarz2 - 2018-05-27, 01:06

Proponuję rozejrzeć się za panelami używanymi. Można je wyrwać już za 200-300. Do tego najprostszy regulator PWM jeżeli panel na 12V lub MPPT przy 24V. Nie dajcie się nabrać na pseudo MPPT. Prawdziwe MPPT ma taki sam zakres napięcia wejściowego (maksymalnego) dla akumulatorów 12V i 24V. Proponuję lekturę elektrody w tym temacie.
Należy pamiętać, że moc paneli podawana jest dla warunków laboratoryjny czyli nasłonecznienie prostopadłe 1000W/m2 oraz temperatura 25°C, praca w punkcie MPPT
Dla przykładu punkt MPPT to 18V i 10A (180W) dla akumulatora 12V da to maksymalnie 144W (napięcie ładowania 14.4V a prąd ok 10A ). Warto na wejściu PWM dodać kondensator elektrolityczny dobrej jakości o pojemności ok 1000µF (napięcie kondensatora w zależności od Voc Panela) podłączony równolegle do panela. Kondensator magazynuje energię pomiędzy impulsami.

Panele łącząc równolegle powinny być separowane diodami (są dostępne w obudowach MC4), zapobiega to przepływowi prądów wewnątrz instalacji. Źródło http://energia.nexun.pl/?p=1090

pawelus85 - 2018-05-29, 13:20

Hey

Doceniam pomoc. Ale jak pisałem w poprzednim poście mnie interesuje tylko i wyłącznie opcja "paneli mobilnych" właśnie takich jak w Goal Zero. Nie chce psuć designu mojej przyczepy. Prawda jest taka że nie ma za wiele takich rozwiązań. Cena... oczywiście bardzo duża.

Cytat:
Produkty GoalZero może nie są tanie, ale za to mało prądu dają. :diabelski_usmiech


Co to znaczy że mało prądu dają? Sądziłem ze jak porównamy rożne panele...np 100W... w tych samych warunkach to pobór prądu powinien być podobny. Rozwiń myśl proszę.


Cytat:
Jakby to o skalę uzupełnić... Ja za panel 210W dałem 300zł. W GoalZero kosztuje 5249. Mój waży 18kg, ten z GZ 19kg


Ale kupiłeś nowy czy używany? I jest od na zasadzie mobilny/składany? Rozstawiasz kiedy chcesz i gdzie chcesz?

Pozdrawiam

koder - 2018-05-29, 13:45

pawelus85 napisał/a:
Ale kupiłeś nowy czy używany? I jest od na zasadzie mobilny/składany? Rozstawiasz kiedy chcesz i gdzie chcesz?

Używany (roczny). Nowy kosztował 600zł. Mobilny... jest kilogram lżejszy od tego GoalZero. Podejrzewam, że podobnie mobilny i tak samo szklany. Nie jest składany, ale jak potrzebujesz składane, to lepiej by było kupić elastyczne i nakleić sobie na coś. I tak będzie 5x tańszy i pewnie 5x lżejszy.

amples - 2018-05-29, 14:32

pawelus85 napisał/a:
wyłącznie opcja "paneli mobilnych" właśnie takich jak w Goal Zero

Masz TUTAJ
do wybory i koloru, kilka razy taniej , (w dodatku te same produkty , tylko z innym logiem lub bez. ) :spoko
od tego gołO zerO :zastrzelic

pawelus85 - 2018-05-29, 15:36

koder napisał/a:
pawelus85 napisał/a:
Ale kupiłeś nowy czy używany? I jest od na zasadzie mobilny/składany? Rozstawiasz kiedy chcesz i gdzie chcesz?

Używany (roczny). Nowy kosztował 600zł. Mobilny... jest kilogram lżejszy od tego GoalZero. Podejrzewam, że podobnie mobilny i tak samo szklany. Nie jest składany, ale jak potrzebujesz składane, to lepiej by było kupić elastyczne i nakleić sobie na coś. I tak będzie 5x tańszy i pewnie 5x lżejszy.


Masz jakiś link, producenta, nazwę?

koder - 2018-05-29, 15:40

pawelus85 napisał/a:
Masz jakiś link, producenta, nazwę?

Choćby ActiveSol (dwaniej XSOL).

pawelus85 - 2018-05-29, 15:41

amples napisał/a:
pawelus85 napisał/a:
wyłącznie opcja "paneli mobilnych" właśnie takich jak w Goal Zero

Masz TUTAJ
do wybory i koloru, kilka razy taniej , (w dodatku te same produkty , tylko z innym logiem lub bez. ) :spoko
od tego gołO zerO :zastrzelic


Pomijając kwestie że chodzi o panele... ale nigdy nie kupiłem i nie wiem czy kiedykolwiek się przełamię do zakupów na Aliexpress. Chociażby kwestia gwarancji. W Goal Zero dają 2 lata i to z opcją wymiany, a nie naprawy. To mi działa na wyobraźnię.

Bronek - 2018-05-29, 15:56

Szczerze mówiąc wolę kupowanie na AliExpress niż na Ebayu, nie chodzi o asortyment ale o proces sprzedaży.

Allegro,... tylko, że krajowe ratuje, inaczej to typowo dla regionu, czyli ntego świata. Ostatnio tragedia jak dla mnie...

Jestem pełen podziwu dla braci mniejszych (chodzi o śr. wzrostu tej nacji ) i o innym kolorze skóry i oczach w innej ramce. Powinniśmy się od nich uczyć.

Oto tekst, gdy lekko dostawa się spóźnia nawet 50$ upust bo kilka dni dłużej
Cytat:
Hi friend, i am so sorry to hear that you did not get the parcel yet. Since the scooter built in big power lithium battery, the shipping company booked an air shipping line to Netherlands firstly, and forward to Poland, and then have UPS in your local to delivery the parcel. It means there is no shipping information before arriving at Netherlands, and you just can see shipping label created. Once the shipment arrive at Netherlands and release from customs, the tracking status including the scheduled delivery date will be updated. According to the shipping time, the item should be able to arrive at Netherlands next week. Please kindly be wait patiently to get it. We will keep tracking the shipping status, and let you know if there is any updated. If you still need the item, please kindly close the dispute today as soon as possible, we will extend the protection time for you firstly to protect your money, and give you $50 back to express our aplologize when you get the parcel. Hope you can accept it!


Cytat:
Cześć przyjacielu, tak mi przykro, że nie dostałeś jeszcze paczki........ , firma spedycyjna najpierw zarezerwowała linię transportu lotniczego do Holandii, a następnie do Polski, a następnie UPS w lokalnie podejmnie się dostarczenia paczki. Oznacza to, że przed przybyciem do Holandii nie ma informacji o wysyłce, a po prostu można zobaczyć tylko etykietę wysyłkową. Po przybyciu przesyłki do Holandii i zwolnieniu z cła, status śledzenia wraz z zaplanowaną datą dostawy zostanie zaktualizowany......... Uprzejmie proszę czekać cierpliwie, aby to uzyskać. Będziemy śledzić status wysyłki i powiadomimy......... przedłużyliśmy czas ochrony dla Ciebie, aby chronić twoje pieniądze, i dostaniesz 50 $ z powrotem, aby wyrazić nasze ubolewan......... Mam nadzieję, że możesz to zaakceptować!

amples - 2018-05-29, 15:56

pawelus85 napisał/a:
W Goal Zero dają 2 lata i to z opcją wymiany, a nie naprawy. To mi działa na wyobraźnię.
Przestań reklamować jakiś twór ,
który żąda ceny 5x wyższej od Chińczyka
a 2-3x od innych krajowych u których również masz gwarancję na miejscu .
Chcesz przepłacać twa sprawa ,
ale nie głoś jacy oni są super-hiper bo to (naciągacze , dla naiwnych ).

pawelus85 - 2018-05-30, 10:07

amples napisał/a:
pawelus85 napisał/a:
W Goal Zero dają 2 lata i to z opcją wymiany, a nie naprawy. To mi działa na wyobraźnię.
Przestań reklamować jakiś twór ,
który żąda ceny 5x wyższej od Chińczyka
a 2-3x od innych krajowych u których również masz gwarancję na miejscu .
Chcesz przepłacać twa sprawa ,
ale nie głoś jacy oni są super-hiper bo to (naciągacze , dla naiwnych ).


Więc właśnie pokaż mi 2-3 produktów krajowych, które spełniłyby moje wymagania, a byłby argumenty w stosunku do Goal Zero. To nie jest kwestia reklamy. Tylko tego ze mam sprecyzowane oczekiwania, a nie znajduje alternatywy. (Bo aliexpress wykluczam, i chce by to były panele mobilne o sporych możliwościach 100W-200W). Kupiłbym od reki gdyby cena była niższa i nie prowadził rozmowy by znaleźć alternatywę.

Pozdrawiam

koder - 2018-05-30, 10:49

pawelus85 napisał/a:
To nie jest kwestia reklamy.

Dziwne, bo na taką wygląda.

Brodacz77 - 2018-05-30, 11:06

amples napisał/a:
pawelus85 napisał/a:
W Goal Zero dają 2 lata i to z opcją wymiany, a nie naprawy. To mi działa na wyobraźnię.
Przestań reklamować jakiś twór ,
który żąda ceny 5x wyższej od Chińczyka
a 2-3x od innych krajowych u których również masz gwarancję na miejscu .
Chcesz przepłacać twa sprawa ,
ale nie głoś jacy oni są super-hiper bo to (naciągacze , dla naiwnych ).


Może niechaj kolega uzupełni profil, napisze coś o sobie, pokaże fotki swojego kamperka za 500 klocków (bo do tańszego nie zakładałbym paneli w takiej cenie).

amples - 2018-05-30, 15:38

pawelus85 napisał/a:
To nie jest kwestia reklamy. Tylko tego ze mam sprecyzowane oczekiwania,
To dla czego nie podałeś linku do konkretnego produktu który cie interesuje , tylko do całej oferty .
Na reklamy i oferty sprzedaży jest inne miejsce.
pawelus85 napisał/a:
Pytanie moje czy ktoś posiada? Korzysta?
Nikt na głowę jeszcze nie upadł ,
nie będzie chińszczyzny kupował w cenie 5x większej , tylko dlatego że jest nadrukowane logo gołE zerO .

pawelus85 - 2018-06-22, 09:43

Brodacz77 napisał/a:
amples napisał/a:
pawelus85 napisał/a:
W Goal Zero dają 2 lata i to z opcją wymiany, a nie naprawy. To mi działa na wyobraźnię.
Przestań reklamować jakiś twór ,
który żąda ceny 5x wyższej od Chińczyka
a 2-3x od innych krajowych u których również masz gwarancję na miejscu .
Chcesz przepłacać twa sprawa ,
ale nie głoś jacy oni są super-hiper bo to (naciągacze , dla naiwnych ).


Może niechaj kolega uzupełni profil, napisze coś o sobie, pokaże fotki swojego kamperka za 500 klocków (bo do tańszego nie zakładałbym paneli w takiej cenie).


No właśnie jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś tak nie napisał. Pisałem o przyczepie a nie kamperze to raz. Dwa nie uzupełniłem profilu bo wpadłem tu po prostu po radę. Trzy napisałem czego i dlaczego potrzebuję, napisałem o Goal Zero bo ich znalazłem i najzupełniej w świecie nie znalazłem alternatywy. Po to też się tu pojawiłem. Od Was słyszę tylko że drogo drogo drogo, ale żadnej alternatywy. Pisałem że potrzebuje panele 100W-200W, które złoże i schowam pod materac np. a nie zamontuje na stałe. Ktoś dał sugestie co to mogłoby być? Nie! Słyszę tylko że robię reklamę. Chce ktoś pomóc niech pomoże jak nie to nie.

Przyczepę będę miał www.carbontear.com Ale zaraz mnie oskarżycie że reklamuje ich przyczepy.

xbartman - 2018-06-22, 10:04

Alternatywa - dobra, sprawdzona, zdecydowanie tańsze: http://allegro.pl/ladowar...7122471201.html
koder - 2018-06-22, 10:07

pawelus85 napisał/a:
Od Was słyszę tylko że drogo drogo drogo, ale żadnej alternatywy.

1. Piszesz o urządzeniach w cenie 500% ceny rynkowej, mimo, że alternatywy są banalne do znalezienia.
2. Dostajesz gotowe odpowiedzi, to udajesz, że ich nie ma.
3. Piszesz tylko w jednym temacie promując tylko jedną firmę.

Moim zdaniem to jest spam.

PS. Trzeba być nieźle trzepniętym, żeby wymyślić "przenośny składany panel" o masie 20kg.

Bronek - 2018-06-22, 10:16

Koder napisał/a:
Trzeba być nieźle trzepniętym, żeby wymyślićprzenośny składany panel" o masie 20kg.


Nie pojąłeś idei.... :mrgreen:
Np. ad
Huragan i złodziej... :idea:

Huragan daleko nie porwie, złodziej daleko nie ucieknie.

Po za tym złodzieja można rozpoznać po tym, że będzie spocony. itd..

Reszta zgoda. Uparciuszek ten niedoinformowany... :bigok

amples - 2018-06-22, 10:47

pawelus85 napisał/a:
nie uzupełniłem profilu bo wpadłem tu po prostu po radę.
Wpadać to sobie możesz na piwko do burdelu itp. :szeroki_usmiech .
pawelus85 napisał/a:
Ktoś dał sugestie co to mogłoby być? Nie!

Kłamca :diabelski_usmiech
np.
koder napisał/a:
ale jak potrzebujesz składane, to lepiej by było kupić elastyczne i nakleić sobie na coś. I tak będzie 5x tańszy i pewnie 5x lżejszy.
amples napisał/a:
Masz TUTAJ

pawelus85 napisał/a:
Słyszę tylko że robię reklamę.
A nie :!:
:spam: inaczej ująć nie można :bajer

Comsio - 2018-06-25, 00:10

Zmieniłem na takie coś, już ze dwa miechy, ale coś z nim nie halo. https://www.tusze.info/tr...pt-p-97245.html

ładuje do 12,6-8 na wyswietlaczu
Miernik pokazuje 13,6-8
A wyswietlacz w Kampie tak samo jak regulator. 12, 6-8
Podł 230v odpale silnik , po jakimś czasie, regulator wyswietla 14, 3-4. :ok

Pytanko, czy po zamontowaniu tego tracera trza w nim coś ustawiać.
Trafił się felerny :?:
Pszestudiowałem instrukcje :-/

amples - 2018-06-25, 01:24

Comsio napisał/a:
Podł 230v odpale silnik , po jakimś czasie, regulator wyswietla 14, 3-4.

Z alternatora masz podawane napięcie 14V z groszami ciągle czy aku pełny czy nie ,
z tracera masz ładowanie kilku etapowe ,
gdy na aku ponad 14 przechodzi na podtrzymanie (wyrównujące) około 1V mniej
Gdy obciążysz aku i napięcie spadnie po niżej zadanego progu , uruchomi się ponownie lądowanie do ponad 14 po czym spadnie do około 13 i tak w kółko .
Nowoczesne-elektroniczne prostowniki działają podobnie ,
z reszta nie tylko , w nowych samochodach ten sposób jest już też stosowany
czasami słyszę , mam problem z alternatorem bo mi ładuje tylko 13V
i trzeba takiemu delikwentowi tłumaczyć że ma inteligentny system ładowania ktury nie trzyma aku pod max V po jego jego naładowaniu .
Napięcie w pełni naładowanego aku nie obciążonego to mniej-wiecej 12.7-13V i nie ma potrzeby trzymać go pod napięciem ponad 14V .
Co do ustawiania to na pewno powinieneś odhaczyć typ aku jaki posiadasz , kwasowa -żel itd..

Comsio - 2018-06-25, 09:13

:kawka: Ustawiony jest na kwasa :ok
Dzięki :ok też o tym myślałem, potwierdziłeś moje przemyślenia.
A miałem dziś podjechać do Suna i go wymienić. :spoko :pifko

ferguson - 2018-07-20, 10:07

Zabieram się za planowanie instalacji w moim busie i proszę o doradzenie.

Zapotrzebowanie 12V to oświetlenie wewnętrzne około 50W, pompka wody, zasilanie radia lub TV, ładowarka laptopa i telefonu, czasami lodówka 75W.
Zapotrzebowanie 230V to TV jeżeli nie będzie chodził na 12V, czasami lodówka 120W jeżeli nie chodzi na 12V, także ładowanie telefonu lub laptopa jeżeli nie chodzi na 12V, ogrzewanie wody 300W z nadmiaru mocy paneli fotowoltaicznych.
Posiadam akumulator rozruchowy kwasiak 100Ah i pokładowy AGM 100Ah, oraz ładowarkę akumulatorową 10A na 230V.

1. Dach jest obły, więc optuję w panele elastyczne (jakie parametry ?).
2. Inwerter pełny sinus (jakie parametry ?).
3. Kontroler ładowania, myślę nad Tracer (jakie parametry ?)
4. Separator akumulatorów, bo możliwe ładowanie z alternatora (typ i parametry ?)
5. Dodatkowe zabezpieczenia i przekaźniki ?.
6. Parametry przewodów i kolejność połączeń ?.

Jeżeli coś pominąłem, to proszę dodać.

pasza - 2018-07-20, 18:40

Trafiłem na taki trójkątny panel, wiem że on ma spore straty powierzchni przez ten kształt ale 105W i 8kg nie wyglądają najgorzej.
https://www.solarenergypo...105wp-all-black
dane: https://www.solarenergypo...total-black.pdf

Mógł bym go prosto zamocować do stelażu bagażnika dachu bez zbędnych klei dodatkowych stelaży itp.
To do w nim dziwnego to napięcie : (Vmp) 11,3 V i wysokie (Imp) 9,3 A, dziwne bo wszystkie panele 12v 100W które oglądałem mają (Vmp) ~ 17,7 V a (Imp) ~5,7A

Jak tu będzie wyglądała sprawa wydajności regulatora czy zwykły PWM dam mi w tym przypadku tyle ile kilkukrotnie droższy MMPT a może wręcz więcej?

I co będzie po spadku napięcia po nagrzaniu się panelu a tym samym spadku napięcia do powiedzmy 9V

""W pewnych wypadkach technologia MPPT może być nawet mniej skuteczna niż PWM (MPPT zużywa więcej energii na własne potrzeby/straty energii). Przy optymalnie dobranych parametrach paneli (napięcie ładowania, moc) efektywność PWM będzie taka sama lub nawet wyższa niż MPPT. Tak będzie w przypadku np. paneli z napięciem pracy 30V podłączonych do akumulatora 24V lub z panelami 18V podłączonymi do akumulatora 12V. Tylko w przypadku paneli amorficznych, cienkowarstwowych lub innych, z różnicą napięcia pomiędzy akumulatorami, a panelami ponad 20V skuteczność MPPT będzie większa niż PWM. Poza tym efektywność ładowania PWM jest zwykle na poziomie do 92%, MPPT daje sprawność nawet 98%. ""
https://www.camperteam.pl...p=729965#729965

amples - 2018-07-20, 20:08

pasza napisał/a:
To do w nim dziwnego to napięcie : (Vmp) 11,3 V i wysokie (Imp) 9,3 A, dziwne bo wszystkie
Jest zrobiony do aku o niższym napięciu , nie przydatny dla nas ,
potrzebny regulator to DC-DC Step-Up (podwyższający V ) , standardowe regulatory są DC-DC step down 8-)

pasza - 2018-07-20, 23:08

amples napisał/a:
pasza napisał/a:
To do wnim dziwnego to napięcie : (Vmp) 11,3 V i wysokie (Imp) 9,3 A, dziwne bo wszystkie
Jest zrobiony do aku o niższym napięciu , nie przydatny dla nas ,
potrzebny regulator to DC-DC Step-Up (podwyższający V ) , standardowe regulatory są DC-DC step down 8-)


Takie przemyślenia bo nie jestem w tym ekspertem ale:
Cena jest znacząco wyższa od zwykłego panelu 100W i jest tam kupę wolnego miejsca na elektronikę? ale już w dokumentacji te same kwadratowe mają moc 220w i napięcie 25v ale jeszcze nie ich ceny nie widać bo to nowość ( cały czas uzupełniają opisy/ceny)

Za tę cenę mam teraz już nemal 250Wat 30v bo ceny lecą w dół co dnia, do czego miałby służyć panel z takimi parametrami jak nie do 12v? do 2x5v do 3x3,3v więc po co to? ja już dawno spekulowałem że cześć zadań spadnie na panel a tam jest miejsce na to, zauważ że ten sam kwadratowy panel ma już 220Wat a (Imp) podobne i pewnie będzie kosztował niewiele więcej choć będzie miał 2x większą teoretyczną moc ale ale to po zastosowaniu z 3x droższych regulatorów a to się mija z celem w statystycznym kamperze z 50-150W panelem.

Wiem że dla niektórych panel 250W to mało i piszą 800W ale jednak większości wystarczy i 50W panel z nawiązką , wiadomo że koczownicy którzy w kamperze pomieszkują potrzebują więcej ale już tym którzy chcą pracować zamiast w domu na łonie natury wystarczy 200W z nawiązką.

pasza - 2018-07-21, 09:43

kolejny ciekawy panel tym razem CIS i tu by było wreszcie uzasadnione użycie kontrolera MMPT.
Ceny spadają 175W CIS 120EU
https://www.solarenergypo...sf175-s-cornice

To co najbardziej interesujące to w danych technicznych jest podana wydajność przy oświetleniu zaledwie 200 W/m2 a nie tylko standardowe 1000 W/m2 i panel nawet wtedy daje aż 135W.

wirefree - 2018-07-21, 09:50

Weight 20 kg :)
pasza - 2018-07-21, 10:08

Cytat:
przy oświetleniu zaledwie 200 W/m2 panel daje aż 135W.


Jestem na etapie szukania panelu/kontrolera i to co czytam co polecają to jakoś nie bardzo ma wspólnego z rzeczywistością.

Większości kamperów tak ponad 95% wystarczy panel 30-50A ,problem jest taki że jak jest gorąco i słońce to stoimy w cieniu ale wtedy mało kto siedzi w kamperze i używa energii gdyż jest ładna pogoda,zużywamy jej więcej kiedy pada lub jest zimno czyli już nie w lecie.

Dla mnie ważne jest abym miał zawsze te 30-50W i było to lekkie nie interesuje mnie natomiast ile panel ma teoretycznie.
A już czyrtą durnotą jest polecanie drogiego/ciężkiego/energochłonnego kontrolera MMTP do mikroinstalacji 100-150W 12v, taki MMTP z wyświetlaczem MT50 bierze z 0,5A energi i w pochmurne dni to on drenuje aku, 0,5A to bardzo dużo mi 2xWentylator 80mm do lodówki plus truma went na 2 biegu bierze mniej.
(dobry PWM bierze ~0,07A)

w skrócie interesuje mnie jak najlżejsze rozwiązanie które zapewni te 20-50W ale zimą lub w lecie w cieniu, nie jest istotne ile pisze na panelu czy 150W czy 300W bo może się okazać że panel 120W okaże się lepszy od tego teoretycznego 300W.

pasza - 2018-07-21, 10:16

wirefree napisał/a:
Weight 20 kg :)


No właśnie :( też to zauważyłem czyli tyle ile ~270-300W panel poli. z podobną ceną +/- 10Eu
Ale czy taki panel nie da mi w cieniu tyle że nawet zestaw 500W by mi nie dał, to mnie interesuje najbardziej.


Edit:
Zauważyłem że czasami niektóre lepsze panele chwalą się danymi przy 800 W/m2 i spadek procentowy w porównaniu do standardowych 100W/m2 jest taki jak tego z 1000 do 200W/m2 .
https://www.solarenergypo...o-all-black.pdf

Idąc tym tropem to taki panel 175wat da dużo więcej w cieniu 50-70W/m2 jak mega zestaw 800Wat

amples - 2018-07-21, 10:30

pasza napisał/a:
oświetleniu zaledwie 200 W/m2 ........... panel nawet wtedy daje aż 135W.
Odkryłeś handlarza oferującego super technologię (sprawność panela blisko 70%) :diabelski_usmiech :haha:
Nie rozgłaszaj tego , bo ludziska wykupią i dla ciebie braknie . :haha: :haha:

pasza - 2018-07-21, 10:47

amples napisał/a:
pasza napisał/a:
oświetleniu zaledwie 200 W/m2 ........... panel nawet wtedy daje aż 135W.
Odkryłeś handlarza oferującego super technologię (sprawność panela blisko 70%) :diabelski_usmiech :haha:
:


Wyżej masz wklejone spadek w tradycyjnym poli z 1000 do 800 W/M2 jeśli to nie jest błąd to poprostu one radzą sobie świetnie właśnie przy zaledwie 200 W/M2 i tu ich sprawność jest nieporównywalnie wyższa
Zobaczę jeszcze dane innych CIS ,CIGS paneli czy to się potwierdza.


EDIT:
To jest mój błąd to dane przy 800 W/M2 nie przy 200 W/M2
jest tam coś o 200 W/M2 i nie czytając wkleiłem.

Czyli szukam dalej.

Suliki - 2018-07-21, 10:52

[quote="pasza"]
Cytat:

A już czyrtą durnotą jest polecanie drogiego/ciężkiego/energochłonnego kontrolera MMTP do mikroinstalacji 100-150W 12v, taki MMTP z wyświetlaczem MT50 bierze z 0,5A energi i w pochmurne dni to on drenuje aku, 0,5A to bardzo dużo mi 2xWentylator 80mm do lodówki plus truma went na 2 biegu bierze mniej.
(dobry PWM bierze ~0,07A)
.


Sprawdziłem Tracera MPPT z wyświetlaczem - bierze dla własnej konsumpcji mniej niż 20mA dla 12V. To raczej pomijalny pobór prądu....waga od 0,6kg do 1,9kg w zależności od typu

amples - 2018-07-21, 10:57

pasza napisał/a:
one radzą sobie świetnie właśnie przy zaledwie 200 W/M2

Oczywiście w cieniu cienkowarstwowe sa leprze od np. nono,
ale sprawność ich jest rzędu 13% co przy naświetleniu 200W/m2 możesz uzyskać do max. 30W z metra a nie 130 ,
no chyba że ten panel będzie nial 5m2,

Suliki - 2018-07-21, 11:00

mam 1210A dla 'mikroinstalacji', kupiony na Aliexpress za 55$ i bardzo sobie chwalę, podstawowe parametry ładowania i stanu akumulatora są na wyświetlaczu więc wiem co się dzieje jak mam wątpliwości.
pasza - 2018-07-21, 22:55

pasza napisał/a:
czystą durnotą jest polecanie drogiego/ciężkiego/energochłonnego kontrolera MMTP do mikroinstalacji 100-150W 12v, taki MMTP z wyświetlaczem MT50 bierze z 0,5A energi i w pochmurne dni to on drenuje aku, 0,5A to bardzo dużo mi 2xWentylator 80mm do lodówki plus truma went na 2 biegu bierze mniej.
(dobry PWM bierze ~0,07A).


Przykład trochę na wyrost bo inne biorą mniej ,polecany tu Tracer BN :stop:
http://www.epsolarpv.com/...d/573/am_id/136
on sobie pobiera aż 0,6A 12v na swoje działanie i daje zero informacji zwrotnej więc aby wiedzieć co się tam dzieje trzeba dokupić czytnik/wyświetlacz za 30Eu MT50 -> http://www.epsolarpv.com/...d/484/am_id/139

Wygląda super tylko że to ciągnie razem aż 0,8A.
Przecież tyle energii szybko wydrenuje aku jeśli panele dają zero w cieniu ,przecież tyle energii bierze mi kamper z włączoną "tuma went +wentylatory lodówki + jakieś światło" i na koniec przecież kiedyś montowali w kamperach panele 20W i one do dziś ładują aku a one przecież dają średnio mniej energi jak ten nowy mmpt regulator + wyświetlacz pochłania energii.

Ceny mmpt nie spadają a wręcz rosną a jakość nowych coraz gorsza, już są nowe tracetry pseudo mppt które obsługują max napięcie tylko 60V a wielkie to i brzydkie tak że nie ma gdzie ukryć.

pasza - 2018-07-21, 23:31

Suliki napisał/a:

Sprawdziłem Tracera MPPT z wyświetlaczem - bierze dla własnej konsumpcji mniej niż 20mA dla 12V. To raczej pomijalny pobór prądu....waga od 0,6kg do 1,9kg w zależności od typu


0,2A to średnio to bierze sam wyświetlacz mt50, nie wiem czym mierzyłeś i kiedy noc/dzień albo mi sugerujesz że epsolar którego masz to dziadowska firma która durnoty wypisuje w danych technicznych.

Masz pewnie starego http://www.epsolarpv.com/...d/653/am_id/134 i one zważywszy na wbudowany wyświetlacz są w miarę oszczędne ale nowe już biorą 0,6A i bez wyświetlacza.

EDIT:
policz sobie drenaż aku 80A przy tym pomijalnym 0,2A przez miesiąc w zimę bez ładowania vs pwm z 0,05A tu trzeba liczyć całość roku użytkowania a nie tylko wyjazdy w maks słońcu.

amples - 2018-07-21, 23:34

pasza napisał/a:
polecany tu Tracer BN
http://www.epsolarpv.com/...d/573/am_id/136
on sobie pobiera aż 0,6A 12v na swoje działanie
Konsumpcja własna ≤60mA (12V) ≤30mA (24V)
60mA dla ciebie jest 0.6A :?: :?: brawo :!: :!:
a nie przypadkiem 0.06A ? :szeroki_usmiech ,
zanim coś napiszesz to sprawdź co gryzmolisz :bajer :haha: :haha:

Micha - 2018-07-21, 23:50

Mam akurat na stole regulator Tracer 4215BN i MT-50, pobór prądu przy załączonym podświetleniu wyświetlacza to ~68mA (0,068A).
max111 - 2018-07-22, 07:20
Temat postu: Opinia o panelach MAXX
Witam
Panowie musze pilnie wymienc solar, moj obecny po ogledzinach (dawal znikomy prad ladowania) padł. Polaczenia miedzy pojedynczymi panelami w solarze sie rozlutowaly - rozeszly ok 0.5 cm przerwy.
Znalalem cos takiego:
http://www.4sun.eu/pl/p/P...iczny-170W-/675
Czy macie jakies doswiadczenia z nimi.
Pasuje mi moc mam aku 115, i wymiary idealne dla mnie. Do tej pory mialem 100w , 100ah akui taki lekki niedostatek .

Suliki - 2018-07-22, 07:45

[quote="pasza"]
Suliki napisał/a:



0,2A to średnio to bierze sam wyświetlacz mt50, nie wiem czym mierzyłeś i kiedy noc/dzień albo mi sugerujesz że epsolar którego masz to dziadowska firma która durnoty wypisuje w danych technicznych.


no cóż wedle mojej wiedzy 20mA to 0,02A, w dalszym ciągu upieram się że jest to wartość pomijalna :lol:

Wyświetlacz pracuje cały czas, nie ma podświetlenia więc w nocy trzeba dodać parę mA które ciągnie latarka ledowa :spoko

4sun - nie mam doświadczeń z tym panelem ale firma dostarczyła mi potrzebne elementy bardzo sprawnie ( 2x ) , trochę mogłem ponegocjować cenę.

Suliki - 2018-07-22, 07:55

MT-50 jest wyświetlaczem 'remote' , wyświetla trochę więcej informacji niż wyświetlacz w jednostce bazowej no i ma buczek alarmu oraz podświetlenie. Jego zużycie prądu z instrukcji to:


Backlight and acoustic alarm on<65mA

Backlight on<23mA

Backlight off <15mA

czyli jak nam buczy i się pali w nocy to razem z Tracerem mamy jakieś 85mA czyli 0,085 A, a jak śpi to tylko 0,035A

amples - 2018-07-23, 10:01

pasza napisał/a:
Przykład trochę na wyrost bo inne biorą mniej ,polecany tu Tracer BN
http://www.epsolarpv.com/...d/573/am_id/136
on sobie pobiera aż 0,6A 12v na swoje działanie i daje zero informacji zwrotnej więc aby wiedzieć co się tam dzieje trzeba dokupić czytnik/wyświetlacz za 30Eu MT50 -> http://www.epsolarpv.com/...d/484/am_id/139

Wygląda super tylko że to ciągnie razem aż 0,8A.
Przecież tyle energii szybko wydrenuje aku jeśli panele dają zero w cieniu ,przecież tyle energii bierze mi kamper z włączoną "tuma went +wentylatory lodówki + jakieś światło" i na koniec przecież kiedyś montowali w kamperach panele 20W i one do dziś ładują aku a one przecież dają średnio mniej energi jak ten nowy mmpt regulator + wyświetlacz pochłania energii.
:shock:
Świstaku
mógł byś posprzątać tą herezję , bo wprowadza w błąd , jeszcze ktoś uwierzy i zacznie ją powielać-głosić.

Zibi57 - 2018-07-23, 11:25

max111, Kup sobie u Papamili z portalu panel elastyczny 150W prawie w tej samej cenie ale o wiele lżejszy, ja 2 tyg. temu kupiłem, zamontowałem i jestem b. zadowolony, pozdrawiam - Zbyszek
VirMan - 2018-07-24, 23:21

ja mam u siebie 4 sztuki tego panelu - jeszcze po starej cenie ;) chyba dołożę jeszcze dwa zamiast tych sztywnych :P
Świstak - 2018-07-25, 00:20

amples napisał/a:
pasza napisał/a:
Przykład trochę na wyrost bo inne biorą mniej ,polecany tu Tracer BN
http://www.epsolarpv.com/...d/573/am_id/136
on sobie pobiera aż 0,6A 12v na swoje działanie i daje zero informacji zwrotnej więc aby wiedzieć co się tam dzieje trzeba dokupić czytnik/wyświetlacz za 30Eu MT50 -> http://www.epsolarpv.com/...d/484/am_id/139

Wygląda super tylko że to ciągnie razem aż 0,8A.
Przecież tyle energii szybko wydrenuje aku jeśli panele dają zero w cieniu ,przecież tyle energii bierze mi kamper z włączoną "tuma went +wentylatory lodówki + jakieś światło" i na koniec przecież kiedyś montowali w kamperach panele 20W i one do dziś ładują aku a one przecież dają średnio mniej energi jak ten nowy mmpt regulator + wyświetlacz pochłania energii.
:shock:
Świstaku
mógł byś posprzątać tą herezję , bo wprowadza w błąd , jeszcze ktoś uwierzy i zacznie ją powielać-głosić.


Wydaje mi się ze powinno zostać. To dobra nauka i świetny przykład tego, że zero jest bardzo ważną liczbą...
Kolega Pasza włożył mnóstwo energii w zdobywanie informacji różnymi kanałami i osobiście jestem mu bardzo wdzięczny że się nimi dzieli, choć czasem forma jest niezbyt fortunna... Jeszcze ważniejsze jest to, że wszyscy wspólnie weryfikujemy te informacje i korygujemy zauważone nieścisłości - to chyba stanowi różnicę między forum a blogiem. Wiele cennych wątków się starzeje i odchodzi w zapomnienie, forum które żyje i na którym wciąż pojawiają się "młodzi gniewni" zawsze będzie od czasu do czasu wrzało i kipiało od emocji związanych z ponownym odkrywaniem starych prawd. To chyba lepsze niż ludzie którzy mówią "No OK, wczoraj się zarejestrowałem więc jako Forumowicz żądam abyście mi wyliczyli, opisali a najlepiej zrobili instalację w przyszły piątek, bo w sobotę jadę na wakacje. I nawet mi nie mówcie żebym sobie tego poszukał bo nie mam czasu na pierdoły!!!"

Mam tylko prośbę aby nie używać wulgaryzmów, przekleństw i obelg... To nie dział polityczny... Przyznanie się do błędu obliczeniowego czy opis naprawy/poprawy czegoś co zrobiliśmy za pierwszym razem nieprawidłowo nie będzie skutkowało przegraną w kolejnych wyborach, ale pozwoli uniknąć podobnych pomyłek kolejnym pokoleniom.

Chyba...

:mrgreen:

pasza - 2018-07-25, 00:45

Świstak napisał/a:

Wydaje mi się ze powinno zostać. To dobra nauka i świetny przykład tego, że zero jest bardzo ważną liczbą...
Kolega Pasza włożył mnóstwo energii w zdobywanie informacji różnymi kanałami i osobiście jestem mu bardzo wdzięczny że się nimi dzieli
:mrgreen:


Dzieli dzieli, chyba nie ma bardziej szczegółowego opisu w polskojęzycznej przestrzeni bezsensu używania regulatora mppt przy panelach z 17-20v z wykresami itd.
https://www.camperteam.pl...p=730520#730520

Ja się przyznałem do pomyłki z amperami a troll aples dalej jojczy i udaje ważnego bo coś przeczytał kiedyś.
Mnie to rybka sam do tego doszedłem w dwa dni a taki troll aples mi że to niepotrzebne bo un dawno dał hasełko które gdzieś wyczytał że po powyżej 18v mppt i oczywiście niczym tego nie poparł.

Nie chce mi się więcej tłumaczyć że na elektryce znałem się słabo ale to bardzo ciekawe proste i logiczne więc się troszkę nauczyłem,ale dalej wiem że tam mogą być błędy.

amples - 2018-07-25, 00:59

Świstaku napisałeś:
Świstak napisał/a:
Mam tylko prośbę aby nie używać wulgaryzmów, przekleństw i obelg... To nie dział polityczny..
Własnie zastosował się do twej prośby , :wyszczerzony:
pasza napisał/a:
troll aples dalej jojczy i udaje ważnego bo coś przeczytał kiedyś.

każdy kto napisze coś nie po jego myśli , obrzucany jest "błotem"(dziwne że do tej pory uchodziło mu to na sucho).
czas najwyższy ukrócić te wybryki. :czerwona:

VirMan - 2018-07-25, 08:59

Koledzy - sam zauważyłem że kontrolery mppt trochę ssają na jałopwym biegu - więc obszedłem to w inny sposób - dołączyłem sobie z paneli diodami osobny obwód do małej przetwornicy 72-24v -> 24v i podłączyłem do przekaźnika który załącza baterie do kontrolerów ;)

jak jest słoneczko żeby odpalić przekaźnik to i jest słoneczko do ładowania aku - inaczej - cyk i po kłopocie ;)

mam dwa różne kontrolery do solarów i te tracery są całkiem mało ssące. (solarki mam na 50-60v roboczego)

polecam taki patent ;)

Sosna91 - 2018-07-31, 00:11

dodam jeszcze ja cos od siebie, oczywiscie kazdy robi w swoim kamperze co chce ale nie prosciej dolozyć wiekszy aku anizeli patrzyc na niewielki pobor prądu regulatorow? posiadam 2 przetwornice aktualnie ktore sa ciągle uruchomione i pobieraja razem spokojnie ok 12watt bez obciazenia,

zamiast inwestować w drogei akumulatory żelowe lepiej moim zdaniem zakupic kwaswe, posiadam 3x 120ah i placillem 330zł sztuka. uwazam ze to lepsze niz 1000zł za 100ah żel. dzięki temu marne szanse na glebokie rozladowanie takiej pojemnosc a gdyby jednak ktos zapomnial wylaczyc szlifierke na noc z przetwornicy to tez jednorazowo nic sie nie dzieje.

kolejna sprawa to prąd ładowania, znajomy zamiast sie poradzic nie mial kasy ale poczytal na necie ze tylko zelowka, i kupil 60ah zelową gdzie z solarow ma lekko prad 20A. i rozladowana z rana zelowka taki prad przyjmie tylko prad ponad 0,3C dla aku wcale nie jest dobry, a mialby za to ze 2 kwasowki 100ah ktore chłonęły by prad i przywracały gęstość elektrolitu z usmiechem,

nie chce mi sie cofać do cytowania lecz ktos pisal wczesniej iż dany regulator jest za słaby, chodziło o Amper bo Napiecie sie zgodze, regulator wyzionie ducha gdy dostanie z solarow wyzsze niz katalogowe,

Posiadam u siebie 4panele 195Watt co daje blisko 800Watt mocy, to duzo a regulator Tracer 3210A, ktore jak nazwa sugeruje max ok 400watt i w zasadzie z rana zawsze widze na wskazaniach 29,9A bo tyle ograniczony programowo, większa moc nie jest mi potrzebna, za to w pochmurne dni badz deszczowe lekko 100-200watt a na tym mi zalezalo.

podsumowujac chodzi mi o koszty, wiadomo jest nie graja roli, mozna kupowac 3 zelowki, regulatory duzo mocniejsze itp. a jesli graja to mozna duzo zaoszczedzic i miec prad na wszystko naprawdę niedrogim kosztem.

VirMan - 2018-07-31, 09:22

Kolego, jak masz autobus, to możesz wrzucić co tyklo zechcesz, ja walczę o kilogramy :) kamper z 6 osobami , bagaź 120l wody i paliwo to blisko 3,5t. 3 wielkie aku to kolejne 120 kg :) u siebie mam liczac na 12v 150ah, ale litowych :)

20kg :)

Przy okzazji, jak zostawisz kamper w garazu, cieniu czy bez slonca to po 2 tyg masz martwe baterie :)

Flag - 2018-07-31, 09:30

hmmm z moim votroniciem nie zauwazylem tego problemu, moze on sam odcina? nawet mierzyłem w zimie prad pomiedzy sterownikiem a solarem i bylo zero, na solarach bylo 20cm sniegu :)
VirMan - 2018-07-31, 11:18

Zgadza się to zależy od kontrolera - zwykle te większe MPPT jednak ją prąd :P pwmy i niektóre dobrze zrobione MPPT też nie biorą.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group