Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylacja pod lodówką ?
Autor Wiadomość
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2023-01-15, 10:53   Wentylacja pod lodówką ?

Witam , mam kolejne pytanie nowicjusza. Podczas weekendowego wypadu w Kotlinę Kłodzką zwróciłem uwagę na silne przedmuchy zimnego powietrza wydobywające się spod lodówki. W zabudowie pod lodówką znajduje się wycięta szczelina ( na zdjęciu ) z której mocno wieje zwłaszcza podczas postoju na otwartej przestrzeni . O ile w lecie nie ma to wpływu na bytowanie , to teraz przeszkadza. Czy ta szczelina jest konieczna do funkcjonowania lodówki , kuchenki itp , czy stanowi tylko element dekoracyjny i mogę ją ewentualnie zaślepić ?

lodówka.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 418,08 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej R. 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato 2,3 jtd Dethleffs A5421
Nazwa załogi: Wanda i Andrzej
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Wrz 2015
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Pisz
Wysłany: 2023-01-15, 11:44   

Skoro jest to pewnie potrzebna, czy nie masz kratki na zewnętrznej ścianie ?, napewno do palnika jeśli lodówka jest na gaz, potrzebne jest powietrze do palnika, musi też być wylot spalin. W sumie jak nie używasz lodówki /w sensie ze jest nie włączona/ to można to chwilowo zasłonić. Pamiętaj wentylacja w kamperze to ważna sprawa.
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2023-01-15, 11:57   

Andrzej R. napisał/a:
Skoro jest to pewnie potrzebna, czy nie masz kratki na zewnętrznej ścianie ?, napewno do palnika jeśli lodówka jest na gaz, potrzebne jest powietrze do palnika, musi też być wylot spalin. W sumie jak nie używasz lodówki /w sensie ze jest nie włączona/ to można to chwilowo zasłonić. Pamiętaj wentylacja w kamperze to ważna sprawa.
Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź . Lodówka ma wlot zrobiony w podłodze przy ściance ( podejrzewam że własnie stamtąd jest przedmuch) natomiast wylot jest standardowo w ściance przez kratkę . Wiem ,że wentylacja jest ważna , ale niestety tutaj zdecydowanie zbyt mocno wieje po nogach :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-01-15, 12:58   

Lodówki mają zwykle dwie kratki wentylacyjne na zewnątrz. Dolna przy palniku i górna nad skraplaczem. Jedna zapewnia tlen i powietrze do cyrkulacji systemu chłodzenia. Górna to chłodzenie skraplacza. Latem są otwarte. Aby poprawić cyrkulację na górnej montuje się czasami wentylatory, aby jak najszybciej odprowadzać ciepłe powietrze.

Zimą i jak wieje. W tzw pakiecie zimowym są plastikowe wkładki do tych kratek które powodują, że te miejsca tak nie marzną. To także ogranicza podmuchu wiatru.

Jeżeli przeszkadza wiatr, to po pierwsze stajesz przodem do wiatru. Wówczas nie buja kamperem i nie wieje przez kratki. Albo jeśli się nie da tak ustawić kampera, warto takie wkładki sobie zrobić albo kupić. Muszą opierać się na obudowie normalnej kratki / aby nie dotykały palnika gazowego/ . Oryginalne mają malutkie otwory aby jednak zapewnić wentylację i normalną pracę palnika.
Poszukaj w sieci może ktoś takie sprzedaje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2023-01-15, 16:21   

orkaaa napisał/a:
Lodówki mają zwykle dwie kratki wentylacyjne na zewnątrz. Dolna przy palniku i górna nad skraplaczem. Jedna zapewnia tlen i powietrze do cyrkulacji systemu chłodzenia. Górna to chłodzenie skraplacza. Latem są otwarte. Aby poprawić cyrkulację na górnej montuje się czasami wentylatory, aby jak najszybciej odprowadzać ciepłe powietrze.

Zimą i jak wieje. W tzw pakiecie zimowym są plastikowe wkładki do tych kratek które powodują, że te miejsca tak nie marzną. To także ogranicza podmuchu wiatru.

Jeżeli przeszkadza wiatr, to po pierwsze stajesz przodem do wiatru. Wówczas nie buja kamperem i nie wieje przez kratki. Albo jeśli się nie da tak ustawić kampera, warto takie wkładki sobie zrobić albo kupić. Muszą opierać się na obudowie normalnej kratki / aby nie dotykały palnika gazowego/ . Oryginalne mają malutkie otwory aby jednak zapewnić wentylację i normalną pracę palnika.
Poszukaj w sieci może ktoś takie sprzedaje.

Dzięki za podpowiedź. Niestety obawiam się ,że w przypadku mojego autka nie ma chyba takich przysłon . Wlot pod lodówkę jest po prostu prostokątnym otworem o wymiarach 15x 20cm , zabezpieczony gęstą siateczką , a wylot to metalowa kratka o wyprofilowanych okapach nad otworami . Właśnie ten wlot jest źródłem moich wątpliwości , bo odnoszę wrażenie ,że jest dorobiony przez poprzedniego właściciela( francuza) , a w oryginale właśnie podejrzewana przeze mnie szczelina była wlotem do palnika lodówki , ale to tylko moje gdybanie , bo nie wiem jak jest w oryginalnych Autostarach ( z końca lat osiemdziesiatych :) )
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-01-15, 18:37   

Jeśli nie masz dostępu do oryginalnych wkładek to zrób taką sam. Wystarczy kawałek pleksy lub tworzywa np deski do krojenia chleba. Cienka, trwała i lekka wystarczy dociąć i zrobić ze dwa otwory wielkości złotówki aby powietrze dopływało i problem wiatru z głowy. Wyjdzie tanio i skutecznie.

Koniecznie przy tej okazji sprawdź co tam masz pod kratką zewnętrzną. Jeśli jest tam palnik to wkładkę trzeba tak przymocować aby była w lini ściany. Można zastosować np kątowniki meblowe do mocowania półek. Małe i lekkie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***