Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Konektory MC4.
Autor Wiadomość
Bogdaj 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Lip 2023
Piwa: 1/5
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2023-07-29, 18:10   Konektory MC4.

Pozdrawiam wszystkich forumowych kamper-majstrów.

Planuje zainstalowanie równoległe trzech paneli fotowoltaicznych na moim kamperze. Jako że, średnio na tym się znam, prosiłbym o kilka podpowiedzi.

Planuje rozprowadzić kable, mniej więcej tak jak na tym obrazku (który, mam nadzieje uda mi się tutaj umieścić).
W sprzedaży są takie "trójniki" MC4 jak zaznaczyłem czerwoną strzałką, zazwyczaj jako para męsko-żeńska.

Teraz pytanie.
Czy do tych "trójników" dokupuje się poszczególne, pojedyncze złączki oddzielnie? (zaznaczone niebieskimi i zielonymi strzałkami).

i drugie pytanie.
Jeżeli kupuje je się oddzielnie, to, czy na przykład wejście tymi pojedynczymi konektorami (zielone strzałki) w potrójny konektor może odbywać się konektorem pod kabel 4mm­, a wyjście np: 6mm?

Taki manewr celem ograniczenia strat przepływu prądu.

Trzecie pytanie.
Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens? W panelach mam dołączone dość długie, porządne okablowanie długości pięciu metrów, które by mi starczyło na wykonanie całej instalacji bez wymiany ostatniego odcinka "zbiorczego" grubszym kablem. Czy warto się spinać i jednak wykonać go grubszym kablem?

i jeszcze jedno pytanie.

Ponieważ dwa z tych solarów będą w dość dużej odległości, mógłbym połączyć je "dwójnikami" i przejść do trzeciego solara grubszym kablem (6mm) i dalej po dołączeniu trzeciego, również sześciomilimetrowym kablem do regulatora solarnego. Odległość od najdalszego punktu podłączenia solara do regulatora byłaby tak "pi razy drzwi"ok. sześciu do siedmiu metrów.

Czy to wszystko ma sens?

konektory MC4.PNG
Plik ściągnięto 1 raz(y) 282,18 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-07-29, 20:21   

Ma to sens oczywiście.
Ew. można połączyć je szeregowo, wręcz, aż się prosi patrząc na schemat. Ale to już zależy od parametrów paneli solarnych i regulatora. Unikną byś zakupu trójników.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bogdaj 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Lip 2023
Piwa: 1/5
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2023-07-29, 20:27   

Regulator to Votronic Solar Controller MPP 430 Duo Dig... instrukcja wskazuje łączenie równoległe. Chociaż tak do końca to nie jestem pewny, czy to jest zalecenie techniczne, czy tylko "dobra rada".

Panele

Panele fotowoltaiczne...jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 149,53 KB

Votronic..jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 77,56 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/90
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2023-07-29, 21:01   

Solar Controller MPP 430 ma wejście do 50V więc tylko kłopotliwe łączenie równoległe. Ja bym połączył kable odpowiednich średnic bez tych plastikowych złączek a metodą lutowania i zaizolował taśmą samowulkanizującą. Tym bardziej, że jeszcze będziesz musiał sztukować kable dalej oddalonych paneli.

:spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-07-29, 21:51   

Faktycznie, musisz podłączyć jak planowałeś. Szeregowo się nie da.
Ja jestem zwolennikiem konektorów, które planowałeś. Sprawdzają się bez dodatkowych izolacji. Przewody w korytkach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bogdaj 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Lip 2023
Piwa: 1/5
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2023-07-29, 22:02   

Tak, zostanę przy konektorach MC4 dedykowane do fotowoltaiki, łączenie banalnie proste, a regulator taki już posiadam i raczej szybko go nie zmienię.

Zamieszczam schemat rozmieszczenia paneli na dachu, trochę inną wersję połączenia równoległego, za pomocą czterech "dwójników". Skraca do minimum połączenie kablem 4 mm.
Czekam, czy ktoś potwierdzi możliwość stosowania dwóch grubości kabla w takim połączeniu, przy użyciu tych złączy.

Przy okazji właśnie doczytałem w instrukcji, że przewody do tego regulatora powinny być stosowane w przedziale 6-10mm2.

Dach kampera, panele foto..png
Plik ściągnięto 0 raz(y) 12,37 KB

Konektor MC4 podwójny..jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 69,6 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***