Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki akumulator na zasilanie?
Autor Wiadomość
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-12-25, 20:39   

dzięki za porady
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-25, 21:05   

Cyryl napisał/a:
Jeżdżę cały rok, kamper stoi najdłużej dwa tygodnie, mam panel słoneczny mały 150W.
Z tego co piszesz przy mojej eksploatacji powinien się sprawdzić.


No właśnie nie. Jeśli używasz cały rok i w dodatku masz panel 150W to tym bardziej AGM się nie sprawdzi i jeszcze szybciej go zajedziesz.
Panel 150W jest dla akumulatora 100Ah w miarę wystarczający jedynie w okresie letnim , kiedy słońca więcej i dzień długi. Dla 200Ah to mało nawet w lecie. W okresie od jesieni do wiosny zakładam, że aku będzie większość czasu nie doładowany lub mocno rozładowany , czyli proces degradacji będzie postępował praktycznie ciągle.

Cyryl napisał/a:

Jakie jest inne wyjście?
Dodam, że w schowku nie ma miejsca na większy, więc mam dwa takiej wielkości.


Wyjście jest tylko jedno , LiFePO4 ........ innego nie ma :spoko

W obecnej chwili nic innego się w kamperach nie montuje . Dla LiFePO4 jest obojętne w jakim stopniu naładowania jest , jak długo to trwa i jakim prądem jest rozładowywany.
Poza tym jest 4x lżejszy i 2x mniejszy (mam na myśli same ogniwa bez obudowy) od AGM'a i będzie służył 20x dłużej .

Oczywiście za chwilę zapewne ktoś napisze, że AGM'a używa już 10lat i dalej mu działa , ale będzie to w chwili obecnej bez znaczenia.
Jak uzywa 10 lat to znaczy że kupił go przynajmniej 10 lat temu , a wtedy te akumulatory to było zupełnie co innego.
Teraz obowiązuje zasada 2xE (Ekologia i Ekonomia) i AGM , którego kupisz dzisiaj będziesz w kamperze używał pierwszy rok w miarę normalnie, w drugim poczujesz że nie ma go już z 30% ....... a w trzecim go wywalisz :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
przemo.d 
zaawansowany

Twój sprzęt: FORD 2.0 CI
Nazwa załogi: Przemo.D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Gru 2011
Piwa: 15/60
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-12-25, 21:48   

Cyryl napisał/a:
czy ktoś ma doświadczenie ze stosowaniem akumulatorów SLA w kamperach do zabudowy?

czy warto sobie głowę zawracać?

https://allegro.pl/oferta/akumulator-sla-12v-100ah-bezobslugowy-do-ups-cssb-lodzi-kampera-13093252121


Jak w samej nazwie aukcji widać : jest to podróbka firmy "krzak" baterii CSB lub SSB ...:) nie spodziewasz się chyba po tym cudów, jaka cena taki towar ...
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2023-12-26, 06:26   

joko napisał/a:
którego kupisz dzisiaj będziesz w kamperze używał pierwszy rok w miarę normalnie, w drugim poczujesz że nie ma go już z 30% ....... a w trzecim go wywalisz
Z mojego doświadczenia , miałem 200 Ah AGM , żadne nie wytrzymały dłużej niż 2 sezony (nie 2 lata ) Zmieniłem 2 razy czyli ok 2500 zł , byłby LiFePo4 i święty spokój na lata .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
desperos 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Hymercamp 55 1990 i Eura Mobil 1994
Nazwa załogi: Zdzichu Hymer
Dołączył: 18 Lip 2010
Postawił 5 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2024-01-23, 07:27   

orkaaa napisał/a:
A faktycznie to może jednak z tego akumulatora będzie pożytek.

Akumulator doszedł po ok 2 miesiącach bez szwanku :wyszczerzony: . Przyszedł troszke rozładowany i według wskazań kulometru TK15 przy pierwszym ładowaniu przyjął delikatnie ponad 100 Ah.
Pierwszy wyjazd z nowym akumulatorem mam za sobą i jestem zadowolony. jakiegoś wielkiego poboru z niego nie było bo tylko nadmuch z trumy, ładowanie telefonów i tv ale przez dwie doby udało się z niego wyssać 75 Ah. Zobaczymy jak będzie się sprawował dalej ale jak za 1033 zł to uważam, że zakup jest ok nawet jeżeli będzie miał 150 zamiast deklarowanych 200 Ah.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jacek2214 
doświadczony pisarz

Nazwa załogi: sadza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2021
Piwa: 2/2
Skąd: czluchow
Wysłany: 2024-01-23, 11:14   

Podaj co to za aku
_________________
Anita i Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
desperos 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Hymercamp 55 1990 i Eura Mobil 1994
Nazwa załogi: Zdzichu Hymer
Dołączył: 18 Lip 2010
Postawił 5 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2024-01-23, 12:47   

jacek2214 napisał/a:
Podaj co to za aku


edit_805.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 31,38 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-23, 21:19   

Musisz go skalibrować . Jak masz TK 15 to naładuj na full ustaw pojemność 200 Ah i rozładuj do końca. Jak masz przetwornicę to warto przy okazji sprawdzić przy jakim natężeniu odcina Bms. Koniecznie także sprawdź czy bms odcina ładowanie gdy temp akumulatora poniżej zera. Warto to wiedzieć aby potem nie zniszczyć lifepo4.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
desperos 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Hymercamp 55 1990 i Eura Mobil 1994
Nazwa załogi: Zdzichu Hymer
Dołączył: 18 Lip 2010
Postawił 5 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2024-01-24, 08:37   

orkaaa napisał/a:
Musisz go skalibrować . Jak masz TK 15 to naładuj na full ustaw pojemność 200 Ah i rozładuj do końca. Jak masz przetwornicę to warto przy okazji sprawdzić przy jakim natężeniu odcina Bms. Koniecznie także sprawdź czy bms odcina ładowanie gdy temp akumulatora poniżej zera. Warto to wiedzieć aby potem nie zniszczyć lifepo4.

TK 15 jest skalibrowany na 200 Ah i planuję potestować w weekend jego pojemność rzeczywistą. Przetwornicy nie mam zainstalowanej w kamperku bo nie mam takiej potrzeby. Jeżeli chodzi o blokadę ładowania poniżej 0°C to wątpię aby ta funkcja była w tym akumulatorze jednak akumulator nie jest zamontowany na stałe i jego wyciągnięcie trwa ok minuty więc zabieram go domu. Wyjazdów zimowych nie mam zbyt wiele więc szkoda żeby akumulator siedział bez powodu w niskich temperaturach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***