Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zabudowa akumulatorów, czy mobilne magazyny energii.
Autor Wiadomość
TeodorD 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-16, 10:16   Zabudowa akumulatorów, czy mobilne magazyny energii.

Cześć, to mój pierwszy wpis na forum ale i trochę powód rejestracji ;) Chociaż już widzę że wpisów będzie wiele :)

Słuchajcie co raz popularniejsze są duże powerbanki (zwane stacjami zasilania) - rozmawiałem ostatnio na targach w Nadarzynie o tym. Kiedyś to się zabudowywało akumulator jako hotelowy i to był standard. Zresztą widzę po wątkach na forum...

Klasyczna zabudowa (akumulator + przetwornica) wychodzi taniej, ale te mobilne można zabrać np do domu (a wiadomo jakie mamy czasy).

Na co byście się zdecydowali teraz budując własna przyczepę/ kampervana

Na targach rozmawiałem z marka Goal Zero www.goalzero24.pl Znacie ich? Co myślicie?

Pozdrawiam

Teodor
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eMGie 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Peugeot J5 Autostar 425 2,5TD '91
Dołączył: 25 Paź 2023
Piwa: 6/2
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-05-16, 10:19   

Co za nieudolna reklama :-) Trochę się bardziej postaraj.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TeodorD 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-16, 10:35   

eMGie napisał/a:
Co za nieudolna reklama :-) Trochę się bardziej postaraj.


Nie wiem po czym stwierdzasz... 2 lata temu kupiłem Caravelkę... stała dłuzszy czas a teraz przymierzam się do działań z nią i szukam rozwiązań i inspiracji.

Ok, tekst o "trudnych czasach" usłyszałem od handlowca na ich stoisku, ale akurat mnie przekonuje więc wspomniałem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eMGie 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Peugeot J5 Autostar 425 2,5TD '91
Dołączył: 25 Paź 2023
Piwa: 6/2
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-05-16, 10:37   

Dobra, dobra :-) Nie ty pierwszy próbujesz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TeodorD 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-16, 10:57   

eMGie napisał/a:
Dobra, dobra :-) Nie ty pierwszy próbujesz.


Super, każdy uważa co myśli... jak ktoś będzie chciał doradzić i podzielić się doświadczeniami to zapraszam... nie widzę sensu przekonywać nikogo... rozumiem ze to taka forma przywitania forumowicza :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 48 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-05-16, 12:19   

Jeśli pytasz poważnie to także poważna odpowiedź. Każdy ma inny styl wypoczywania inne potrzeby i co za tym idzie inne zapotrzebowanie na prąd. Są koledzy którzy mają kwasy całkowicie im to wystarcza. Są osoby które budują elektrownie i mają akumulatory 600 Ah. Po co komu powerbank ? Ja mam dwa aku jeden pokładowy a drugi do kajaka - pontonu można powiedzieć powerbank bo go czasami zabieram do domu. Ma dokładnie takie same funkcje jak powerbank więc dla mnie ..kupowanie takiego urządzenia jest bez sensu bo mogę sobie takie zbudować ale może komuś się do czegoś przyda.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TeodorD 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-16, 12:49   

orkaaa napisał/a:
Jeśli pytasz poważnie to także poważna odpowiedź. Każdy ma inny styl wypoczywania inne potrzeby i co za tym idzie inne zapotrzebowanie na prąd. Są koledzy którzy mają kwasy całkowicie im to wystarcza. Są osoby które budują elektrownie i mają akumulatory 600 Ah. Po co komu powerbank ? Ja mam dwa aku jeden pokładowy a drugi do kajaka - pontonu można powiedzieć powerbank bo go czasami zabieram do domu. Ma dokładnie takie same funkcje jak powerbank więc dla mnie ..kupowanie takiego urządzenia jest bez sensu bo mogę sobie takie zbudować ale może komuś się do czegoś przyda.


Dzięki za chęć pomocy i opinię.
Tak wiem, ze wszystko zależy od potrzeb. Widzisz jak sobie wymyśliłem że zabuduje sobie auto (nie będąc w tym fachowcem) i potraktuje to jako wyzwanie i miło spędzony czas. I o ile zabudowa jako taka to fajna zabawa ale z elektryką to już wyższy lewel dla mnie. Dlatego takie stacje zasilania to mają dwie przewagi jak na teraz dla mnie. Mobilność i to że jest to "gotowiec"

Natomiast za klasyczna instalacją (którą pewnie ciężej byłoby mi zrobić) przemawiają koszty i fakt poukrywania tego w aucie. Poza tym jak mi jeden gość na innym forum napisał (a nie myślałem o tym) jak się coś spierdaczy to łatowej wymienić podzespół (akumulator, przetwornice) niż tu jako całe urządzenie....

No i naprowadziłeś mnie na jedną rzecz... czy jak sie ma klasyczna zabudowę i i tak nie wozi sie powerbanków? A jak trzeba coś zasilić kawałek od auta to co wtedy? A tu... wydaje mi się ze jest wszystko w jednym i nie mnożymy sprzętu....
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/135
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2024-05-16, 13:08   

TeodorD napisał/a:
...............
No i naprowadziłeś mnie na jedną rzecz... czy jak sie ma klasyczna zabudowę i i tak nie wozi sie powerbanków? .


Jak ma się klasyczną zabudowę to patrzy się ....też na wagę :chytry
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TeodorD 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-05-16, 13:29   

MILUŚ napisał/a:
TeodorD napisał/a:
...............
No i naprowadziłeś mnie na jedną rzecz... czy jak sie ma klasyczna zabudowę i i tak nie wozi sie powerbanków? .


Jak ma się klasyczną zabudowę to patrzy się ....też na wagę :chytry


No wszyscy mówią że waga ma mega znaczenie... prawdę mówiąc tego też jeszcze nie rozważałem w kontekście zabudowy jako całościowo...

A to nie jest tak, że takie stacje mają przewagę tego że są lżejsze całościowo?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/135
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2024-05-16, 13:38   

TeodorD napisał/a:
.............

A to nie jest tak, że takie stacje mają przewagę tego że są lżejsze całościowo?


Przelicz :-P
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Speedo 
początkujący forumowicz

Dołączył: 21 Gru 2023
Postawił 1 piw(a)
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2024-05-16, 14:04   

Policzyć to też trzeba piniondz widzę, bo zerknąłem na podaną stronkę i takie 2kW 140Ah kosztuje 5,5tys pln a ja prawieświeżo po zakupach w chinach i inwerter pełen sinus 2kW za 500, 2 panele po 250, epever duo racer za 400, lifepo4 200Ah za 800 i nie jestem nawet w połowie tej kwoty a i tak uważam, że mój zestaw zagina czasoprzestrzeń w porównaniu do wspomnianego wyżej plus do tego w bakiście 50mb kabla na bębnie jakbym chciał "zasilić coś kawałek od auta" ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 460/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-05-16, 14:22   

98Ah li-ion + 200W PV + przetwornica 1500W za 9 koła :haha:

4x ogniowo LiFePO4 100Ah + BMS + 2x panel elastyczny 100W + MPPT 200W + Przetworniczka 1500W to tak z górką ze 2 koła

Płacenie 7 tys peelenów za obudowę i stelaż do PV (które poza tym swoje ważą ) toż to frajerstwo w czystej postaci :spoko

Wspomniana mobilność w przypadku zastosowania w kamperze jest wadą nie zaletą.
Akumulator, przetwornica , PV i inne elementy wyposażenia elektrycznego kampera zainstalowane na stałe są porządnie i bezpiecznie połączone , działają jak należy i spełniają swoją funkcję, a przy okazji są kilka razy tańsze i raz lżejsze.
Jak to coś będziesz łączył do elektrobloku w kamperze, pod zasilanie lodówki, czy pod ładowanie z alternatora przez DC-DC czy jakiegoś Cyrixa ? ....... kabelkiem pod złącze zapalniczki :haha: :haha:
Piszesz, że czasem może się przydać kawałek od kampera ..... niby do czego ?
A jak już to wyciągniesz z kampera żeby to użyć kawałek od niego nie wiadomo po co , to co ? ..... odłączysz lodówkę, piec i wszystko inne co akurat potrzebuje stałego zasilania ? :szeroki_usmiech

Zejdź na ziemię , bo to bzdura jakaś :bajer

To jest sprzęt dla tych co podróżują osobowką z namiotem , albo jakimś vanem , który tymczasowo jest adaptowany na takie cele, a to jest forum kamperowe i tutaj raczej klienta nie trafisz :-P
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Adampio 
zaawansowany


Twój sprzęt: L300 Dethleffs Globetrotter '85+MulitvanT4
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2008
Piwa: 4/8
Skąd: DC
Wysłany: 2024-05-16, 15:23   

TeodorD napisał/a:
Tak wiem, ze wszystko zależy od potrzeb. Widzisz jak sobie wymyśliłem że zabuduje sobie auto (nie będąc w tym fachowcem) i potraktuje to jako wyzwanie i miło spędzony czas. I o ile zabudowa jako taka to fajna zabawa ale z elektryką to już wyższy lewel dla mnie. Dlatego takie stacje zasilania to mają dwie przewagi jak na teraz dla mnie. Mobilność i to że jest to "gotowiec"

W tego wpisu wnoszę, że w zasadzie nie podróżowaleś samochodem. Ja mam Multivana (T4) i nie mam w nim żadnej(sic!) zabudowy poza fabryczną (rozkladana kanapa i stolik) + markiza. I kwasiak 74 Ah w zupełności mi starcza.

Chyba jednak eMGie miał rację :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 115/125
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2024-05-17, 07:35   

Adampio, jak w pierwszym poście jest link to zawsze jest tania reklama słabych produktów których nikt nie chce, no chyba że potrzebujesz zasilić coś kawałek od auta :haha:
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***