Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
230V w Kamperze z Przetwornicy.
Autor Wiadomość
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2022-04-28, 20:59   

Voku napisał/a:
Wiem co napisałem, ale skoro ktoś wie lepiej to ok może się mylę

trochę niefortunnie sformułowałeś zdanie, stąd inna interpretacja Twojej myśli... :-P

- ja używam coś podobnego do:
https://allegro.pl/oferta/ladowarka-samochodowy-do-dell-90w-19-5v-4-62a-11716876872
moc rzędu 90W i nie mam problemu by naładować laptop z gniazda zapalniczki...

- podłączałem również oryginalny zasilacz na 230V do przetwornicy ok. 300W i również nie było problemów...
- być może u Ciebie problem leży w rzeczywistych parametrach przetwornicy trochę różnych od podanych w specyfikacji... ale tak jak pisałem wcześniej
ZEUS napisał/a:
nie widzę sensu podwyższać napięcie z 12 V na 230-240 by potem zasilaczem laptopowym obniżać do circa 18V
:spoko
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-28, 21:30   

Teraz mam AZO 1000W więc jest luz, w wypozyczonym miałem zainstalowaną 500W i tam był problem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 460/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2022-04-28, 22:43   

Wojadżer napisał/a:
joko napisał/a:
polecam ze względów bezpieczeństwa. Jest to taki automatyczny przełącznik , który ustawia L i N na odpowiednich miejscach, niezależnie jak jest na wejściu, oraz weryfikuje poprawność podłączenia PE

Nie wiedziałem, że coś takiego jest, podrzucisz jakiegoś przykładowego linka do takiego przełącznika? Ja chciałem u siebie zastosować kontrolki napięcia na przewodach i w razie niewłaściwego podłączenia mieć drugą, odwrotną, wtyczkę do słupka.


Tak z biegu ciężko, bo trochę już minęło od czasu kiedy to kupowałem, a tak po prawdzie to nie wiem jak to urządzenie się fachowo nazywa.
Też nie wiedziałem , że takie coś istnieje i przymierzałem się do tego aby zrobić to samodzielnie, ale przy jakichś zakupach w hurtowni elektrycznej tak rzuciłem , że potrzebuję coś co automatycznie ustawi mi L i N i gość mi to pokazał. Z tego co pamiętam to producentem jest chyba ABB. Teraz jestem poza domem, ale jak wrócę i nie zapomnę to rozkręcę skrzynkę , zrobię fotki i znajdę jakieś oznaczenie po którym będzie można to wyszukać.
Jak wpiszę przełącznik fazy, kierunku faz, czy coś w tym stylu to wychodzi Automatyczny Przełacznik Faz , ale to jest zupełnie inne urządzenie , choć wygląda podobnie.
Mój ma obudowę o szerokości 3S, 3 styki u góry Wejście L,N,PE i 3 na dole Wyjście L,N,PE. Na obudowie są trzy diody, Czerwona dla L, Niebieska dla N i Zółta dla PE. Konfigurację pozycji fazy, ustawia się na DispSwitch'u (faza po lewej lub po prawej). Jeśli PE nie mieści się w parametrach (ustalonych na sztywno , nie wiem jakich) to żółta dioda miga , a jak PE jest nie podłączone to nie świeci. Tam jest jeszcze więcej kombinacji świecenia tych diodek, zależnie od tego do jakiego typu instalacji się podłączymy (TN-C, TN-S, TN-C-S, etc.).
Generalnie fajna rzecz i w połączeniu z przełacznikiem źródła zasilania bezobsługowe rozwiązanie .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 460/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2022-04-28, 23:57   

Jeśli chodzi o to czy takie sprzęty jak laptopy, tablety, smartfony itp, podłączać do ładowania przez oryginalne ładowarki i przetwornicę, czy pod 12V za pomocą ładowarek samochodowych to uważam, że jest to zależne przede wszystkim od tego jaką "ilością prądu" dysponujemy w naszym kamperze (jaki aku , ile fotowoltaiki).
Korzystanie z przetwornicy wymaga większej ilości energii, wynikającej ze sprawności poszczególnych urządzeń, ale w codziennym użytkowaniu jest po prostu wygodniejsze i praktyczniejsze. Korzystamy z tych samych urządzeń co w domu , tych samych fabrycznych ładowarek i nie potrzebujemy niczego więcej dokupować , a sposób korzystania jest taki sam zarówno w przypadku kiedy stoimy podłączeni do słupka jak i na dziko.
Korzystanie tylko z 12V z kolei wymaga mniej energii (zazwyczaj) , ale ogranicza nas do sprzętów dedykowanych do samochodu (czy ogólnie karawanigu), a te jak wiadomo są nic nie warte . Takie rzeczy jak ekspresy, odkurzacze, suszarki do włosów, żelazka , itp, w wersji na 12V są kompletnie bezużyteczne . Przy pierwszym kamperze nakupiłem pół piwnicy tego badziewia i potem wszystko po kolei z kampera wyrzucałem , bo albo się za chwilę zepsuło, albo nie spełniało swojej funkcji.

Oczywiście wszystkie sprzęty, które są fabrycznie dostosowane do zasilania z 12V bez sensu jest podłączać przez przetwornicę i zasilacz , podobnie jak urządzenia o bardzo małej mocy do mocnych przetwornic (np. ładować jeden telefon, za pomocą przetwornicy o mocy 3000W, która na jałowym bierze więcej prądu niż ładowarka tego telefonu).

Jeśli nie używamy sprzętów o dużej mocy , albo jeśli nie dysponujemy nadmiarem prądu, to korzystanie z 12V jest optymalne, a jakaś mniejsza przetwornica na wypadek W, może ale nie musi się przydać.
Jeśli jednak macie większe akumulatory i więcej fotowoltaiki, to większa i mocniejsza przetwornica podłączona do odpowiednio skonfigurowanej instalacji daje nieporównywalnie większe możliwości i większą wygodę .
Ja ruszając w trasę odpalam wszystko i nie wyłączam do powrotu z podróży. Przez cały czas mam 230V we wszystkich gniazdkach ,korzystam ze wszystkich sprzętów tak jak w domu i jeszcze nigdy prądu mi nie brakło . Ponieważ nie muszę co chwila spoglądać na wskaźnik napięcia akumulatora i kalkulować czy starczy do rana, czy następnego ładowania, to podpinając np. laptopa do ładowania za pomocą oryginalnej ładowarki i nie ma dla mnie znaczenia, że prąd jest po drodze dwa razy przetwarzany i że straty są na poziomie 20-30%. Prąd i tak jest głównie ze słońca, więc za free, a finalnie i tak jest taniej bo nie muszę kupować kolejnej ładowarki do laptopa, tabletu , srajfonów i pierdyliarda innych sprzętów . jakby to wszystko zliczyć to pewnie ta przetwornica, LiFePO4 i panele na dachu są za pół darmo :spoko

Taki przykład : potrzebowałem kupić dwa nowe TV (większy do "salonu" , mniejszy do sypialni ) , ale warunkiem był Android TV i rozdzielczość minimum HD (najlepiej 4K). Spróbujcie znaleźć coś sensownego w tej materii, aby było na 12V , albo przynajmniej z zewnętrznym zasilaczem, aby nie trzeba było robić "rzeźby" . Jedyne co jest to jakaś Manta albo inna podobna kupa i to za kasę jak za TV dwa razy większy ....... wszystko dlatego, że pisze że na 12V do kampera ;)
Kupiłem 32'' i 24'' w wykonaniu "domowym" (znaczy na 230V), oba jednej marki i podobnego modelu ..... Netflix, Youtube, Player, Screen Mirroring i co tam chcę :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 187/876
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2022-04-29, 19:00   

Kazik II napisał/a:
Brat napisał/a:
z przetwornicą 1000kW
Obawiam się, że co bardziej pryncypialni goście mogą się trochę podśmiewać :lol:
I słusznie ;) oczywiście literówka

ZEUS napisał/a:
Brat napisał/a:
Czasami nawet włączam w chłodne dni grzejnik niskiej mocy (300/600W).
Solar 360W, na pokładzie 2 aku x 100Ah AGM).
to chyba nie za długo grzejesz😝
Nie sprawdzałem do zdechnięcia akumulatorów ;) ale przez kilka godzin bez problemów grzejnik chodził.
_________________
Marian
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-05-03, 10:52   

Socale napisał/a:
Jak wroce to zapodam temat jak w niezwykle prosty sposób, jednym palcem zapodaje w gniazdkach 230v.
Stoję już 3 dzień obok słupka i się z niego śmieję.

Trzymam słowo:
https://www.camperteam.pl...p=900122#900122
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-05, 21:39   

Dzisiaj przeciągnąłem nowy kabel pod 230V od samego przodu do garażu z przetwornicy, W garażu mam już prąd na czym mi zależało a jak się okaże że jeszcze gdzieś będzie potrzebne gniazdko 230V to już tylko kwestia podłączenia się pod ten kabel.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/72
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-05-06, 09:01   

Wczoraj byłem świadkiem awarii lodówki spalił sie bezpiecznik. Szukania było na kilka godzin. Tak to jest jak się ingeruje w istniejącą instalację.
Voku napisał/a:
przeciągnąłem nowy kabel pod 230V

I to jest dobry ruch. Kiedy będziesz miał problem z elektryka jedno podejrzenie odpadnie. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-05-07, 21:49   

Andrzej 73 napisał/a:
Z tego co ostatnio słyszałem nawet jeden kamper z naszego forum zfajczył się przez rozbudowaną własną twórczością elektryką.

Brzmi przerażająco....chciał bym wiedzieć, jaki błąd sprawił taki katastrofalny skutek....masz może linka?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/72
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-05-07, 23:09   

Nie chce powielać plotek , ale myślę że informacja jest prawdziwa. Może właściciel się odezwie.
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 338/458
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-05-08, 00:43   

Andrzej 73 napisał/a:
Nie chce powielać plotek

Bo to nie plotki Andrzeju, ani żadne pomówienia :diabelski_usmiech
Temat opisany tutaj. To był mój były kamper, sprzedałem go koledze i to jemu się sfajczył.
Jak się później przyznał, zamontował przetwornicę w miejscu, gdzie jest najbardziej wypalone, (widać na zdjęciu) przy wejściu po lewej stronie, bo tam miał zamontowany TV na 230V i coś tam jeszcze, a akumulator był zamontowany pod fotelem kierowcy! Zamiast zamontować przetwornicę koło akumulatora i pociągnąć kabel na 230V do TV, on pociągnął kabelki na 12V przez pół kampera do TV i przetwornicy! :gwm I dam sobie obciąć, że były za cienkie... Do tego wszystkiego, wpiął kampera do sieci 230V, by się akumulatory ładowały...
Ciężko jest ludziom wytłumaczyć, że napięcie 12V= może być czasami bardziej niebezpieczne, niż 230V≈ z sieci oraz to, że na zimę, jak się nie jeździ, najlepiej wyjąć akumulatory i ustawić je w ciepłym miejscu lub chociaż je odłączyć. :niewiem:
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-05-08, 05:49   

Banan napisał/a:
Andrzej 73 napisał/a:
Nie chce powielać plotek

Bo to nie plotki Andrzeju, ani żadne pomówienia :diabelski_usmiech
Temat opisany tutaj. To był mój były kamper, sprzedałem go koledze i to jemu się sfajczył.
Jak się później przyznał, zamontował przetwornicę w miejscu, gdzie jest najbardziej wypalone, (widać na zdjęciu) przy wejściu po lewej stronie, bo tam miał zamontowany TV na 230V i coś tam jeszcze, a akumulator był zamontowany pod fotelem kierowcy! Zamiast zamontować przetwornicę koło akumulatora i pociągnąć kabel na 230V do TV, on pociągnął kabelki na 12V przez pół kampera do TV i przetwornicy! :gwm I dam sobie obciąć, że były za cienkie... Do tego wszystkiego, wpiął kampera do sieci 230V, by się akumulatory ładowały...
Ciężko jest ludziom wytłumaczyć, że napięcie 12V= może być czasami bardziej niebezpieczne, niż 230V≈ z sieci oraz to, że na zimę, jak się nie jeździ, najlepiej wyjąć akumulatory i ustawić je w ciepłym miejscu lub chociaż je odłączyć. :niewiem:

Dzięki za wyjaśnienie. Smutny widok....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 338/458
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-05-08, 10:48   

Gżegżółka napisał/a:
Smutny widok....

Dlatego jestem przeciwnikiem robienia modyfikacji w elektryce przez ludzi, którzy nie mają żadnego pojęcia i doświadczenia. Próbują na siłę samodzielnie poprawiać instalację, zamiast powierzyć te prace fachowcom. Strach pomyśleć, co by było, gdyby w kamperze w tym czasie spali ludzie, a było to ok. 5.00 rano, gdzie człowiek śpi głębokim snem... :zimno
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
rjas 
stary wyga


Twój sprzęt: Chausson 720 Titanium
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 21/12
Skąd: Przybysławice/Kraków
Wysłany: 2022-05-08, 21:40   

Andrzej 73 napisał/a:
Wczoraj byłem świadkiem awarii lodówki spalił sie bezpiecznik. Szukania było na kilka godzin. Tak to jest jak się ingeruje w istniejącą instalację.
Voku napisał/a:
przeciągnąłem nowy kabel pod 230V

I to jest dobry ruch. Kiedy będziesz miał problem z elektryka jedno podejrzenie odpadnie. :spoko


Andrzejku - a czy ta awaria nie miała miejsca w Carthago na poznańskich blachach ?
_________________
Nasz pierwszy którym cieszy się ktoś inny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/72
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-05-08, 22:05   

Nie mów że tam byłeś???
Bo to były by jaja. :haha:
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***