Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie ALDE.
Autor Wiadomość
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2019-12-09, 22:27   

Ja o tym właśnie piszę. Butle może i są legalne ale sposób montażu już nie co czyni je nielegalne lub w razie wypadku ten co je ma jest winny. To tak jak w Niemczech masz inny rozmiar opon niz samochód ma w certyfikacji i ubezpieczyciel nie wyplaci odszkodowania wręcz my możemy spłacać auto które zostało uszkodzone przez nas.
Co do montażu... widziałem fakturę montażu przez firmę tych butli lecz nie zgodnie z wymogami G607 i nie mogłem podbić gazu wręcz musiałem to zdemontować i zamontować zwykłe butle bo klient chciał przegląd gazu. ( Szef firmy naszej także potwierdził że jak nie zdemontuję to u nas gazu nie podbijemy).
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/484
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2019-12-09, 22:30   

To jakieś kpiny czy co ? robicie sobie z klientów jaja ?? ... demontowć butle , zamontować zwykłe butle, podbijacie kartę, następnie demontować zykłą butlę i zakładać do tankowania butlę.

No to w Bawarii bardziej douczeni, widzą poprostu butle !!!...he.he :spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2019-12-09, 23:16   

Endi, to naprawdę tak wygląda.
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2019-12-09, 23:44   

Prosty przykład.
Od ponad roku firma Carthago w swoich modelach montuje gniazdo gazowe (np.do grilla) zamiast standardowo na ścianie zewnętrznej to w schowku za zamkniętymi drzwiczkami. No i się okazało,że jest to własnie niezgodne z przepisami bo jakiś inżynier wymyślił sobie,że ktoś może korzystać z takiego grilla (czyli ma podłączony wąż i grilla)i nagle np.zaczyna padać deszcz i klient odłącza w pośpiechu tylko grilla i go chowa a przewód (otwarty i ulatniający się gaz)można zamknąć tymi drzwiczkami i wtedy gaz się ulatnia w kamperze. Jeśli gniazdo jest ..zewnętrzne..to takiej możliwości nie ma bo gaz może się jedynie wtedy ulatniać na zewnątrz. Walka jest od ponad roku bo nam mówią,że nie wolno takiego przypadku podbić że trzeba gniazdo przerobić,a inni mówią,że jest auto nowe i fabryczne więc musi być ok. I jeden podbija a drugi nie. Tak samo jest z tymi butlami. Ja świeżo po szkoleniu to się ..czepiam..a ktoś może nie jest pewny albo nie wszystko wie i gdzieś się może zdarzyć że przegląd przejdzie. Poza tym te butle do tankowania i tak i tak muszą przechodzić przegląd w specjalistycznym warsztacie który sprawdza działanie zaworu 80 proc odcięcia.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2019-12-09, 23:48   

Najgorsze w tym wszystkim jest to że podpite można mieć (jak kiedyś przegląd na stacji diagnostycznej gdzie czasem nawet auto nie wjechalo...)tylko jak się coś stanie,wypadek,pożar lub coś podobnego to wtedy nici z ubezpieczenia i jeszcze ogromne koszta,lub nawet ..sprowadzenie zagrożenia mienia itd...
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/484
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2019-12-10, 00:53   

Edward napisał/a:
Endi, to naprawdę tak wygląda.


Edward jak jedziesz do Niemiec robić przegląd z butlami, których oni nie akceptują to należy mieć ze sobą jeszcze jedną - ABSOLUT ... właściwą butlę ;)

Tak to wygląda ? ... :bigok
:spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 115/125
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2019-12-10, 03:08   

My tu gadu gadu a temat o ogrzewaniu Alde :oops:
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/484
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2019-12-10, 19:29   

mischka napisał/a:
My tu gadu gadu a temat o ogrzewaniu Alde :oops:


W istocie o ALDE grzaniu rozmowa.

Na prądzie świetnie sobie radzi, niemniej bez gazu długo nie "pociągnie" ;) :spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2019-12-10, 20:31   

Endi, kiedyś woziłem butle ABSOLUT ale ostatnio jakieś takie jakby trefne, teraz zdecydowanie polecam butle firmy STUMBRAS, te raczej nie do podrobienia.Ostatnio wypompowaliśmy jedną z zięciem przed powrotem do Polski żeby kamper był lżejszy.
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/484
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2019-12-10, 21:13   

Edward napisał/a:
STUMBRAS


Łałłł.. Stumbras to tradycja :!: U mnie, tak całkiem niedawno gościła grupa z Białorusi - Bulbasz (butle ; także my ciągle w temacie :mrgreen: mischka) ... Edward, no nie mogliśmy się rozstać :haha:
:spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiotrekP 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: MB 100 Tisher Trail 360
Dołączył: 31 Lip 2021
Piwa: 3/1
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2021-08-03, 00:08   Alde 2925

Witam serdecznie. Chcę się podpiąć pod temat bo mam w kamperze ogrzewanie Alde 2925. Przepraszam jeśli było już o tym na forum ale nie mogłem znaleźć w gąszczu info, a szukałem długo. Jestem świeżym użytkownikiem i to mój pierwszy kamper. Mam taki problem z kotłem że nie grzeje wody, a może inaczej, może to ja nie wiem jak to zrobić żeby grzał wodę :) Długo odpowietrzałem krany z ciepłą wodą i ciśnienie było ciągle słabe. Nie wiem może to normalne że wolno płynie aby woda mogła się nagrzać? Instrukcję do tego modelu znalazłem w kilku językach ale nie w Polskim. Jednak po tłumaczeniu translatorem wyszło oto mniej więcej takie zdanie "... Kocioł jest przygotowany do zamontowania wężownicy elektrycznej lub podgrzewacza wody.."...."kocioł jest od początku gotowy do montażu podgrzewacza wody." Zrozumiałem to tak że może wcale tam nie ma ogrzewania wody bo nikt nigdy takiego podgrzewacza nie zamontował. Jak to sprawdzić? A jeśli jest taki podgrzewacz to co robię źle że nie mogę nagrzać tej wody?
Proszę o pomoc bo na pokładzie są trzy dziewczyny i ciepła woda w kranie musi być żeby ich nie zniechęcić do wycieczek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-08-03, 20:58   

W ALDE masz dwa kotły jeden w drugim. W jednym jest płyn do centralnego ogrzewania, w drugim woda do kranów. ALDE może pracować bez wody do kranów. Nie może jednak pracować bez płynu do grzejników. Należy o tym pamiętać. Ponadto masz do wyboru korzystanie z palnika gazowego lub grzałki na 220 V. Grzałka elektryczna może mieć wybór dwóch mocy. Jeżeli masz wodę w zbiorniku i odpowietrzony kocioł, to generalnie nie powinno być problemu z ciśnieniem w kranach. Nie napisałeś, czy pompa wody załącza się co pewien czas, czy chodzi praktycznie na okrągło przy odkręconym kranie. Jest to istotne. Ponadto napisz, czy słabe ciśnienie jest tylko w kranach z ciepłą wodą, czy również z zimną. Niezależnie, czy masz włączone grzanie kotła, czy nie, ciśnienie w kranach powinno być takie samo.
_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
PiotrekP 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: MB 100 Tisher Trail 360
Dołączył: 31 Lip 2021
Piwa: 3/1
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2021-08-03, 22:50   

Witaj MER-lin, dzięki za zainteresowanie i odpowiedź:)
1. Pompa załącza się co pewien czas chwile pracuje i na chwilę przestaje czyli praca pompy jest równomiernie przerywana.
2. W kranach z zimną wodą ciśnienie jest OK.
3. Ciśnienie w kranach nie jest takie samo, z ciepłego kranu jest słabsze.
Dzisiaj próbowałem jeszcze raz odpowietrzać i :gwm niestety nie udało się. Zauważyłem a raczej usłyszałem że w łazience z baterii(pokręteł) wydobywa się jakieś jakby poświstywanie, czy to może być dźwięk odpowietrzania? czy może uszkodzonej baterii? nawet nagrałem to sobie ale nie wiem jak dodać taki plik video na forum.
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2021-08-04, 07:57   

PiotrekP napisał/a:
nie wiem jak dodać taki plik video na forum.
Pozdrawiam

Daj na youtuba ,a tutaj tylko link do filmu
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-08-04, 14:03   

Z Twojej wypowiedzi wynika, że pompa wody jest sprawna. W trakcie odpowietrzania należy odkręcić najpierw jeden kran, poczekać aż pojawi się woda, zakręcić, potem następny i.t.d. Świsty i bulgoty z odkręconego kranu to naturalny stan. Po chwili powinna pojawić się woda. Jeżeli we wszystkich kranach masz już wodę, daj jej trochę pocieknąć, aby pompa wypchnęła całe powietrze z bojlera. Jeżeli po tych zabiegach nadal we wszystkich kranach masz słabiutkie ciśnienie, to według mnie oznacza zakamieniony bojler, a dokładniej jego króćce wyjściowe. Można spróbować rozpuścić kamień bez rozbierania bojlera, tym bardziej, że ALDE to trochę skomplikowana maszyna. Sprawdź jeszcze, czy nie masz gdzieś wycieków z instalacji ciepłej wody. Wprawdzie w ALDE rurki są łączone na takie specyficzne złączki, ale wszystko po latach jest możliwe.
_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***