Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stabilizator napięcia stałego...
Autor Wiadomość
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/204
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2012-01-09, 13:09   Stabilizator napięcia stałego...

Mam pytanie do fachowców od spraw elektrycznych w naszych kamperkach.

Zastosowany w moim kamperze elektroblok (bo chyba od niego to zależy), po podłączeniu go do sieci (230V), zgodnie ze swoim przeznaczeniem przetwarza to zmienne napięcie na napięcie stałe o wartości 12V. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że co kilkanaście sekund napięcie to "skacze" na bardzo krótko do wartości ok. 14V, chcąc jakby doładować pokładowy akumulator.
Wiem, że jest to "niezdrowe" dla pokładowych urządzeń :evil:
Pytanie jest proste: czy są gotowe stabilizatory napięcia stałego na napięcie 12V, a jeśli tak - gdzie je można kupić i jak zainstalować? :-/
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2012-01-09, 13:55   

Około 14V to prawidłowe napięcie w instalacji podłączonej do 230V.
_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-01-09, 13:57   

@ndrzej napisał/a:
że co kilkanaście sekund napięcie to "skacze" na bardzo krótko do wartości ok. 14V

Ale od jakiego napięcia skacze?. Instalacja elektryczna samochodu to tylko tak orientacyjnie nazywa się 12V. Tak naprawdę to bliżej 13 albo i 14V. Jeśli napięcie "skacze" od 13V do 14V to jest raczej ok. Prostownik sprawdza poziom naładowania akumulatora i doładowuje go. W im lepszym stanie jest akumulator i instalacja elektryczna tym mniejszy powinien być ten "skok" napięcia lub skok jest rzadziej. Jeżeli energoblok ma automat utrzymujący akumulator w stanie naładowania (a twój raczej ma) to musi następować jakiś skok napięcia bo na tym polega właśnie praca takiego automatycznego prostownika.
Jest kilka metod zautomatyzowania procesu ładowania akumulatora.
Jeden z nich polega na stałym monitorowaniu napięcia i w momencie gdy napięcie spadnie poniżej dolnej wartości regulacji włączane jest ładowanie do momentu aż napięcie wzrośnie do górnej granicy. Momenty włączania i wyłączania ładowaniu widać np po jasności żarówek. Okres takiego prostownika może być od kilku sekund do kilku minut.
Inny sposób to porównywanie napięcia na akumulatorze co jakiś założony czas i wtedy doładowywanie trwa krócej ale i częściej, na przykład w każdym półokresie zasilania prądem zmiennym czyli 50 lub 100 razy na sek.
Nowe technologie, mikroprocesory i inne bajery umożliwiają konstruowanie prostowników z dużo bardziej skomplikowanym algorytmem działania, gdzie prąd ładowania akumulatora może być uzależniony od oporu wewnętrznego, temperatury i nastroju programisty programującego prostownik.
Starsze konstrukcje tak mają, że są prostsze i napięcie może :bups
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/204
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2012-01-09, 14:45   

Januszu, dziękuję za fachowy wykład! :idea: I piszę to bez cienia sarkazmu!!!

Rozumiem, że energoblok w moim leciwym już kamperze musi właśnie tak działać i że działa prawidłowo. To mnie uspokaja.
Jest jednak pewne "ale". Jak wiadomo są urządzenia na 12V z niewielką tolerancją na skoki napięcia. Np. w moim telewizorze (oczywiście kiedy jest włączony :) ) objawia się to w ten sposób, że w momencie doładowania akumulatora słychać denerwujące buczenie. Na zewnątrz kampera zainstalowane mam diody LED, z których kilkanaście przepaliło się. Zastanawiam się, czy nie przyczyniły się do tego właśnie te skoki napięcia... :-/ Chcę zainstalować LED-y jako oświetlenie wewnątrz, ale obawiam się, żeby nie było to na krótko...
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-01-09, 15:30   

Andrzeju, jak stary jest akumulator pokładowy?
Akumulator kwasowy, chyba każdy inny też, z czasem zwiększa swój opór wewnętrzny. W połączeniu z nie najnowocześniejszym prostownikiem bez filtracji napięcia, zakłócenia mogą przedostawać się do sieci kampera. Diody LED przystosowane są do zasilania 12V jeśli nie są przeznaczone do samochodu to i mogły uszkodzić się od 14V. Chociaż szybciej winił bym za to słabą jakość diod.
Należałoby spróbować wymienić akumulator na nowszy (na próbę) i sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, czy nie ma spadku napiec. (zwrócić uwagę na klemy).
Jeśli to nie przyniesie poprawy to nie bardzo widzę inne rozwiązanie niż przeróbkę, wymianę elektrobloku a przede wszystkim zasilacza energobloku na nowocześniejszy.
Jest taka firma 'MEAN WELL" mają swoje przedstawicielstwo w Polsce, która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych zasilaczy. Można byłoby pokusić się o dobranie odpowiedniego do twojego samochodu.
W moim samochodzie uszkodził się kiedyś elektroblok. Rozebrałem i okazało się że siedzi tam w środku takie ustrojstwo "MEAN WELL ESC-240-13.5" Zasilany z tego jest cały kamper i działa dobrze.
Link do hurtowni choć trzeba byłoby dokładniej poszukać bo nie pamiętam już ale płaciłem chyba mniej.
http://sklep.cseie.com.pl...-zasilacze.html
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2012-01-09, 15:34   

Znalazłem, tu kupowałem.
http://fdssystem.pl/pl/p/...owa-ESC-240/121
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/204
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2012-01-09, 16:39   

Dzięki za adres!
Rzeczywiście akumulator mam nie najmłodszy :( Kupiłem go 4 lata temu z kamperem. A ile był w nim wcześniej - Bóg raczy wiedzieć... :shock: Póki co spisuje się nieźle i nigdy mnie nie zawiódł.
Oczywiście na wiosnę (a może jeszcze tej wiosennej zimy) oczyszczę klemy i sprawdzę wszystkie połączenia.
Co do energobloku - spisuje się (jak na swoje lata) dobrze, przynajmniej jeśli chodzi o ładowanie. Ale dzięki za link! :ok
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/204
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2012-01-31, 17:12   

A co myślicie o czymś takim albo takim ???
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***