Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: gino
2015-01-19, 12:34
Budowa campera na bazie Mercedesa Sprintera 313 CDI
Autor Wiadomość
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-01-16, 18:18   

Tomcio, bo Tobie panela brakuje. Aku masz porządny 170Ah jak pamiętam. Ten panel zawsze odrobi straty, nawet z chmur. No ale z drugiej strony, jak u Ciebie gazu się nie zakręca, to zawór niepotrzebny. :mrgreen:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-01-17, 11:48   

:roza: vIrek- wszystkie okrągłe otwory w karoserii wycinam otwornicami mam takie od Ø 20 mm do Ø120 mm :idea
:kwiatek2 toscaner- patrząc co wyprawiasz budując swojego campera założenie gazu dla Ciebie to pestka. Istnieje taka swoista psychoza ,że boimy się gazu . A przecież to też robią ludzie . Przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku możemy to zrobić sami . W instrukcji dostarczonej przez producenta zbiornika i wielozaworu jest dokładnie opisane jak to zamontować i z jaką siłą przykręcać śruby. Oczywiście wszystkie połączenia sprawdzać roztworem wody z mydłem lub specjalnym płynem w aerozolu . Sprawdzanie robiłem i jeszcze raz będę robił po zamontowaniu wskaźników zużycia gazu na zewnątrz garażu.
:kawka: Akumulator pokładowy mam 110Ah. Elektrozawór mam podłączony do energobloku i załączam go tylko wtedy gdy potrzebuję korzystać z gazu , ale pomysł Tomcia też jest bardzo dobry zastanawiam się tylko gdzie wyprowadzić ewentualnie ręczne zamykanie i otwieranie zaworu , bo za każdym razem nurkować pod auto to nie dla mnie .
Nie mam ogniwa fotowoltaicznego na dachu samochodu. I tu prośba do szanownych forumowiczów . Może ktoś wie gdzie można kupić zestaw 150 lub 200W w dobrej cenie - może jakaś zimowa promocja ?.
Kilka zdjęć z postępu prac . Woda już leci ale przy montażu zlewu odskoczyło kawałek emalii. Częściowo oświetlenie założone. Zostały jeszcze do założenia taśmy ledowe pod szafkami wiszącymi.

65.jpg
Woda już leci
Plik ściągnięto 93 raz(y) 126,23 KB

14.jpg
przeróbka lampek oświetleniowych
Plik ściągnięto 85 raz(y) 112,56 KB

15.jpg
listwy ledowe zamocowane
Plik ściągnięto 96 raz(y) 112,92 KB

16.jpg
lampka zamocowana
Plik ściągnięto 110 raz(y) 112,8 KB

17.jpg
już świeci
Plik ściągnięto 105 raz(y) 101,16 KB

20.jpg
lampk nad drzwiami suwanymi
Plik ściągnięto 86 raz(y) 134,01 KB

19.jpg
też już świeci
Plik ściągnięto 81 raz(y) 162,84 KB

21.jpg
lampka w łazience uszczelniona klejem sikaflex 221
Plik ściągnięto 102 raz(y) 91,72 KB

22.jpg
instalacja się sprawdza lampka też świeci
Plik ściągnięto 103 raz(y) 98 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-01-28, 20:30   

:roza: Ponownie wracam do relacji z budowy naszego campera . Przyszły z Polski zamówione części do skończenia instalacji gazowej , a raczej do monitorowania ilości gazu znajdującego się w butli . Dzisiaj zamontowałem sensor na wielozaworze i prowizoryczne połączenie centralki BRC ze wszystkimi potrzebnymi kabelkami - wszystko działa . Jutro zdjęcia i opis :!:
Ostatnio zmieniony przez stan1april 2015-01-30, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce

Wysłany: 2015-01-28, 21:13   

stan1april, Pomysł z wykończeniem narożników,super.
Piwko leci! :pifko
Jak będziesz robił zdjęcia,zrób z bliska łączenie w narożniku,gdzie się schodzą 3 sztuki.
Jaki jest stan ich powierzchni po gięciu ?
Przeważnie na blasze tworzą się ryski od giętarki.
Jak to wygląda u ciebie ? :bajer
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-01-28, 21:22   

:roza: wlodo OK. Jak będę robił zdjęcia przedstawiające końcowe prace instalacji gazowej to zrobię fotkę łączenia tych narożników .Ogólnie jestem zadowolony z wykonania tego jak na warunki i możliwości . Oczywiście zawsze można zrobić lepiej. :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-01-30, 22:03   

:roza: Dzisiaj opiszę co i jak połączyć żeby w kabinie mieć informację o ilości znajdującego się gazu w butli umieszczonej pod samochodem. Kupiłem centralkę firmy BRC i wskaźnik lub sensor wskazówkowy do wielozaworu . Komplet kosztował 120 PLN.
Sensor wskazówkowy zamocowałem na wielozaworze i ustawiłem stan faktyczny gazu czyli 0.
W centralce mamy 6 wychodzących przewodów 2 szare, czarny,zielony ,biały i biało czarny .
Ja wykorzystałem tylko 4 podłączając:
jeden z szarych jako + po włączniku.
Do zielonego podłączyłem + od cewki wielozaworu .
Do biało czarnego podłączyłem + od sensora wskazówkowego na wielozaworze .
Do czarnego podłączyłem - (masa centralki , cewki wielozaworu i sensora wskazówkowego)
Wszystko to uporządkowałem i umocowałem w szafce obok energobloku .
Teraz po włączeniu słychać jak otwiera i zamyka się zawór sterowany cewką, a centralka pokazuje migającą diodą że trzeba zatankować gaz . :roll:

24.jpg
centralka widok od frontu
Plik ściągnięto 83 raz(y) 107,71 KB

25.jpg
tutaj widzimy centralkę w środku i wychodzące przewody
Plik ściągnięto 102 raz(y) 178,46 KB

23.jpg
sensor wskazówkowy zamontowany do wielozaworu
Plik ściągnięto 97 raz(y) 132,04 KB

27a.jpg
wszystko zaczyna wyglądać
Plik ściągnięto 82 raz(y) 126,5 KB

28.jpg
zakończenie elektryki
Plik ściągnięto 81 raz(y) 124,91 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-02-02, 20:01   

:roza: Dzisiaj dodałem kilka "pstryczków elektryczków" , zamontowałem i podłączyłem taśmy ledowe pod szafkami wiszącymi . Podzieliłem je na cztery sekcje ,którą potrzeba to włączamy . Podłączyłem również kibelek bo zapomniałem całkiem o nim . Kabelki leżały sobie luźno ale już wszystko działa. :roll:

35.jpg
dodatkowe włączniki do taśmy ledowej
Plik ściągnięto 80 raz(y) 106,07 KB

36.jpg
połowa z jednej strony już świeci
Plik ściągnięto 74 raz(y) 115,41 KB

37.jpg
jedna strona gotowa i świeci
Plik ściągnięto 83 raz(y) 126,07 KB

38.jpg
z drugiej strony połowa świeci
Plik ściągnięto 94 raz(y) 108,12 KB

39.jpg
druga strona gotowa i też świeci
Plik ściągnięto 85 raz(y) 120,73 KB

40.jpg
tak wygląda całość po zaświeceniu
Plik ściągnięto 102 raz(y) 117,54 KB

29.jpg
kibelek też już gotowy do użytku
Plik ściągnięto 88 raz(y) 97,96 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-02-02, 20:26   

:roza: Wlodo prosił o zdjęcia tyłu drzwiczek i narożnika po przyklejeniu okleiny myślę , że więcej kolegów chce zobaczyć jak to wygląda tam gdzie nie widać przy zamkniętych drzwiczkach .
I jeszcze raz pyta
"Ale dalej nie rozumiem,jak uzyskałeś tak ładny wygląd?
Jeżeli oklejałeś front,następnie zawijałeś folię na boki i dalej na tył drzwiczek,to gdzie przypada łączenie?A może tył przychodzi na wierzch tej zawiniętej?
Najtrudniejsze wydają się do zrobienia narożniki drzwiczek.Tam się przecież schodzą folie ze wszystkich płaszczyzn,no i się robi kocioł.Jak rozwiązałeś ten problem?"
:roza: Najpierw przyklejałem tył drzwiczek i dokładnie obcinałem nadmiar okleiny . Następnie oklejałem front tak , że okleina przyklejona była do powierzchni i dwóch krawędzi . Następnie przycinałem okleinę na krawędziach tak żeby można było zawinąć i przykleić pozostałe dwie krawędzie i ponownie obcinałem używając do tego japońskich ostrzy do noża OLFA
:spoko

26.jpg
łączenie trzech aluminiowych narożników
Plik ściągnięto 81 raz(y) 92,1 KB

31.jpg
drzwiczki od tyłu
Plik ściągnięto 85 raz(y) 114,96 KB

32.jpg
narożnik drzwiczek
Plik ściągnięto 103 raz(y) 138,4 KB

33.jpg
tył drzwiczek do grilla pod kuchenką
Plik ściągnięto 75 raz(y) 114,98 KB

34.jpg
tył i wnętrze szuflady
Plik ściągnięto 99 raz(y) 91,09 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-02-03, 11:56   

:roza: Drodzy forumowicze poszukuję zestawu fotowoltanicznego (solarów) do mojego campera . Doszedłem do wniosku , że trzeba założyć minimum 100W panel. Może ktoś wie o jakiejś zimowej promocji proszę o podpowiedzi. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
voice 
weteran
Nie licz dni, spraw by to dni się liczyły


Twój sprzęt: Bürstner Lyseo T 710
Nazwa załogi: Voice_Band
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Gru 2012
Piwa: 20/21
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2015-02-03, 12:51   

stan1april napisał/a:
:roza: Drodzy forumowicze poszukuję zestawu fotowoltanicznego (solarów) do mojego campera . Doszedłem do wniosku , że trzeba założyć minimum 100W panel. Może ktoś wie o jakiejś zimowej promocji proszę o podpowiedzi. :spoko

Zadzwoń do kolegi Bartka 609-220-575 nick na sąsiednim forum tarapukuara, ja osobiście kupowałem i zrobił super promocję, wyjaśnił co i jak.
Pracuje w sklepie LEDON
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2015-02-03, 14:38   

Ledon ma obecnie w najlepszej cenie monokrystaliczne elastyczne panele. Jeżeli masz na to budżet (700zł za 100W) to jest to chyba najlepsze rozwiązanie do kampera. @Bronek, o ile kojarzę dobrze foty, ma takie założone, może powiedzieć jak się spisuje na żywo. Główne zalety to malutka waga (~3kg) i prosty montaż (klejenie do dachu)

W cenie 700zł można też znaleźć panel sztywny (szklany) ~250W. Waży on jednak prawie 20kg, mocowanie jest trochę bardziej skomplikowane i wymaga regulatora ładowania MPPT, który jest wydatkiem co najmniej 300zł.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2015-02-03, 17:29   

stan1april napisał/a:
podłączyłem taśmy ledowe pod szafkami wiszącymi .


Jak jasno świecą takie taśmy? Mam u siebie, ale jeszcze czakają na zamontowanie. Będę montował dopiero po wykonczeniu, żeby do gołej sklejki nie kleić. A właśnie - czy klej na tych tasmach trzyma dobrze czy używaleś może taśmu dwustronnej?
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stan1april 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter 313 CDI
Dołączył: 23 Wrz 2012
Piwa: 5/2
Skąd: Wexford Ireland
Wysłany: 2015-02-03, 19:21   

:roza: voice dziękuję za numer tel . Zadzwonię jutro do kolegi Bartka i porozmawiam z nim o cenie promocyjnej .
koder śledzę Twój wątek na temat bagażnika z zamykaną pokrywą którą ma być panel - podoba mi się , ciekawe rozwiązanie. Pisałem na priw z Bronkiem.
Dziękuję za podpowiedzi .
Mavv taśmy ledowe świecą bardzo dobrze( kolor biały ciepły) . Ja mam porobione oświetlenie w całym samochodzie z tych taśm, tylko niektóre są schowane w lampkach sufitowych lub bocznych. Moje taśmy są na podłożu 3 M bardzo dobrze się trzymają . przed przyklejeniem zagrzałem w samochodzie do 18 stopni a po podłączeniu zostawiłem włączone na dwie godziny i wszystko jest OK. :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2015-02-03, 19:24   

stan1april napisał/a:
Moje taśmy są na podłożu 3 M bardzo dobrze się trzymają . przed przyklejeniem zagrzałem w samochodzie do 18 stopni a po podłączeniu zostawiłem włączone na dwie godziny i wszystko jest OK.


O, dzięki stan1april, będę swoje raczej kleił w okolicach lata, więc powinno byc cieplej :) Moje też mają barwę białą ciepłą. Kupowane chyba w Leroy Merlin w ostatnie wakacje :)
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pawel1979 
początkujący forumowicz

Dołączył: 21 Cze 2015
Wysłany: 2015-06-21, 23:44   

Gratuluje udanej pracy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***