Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka Dometic RML-8555
Autor Wiadomość
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2016-04-22, 15:01   Lodówka Dometic RML-8555

Witajcie.
Tytułem wstępu...
Autko było sprowadzone parę lat temu z okopconym wnętrzem i nadpaloną lodówką. Poprzedni właściciel wymienił uszkodzoną lodówkę na Dometic RML-8555. Wstawił używkę ale w idealnym stanie. Po jakimś czasie uszkodzeniu uległ przekaźnik w panelu sterowania i jakiś jego magik zamiast go naprawić zaadoptował mu panel od starej :shock:
Ja naprawiłem ten oryginalny panel i chciałbym go zamontować ale nie wiem do czego są poszczególne przyłącza. Zależy mi na oryginalnym sterowaniu ponieważ: po pierwsze ma automatyczne przełączanie źródła, a po drugie w/g instrukcji jest możliwość podpięcia +12V z solara (oczywiście przez regulator i akumulator) tak aby w dzień na postoju móc zaoszczędzić na gazie i mieć spokój, że nam domek nie spłonie :roll:

W związku z tym mam pytanko i zarazem prośbę:

1.czy któryś z naszych forumowych fachowców od lodówek może mi podpowiedzieć co powinno być podpięte pod poszczególne złącza oryginalnego panela (w szczególności X114 - to przekreślone na zdjęciu i gdzie podłączyć zasilanie z solara),

2.czy jest możliwość zmiany kolejności wyboru źródła tak aby najpierw stertowała z 230V, przy braku 230V przełączała na 12V z alternatora, później 12V z solara a na końcu zasilanie gazem (w oryginale najpierw szuka zasilania z solara)

3.może ktoś dysponuje schematem tej lodówki lub chociaż samego sterownika.


Poniżej zamieszczam fotkę obecnie podłączonego manualnego sterownika (opisy na wtyczkach analogiczne z opisem na oryginalnej płycie) oraz zdjęcie płytki oryginału (nie wiem czemu złącze X114 jest przekreślone - może dlatego, że nic nie było do niego podłączone ??)

płytka obecnie zamontowana.jpg
Plik ściągnięto 111 raz(y) 149,3 KB

płytka z oryginalnego panela.jpg
Plik ściągnięto 105 raz(y) 164,6 KB

_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2016-04-22, 16:59   

Proszę.

Schowek01.jpg
Plik ściągnięto 116 raz(y) 182,17 KB

_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2016-04-22, 22:59   

Wielkie dzięki :!: :wyszczerzony: oczywiście :pifko
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2016-05-08, 22:45   

Kaimar okazało się, że Twój schemacik nie do końca jest do mojego modelu, ale pogrzebałem w necie i znalazłem więcej informacji o tej lodówce.
Zanim wszystko dokładnie rozszyfrowałem kupiłem nowe solary, regulator MPPT Tracera, itd... I tu ZONK :evil: :gwm
Roberto napisał/a:
...Zależy mi na oryginalnym sterowaniu ponieważ: po pierwsze ma automatyczne przełączanie źródła, a po drugie w/g instrukcji jest możliwość podpięcia +12V z solara...

Okazuje się, że troszkę się pośpieszyłem, bo zasilanie tej lodówki z solarów wygląda inaczej niż sobie wyobrażałem :(

Ale po kolei... opiszę co ustaliłem, bo może kogoś to zainteresuje...

Ta lodówka faktycznie wykorzystuje zasilanie 12V na postoju, ale tylko wtedy kiedy dostaje info ze specjalnego regulatora, że solary ładują i nie ma obawy rozładowania akumulatora. Nie zmienia to faktu, że napięcie pochodzi z tego samego aku pokładowego, który jest wpięty w instalację zabudowy i poprzez oryginalny energoblok doładowywany z alternatora podczas pracy silnika - a nie jak początkowo błędnie myślałem z osobnego aku :(

Jako, że zależy mi na zasilaniu lodówki głównie z solarów (bez narażania się na utratę całej energii na pokładzie) postanowiłem dokonać niewielkich przeróbek aby jednak zrealizować swój pierwotny zamysł :)
Na schemacie poniżej zaznaczyłem podłączenie zasilania :
1 i 2 - wejście 12V wysokoprądowe do zasilania grzałki,
3 - oryginalnie sygnał AES z regulatora - ja podam tu sygnał z układu sprawdzającego napięcie na akumulatorze instalacji solarnej - po to aby w momencie, kiedy będzie on naładowany - lodówka pracowała z niego
4 - sygnał z alternatora przełączający na zasilanie 12V kiedy silnik jest uruchomiony,
5 i 6 - wejście 12V niskoprądowe do zasilania elektroniki lodówki.

Moja innowacja będzie polegać na tym, że na wejście 1-2 będę podawał poprzez przekaźnik napięcie: albo ze "starego" akumulatora zabudowy (który jest doładowywany z alternatora) albo z nowej instalacji solarnej. Przekaźnik będzie sterowany sygnałem z alternatora. W ten sposób podczas pracy silnika lodówka będzie pracować na 12V z alternatora a przy wyłączonym silniku z solarów. W momencie kiedy napięcie na aku (z solarów) spadnie poniżej 12V na wejście nr 3 przestanie być podawany sygnał wysterowania i lodówka poszuka 230V lub gazu...
W ten sposób praktycznie przez cały czas będę używać lodówkę "za darmo" i co najważniejsze bez obawy, że po powrocie ze zwiedzania zastanę tylko pozostałości po spalonym kamperku...

Co o tym myślicie :?: :-/

RML8555 (Medium).jpg
Plik ściągnięto 83 raz(y) 66,13 KB

_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-05-09, 08:04   

Nici z telewizji wieczorem, bez hałasowania silnikiem lub prądnicą.
Tylko pojemność akumulatora i słońce są sprzymierzeńcem.
I indywidualne preferencje. Oraz dystrybucja energią

Rozważałem podobne rozwiązanie, ale musiałbym dołożyć akumulator i 200w paneli.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2016-05-09, 09:30   

Bronek napisał/a:

Rozważałem podobne rozwiązanie, ale musiałbym dołożyć akumulator i 200w paneli.


U mnie pierwotnie był jeden panel 100W (stary, duży i ciężki), teraz będą same giętkie i lekkie - 3 x 150W + 1 x 100W - tyle miałem miejsca na dachu :)
450W z solarów + aku 200Ah do lodówki - bo jest duża...
100W z solara + alternator + aku 100Ah dla pozostałych sprzętów w zabudowie...

Jak się okaże, że mam nadmiar energii to od czasu do czasu, poprzez przetwornicę, będę zasilał klimę stacjonarną zamontowaną na dachu. :)
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-05-09, 10:32   

:spoko Gratuluję optymizmu :mrgreen:
Z tą klimą to .... :mikolaj
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2016-05-09, 10:54   

Bronek napisał/a:
:spoko Gratuluję optymizmu :mrgreen:
Z tą klimą to .... :mikolaj


Klima bierze 950W. Przy założeniu, że sprawność przetwornicy nie jest 100-procentowa, aby to uzyskać potrzebuję jakieś 100A.
Jeśli lodówka zadowoli się 300W (teoretycznie) z dwóch solarów, to jedną 150 dołożę do tej 100W i będzie 250W plus alternator. W ubiegłym tygodniu kupiłem nowy, mocniejszy, taki który jest w stanie dać 150A. W tej sytuacji krótkotrwałe użycie klimy (nie zależy mi na zrobieniu chłodni) nie powinno stanowić problemu. :lol:
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-05-09, 11:09   

A propos , krótkotrwałego użycia klimy

Problemem klimatyzacji w kamperze jednym z wielu jest izolacja budy.
Działa jest fajnie , nie działa w kilka chwil jest nie fajnie.

Czyli nie da się wychłodzić wnętrza , i utrzymać temperaturę.
Lodówka z racji izolacji utrzyma zimno , kamper (zwykły kamper) nie. Chyba ,że robiony ekstra lub z izotermy gdzie ściany mają ponad 10cm.
. W słoneczny dzień sufit jest cieplutki jak grzejnik.

Delikatnie sugreuję odpuścić . Bo gdyby się dało to wielu by tak miało . :spoko

Testuj może się uda , wtedy od razu znajda się naśladowcy. :kwiatki:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2016-06-03, 14:52   

Wracam do tematu, ponieważ napotkałem problem z którym nie mogę sobie poradzić :placze2
Kupiłem i wymieniłem uszkodzony przekaźnik, który w/g poprzedniego właściciela był powodem podmianki elektroniki, jednakże coś jest nie tak...
Lodówka działa na 12V, na 230V niby też (tu mam małą wątpliwość co do grzałki, ale same jej wysterowanie jest OK), natomiast na gazie poprawnie przełącza i uruchamia zapalnik i chłodzi, ale cały czas piszczy buzer i miga czerwona dioda LED informująca o błędzie :gwm
Sterowniki do lodówek to nie moja bajka i przyjdzie chyba się poddać :(
Może któryś z kolegów "naprawiaczy" coś podpowie lub podejmie się naprawy. Ewentualnie kupię takową elektronikę (fotka nr 2 z pierwszego posta).

Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa.
Wszyscy powtarzają, że lodówka najlepiej chłodzi na gazie. Jak się domyślam, wynika to z większej mocy grzewczej palnika gazowego. Zauważyłem też, że im większa lodówka tym grzałki są mocniejsze.
W takim razie jeśli w swojej wymienię grzałkę 12V na mocniejszą to teoretycznie powinienem uzyskać lepsze chłodzenie. Czyż nie :?: :?: :?: Poprawcie mnie jeśli się mylę :roll:
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2016-06-03, 16:01   

Roberto napisał/a:
Ewentualnie kupię takową elektronikę (fotka nr 2 z pierwszego posta).


Mam taką elektronikę, nową. Kontakt telefoniczny lub na priv.
_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***