Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka 230V + przetwornica DC/AC
Autor Wiadomość
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2018-04-02, 12:22   Re: Lodówka 230V + przetwornica DC/AC

DigitalNomad napisał/a:

Bardzo ciekawi mnie w jaki sposób to spiąłeś. Podeślesz jakieś zdjęcia / schemat? :)

Zdjęć nie robiłem a lodówka zamontowana w samochodzie więc ... :dupa . W każdym razie sprawa jest banalnie prosta a rozwiązanie wygląda następująco: http://allegro.pl/przekaz...6840663254.html
Termostat załącza ten przekaźnik, który z kolei załącza jednocześnie kompresor i przetwornicę.

Cytat:

A jakby wpiąć układ, który co godzinę odłączy zasilanie do przetwornicy na 5-10s (reset?). Nie powinno to jakoś negatywnie wpłynąć na cokolwiek, a prostota takiego rozwiązania powala.

Moje rozwiązanie bazuje na podobnym pomyśle. Z tym, że po co resetować kiedy wszystko działa prawidłowo. Reset jest wykonywany tylko w sytuacji kiedy temperatura w lodówce wzrośnie powyżej określonej. I nie co godzinę a co kilkanaście minut. Tyle powinno wystarczyć aby zrestartowana przetwornica uruchomiła lodówkę i temperatura powróciła do zadanej. W przypadku niepowodzenia proces restartowania będzie powtarzał się do skutku co kilkanaście minut. W Twoim pomyśle, gdyby reset by się nie powiódł to kolejny mamy po 2 godzinach od unieruchomienia lodówki - to już trochę długo. U mnie to około 25 minut - zamrażalnik nie powinien się rozmrozić.
Dodam, że w dotychczasowym użytkowaniu nie zaobserwowałem faktu zadziałania układu. Wcześniej, w domu, podczas testów, kiedy przetwornica chodziła w sposób ciągły - owszem, taki problem się pojawił. Kiedy przetwornica jest sterowana termostatem, wszystko pracuje ładnie. Niemniej układ monitorujący dodaje mi pewności, że lodóweczka chłodzi. Dodatkowo mogę obserwować temperaturę na wyświetlaczu.
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chemik 
weteran


Twój sprzęt: Ford zabudowa EuraMobil
Nazwa załogi: Ela i Wojtek
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2014
Piwa: 115/19
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2018-04-02, 13:11   

Przerobiliśmy zamrażarkę w ten sposób: dodatkowy przełącznik załącza albo termostat zamrażarki fabryczny ( wtedy jest podłączona do słupka) albo przełącza na dodatkowy termostat , który w miarę ustawień załącza przetwornicę. W tym trybie zamrażzarka jest załączona " na stałe". System sprawdzony, działa już trzy lata. :spoko
_________________
Chemik
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2018-04-24, 06:47   

Mam u siebie zestaw aku 115Ah i przetwornicę pełny sinus chyba 400W, w piku 1000W (wedle producenta). Nazwy nie pamiętam teraz. Kupiona w Holandii w Obelink, tym sklepie kamperowym. Zrobiłem taki test, że chciałem ruszyć lodówkę podblatową, ok 10-cio letnią o mocy 70W. Niestety nie ruszyła. Przetwornica próbowała, lodówka próbowała i nic z tego nie wyszło.

I tak się zatsanawiam, czy wpięcie takiego układu UMS-2,5S alledrogo załatwiło by sprawę? Celowałbym w mniejsza lodówkę, i mocowo i gabarytowo, bo taka mi się nie zmieści do kampera. Ale zanim był kupił, to czy miało by to sens? Zadziała?
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcinPK 
zaawansowany
ARCA Integra, 2,0 LPG...


Twój sprzęt: Dethlefs Beduin 1999, Kamper Iveco DIY-2008,
Nazwa załogi: MarcinMariola+7niedorosłych+ czarna Kotka
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Mar 2016
Piwa: 19/4
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2018-04-24, 11:22   

nic to nie da... taki układ to przekaźnik z rezystorem odłączanym czasowo, natomiast kompresor to nie transformator.
_________________
Marcin & Mariola & Weronika & Julia & Patrycja & Agatka & Milenka & Martynka & Laura i czarna Kotka...

Moja pomoc w budowie http://www.camperteam.pl/...c3d224d5f142fad
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2018-04-24, 11:52   

Mavv napisał/a:
Mam u siebie zestaw aku 115Ah i przetwornicę pełny sinus chyba 400W, w piku 1000W (wedle producenta). Nazwy nie pamiętam teraz. Kupiona w Holandii w Obelink, tym sklepie kamperowym. Zrobiłem taki test, że chciałem ruszyć lodówkę podblatową, ok 10-cio letnią o mocy 70W. Niestety nie ruszyła. Przetwornica próbowała, lodówka próbowała i nic z tego nie wyszło.


Mam takie pomysły
- podjedz kamperem do sklepu z lodówkami i weź jedną na próbę, bo może Twoja aktualna lodówka to jakiś stary model i w piku ma bardzo duży pobór?
- spotkajmy się gdzieś w okolicach Dublina i przetestuj swoją lodówkę, na mojej przetwornicy. U mnie lodówka 60W działa bez problemów.

PS
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=30175
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sweetek
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Wrz 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Wysłany: 2018-04-24, 14:08   

ja podłączyłem lodówkę 80 cm energooszczędną AAA do tego przetwornica 400W pełen sinus, i daje radę odpalic kompresor lodówki. Pobór prądu 25 A, co prawda przy starcie powyżej (amperomierz mam 30A), ale potem pracuje z takim prądem. Jeśli jest wstępnie schłodzona na 220V to bez specjalnego machania drzwiami odpala się raz na 20-30 minut na 3-5 minut. Czekam na solary 180 W i myślę, że taki zestaw powinien działać jeśli na zewnątrz temp będzie w granicach 22-25 st.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2018-04-24, 14:19   

sweetek napisał/a:
ja podłączyłem lodówkę 80 cm energooszczędną AAA do tego przetwornica 400W pełen sinus, i daje radę odpalic kompresor lodówki. Pobór prądu 25 A, co prawda przy starcie powyżej (amperomierz mam 30A), ale potem pracuje z takim prądem. Jeśli jest wstępnie schłodzona na 220V to bez specjalnego machania drzwiami odpala się raz na 20-30 minut na 3-5 minut. Czekam na solary 180 W i myślę, że taki zestaw powinien działać jeśli na zewnątrz temp będzie w granicach 22-25 st.


Ile??? Moja podczas pracy kompresora nie przekracza 2.5A, a z czasem spada na poniżej 2A. W piku udało mi się zaobserwować max 35A.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
sweetek
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Wrz 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Wysłany: 2018-04-24, 15:59   

to masz kompresor co ma moc 33W....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2018-04-24, 18:05   

RadekNet napisał/a:
- spotkajmy się gdzieś w okolicach Dublina i przetestuj swoją lodówkę, na mojej przetwornicy. U mnie lodówka 60W działa bez problemów.


Ta lodówka stoi w pomieszczeniu, więc odpada zabranie jej ze sobą. Jest jeszcze możliwość testu małej lodóweczki kompresorowej. Ale to też muszę znów wytargać aq i przetwornicę z kampera. Jeśli ona nie ruszy, to będę szukał soft startu. A jeśli i to nie zadziała, to w następnym kamperze będzie kompresorowa :) Tu raczej nie będę setek worków złota inwestował, żeby mieć kompresorową lodówkę.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2018-04-24, 18:10   

sweetek napisał/a:
to masz kompresor co ma moc 33W....


Na tabliczce znamionowej pisze 60W.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2018-04-24, 19:12   

Mavv, jutro dostanę normalna przetwornice bo moja no name coś daje doopy. Ta nowa ma soft start i jakiś niski pobór w spoczynku. Jest w moim temacie. Chodzi już to u Xbartman i Agat. Agat ma solar 270W chyba. I aku jakoś 110ah. Coś tam mówił, że jak miał pwma to zdażyło się, że zabrakło mu prądu ale na tracerze ma już dosyć prunda.
Ja jutro sprawdzę jak działa zdam relacje u siebie w temacie. Pogoda nie służy testowaniu ale...
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yaro 65 
zaawansowany


Twój sprzęt: Sprinter 212D
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Gru 2013
Piwa: 10/8
Skąd: Chełmek / Kraków
Wysłany: 2018-06-01, 16:28   

Napisze kilka swoich spostrzeżeń z przetwornicą IPS 2000S.
Zastanawiam się czy nie przeszkadzają wam wentylatory w przetwornicy ,
moje pracują ciągle i są głośne , nawet jak są odłączone odbiorniki .
Przetwornica ma pobór prądu w spoczynku 250mA ale co kilka sek. ma skok do 1,3A .
W danych producenta podano że to eco mode i 150mA , moja tak nie ma .
Do testów odłączyłem oba wentylatory, myślę zamienić je na ciche ( 18dB) , pobór oczywiście spadł praktycznie do 70mA ale co kilka sek jest skok do 1,3A - zanikający.
Po 10h od podłączenia lodówki ( Bomann KB 389) na żadnym elemencie w przetwornicy nie zauważyłem wzrostu temperatury, lodówka pracuje 3-4 minuty to pewnie nie stanowi dużego obciążenia, pobiera 5A i maleje do 4,1A.
Mam pomysł na sterowanie wentylatorami bo IPS będzie używana też do innych odbiorników ale jak go zrealizuje to napiszę bo możliwe są to nieopłacalne oszczędności.
_________________
Życie zaczyna się po pięćdziesiątce,
czasami po dwóch .

pozdr. Jarek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Autostoper 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato :D
Dołączył: 12 Gru 2014
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2018-06-02, 11:35   

Jak już macie lodówkę domową, to kratki wentylacyjne zamykacie/zatykacie ?

Właśnie testuje małą lodówkę w trasie, kupiona wczoraj. Mam 46l klasa a++ i się zastanawiam czy te kratki zatkać, a może jakiś wentylatorem tam dać, choć z drugiej strony, na zimę i tak będę zatykał. Ktoś już coś na pewno wymyślił :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sweetek
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Wrz 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Wysłany: 2018-06-04, 10:11   

trzeba odprowadzać ciepło z tyłu lodówki!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2018-06-04, 12:33   

Ja nie mam żadnej kratki ale meble mam zrobione tak że ścianki z dołu i góry nie dochodzą do końca więc jest cyrkulacja powietrza. Nie zauważyłem jakiś temperatur ekstremalnych. W domu jak wielu mam lodówkę w zabudowie i nie mam tam wentylacji wymuszonej. Fakt, że nie ma ekstremalnych temperatur w domu ale kampera mam zaizolowanego więc w środku też nie powinno być gorąca. Za wcześnie trochę u mnie by oceniać. Wyjdzie po wyjezdzie na południe. Choć teraz jest cieplej u nas niż w Grecji a lodówka działa 24h już kilka tygodni i jest ok. No i bez podłączania się do słupka!
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***