Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: janusz
2019-01-12, 10:59
Zamknięto Muzeum Kultury Łemkowskiej.
Autor Wiadomość
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2200
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-01-09, 19:19   Zamknięto Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Stało się!

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej zostało zamknięte.

Każdy kto tam był oraz ci spośród Was, którzy obejrzeli filmik w tym wątku, zapewne zasmuci się i poczuje nieswojo.
To urokliwe miejsce, będące zarazem skansenem ludu niezbyt licznego, ale o bogatej kulturze, żyjącego na tej ziemi od wielu pokoleń nie jest w stanie funkcjonować z braku środków.

Wystąpili o skromniutką dotację w wysokości 53 tysięcy złotych, przyznano im 30 tysięcy. Za tę kwotę nie są w stanie utrzymać tej placówki.

Nie chce się tego komentować w świetle działań obecnych władz i wielomilionowych dotacji dla spółek mężów i pociotków obecnej "elity", o biedaczku Rydzyku nie wspominając.

Nie mam żadnych wątpliwości i nie ma jej nikt zdrowo myślący w tym kraju, że zagrały względy czysto ksenofobiczne. Ot, taka polityka głupców i na krótką metę.

Wybitnym Łemkiem był Epifaniusz Drowniak zwany Nikiforem - jeden z najwybitniejszych malarzy prymitywistów na świecie.

Obejrzyjcie, koledzy filmik z naszej podróży po Bieszczadach z Elą i Włodkiem Bobowskimi oraz Iloną i Tadeuszem (Wygnaniec), gdy do Zyndranowej zawitaliśmy. Jest on również na stronie CT gdzie naszą podróż opisywalismy. O Zyndranowej jest od 5.00 minuty:

https://www.camperteam.pl...pic.php?t=25856

_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2019-01-11, 16:42   

Chciałem podzielić ale nie udało się oddzielić polityki tak żeby obydwa watki miały sens. Resztę dyskusji przeniosłem tam
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=32168
Tam też możecie dalej politycznie o muzeum, nie tu.
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2200
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-01-11, 17:20   

Poczytajmy zatem o Łemkach, ich historii, pochodzeniu i kulturze.
Na kilku ciekawych stronach możemy o Łemkach dowiedzieć się wystarczająco dużo, by poczuć sympatię do tego ludu ubogiego, góralskiego z pochodzenia i temperamentu, troszkę tajemniczego, ale zdolnego o czym świadczą piękne cerkwie, które zostały po nich, na ogół drewniane i chaty oraz ich wyposażenie, nie tylko w urządzenia gospodarskie, ale również z zachowanymi strojami, w tym szatami liturgicznymi, bo pobożny to naród.

Dwa muzea prezentują kulturę Łemków - jedno w Olchowcu i drugie w Zyndranowej, to właśnie ono zawiesiło działanie ze względu na brak środków.

Wraz z Halszką, Elą i Włodkiem Bobowskim spędziliśmy tam sporo czasu z żoną założyciela muzeum, Teodora Gocza, który nie pogodził się z wysiedleniem w ramach akcji Wisła i w roku 1968 wrócił do rodzinnej wsi. Wykupił swe gospodarstwo i rozpoczął mozolne zbieranie pamiątek po swych braciach Łemkach. Odbudował chatę i pomieszczenia gospodarcze a kilka lat temu, ze środków unijnych wybudował nowy pawilon ekspozycyjny.

Korzystali z dotacji, maleńkich, ale wystarczajacych do działania. Teraz tych środków brakuje.

W ubiegłym roku Teodor Gocz zmarł. Ma jednak kontynuatorów i mam nadzieję, że to muzeum i skansen podniosą się znów do działania.

Oto strony które pozwolą poszerzyć wiedzę o Łemkach:

https://rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-rme/604-maj-czerwiec-nr61/kultura-i-tradycje-ludowe/542-2014-05-06-09-06-30

https://rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-rme/604-maj-czerwiec-nr61/kultura-i-tradycje-ludowe/542-2014-05-06-09-06-30

oraz o samym muzeum w Zyndranowej:

http://www.zyndranowa.org/pl/muzeum/

:spoko
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
majmarek 
weteran

Twój sprzęt: camper knaus fiat ducato
Nazwa załogi: alibaba
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Piwa: 23/50
Skąd: warmińsko mazurskie
Wysłany: 2019-01-11, 18:30   

A gdzie się podziewają Łemkowie i potomkowie Łemków? Czy nie czują potrzeby pielęgnacji swojej kultury? Czy tak ma to być że prywatnie ktoś otwiera sobie dajmy na to skansen i dopomina się dotacji?
Przepraszam ale tak to odbieram. Ja też mogę po dziadku kultywować kulturę wsi kieleckiej! Czy ktoś mi w tym pomoże finansowo?
Tu muzeum(urzędnicy),tam muzuem to samo , a na czyich to barkach.
Pięknych miejsc szkoda jak i pięknych pomysłów i zrywów a tak się toczy koło historii!
Pozdrawiam Marek M
_________________
wino
kobiety i śpiew
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2200
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-01-11, 18:51   

Marku, pozwolę sobie skopiować fragment strony o muzeum. Wprawdzie link do niej podałem, ale zapewne nie czytałeś.

Oto te informacje, które Ciebie interesują:


W roku 1996 ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył środki finansowe na remont zabytkowych obiektów. W tym czasie dokonano remontu dachów oraz przeniesiono na teren zagrody chałupę z Tylawy, w której powstała świetlica i sala wystaw.
Sytuacją zyndranowskiej placówki zainteresowało się Muzeum Okręgowe w Krośnie. Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy placówkami Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej stało się oddziałem Muzeum Okręgowego w Krośnie, dzięki czemu uzyskało fachową pomoc i opiekę.
Od tej chwili w skansenie trwały prace przy konserwacji zabytkowych eksponatów i obiektów. Od lipca 1997 roku zatrudniony został etnograf. Zaczęły przybywać nowe obiekty. Na teren zagrody przeniesiono kapliczkę oraz cygańską kuźnię, wyposażoną w podstawowe narzędzia.
Placówka zaczęła wydawać kwartalnik „Zahoroda”, który ukazywał się dzięki staraniom Rady Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej oraz dotacjom Ministerstwa Kultury a później MSWiA.
1 stycznia 1999 roku rozkwit placówki został przerwany. Nowy dyrektor krośnieńskiego muzeum zerwał umowę i pozbawił zyndranowski skansen instytucjonalnej opieki. Ponownie zawieszono działalność muzeum. Wegetacja bez środków finansowych trwała do roku 2002, kiedy to obiektami muzealnymi zaopiekowało się Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Towarzystwo podjęło starania o pozyskanie środków finansowych na działalność i zabezpieczenie obiektów.
Jak na razie placówka prowadzi swoją działalność na bieżąco. Corocznie organizowane są święta tradycji łemkowskiej „Od Rusal do Jana”, na terenie Muzeum co jakiś czas organizowane są warsztaty (np. Kręcenia kiczek i szczypania gontów), plenery artystyczne, prowadzona jest działalność wydawnicza. Budynki zostały wyposażone w czujniki szybkiego ostrzegania przed ogniem, wykonano modernizację instalacji elektrycznej, wymieniono poszycie dachu na „chyży”. W miarę możliwości prowadzone są prace konserwatorskie i remontowe. Wydaje się, że przyszłość placówki jest zagwarantowana, o ile oczywiście do głosu nie dojdą siły polityczne nieprzychylne istnieniu Łemków.

_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wizjoner 
zaawansowany
Wizja jest podstawowym zadaniem do realizacji celu


Twój sprzęt: Phoenix (2015)
Dołączył: 12 Paź 2015
Piwa: 8/6
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2019-01-11, 22:39   

mam ciotkę która jest Łemkiem jest ich bardzo mało i są porozsiewani po całym kraju,
_________________
Gdzie jedziesz ? Wszędzie ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wezuwiusz3
początkujący forumowicz

Dołączył: 04 Kwi 2015
Piwa: 1/3
Wysłany: 2019-01-11, 23:05   

Szkoda tego skansenu,bo tylko to po tej kulturze pozostało.Do Zyndranowej mam rzut beretem.
Jest tam w Zyndranowej też żydowska chata.Zaraz koło cerkwi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2019-01-12, 10:59   

Ostatni raz przeniosłem posty polityczne z tego wątku do działu politycznego -
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=32168
Następne jeśli pojawią się i ktoś je zastrzeże będę wywalał w kosmos.
Macie dział polityczny i ten temat tam też jest więc kontynuujcie go sobie tam. :-P
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 260/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2019-01-12, 14:13   

Zapytam z czystej ciekawości. Czy próbowano w gminie coś załatwić i tam starać się o pozyskanie środków na utrzymanie muzeum? Mają odpowiednie organy i mechanizmy które powinni uruchomić.
Łatwiej jest coś zamknąć niż ponownie otworzyć.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2200
Skąd: Otwock
Wysłany: 2019-01-12, 14:30   

Andrzeju, właśnie na tym polega problem, że to Podkarpacie, a Łemkowie...to Łemkowie.
Tylko bez polityki!!!
:diabelski_usmiech
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2019-01-12, 15:09   

majmarek napisał/a:
A gdzie się podziewają Łemkowie i potomkowie Łemków? Czy nie czują potrzeby pielęgnacji swojej kultury? Czy tak ma to być że prywatnie ktoś otwiera sobie dajmy na to skansen i dopomina się dotacji?


Hm, a Ty jak (zakładam) jesteś Polakiem, to utrzymujesz polskie muzea z datków, czy jednak oczekujesz, ze państwo, którego obywatelem jesteś i na które płacisz podatki będzie dbało o instucje kulturalne?
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 260/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2019-01-12, 18:02   

Tadeusz napisał/a:
Andrzeju, właśnie na tym polega problem, że to Podkarpacie, a Łemkowie...to Łemkowie.
Tylko bez polityki!!!
:diabelski_usmiech

Oczywiście , nie mam zamiaru w tym temacie politykowac.

Rozumiem , że właściciel muzeum był w gminie i otrzymał negatywną odpowiedź dotyczącą przekazania środków na funkcjonowanie muzeum.
Czyli trza iść inną drogą. Może przydałby się sponsor?
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Spax 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato i Hobby 495
Nazwa załogi: Spax
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 08 Mar 2016
Piwa: 193/346
Skąd: Kolumna
Wysłany: 2019-01-12, 18:50   

Takie są losy wszystkich kultur. Wcześniej czy później znikają z powierzchni ziemi, przysypane gruzem i śmieciami innych "kultur". Muzea powstają dopiero po tysiącach lat, kiedy jacyś "inno-kulturowcy" się do tego dokopią i może w przyszłym muzeum zamiast Tutanchamona...
:-/
_________________
Moje miescówki w Grecji »»» https://bonvoyage-travel.eu/maps/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-01-12, 21:26   

Zastanówmy się może ponownie co MY możemy zrobić?
Przeniosłem tutaj ponownie swoją propozycję:

"Koledzy, a może niech ktoś z Was, kto ma talent w pisaniu przekonujących treści, z argumentami, uzasadnieniami (jak np kol. Kalinin) i ulepi kilka zdań wobec których trudno byłoby się negatywnie ustosunkować i z naszymi podpisami podsunąć to lokalnej władzy tamtych terenów.
Po sąsiedztwie to i prawda historyczna niepodważalna i wspólne istnienie na obszarach nie podda w wątpliwość lokalnych przeciwników wobec ew. sprzyjającej decyzji.
Tak sobie pomyślałem."

Do tego za przychylność, ulepić w ramach wdzięczności fajny artykuł w Polski Karawaning.
Widzę to tak jak w zabawie "Kamień > nożyce > papier" Wiem że poukładać się da, tylko trzeba mądrze a mi do mądrości daleko.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojciechu 
Kombatant


Twój sprzęt: był - ducato frankia,jest- burstner t603
Nazwa załogi: marwoj
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2013
Piwa: 159/151
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2019-01-12, 23:11   

Można by było spróbować pozyskać Europejski Program Edukacyjny. Programy takie trwają rok czasu i takie muzeum może być ćwiczeniówką dla szkoły – np. z Dukli. Oczywiście musi wystąpić o niego ktoś z terenu. Obawiam się jednak, że w dzisiejszym czasie, tego typu program musiałby powstać na zasadzie współpracy ekumenicznej. Jest to jednak możliwe – przykład - Festiwal 4 kultur w Łodzi. Trzeba jednak fascynata z terenu, np. historyka z układami w kościele. Oczywiście są to takie moje luźne dywagacje, a może jakaś fundacja. Kiedyś jeden z polityków, którego nie lubię, powiedział – jak się coś robi, to się coś zrobi – chyba warto. ;)
_________________
prof-os

Jesteśmy jedyni i niepowtarzalni, pamiętajmy tylko że niedoskonali…
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***