Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Koło się zamyka.
Autor Wiadomość
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-11, 11:15   

Robią się właśnie symulacje obciążeń statycznych, a ja tymczasem dumam nad jakimś sprytnym patentem na siłowniki. Zasilanie kabiny będzie raczej 12V, ale nie planuję bezpośredniego połączenia z samochodem, więc instalację mogę zrobić na 24V czy jakiekolwiek inne napięcie, do którego osprzęt jest popularny - 12V wybrałem ze względu na powszechność wszystkiego, od przetwornic do oświetlenia.

Na pewno będę chciał jakiś sprytny sposób, by kabinę podnieść i ściągnąć/włożyć na samochód - i to najlepiej, żebym to mógł zrobić sam. Zwykle tutaj stosuje się podnośniki śrubowe, prawda? Chciałbym też na nóżkach zamontować jakieś kółka - o ile uda mi się zamknąć w 200-300kg na sucho to powinno umożliwić w miarę przystępne manewrowanie kabiną na postoju, bez potrzeby ruszania samochodem.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2020-01-11, 11:55   

Cytat:
Konstrukcja z aluminiowych profili konstrukcyjnych, seria "20" (od 20x20 do 20x80)

Patrząc na ostatniego posta na poprzedniej karcie, gdzie masz rysunek łączenia profili, widzę, że są to profile 40mm, a nie 20mm.

Sam się zastanawiam, czy nie użyć profili 20x20 na konstrukcję łóżek. Ale nie wiem, ile by ich musiało być, żeby konstrukcja była wytrzymała. No i czy będzie lżejsza od drewnianej konstrukcji.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2020-01-11, 12:02   

Bedziesz to spawal? Bo z obrazkow wynika ze liczysz polaczenia sztywne, a profile alu konstrukcyjne, laczone na śruby wydaje mi sie powinny byc rozwazane jako laczone przegubowo. Wtedy stezenia beda pracowac w schemacie statycznym...
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-11, 12:15   

Skręcał. Tak, ta symulacja to tylko przybliżenie, ale mam zamiar połączenia dobrać tak, że śruby będą pracowały na rozciąganie, więc przybliżenie powinno być wystarczające.

Model ze wzmocnieniami:

rama-nosna-v52.png
Plik ściągnięto 0 raz(y) 14,2 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-11, 12:23   

Mavv napisał/a:
Patrząc na ostatniego posta na poprzedniej karcie, gdzie masz rysunek łączenia profili, widzę, że są to profile 40mm, a nie 20mm.

Rysunek poglądowy - dostępne są 20, 40, 45 i bodaj 60mm. Projektuję z 20mm, bo mam wrażenie, że w razie potrzeby lepiej dać 2x20mm niż jeden 40mm. Po prostu większe pole do manewru.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-11, 13:02   

Okay, na tym na razie się zatrzymuję w kwestii ramy nośnej. Masa <68kg, współczynnik bezpieczeństwa 6 (czyli nośność faktyczna ~1200kg). Teraz trzeba iść "na wiaderko" i zweryfikować, czy przypadkiem nie mam gdzieś wzmocnienia w niepraktycznym miejscu.

rama-nosna-v58.png
Plik ściągnięto 2 raz(y) 71,17 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-11, 13:17   

A tutaj jeszcze link, gdyby ktoś chciał sobie to obejrzeć w 3D: https://a360.co/35J2yZp
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2020-01-11, 14:08   

Jezu.... Ależ teraz są możliwości.... Niby wiem jak to wszystko działa, ale gdy robi to ktoś inny - szczęka opada na ziemię z wrażenia...
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Grzegorz fest leniwy 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Viano Marcopolo VW California Ocean
Dołączył: 10 Cze 2018
Piwa: 14/3
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2020-01-11, 23:59   

Tak nieśmiało zapytam, dlaczego nie chcesz zrobić konstrukcji spawanej z kształtowników chociażby 60x40x4 ? Wytrzymałość spokojnie uzyskasz, nawet z zapasem.
Mam nieodparte wrażenie że przeszacowujesz tę konstrukcję bardzo mocno.
Trochę kasy i roboty pójdzie w te skręcane profile, no i kilogramów.
_________________
mam tak małego kamperka że nie mieści się w nim toytoy i upierdliwość, poza tym jest wszystko czego potrzebuję ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-12, 08:35   

Grzegorz fest leniwy napisał/a:
dlaczego nie chcesz zrobić konstrukcji spawanej z kształtowników chociażby 60x40x4 ?


Takie profile są dobre do konstrukcji jednorazowych i prototypowych, bo w razie pomyłki zawsze można odkręcić, przesunąć i przykręcić ponownie. Przy produkcji nawet małoseryjnej spawanie pewnie miałoby sens, ale obawiam się, że tutaj mogła by zajść potrzeba kilkakrotnego powtarzania.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Grzegorz fest leniwy 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Viano Marcopolo VW California Ocean
Dołączył: 10 Cze 2018
Piwa: 14/3
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2020-01-12, 12:52   

Koder na oko patrząc boki konstrukcji to 14-15 kg kształtownika x 20 zł brutto
Obecnie spawanie aluminium stało się łatwo dostępne, firmy produkujące zabudowy lub przyczepy mają ten temat rozkminiony, za pospawanie całej konstrukcji wezmą niewiele bo to ciekawostka ładnie wyglądająca w portfolio.
Jeśli dobrze pokombinujesz z rysunkiem to jeszcze wspawają Ci flansze pod montaż czegosi.
Gdybym coś podobnego dla siebie rzeźbił to wyłącznie spawane (pewnie dlatego że mam zaplecze) i torchę doświadczenia w aluminiowych nadwoziach.
Jeśli sie zdecydujesz na skręcane to moja rada....klej do gwintów na każdej śrubie koniecznie!
_________________
mam tak małego kamperka że nie mieści się w nim toytoy i upierdliwość, poza tym jest wszystko czego potrzebuję ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-12, 13:49   

Grzegorz fest leniwy napisał/a:
Gdybym coś podobnego dla siebie rzeźbił to wyłącznie spawane (pewnie dlatego że mam zaplecze) i torchę doświadczenia w aluminiowych nadwoziach.

To się nazywa chyba "syndrom młotka" i też to mam: "gdy dzierżysz młotek, każdy problem wygląda jak gwóźdź".

Tymczasem następna wersja ramy - przeniosłem centralną podpórkę na boki, obok nadkoli, co zwolniło spore miejsce po środku i umożliwiło odchudzenie ramy w kilku miejscach. 49kg aluminium na chwilę obecną, chyba zostanę przy tym układzie. Już chyba wstępnie widać, jak to będzie ułożone - łóżko, część dzienna, zaplecze sanitarne.

rama-nosna-double-nadkola.png
Plik ściągnięto 0 raz(y) 126,35 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-12, 14:18   

Obowiązkowa weryfikacja "na wiaderko". Sprawdzałem rozmiary, no i oczywiście walnąłem się w kilku miejscach. Założyłem szerokość dołu 130cm, bo wejście burt ma 134cm... ale nie zauważyłem, że tam jeszcze są 2cm mocowania zamków wystające. Cóż, trzeba będzie zmniejszyć do 126cm - 2cm na stronę chyba wystarczą, by to wygodnie wmanewrować do środka, prawda?

Przy okazji sprawdziłem, jak z lusterkami. Przy szerokości całkowitej 183cm wygląda to tak:

..przy 163cm tak:

co już jest na tyle fajne, że praktycznie w ogóle mi widoczności nie zasłania - nie bardziej, niż sama buda samochodu. Niespodziewanie, jeśli zrobię 163cm rozszerzające się do 183cm powyżej 25cm nad burtą, to widok mam taki:


(z kamerą na wysokości oczu). Czyli w zasadzie daje mi to widoczność taką, jak wersja węższa, a łóżko może być większe. Umieszczę na projekcie.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-12, 14:37   

Przeliczona po weryfikacji "na wiaderku": 46kg.

Zauważcie, że jak wziąłem pod uwagę wszystkie tolerancje załadunku, to wnęki na nadkola zrobiły się dość płaskie. Tam na pace, od ściany kapsuły do burty wewnętrznej będzie jakieś 15cm w większości miejsc - po prostu gdyby kapsuła była szersza, to bardzo trudno byłoby ją załadować.

Nie jestem do końca pewny, czy te 2cm na stronę to jest wystarczający dystans - podzieli się może doświadczeniami ktoś, kto takie coś faktycznie na samochód ładował?

rama-nosna-po-wiaderku.png
Plik ściągnięto 3 raz(y) 113,77 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2020-01-12, 17:58   

Zaskakująco, ta geometria kurnika ma tylko jedno rozwiązanie, i to zależne od zadanej szerokości łóżka. Żadnego pola do manewru. Wypróbuję jeszcze inne.

kurnik-geometria-na-hiluxie.png
Plik ściągnięto 1 raz(y) 201,82 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***