Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Elastyczne panele słoneczne - Jak przedłużyć ich trwałość?

Jak długo działa u Ciebie solar elastyczny?
1rok
14%
 14%  [ 6 ]
1rok i padł
14%
 14%  [ 6 ]
2lata
16%
 16%  [ 7 ]
2lata i padł
7%
 7%  [ 3 ]
3lata
45%
 45%  [ 19 ]
3lata i padł
2%
 2%  [ 1 ]
Głosowań: 42
Wszystkich Głosów: 42

Autor Wiadomość
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-09-12, 13:52   

Johny_Walker napisał/a:
Kombinujecie jak konie pod górę z wentylatorami, chłodzeniem itp. Jest bardzo prosta i niezawodna metoda na wyrównanie wszelkich strat wynikających z przegrzewania, słabego chłodzenia czy dowolnego innego powodu - PRZEWYMIAROWANIE. Należy zamontować 50% większą moc paneli i temperatura oraz chłodzenie przestają mieć znaczenie.


wentylatorki ja proponowałem. i o przewymiarowaniu też tu pisałem,
ale pod kątem solarów w domu, a nie na kamperze, gdzie każdy Watt się liczy.
Do tego że elektronikę się chłodzi już ludzie przywykli, ale do chłodzenia paneli,
które też są półprzewodnikami? Nikt nie robi to po co...
ale to się zmienia już są panele z systemem chłodzenia cieczą, ale to do domu,
bo skąd w kamerze ciecz chłodząca. wody w zbiorniku podgrzewać nie będziesz
etc... etc...
Ale chyba nie chcesz powiedzieć że uważasz że kilka wentylatorów i kawałek blachy to
większy koszt aniżeli przewymiarowanie solarów... a i waga dmuchania będzie mniejsza
aniżeli pół porządnego solara.
Może znajdzie się ktoś chętny kto ma dwa identyczne solary i
pomierzy prady na nich w słońcu, a potem pod jednego będzie
wdmuchiwać wentylatorkiem biurkowym powietrze...
tyle że test powinien być przeprowadzony w bezwietrzny, upalny dzień....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-12, 21:58   

Kompi napisał/a:

parametrów nie musze podawać żeby mierzyć moc. Wystarczy że je znam. Oczywiście temperatura była różna z wiadomych względów ale nie na tyle żeby miała decydujący wynik na pomiar.

Wystarczy że jeden panel miał parametry bardziej pasujące do konkretnego regulatora MPT czy PWM i już ten jeden czynnik wystarczy do różnicy 30%.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-12, 22:04   

robba napisał/a:

Ale chyba nie chcesz powiedzieć że uważasz że kilka wentylatorów i kawałek blachy to
większy koszt aniżeli przewymiarowanie solarów... a i waga dmuchania będzie mniejsza
aniżeli pół porządnego solara. .

Przewymiarowanie jest tańsze. Do tego MPPT a nie PWM. Jest to po prostu rozwiązanie uniwersalne i niezawodne. Typu zrób, uruchom i zapomnij. Wentylatory to obsługa, wymiana, czyszczenie. Mam w domu już dziesiątki tego typu urządzeń które muszę czyścić i unikam.
Testów temperaturowych nie trzeba robić. Są współczynniki i parametry techniczne. Można sobie policzyć. W praktyce jak Słońce jest wysoko i jest gorąco to produkcja jest tak duża że nie ma znaczenia. Za to pod wieczór jest nisko i chłodzenie nie ma znaczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kompi 
zaawansowany

Dołączył: 06 Lut 2016
Piwa: 7/11
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2020-09-12, 23:48   

...............................
Ostatnio zmieniony przez Kompi 2022-09-21, 18:10, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-09-12, 23:49   

Johny_Walker napisał/a:
....
Przewymiarowanie jest tańsze. Do tego MPPT a nie PWM. Jest to po prostu rozwiązanie uniwersalne i niezawodne. Typu zrób, uruchom i zapomnij. Wentylatory to obsługa, wymiana, czyszczenie. Mam w domu już dziesiątki tego typu urządzeń które muszę czyścić i unikam.
.....


no cóż... nie ma rzeczy idealnych. :) Faktem niestety jest, że współczesny świat
wymaga od nas ciągłej obsługi wszystkiego naokoło... najgorsze to pamiętanie
o tym wszystkim... :(

Johny_Walker napisał/a:
....
...testów temperaturowych nie trzeba robić. Są współczynniki i parametry techniczne. Można sobie policzyć. W praktyce jak Słońce jest wysoko i jest gorąco to produkcja jest tak duża że nie ma znaczenia. Za to pod wieczór jest nisko i chłodzenie nie ma znaczenia.

Oj... nie widziałem w charakterystyce czasu życia w zależności od średniej temperatury... :)
ale z tych parametrów wyjdzie że fajnie jakby gorące nie były trochę dla wydajności
ale jeszcze więcej dla ich wytrzymałości....
faktem że trzeba się zastanowić, czy nie lepiej za czas jakiś wymienić aniżeli coś robić
dla poprawy trwałości
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-13, 07:11   

Żywotność tradycyjnych paneli krzemowych to >40 lat bo tyle ma najstarsza farma w Szwajcarii. W dalszym ciągu działa. Moje elastyczne mają blisko 6 lat i też działają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darek Szczecin 
Kombatant

Twój sprzęt: JUMPER BLACK 205PS, VW T5 4Motion Seikel
Nazwa załogi: Darek&Anita&Maja
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Wrz 2014
Piwa: 113/163
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-09-13, 07:49   

Koszt nowego sztywnego 330W zakup PL 550 pln, zakup zestawu elastycznych nowych z Ali około 1000 pln. Wydajność elastycznych przy moich próbach zawsze była niższa niż sztywnych, regulator zawsze stosowałem ten sam MPPT tracer, elastyczne zapinałem równolegle i szeregowo.
Jedyną zaletą elastycznych jest ich niska waga i możliwość lepienia kilku sztuk na dachu wykorzystując każdy wolny skrawek powierzchni, do montażu jednego dużego ogniwa sztywnego potrzebujemy jednego dużego kawałka wolnego dachu :spoko .
Projektując sobie zabudowę, zachęcam do rozsądnego podejścia do kwestii okien, wywietrzników i innych dziur w dachu, ja już nigdy na elastyczne się nie zdecyduje, chyba że nie będę miał inego wyjścia :szeroki_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-09-13, 09:21   

andi at napisał/a:
OldPiernik napisał/a:
A czy przykleił ktoś panele na dachu nie bezpośrednio do blachy ale na folii np. do oklejania samochodów?
Chodzi mi taki pomysł po głowie żeby dociąć kawał folii o wymiarach trochu większych niż panel i dopiero do tego dokleić panel. W przypadku konieczności wymiany panela oderwę folię razem ze starym panelem.
Co do montażu samego panela to pytałem sprzedawcę (4SUN) i oni zalecają klejenie paneli na dystansach.
Przykleję na paskach piankowych - takich ze starej reklamy. Same ogniwa też są klejone do pianki więc nie powinno być problemu z nierównomiernym rozszerzaniem panela i pokładu.


Wydaje mi się że Joko kleił na folie :spoko


Tu jest to opisane : https://www.camperteam.pl...er=asc&start=15

Nie chce mi się tego kolejny raz szczegółowo pisywać i wyjaśniać ..... bo i tak jak zwykle , tak jak w tamtym , tak i w tym wątku , temat zostanie "zapisany" i się nie przebije (najlepszy dowód , to kolejny wątek na ten sam temat i te same bzdury , sikaflexy, ramki, poliwęglany i inne głupoty)

Krótko tylko ....... panele elastyczne naklejone za pomocą pianki samoprzylepnej dwustronnie klejącej , ale nie bezpośrednio do dachu tylko do folii samochodowej naklejonej wcześniej.
Obowiązkowo potem naklejone paski tej folii na krawędzie, tak aby pod panel do pianki nie dostawała się woda ani powietrze (na szczelno) ...... żaden Sikaflex !!!
Przewody połączeniowe wymienione tak aby zlikwidować złączki , porządnie polutowane !

Paneli mam 10szt (1000W) i wszystkie działają , pomimo że są chińskie i z tej partii co podobno padały jak muchy ....... a padały bo puszczały im połączenia między ogniwami , rozrywane pod wpływem pracy podłoża przy zmianach temperatury.
Na folii , która jest super elastyczna (zwłaszcza rozgrzana), mają takie warunki jakby luźno leżały na dachu i nie były przyklejone .
Pozytywnym skutkiem ubocznym takiego rozwiązania jest to , że nawet jak kiedyś zajdzie potrzeba odklejenia lub wymiany tych paneli to nie pozostanie po nich najmniejszy ślad , bo oderwie się folię ...... przy sikaflexie zostaje syf na wieki :spoko

solary1.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 191,49 KB

solary2.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 175,48 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-09-13, 12:59   

Pod mój manel dostala sie woda która podczas zdejmowania parzyła w ręce. :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-14, 11:27   

Darek Szczecin napisał/a:
Koszt nowego sztywnego 330W zakup PL 550 pln, zakup zestawu elastycznych nowych z Ali około 1000 pln. Wydajność elastycznych przy moich próbach zawsze była niższa niż sztywnych, regulator zawsze stosowałem ten sam MPPT tracer, elastyczne zapinałem równolegle i szeregowo.

Porównujesz markowe kupione w Polsce z niemarkowymi, z oszukanymi parametrami kupionymi gdzieś u oszustów? Weź poprawkę na to co pisali na Ali. Tam wszystko trzeba dzielić przez dwa. Gdybyś kupił markowe to by się parametry zgadzały, a Ciebie po prostu oszukano.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-14, 11:29   

joko napisał/a:
o nich najmniejszy ślad , bo oderwie się folię ...... przy sikaflexie zostaje syf na wieki :spoko

Ja mam na Sikaflex. Za późno już. Odklejenie pewnie tylko kątówką. Ale działają i nie martwię się o wodę która z pewnością jest pomiędzy panelem a dachem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KAZEK99 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato - Riviera
Nazwa załogi: KAZEK99
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2019
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2020-09-14, 19:53   

Witam.
Ja nie jestem w stanie zrozumieć sensu wpisów niektórych kolegów, zamiast podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami to piszą o swoich przewagach nad innymi, związanych z eksploatacją paneli fotowoltaicznych. Ja uważam że forum służyć ma również tym wszystkim którzy nie mają dużych doświadczeń nie tylko w sprawie eksploatacji paneli ale również w zakresie ich montażu zarówno elastycznych jak i sztywnych. Wymądrzanie się i wytykanie czyichś błędów naprawdę nie służy niczemu. Przedstawienie swoich doświadczeń oraz sugestii na pewno zrobi więcej niż wymądrzanie się na forum.
Ja chętnie podzielił bym się swoimi doświadczeniami w tym zakresie ale czytając niektóre posty widzę że niektórym forumowiczom chodzi o zupełnie coś innego, (chyba o zaistnienie).
Na litość - podzielmy się swoim doświadczeniem.
Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam KAZEK 99.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
piotr1 
Kombatant


Twój sprzęt: blaszak ducato w budowie
Nazwa załogi: ewaipiotr
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 17/18
Skąd: gdańsk i okolice
Wysłany: 2020-09-14, 20:52   

Ja mam na dachu 4 razy po 100 WAT od 2.5 roku i działają ok. Kupione od chińczyka w zestawie. Tylko padł mi regulator napięcia podczas upalnego lata. Zamontowałem większy 50 amper i jest ok. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2020-09-15, 16:36   

Kompi napisał/a:
Darek Szczecin napisał/a:

teraz było 330W szklany i 350W elastyki
zawsze szklany z wydajnością będzie o około 30% wydajniejszy, potwierdzą pewnie też inni :spoko

To sie zgadza z moimi obserwacjami. Mam na dachu 400w szklanych i 400W elastycznych obok siebie. Sprawdziłem słoneczko świeci równo. Szklane dają 300W elastyczne 220W. Inna sprawa że elastyczne są bardziej awaryjne.


Pozostawmy różnice w wydajności. Skupmy się na awaryjności. Wychodzi nam tu, że pierwszą rzeczą po kupnie elastyków jest poprawa połączeń elektrycznych. Bo to wygląda na przyczynę ich awaryjności. Za mną przemawia waga elastyków. Jeśli się zdecyduję na kupno, to od razu poprawiam fabrykę.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kompi 
zaawansowany

Dołączył: 06 Lut 2016
Piwa: 7/11
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2020-09-15, 17:07   

...
Ostatnio zmieniony przez Kompi 2022-09-22, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***