Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa kampera na bazie VW T5 z kontenerem
Autor Wiadomość
Zaicev 
początkujący forumowicz

Dołączył: 29 Mar 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2021-03-30, 11:49   Budowa kampera na bazie VW T5 z kontenerem

Witam,
Jako że od dłuższego czasu chodził mi własny kamper po głowie to postanowiłem właśnie zawitać na tym wspaniałym forum. Ten rok co prawda jeszcze na wakacyjny wypad będę wynajmował kampera ale na zimę chciał bym mieć już własny pojazd, a dla czego na zimę opiszę dalej w poście.
Pierwotny plan to był zakup gotowego pojazdu ale z racji jak to wygląda w większości problemu finansowego wpadł mi do głowy pomysł zbudowania własnej zabudowy na busie a konkretnie na kontenerze, izotermie itp. Generalnie sprawia mi wielką radość jak sobie coś sam zbuduję i jeszcze to działa, zawodowo jestem elektrykiem wiec jeden temat już odpada.
I tu do Was szanownego grona pytanie, otóż chciałbym to zbudować na bazie VW T5 z kontenerem na ramie. Wymiary proponowanego kontenera to długość 2,90 szerokość 1,90 i wysokość 1,80. Dla czego pewnie spytacie ten samochód, otóż nie będę ukrywać mojej sympatii to marki VW puki co nie zraziłem się do niej i miałem wielokrotnie styczność z VW T5 jako kierowca. Druga sprawa to rozmiar całości zarówno pojazdu jak i kontenera jest stosunkowo mały a ze wstępnych wyliczeń do kontenera zmieści się zabudowa którą zaplanowałem. Kamper ma być na 3 os bo są trzy miejsca w szoferce. Ładowność maksymalna to bodaj 900kg bez kilku kg.
Kolejna sprawa to ceny tych samochodów są przystępne ale pewnie mocno zajechane, dla mnie sprawą kluczową przy zakupie pojazdu będzie stan blacharski z mechaniką liczę się że będzie do remontu być może z wymianą silnika nawet.
Budżet na projekt chciał bym by nie przekroczył 40 000zł chyba że w grę wejdzie inny samochód np. VW Crafter bądź któryś z trojaczków bo też biorę pod uwagę ale to już będą większe samochody i chyba nie potrzebne mi takie. Ja jestem człowiekiem z natury minimalistą mój wypoczynek odbywał się głównie w namiocie a ostatnimi czasy w moim VW Caddy wiec każdy cm2 i cm3 powierzchni czy objętości będzie dla mnie luksusem.
Co do zabudowy z tyłu na drzwiach tylnych piętrowe łóżko górne składane jak kolejowa kuszetka, musi być jak to wszyscy mówią by był to kamper prysznic oraz ogrzewanie. Ogrzewanie planuję zrealizować na chińskim webasto miałem z nim styczność kilku krotnie na jachcie żaglowym i to działa. Prysznic ma być wewnętrzy i zewnętrzy oraz z dodatkową instalacją jak ja to mówię zaburtową zewnętrzna pompa do strumyka górskiego czystej rzeki czy jeziora i podłączona do instalacji kamperowej i można się pluskać do bólu do momentu aż zabraknie Ah w akumulatorze bądź gazu. Podgrzewanie wody będzie zrealizowane na własnej konstrukcji podgrzewaczu przepływowym, jak skończę projekt i będzie działał dobrze to się pochwale.
Kamper ma służyć raczej do kilku dniowego wypoczynku w wolnych chwilach i raz w roku pewnie jakiś dłuższy 2tyg może 3 oraz co bardzo ważne na zimę generalnie dwu do trzy dniowe wypady na narty z postojem pod stokiem narciarskim. Jak nabiorę zaufania do pojazdu to planowane są wycieczki zagraniczne kierunki skandynawskie raczej. Mus to na samochodzie muszą się zmieścić trzy rowery chciałem jeszcze kajak na dachu ale w przypadku kontenera to nie realne wiec zostaje dmuchaniec.
Wybaczcie za taki długi elaborat może pewnie nudny bardzo ale pytanko do Was Szanownego Grona co o tym sądzicie czy ten projekt ma sens. Co do samochodu blaszaka nie rozważam bo musiał by być długi a tak jak pisałem wcześniej zależy mi na możliwie zgrabnych gabarytach kwestia wizualna jest mało istotna. Kontener jest już zaizolowany tylko obić w środku ciekną lekką sklejką by to jakoś wyglądało a kolejna sprawa kontener można ściągnąć i zabudować na innym samochodzie jak by wcześniejszy odmówił posłuszeństwa i nie opłacalna była by naprawa a i w blaszaku jest więcej elementów które mogą skorodować. Dlatego co o tym sądzicie.

Pozdrawiam Zaicev
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kiwitom23 
początkujący forumowicz


Dołączył: 19 Kwi 2021
Piwa: 2/3
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 2021-04-29, 09:30   

Trochę późno odpowiadam, ale dopiero wczoraj się tutaj zarejestrowałem. Miałem dokładnie taki sam plan jak Ty, czyli kupno kontenera z izotermą, jednak po "zasięgnięciu języka" wybito mi to z głowy. Po pierwsze tracisz cały atut kontenera, czyli większą szerokość, gdyż na ścianki nie dasz samej dykty, bo trzeba poprowadzić instalacje wodną i elektryczną. Jesteś elektrykiem to wiesz, że musisz zastosować peszle, żeby kable się nie przetarły. Tak więc oprócz standardowej już grubej ściany przy izotermie, jeszcze odejdzie Ci po 5 cm z każdej strony, czy razem 10cm. Ja szukałem najpierw blaszaka, ale w odróżnieniu do Ciebie, zależało mi na jak największej ilości miejsca, bo w takim aucie i tak jest ciasno, więc każdy cm się liczy. Z tego powodu zacząłem przyglądać się kontenerom, ale takie auta paskudnie wyglądają i wsiadanie ze względu na wysokość jest mocno utrudnione. Dlatego też skupiłem się na kontenerach niskopodwoziowych, czyli po poczcie, albo po karetkach - fajnie wyglądają i nie trzeba drabiny do wsiadania. Do tego jest przeważnie przejście z kabiny na tył. Kontener ocieplisz sobie sam, nie ma tylu zakamarków co blaszak, jedziesz po ścianach z kątami prostymi. Do tego przy ocieplaniu możesz dobrać sam materiały, które ograniczą wagę.
Zastanawiam się jakim cudem, chciałeś wcisnąć łazienkę i lóżko na długości 2,90? To nierealne. Do tego 900kg, a jak zabudujesz to zostanie Ci przy dobrych, lekkich materiałach 100kg, dużo za mało.
Ja trafiłem akurat normalnego kampera w rozsądnych pieniądzach, więc projekt na razie odstawiłem, ale kiedyś będę chciał jednak go zrealizować, nie ma to jak własnoręczna robota, wiesz co masz i znasz auto na wylot. Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2021-04-29, 18:28   

To jest ciekawe
http://buskamper.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kiwitom23 
początkujący forumowicz


Dołączył: 19 Kwi 2021
Piwa: 2/3
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 2021-04-29, 20:48   

Nie, za niski i za mały

To jest super: https://www.youtube.com/watch?v=RIqzMz7nOAg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piasek1 
weteran

Twój sprzęt: W638 V230TD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Lis 2020
Piwa: 30/25
Skąd: Piotrków Kujawski
Wysłany: 2021-04-29, 21:05   

A może samemu zbudować taki kontener. Szkielet z aluminium - odchodzi sporo masy. Ściany z płyt XPS czy jak to się tam nazywa ten materiał, okablowanie wszystko dołami coby szafkami itp zabudować i tyle.
Sama zabudowa będzie ultra lekka a to jednak ma znaczenie w prowadzeniu pojazdu i spalaniu.
_________________
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36109
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kiwitom23 
początkujący forumowicz


Dołączył: 19 Kwi 2021
Piwa: 2/3
Skąd: Trzebinia
Wysłany: 2021-04-30, 07:05   

Piasek1 napisał/a:
A może samemu zbudować taki kontener. Szkielet z aluminium - odchodzi sporo masy. Ściany z płyt XPS czy jak to się tam nazywa ten materiał, okablowanie wszystko dołami coby szafkami itp zabudować i tyle.
Sama zabudowa będzie ultra lekka a to jednak ma znaczenie w prowadzeniu pojazdu i spalaniu.


Raczej sam bym się nie podjął budowy samego kontenera. Po pierwsze będzie potrzebna homologacja, a to nie jest prosta sprawa, poza tym kontener musi być super szczelny, nie ja bym się nie podjął.... zresztą po co wyważać otwarte drzwi, na rynku są lekkie, aluminiowe kontenery.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***