Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Solar
Autor Wiadomość
janb 
trochę już popisał

Dołączył: 19 Sty 2021
Piwa: 1/6
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2021-04-28, 23:11   Solar

Koledzy czy cena 2500 zł za solar elastyczny 160 W z MPPT i montażem jest rozsądna ?
Firma solara 4sun.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/71
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2021-04-29, 06:29   Re: Solar

janb napisał/a:
Koledzy czy cena 2500 zł za solar elastyczny 160 W z MPPT i montażem jest rozsądna ?
Firma solara 4sun.

Jeśli 1000 zł za montaż jest rozsądną ceną to tak.
Solar to koszt ok 800-900 plus regulator z 500 zł kleje i przewody 100zł co daje ok 1500zł łącznie.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2021-04-29, 07:08   

Andrzej 73 napisał/a:
Jeśli 1000 zł za montaż jest rozsądną ceną to tak.

Ja byłbym ostrożny w takich wycenach.
Trzeba wziąć pod uwagę co wchodzi w zakres montażu.
Jeżeli trzeba ciągnąć przewody przez połowę kampera, a klient chce aby były idealnie ukryte, co może się wiązać z demontażem i montażem połowy mebli, to ja za 100 czy 200 zł bym tego nie zrobił :-P , bo to często cały dzień pracy... :bajer
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/71
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2021-04-29, 07:51   

Robert wątpię aby ktoś chciał rozbierać i składać pół kampra za tysiaka. ;)
Teraz jest hossa kamperowanie , firmy widząc sytuację na rynku podnoszą ceny. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 460/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-04-29, 08:50   

W krajach "wysoko rozwiniętych" (czyli tam gdzie ludziom z dobrobytu nie chce się już nic robić) koszty usług porównywalne są z kosztami użytych materiałów, a niejednokrotnie je przewyższają i nikogo to nie dziwi. Jak ktoś nie potrafi , nie chce lub nie może pewnych rzeczy zrobić sobie sam, to woła fachowca i płaci mu tyle ile on chce, a jak fachowiec mądry to kosi ile wlezie :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/71
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2021-04-29, 09:57   

Zestaw tapicerki do mojego kampera kosztował coś koło 3000E i ti było kilka lat temu.
Pewnie cena obecnie wzrosła o 70-80 procent borąc pod uwagę wzrost cen pianki.

Idąc drogą tego co pisze Joko , teraz będę na dzień dobry rozpoczynał wymiane tapicerki w kamperze od dychy w górę. :diabelski_usmiech
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BOGI 
doświadczony pisarz
BOGI

Twój sprzęt: Weinsberg 601MQH (dawniej JOINT E33)
Dołączył: 25 Paź 2008
Piwa: 4/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-29, 21:11   

Odpowiem krótko za robociznę a będzie to około jednego dnia, najpierw umycie potem oczyszcenie pola pod solar i montaż, to cena za robociznę 1000,- jest rozsądna. Zależnie od firmy to będzie od 500 do 1200 złociszy. Myśłę o montażu panela flex (miękkiego). Z drugiej strony dla jednego to duża kwota dla drugiego niezauważalna. Nie preferuję SanTruck, gdyż zobaczyłem jak ściera (matowi) gostek fragment gładkiego błyszcącego dachu do przyklejenia panela na wiek wieków. Taki dach już właściwie jest zepsuty, ale co to przecież nie ich auto. Są inne metody "nie inwazyjne" dające taki sam skutek bezpiecznego zamontowania flexa do dachu. ajważniejsze aby solar flex mógł pracować pod wpływem temperatury, inaczej padnie, bo zostaną przerwane ścieżki elektryczne. I myślę, że to nie teoria, gdyż mój flex wyzionął ducha po roku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BOGI 
doświadczony pisarz
BOGI

Twój sprzęt: Weinsberg 601MQH (dawniej JOINT E33)
Dołączył: 25 Paź 2008
Piwa: 4/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-29, 21:22   

Ja mam inne pytanko. Czy można obciąć fabryczne wtyki kabliMC4 i połączyć wewnątrz auta na zwykłe konektory. Oczywiście bezpiecznik obowiązkowy. Słyszalem o jakiejś diodzie, czy ona jst w tych wtykach MC4 i jakie ma zadanie. U mnie w puszce podłużnej na panelu ani w tych wtykach MC4 nie znalazłem żadnej diody. Panel Saronic SR150-36M GmbH. czy taka dioda jest konieczna skoro panel podpina się do energobloku CBE DS-300 ale na wyjściu bezpośrednim ("direct") do aku wnętrza +B2.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rob 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dethleffs Trend T6717
Dołączył: 11 Maj 2021
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Skandynawia
Wysłany: 2021-05-29, 23:23   

BOGI napisał/a:
Ja mam inne pytanko. Czy można obciąć fabryczne wtyki kabliMC4 i połączyć wewnątrz auta na zwykłe konektory. Oczywiście bezpiecznik obowiązkowy. Słyszalem o jakiejś diodzie, czy ona jst w tych wtykach MC4 i jakie ma zadanie. U mnie w puszce podłużnej na panelu ani w tych wtykach MC4 nie znalazłem żadnej diody. Panel Saronic SR150-36M GmbH. czy taka dioda jest konieczna skoro panel podpina się do energobloku CBE DS-300 ale na wyjściu bezpośrednim ("direct") do aku wnętrza +B2.


Można tylko po co tak? Zdecydowanie nie polecam takich samoróbek, bo to prowadzi do zwarcia albo pożaru... :stop: MC4 zapewnią solidne, wodoszczelne połaczenie, nie da sie ich połaczyć odwrotnie, umożliwia rozłaczenie i łatwe ponowne podłaczenie, zwykle z własciwą średnicą kabli, niską rezystancje połaczenia czyli spadek napiecia itp. A kable muszą mieć dużą średnice ok.6mm2 aby spadek był jak najmniejszy. Podłaczenie do kostki czy innego podobnego wynalazku nie daje takiej gwarancji.
Ja bym raczej zrezygnował z bezpieczników, a w to miejsce zainwestował w porządny kabel z zarobionymi MC4, bo domyślam sie że narzedzi do tego nie masz. Kup poprostu gotowy kabel do solara z końcowkami i nie kombinuj :-P
A te diody powinny być przy samym panelu solarnym. U mnie, wewnątrz w małej skrzynce pod solarem do którego przylutowane są kable z MC4.
Jak chcesz sie wpiąć do energobloku do bezpiecznik 7 (20A) jest przygotowany do solara (regulatora!). Pin 1 na złączu 15 to plus z regulatora solara.

DS300.JPG
Plik ściągnięto 2494 raz(y) 52,32 KB

Ostatnio zmieniony przez Rob 2021-05-30, 00:04, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BOGI 
doświadczony pisarz
BOGI

Twój sprzęt: Weinsberg 601MQH (dawniej JOINT E33)
Dołączył: 25 Paź 2008
Piwa: 4/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-29, 23:58   

Pytam, bo tak zrobil serwis (znana i ponoć renomowana firma kamperowa) montując solar na moim aucie. Kable zostały wprowadzone do wnętrza i z instalacją połączone konektorami takimi płaskimi jak dawniej były we Fiatach. Konektorów są tylko zaściśnięte nie przylutowane. Okablowanie dobre chyba 4 lub 6 mm, takie jak te od solara (czyli chyba 6 mm). Regulator preVent MT1550-EU 15A GmbH (identyczny jak Lumiax). Pomiędzy tymi stykami konektorowymi a regulatorem kable mają około 3 m długości a do energobliku z regulatora jest nie więcej niz
1 m i z +B2 energobloku do akumulatora tyleż samo. Może coś z tym zrobić (mam fakturę sprzed roku) skoro wzmiankujesz o pożarze lub spadku napięcia. Zaczynam się trochę bać, chociaż jak dotąd maksymalny prąd z panela to bylo 4A, a takie konektory we Fiatach używano fabrycznie w instalacji gdzie przecież większe prądy były na kablach z takimi połączeniami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rob 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dethleffs Trend T6717
Dołączył: 11 Maj 2021
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Skandynawia
Wysłany: 2021-05-30, 00:46   

Z tego co mówisz to kable masz wprowadzone do kampera i tam zarobione jakimiś wtykami.
Ciekawe co Ci "dosztukują" jak będziesz chciał zwiekszyć moc i dołożyć następny panel... :lol:
Słabe to jest...A w tym przypadku firma taka jacy jej montażyści.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BOGI 
doświadczony pisarz
BOGI

Twój sprzęt: Weinsberg 601MQH (dawniej JOINT E33)
Dołączył: 25 Paź 2008
Piwa: 4/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-30, 10:58   

To co mogę zatem zrobić, nie będę się procesował w sądzie przecież. Solar jaki zamontowali padł i chcę nakleić nowy i co też mam obcinać MC4 przejść przez przelotke i zacisnąć konektory fiatowskie aby podłączyć się do kabli zainstalowanych biegnących gdzieś wewnątrz w ścianach i zabudowie do regulatora?! Czy może zgłosić jako wadę montażu i niech ten serwis poprawia to co sknocił. Czyli wyprowadził kable przez przelotkę na dach i zakończył MC4. Nie lubię takich działań konfliktowych, gdyż serwis uważa, że jest ok. Może skoro wystąpię o zmianę zakończenia kabli to może i zaproponować zmianę włączenia regulatora do energobloku DS-300 (taki sam jak na Twoim foto) i zamiast do gniazda +B2 niech podłączą regulator solara do gniazda 1k w kostce 15 jak na schemacie. Ale cze warto, bo ponoć też jest ok, skoro ten punkt jest jako +EXIT"AUX" direct +B2. Co wtedy z bezpiecznikiem 7 (20A) w energobloku i czy zostawić ten dodatkowy serwisu na kablu z solara 15A.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rob 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dethleffs Trend T6717
Dołączył: 11 Maj 2021
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Skandynawia
Wysłany: 2021-05-30, 13:51   

To mi przypomina tą operację która sie udała tylko pacjent zmarł... :mrgreen:
Tutaj też, firma uważa że wszystko jest OK tylko panel po roku padł...
Jak jest na gwarancji to reklamój. Jak już nie, to zmień firmę i zecydowanie producenta panela. Bierz sprawdzone, polecane marki, bo z solarami to jak z inną chińszczyzną cena zwykle odpowiada jakości i niestety żywotności. Przez to klejenie a jeszcze gorsze odklejanie lepiej zainwestować w coś żywotnego.

Skoro dodatkowy bezpiecznik masz zamontowany to nie musisz tego przerabiać i wchodzić na kostkę 15. Nie warto, bo to jest też OK. Są dwie szkoły. Jedni wolą energoblok inni podłączają bezpośrednio do baterii. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Kostka też wymaga extra pinów, zaciskarki i staranności montażu. Dołożysz drugi panel 20A bezpiecznik w bloku może być za mały i znowu będziesz przerabiał...

Sam teraz widzisz że mając MC4 przy panelu go poprostu wycinasz z uchwytów i wpinasz nowy, a kable zostają jak były. U ciebie będzie więcej zachodu bo przechodzisz przez dach, zarabiasz jakies dziwne fiatowskie wtyki.

Nie wspomnę o przeróbkach potrzebnych po dołożenia drugiego panela :gwm

Niewiem jak masz prowadzone kable, lokalizacja bezpiecznika, jakie przejście przez dach itp, więc trudno zdalnie coś konkretnego doradzić. Pokaż to jakiemuś doświadzonemu montażyście to coś podpowie.
Jak masz narzędzia, zaciskarkę i trochę zdolności manualnych to zarabiaj to sam i wymień kabel na niesztukowany po całej długości z wtykami MC4 na zewnątrz przy panelu (najlepiej pod). Możesz też zamówić gotowy kabel z MC4 i sam podlączyć do regulatora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BOGI 
doświadczony pisarz
BOGI

Twój sprzęt: Weinsberg 601MQH (dawniej JOINT E33)
Dołączył: 25 Paź 2008
Piwa: 4/5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-30, 15:01   

Ok. Rozumiem, że pierwsze podłączenie panela powinno być na dachu i wtykami MC4, inne nie jest fachowe i nie pozwala podłączyć nastęnego panela jak producent życzy. Twoje zdanie jest dla mnie cenne, gdyż będę domagał się zrobienia tego fragmentu instalacji jak należy czyli poprawienia. Rozumiem, że sztukowanie jest nieprawidłowe a może są jakieś łączniki do kabli solarnych jak do kabli antenowych. Jeśli zostawili trochę kabla to byłoby bez sztukowania, ale tego chyba nie sprawdzę, gdyż wyciąganie o ten brakujący odcinek na siłę może się źle skończyć, szczególnie, że są to raczej sztywne kable. Ech ci fachowcy...
Jeszcze jedno, zanim wywalę ten panel, który daje teraz ok.1,5 V i 0,0A to slyszalem o jakiś diodach tam gdzie z panelu wyprowadzone są kable, taka podłużna puszka. Może to tylko jtam coś sięuszkodziło i wystarczy wymienić taką diodę. Czy ktoś coś wie na ten temat. Z góry dzękuję
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MaxL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rapido 983F
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Gru 2020
Piwa: 9/59
Skąd: Wawa
Wysłany: 2021-05-30, 15:29   

Dioda jest w tym podłużnym pudełku na panelu ale ona jest równolegle z ogniwami więc raczej nie ma wpływu na działanie - tym bardziej że masz jeden panel.

Oczywiście najlepiej wykorzystać konektory MC4 ale bobrze wykonana i uszczelniona szybkozłączka samochodowa też da radę. Z przekrojem kabla też bym nie przesadzał 2,5 - 4mm2 max bo po stronie panela nie płynie większy prąd niż 6-10A bo zwykle łączymy panele szeregowo (MPPT).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***