Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy stary kamper może bezpiecznie ładować "nowy" a
Autor Wiadomość
FilipDucato 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot J5 z 88r.
Dołączył: 20 Maj 2021
Piwa: 2/2
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2022-08-24, 16:33   Czy stary kamper może bezpiecznie ładować "nowy" a

Witam wszystkich,

mam mały dylemat i chciałem się was spytać o radę.

W skrócie, poprzedni właściciel wymontował w starym Eura Mobil z 86r. baterię pokładową spod fotela i wrzucił nową kwasową Green Cell AGM do szafy.

Wszystko cacy, ale pominął oryginalną instalację do ładowania akumulatora podczas jazdy albo przez 220v.

Zatem, chciałem się spytać, czy ładowanie poprzez alternatora byłoby bezpieczne dla nowych baterii kwasowych typu AGM? Wiadomo, że AGM czy żel muszę być ładowane specyficznie tj. nie można dać "na chama" stały prąd. Muszą być różne V w zależności od naładowania. EDIT: w sumie chyba nawet "zwykłe" kwasówki też tak trzeba ładować, ale mniejsza o tym.

Czy ładowanie przez alternator jest w jakimkolwiek stopniu regulowany? Czy jest podawany stały woltarz jaki produkuje alternator? Czy kamper "wyczuje" że np. akumulator AGM jest już naładowany i przestanie mu podawać prąd? Wątpię...

Instalacja oryginalna do ładownia pokładowego jest i działa, poprostu są zaizolowane konektory.

Bo nie wiem jakie kiedyś były robione akumulatory w latach 80-tych - aczkolwiek myślę, że technologia AGM nie jest wcale taka młoda. Pewnie oryginalnie był tutaj kiedyś ładowany z alternatora aku AGM w 86. ale nie mam pewności... i nie chcę zniszczyć sobie nowy aku. :mrgreen:

Przecież nawet chyba aku rozruchowe są chronione w jakiś sposób od przeładowywania itp.

Dziękuję za pomoc!
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 105/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2022-08-24, 21:28   

Przeczytałem z należyta uwagą. Musisz udać się do elektryka. :spoko
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
FilipDucato 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot J5 z 88r.
Dołączył: 20 Maj 2021
Piwa: 2/2
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2022-08-25, 19:42   

hah, dzięki!

Spytam się jeszcze na anglojęzycznym forum dedykowanym Citroen C25, J5, Ducato itp. i jak dostanę odpowiedź co oni tam trzymają w swoich starych kamperach to dam znać tutaj, może to komuś pomoże.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***