 |
|
FSC Lublin Żuk |
Autor |
Wiadomość |
Skorpion
Kombatant Normalny inaczej wariatek stary wyga

Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy Dołączył: 17 Lip 2008 Piwa: 274/1281 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: 2025-03-20, 09:22 FSC Lublin Żuk
|
|
|
FSC Lublin Żuk – rodzina polskich samochodów dostawczych produkowana w FSC w Lublinie.
Opis pojazdu
Opracowany w 1956 roku na bazie samochodu FSO Warszawa miał wspólne z nim podwozie, silniki (poza silnikiem 4C90) i układ jezdny. Rozwiązanie to z jednej strony przyczyniło się do dużej popularności tego samochodu i jego niskiej ceny, z drugiej zaś strony było powodem rozlicznych wad takich jak: niska trwałość elementów zawieszenia przedniego,wysoko położona skrzynia ładunkowa,wysoko położony środek ciężkości,zbyt mały rozstaw kół,ograniczone możliwości w zakresie wzrostu parametrów samochodu (szczególnie ładowności).
Jednakże w okresie produkcji tego samochodu w FSC jego konstrukcja ulegała unowocześnieniu (szczególnie w latach 70.), wprowadzono mocniejsze i oszczędniejsze silniki, zmieniono skrzynię biegów, unowocześniono wygląd zewnętrzny. Następcą stał się samochód dostawczy FS Lublin seryjnie produkowany od października 1993 roku.
Konstruktorami pojazdu byli inżynierowie Stanisław Tański oraz Roman Skwarek. Za wygląd nadwozia odpowiedzialny był Julian Kamiński. W szczytowych okresach produkowano 30 tysięcy Żuków rocznie. Samochód produkowany był zarówno na eksport, jak i na rynek krajowy. Nazwa samochodu wzięła się od pasiastego malowania ostatecznej wersji prototypu pojazdu. Została ona zaproponowana przez Juliana Kamińskiego.
Żuk dostępny był w różnych wersjach nadwozia - począwszy od nadwozia typu pick-up w pierwszym modelu A 03, poprzez nadwozia typu furgon i skrzyniowe, wersje do przewozu większej liczby osób (towos, mikrobus), po zabudowę specjalizowaną (samochody pożarnicze, do przewozu pieczywa lub odzieży). Poszczególne wersje tworzone były w FSC lub przez przedsiębiorstwa wykorzystujące znaczny tabor Żuków (np. PTHW). Produkcję Żuków zakończono 13 lutego 1998 roku. Łącznie wyprodukowano 587 500 sztuk wszystkich wersji tego modelu.
Historia pojazdu
Żuk A 03
W roku 1956 w lubelskiej Fabryce Samochodów Ciężarowych rozpoczęto prace nad nowym modelem, miał on zapełnić lukę w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Projektem kierował początkowo inż. Roman Skwarek, a następnie inż. Stanisław Tański. W krótkim czasie opracowano projekt samochodu dostawczego, w pracy posłużono się podzespołami samochodu osobowego Warszawa M-20. Prototyp został ukończony w roku 1957, otrzymał on nazwę Żuk A 03. Oficjalna prezentacja miała miejsce na Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 1958. W tym samym roku powstała seria 50 pojazdów (tzw. seria próbna). W 1959 r. samochód trafił do produkcji seryjnej, wtedy też zakończono montaż Lublina 51.
Do napędu użyto znanego z Warszawy M-20 dolnozaworowego silnika rzędowego M-20. Była to czterocylindrowa konstrukcja o pojemności 2120 cm³ i mocy maksymalnej 50 KM (38,2 kW). Napęd przenoszony był poprzez trzybiegową skrzynię biegów i jednoczęściowy wał napędowy na koła tylne. Nadwozie oparto na spawanej ramie podłużnicowej. Z Warszawy zaadaptowano także instalację elektryczną o napięciu 12 V, tylny most, wał napędowy, niezależne zawieszenie przednie, oparte na dwóch wahaczach oraz hamulce bębnowe. W samochodzie zastosowano także wzmocnione sprzęgło cierne oraz tylne zawieszenie oparte na resorach piórowych z jedenastoma piórami.
Samochód posiadał dwudrzwiowe nadwozie typu pick-up. Kabina pasażerska przystosowana była do przewozu dwóch osób. Powierzchnia przestrzeni ładunkowej wynosiła prawie 4 metry kwadratowe, podłoga została wykonana z desek. Dostęp do ładunku możliwy był poprzez otwieraną tylną ściankę. Możliwy był montaż brezentowej opończy na przystosowanych do tego pałąkach.
Żuk A 03 mógł rozpędzić się do około 90 km/h, zużywając przy tym średnio 16 litrów benzyny na 100 kilometrów. Poziom produkcji szybko wzrastał - w 1959 roku powstało 1048 samochodów, w kolejnym 3144. W 1965 r. poziom produkcji wyniósł już 8621 egzemplarzy. Eksport uruchomiono już rok po rozpoczęciu produkcji (1960). Do 1965 r. wyeksportowano prawie 2000 Żuków A 03.
Dalsze modernizacje Żuka
W latach 1958/1959 wykonano prototyp samochodu dostawczego o ładowności 1500 kg, otrzymał on nazwę Żuk A 08. Pojazd charakteryzował się wzmocnionym zawieszeniem, z tyłu resory piórowe zostały wsparte przez sprężyny śrubowe. W samochodzie zastosowano także będący wtedy w fazie testów silnik górnozaworowy S-21. Zmodyfikowano także szereg innych podzespołów. A 08 odziedziczył kabinę po poprzedniku, nowa była skrzynia ładunkowa. Pojazd przy długości 4500mm dysponował przestrzenią ładunkową o powierzchni 4,9m². Kolejny prototyp o oznaczeniu B-40 wykonano pod koniec 1963. Konstrukcyjnie nie różnił się od A 08, całkiem nowa była konstrukcja nadwozia. Stopniowo modernizowano produkowany wówczas model, A 03. Pierwsze zmiany, jakie wprowadzono, to m.in.: przeniesienie zawiasów drzwi przednich ze słupka B na słupek A, zwiększenie liczby piór resorów oraz wzmocnienie ogumienia.
Na początku lat 60. pojawiło się zapotrzebowanie samochód dostawczy o mniejszej ładowności. FSC przygotowało z tego powodu wersję furgon Żuka - A 05. Został on zaprezentowany na XXXIV Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1965 roku. Samochód charakteryzował się ładownością na poziomie 850 kg. Produkcję uruchomiono w roku 1966.
W związku z zamówieniem egipskiego odbiorcy Żuków na samochody gaśnicze przygotowane na tamtejszy rynek opracowano wersję specjalną - A 14. Konstrukcja łączyła w sobie elementy wersji A 03 oraz A 05. Samochód został wyposażony w szafki na węże tłoczne, ławkę dla członków załogi, schowek na wyposażenie motopompy oraz drzwi w obu ścianach bocznych. W samochodzie użyto motopompy typu M 800 E zasilanej dwusuwowym silnikiem S-15. Produkcję tej odmiany rozpoczęto w roku 1966.
W 1967 roku przygotowano Żuka z drewnianą skrzynią ładunkową. Dostępny był on z silnikiem dolnozaworowym (A 09) oraz górnozaworowym (A 11). W tej wersji całkowicie oddzielono kabinę kierowcy od skrzyni ładunkowej o powierzchni 4,6m². Samochód charakteryzował się ładownością 950 kg oraz dopuszczalną masą całkowitą 2500kg.
Era Żuka A 07
W 1968 roku rozpoczęła się produkcja wersji A 15. Był to w zasadzie Żuk A 14, model przeznaczony był jednak na rynek polski. W FSC planowano także wprowadzenie następcy dla modelu A 05. W roku 1970 wdrożono do produkcji nowy model A 07. Samochód odróżniał się od poprzednika nowocześniejszym nadwoziem oraz praktycznymi rozwiązaniami w kabinie pasażerskiej i przestrzeni ładunkowej. Samochód wyposażony został w silnik S-21, mogło nim podróżować maksymalnie siedmiu pasażerów plus 350 kg bagażu. Żuk odniósł sukces na rynku zagranicznym, duża część z nowych samochodów trafiała na eksport, od 1970 r. samochód eksportowano także w częściach. W 1970 roku wyprodukowano 100-tysięcznego Żuka; w tymże roku całkowita produkcja samochodu wyniosła 15 146 sztuk, z czego 6 244 sztuki wyeksportowano. W następnym, 1971 roku, powstało 17 621 Żuków, z czego 10 554 wysłano za granicę. W 1973 roku do produkcji wprowadzono wersję zmodernizowaną (oznaczana dodatkową literą M w nazwie), charakteryzowała się ona nową ścianą przednią kabiny oraz udoskonalonym systemem nawiewu. W 1973 roku wyprodukowano 25 731 egzemplarzy samochodu.
Ostatnie modernizacje
W 1972 roku zaprezentowano publiczności dwa modele koncepcyjne: A 18 (mikrobus) oraz R (wersja rolnicza). Odmiana rolnicza charakteryzowała się dłuższym nadwoziem a w efekcie większymi możliwościami przewozowymi. Weszła ona do produkcji pod koniec roku 1976 (oznaczenie A 16 B). Produkcja tej wersji odbywała się w filii FSC zlokalizowanej w Węgrowie. Samochód przystosowany był do ciągnięcia przyczepy o masie do 725 kg. W 1974 roku przeprowadzono kolejną modernizację, unowocześniono układ hamulcowy, wprowadzając układ dwuobwodowy ze wspomaganiem. Kolejne zmiany nastąpiły w 1975 roku. Zmodernizowano jednostkę napędową, instalację elektryczną oraz nadwozie, dźwignię skrzyni biegów zamiast w kolumnie kierownicy umieszczono w podłodze, wreszcie wycofano silnik M-20. Wersja po tej modernizacji nosiła dodatkowe oznaczenie B (zamiast wcześniejszego M). W tym samym roku wprowadzono nową wersję przygotowaną dla straży pożarnej - A 151 C. Także w 1975 roku osiągnięto rekord produkcji Żuków – powstało wówczas 31 613 samochodów, z czego 10 885 wyeksportowano.
W 1976 roku odbywały się konsultacje z zarządem General Motors na temat udzielenia FSC licencji na produkcję samochodów marki Bedford, takie rozwiązanie miało rozwiązać problem dotyczący znalezienia następcy dla przestarzałego już Żuka. Rozmowy nie odniosły jednak skutku, Żuk produkowany był od tamtego czasu bez większych zmian do 1998 roku. W międzyczasie wprowadzono do palety silnikowej wysokoprężną jednostkę 4C90. Łącznie wyprodukowano 587 500 Żuków, ale ostatni egzemplarz ma numer seryjny 587 818, co może wskazywać na nieco większą ilość, niż podają oficjalne źródła.
Kalendarium
1956 – w FSC w Lublinie pod kierownictwem inż. Stanisława Tańskiego powstaje projekt. 1 maja 1958 – pokaz modelu A 03 (nadwozie pick-up).1958 – próbna seria 50 szt.24 lipca 1959 – rozpoczęcie produkcji seryjnej.1964 – wersja A 03 PTHW-2 Pieczywo (nadwozie furgon specjalizowane do przewozu produktów żywnościowych). 1965 – wersja A 05 (nadwozie furgon, silnik S-21). 1965 – wersja A 13 (wersja eksportowa z silnikiem S-21). 1965 – prototyp A 03 PTHW-2 Odzież (nadwozie furgon specjalizowane do przewozu odzieży, silnik M-20). 1965 – prototyp A 08 PTHW-1 Pieczywo (nadwozie furgon specjalizowane do przewozu produktów żywnościowych na podwoziu prototypowej wersji A 08 z silnikiem S-21). 1966 – zmiana silnika z M-20 na S-21. 1966 – wersja A 14 (samochód pożarniczy w wersji eksportowej). 1967 – modele A 09 (silnik dolnozaworowy M-20) i A 11 (silnik górnozaworowy S-21) z drewnianą skrzynią ładunkową. 1968 – model A 15 (samochód pożarniczy na rynek krajowy). 1970 – model A 07 (furgon towarowo-osobowy z silnikiem S-21). 1970 – rozpoczęcie montażu Żuka w Egipcie w zakładach ELTRAMCO z części dostarczanych z Polski. Pojazd oferowany był tam pod nazwą ELTRAMCO Ramzes i montowany do lat 90. z licznymi modyfikacjami.1972 – model A 18 (dziesięcioosobowy mikrobus) i R z dłuższą kabiną i mniejszą skrzynią ładunkową. 1973 – wprowadzenie nowej kabiny kierowcy. Samochody z nią miały dodatkową literę M na końcu nazwy typu.1974 – wprowadzono dwuobwodowy układ hamulcowy ze wspomaganiem.1977 – model A 151 C (samochód pożarniczy - wersja przystosowana do zamontowania na przednim zderzaku autopompy),– model A 16 B z dłuższą kabiną dla 6 osób i mniejszą skrzynią ładunkową i przyczepą jednoosiową D-17 o ładowności 350 kg i skrzyni ładunkowej o wymiarach 215 na 175cm. 1988 – Wprowadzenie do palety jednostek napędowych wersji z silnikiem wysokoprężnym 4C90 Andoria o pojemności 2417cm³ i mocy 70KM. 1991 – Od tego roku Żuk po zmianie nazwy fabryki występował pod marką FS.1995 – Mitor-01, prototyp wersji szynowej (drezyny) będący rozwinięciem koncepcji szynowej Warszawy M-20 i M-223 (pojemność: 14 pasażerów, prędkość maksymalna: 60km/h). 13 lutego 1998 – zaprzestanie produkcji po wyprodukowaniu 587 818 egzemplarzy.
Żuk w kulturze masowej
W filmie „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” z 1973 kierownik Piątek (Leon Niemczyk) wiezie pracowników Żukiem A 03.
W trzecim odcinku serialu Zmiennicy Katarzyna Piórecka (Ewa Błaszczyk) prowadzi służbowego Żuka A 07.
W serialu Egzorcysta Bogdan Boner jeździ jednym z egzemplarzy.
W filmie Zróbmy sobie wnuka, Kawa (Bartłomiej Topa) jeździ żukiem A11.
FSC Lublin Zuk.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 142,35 KB |
|
_________________
Tadeusz
Byle do przodu
 |
Ostatnio zmieniony przez Skorpion 2025-03-21, 18:38, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
Wyświetl szczegóły |
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-20, 18:35
|
|
|
Żuk świetlisty
img_4_1740290705149.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 100,97 KB |
img_5_1740290726268.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 112,69 KB |
|
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
Ostatnio zmieniony przez Darson 2025-03-31, 09:58, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
SlawekEwa
Kombatant Slawek Dehler

Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 29 razy Dołączył: 10 Lut 2007 Piwa: 240/602 Skąd: z głębokiego buszu
|
Wysłany: 2025-03-20, 18:54
|
|
|
A to co "Żuk choinka" ? |
_________________ Życie jest dane wszystkim, ale starość tylko wybranym.
 |
|
|
|
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-20, 22:46
|
|
|
To się nazywa "zaje...sty dizajn" Panie |
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
Ostatnio zmieniony przez Darson 2025-03-24, 11:18, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-21, 17:23
|
|
|
Żuk, a wygląda jak kamper
Żuk - lep na dziewczyny
img_2_1740291040026.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 1 raz(y) 190,32 KB |
img_1_1740291023790.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 1 raz(y) 245,07 KB |
|
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
Ostatnio zmieniony przez Darson 2025-03-31, 09:59, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
Wyświetl szczegóły |
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-22, 07:39
|
|
|
Dzięki za piwo Skorpion 👍
I znowu Żuk.
Żuk - Ghost Rider
b41f121bf59b.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 243 raz(y) 66,72 KB |
|
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
Ostatnio zmieniony przez Darson 2025-03-31, 10:01, w całości zmieniany 2 razy |
|
|
|
 |
Skorpion
Kombatant Normalny inaczej wariatek stary wyga

Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy Dołączył: 17 Lip 2008 Piwa: 274/1281 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: 2025-03-22, 12:36
|
|
|
Żuk
8fc4a13342dba0cf06a63101-da91f0e.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 59,34 KB |
Żuk-z-silnikiem-150-KM-z-Omegi-za-75-000-złotych-848x565.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 97,99 KB |
588ef768aa93a.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 114,89 KB |
11693.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 133,52 KB |
Żuk-z-silnikiem-150-KM-z-Omegi-za-75-000-złotych-848x565.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 97,99 KB |
Żuk-TIR-czyli-A13-jako-ciągnik-siodłowy-z-naczepą-od-Rafała-848x565.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 93,88 KB |
żuk_andoria_zlombol_trasy_europa_afryka.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 5 raz(y) 135,05 KB |
849177701-1-1080x720-zuk-334c9e6.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 93,71 KB |
Zuk.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 160,08 KB |
|
_________________
Tadeusz
Byle do przodu
 |
|
|
|
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-23, 09:36
|
|
|
Żuk "o zachodzie słońca"
Skorpion na Żuki- kampery jeszcze za wcześnie.
Budujemy napięcie 😉
Browar za założenie strony
img_6_1740290770410.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 202,69 KB |
|
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
Ostatnio zmieniony przez Darson 2025-03-31, 10:02, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
Wyświetl szczegóły |
 |
Cyryl
Kombatant

Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy Dołączył: 03 Paź 2009 Piwa: 316/17 Skąd: Wrocław
|
Wysłany: 2025-03-23, 18:36
|
|
|
Darson napisał/a: | ...Budujemy napięcie 😉... |
to ja trochę też zbuduję napięcie:
piszecie o danych technicznych, są zdjęcia, wygląd OK, ale czy pomyśleliście, że ktoś kiedyś musiał czymś takim jeździć?
nie na zloty, nie od okazji, ale na co dzień, bo między innych na tych pojazdach opierał się polski transport.
kiedyś pracowałem w SPTS, Spółdzielnia Pracy Transportowo-Spedycyjna.
w pewnym okresie eksploatowano tam coś około 100 takich pojazdów w prawdziwym transporcie.
prawdziwy transport to przykładowo: lodówki do Miechowa, a na powrocie przewody gumowe do pralek z Polaru z Wolbromia lub pralki do Gdańska, a na powrocie wizyty w oddziałach PSK (Polska Spedycja Krajowa), za powrót na pusto mandat karny, z Gdańska musiały być co najmniej dwie pieczątki z PSK po drodze o braku ładunku powrotnego.
było to wczasach gdy akumulatory były bardzo niedoskonałe i zimą kierowcy zaczynali dzień pracy od zakręcenia zaworów w chłodnicy i bloku, napełniając wodą układ chłodzenia, a potem trzeba było rozejrzeć się za placowym z matką (zespół akumulatorów), która po odpalaniu Starów i Jelczy miała taki spadek napięcia, że odpalała Żuki na 24V.
ponieważ tankowało się na bazie i w spółdzielniach o podobnym charakterze, Żuki miały po dwa zbiorniki po 55l.
silniki szły do remontu jeszcze przed 100 000km,
co dwa lata skrzynia biegów i tylny most do regeneracji.
co roku wymiana opończy.
co dwa lata odbudowa skrzyni ładunkowej.
co trzy lata odbudowa kabiny, która po prostu się sypała.
sprzęgło wymieniano tak często jak amortyzatory, czy dzisiaj klocki hamulcowe.
aby mieć możliwość słuchania radia pod maską tą w kabinie, na drutach wieszano ukradzione z zakładów pracy koce azbestowe.
no i wszechobecny autokit, bo kabina tak pracowała, że pod szybami zawsze ciekła woda.
norma zużycia paliwa 13,5l/100km.
żeby jeździć w miarę szybko i oszczędnie trzeba było zadrutować gaźnik.
dla młodszych wyjaśnię, że chodzi tu o wsadzenie cieniutkiego drutu w dyszę gaźnika, aby zmniejszyć przepływ. przyspieszenie było gorsze, ale zużycie mniejsze.
my z Wrocławia mieliśmy łatwiej, bo do gaźników Weber idealnie pasowały (ten sam gwint) dysze od kuchenek ze sklepu zakładowego wrocławskiego Wrozametu o dowolniej średnicy.
tak wyglądała praca na co dzień kierowcy Żuka w czasach PRL, gdy stanowiły one o polskim transporcie, nie tylko dystrybucyjnym, ale dalekobieżnym. |
_________________
 |
|
|
|
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-23, 23:08
|
|
|
Cyryl, Cytat: | tak wyglądała praca na co dzień kierowcy Żuka w czasach PRL, gdy stanowiły one o polskim transporcie, nie tylko dystrybucyjnym, ale dalekobieżnym. |
znam te tematy 😉
W zakładzie, w którym pracowałem, w zimie, kierowcy Starów biegali z konewkami z gorącą wodą, którą przelewali chłodnice.
A później było zdejmowanie rury z filtra powietrza i przykładanie ... zapalonej gazety do gaźnika, żeby w wciągnęło płomień i silnik zapalił.
To były dopiero hece !
Stary miały 2 miejsca w szoferce, a jeździło nas trzech - jeden siedział na pokrywie silnika.
Takie były czasy.
Postkomuna.
Ale czy z tego powodu mamy skasować to wszystko z pamięci, zniszczyć i zapomnieć o tym ?
Czy nie lepiej powspominać z rozrzewnieniem ? 😥
😁
" To se ne vrati" |
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
Ostatnio zmieniony przez Darson 2025-03-24, 11:17, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-24, 11:16
|
|
|
Żuk - Black Panther
Edit: Mala doklejka
8d845b6573ab.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 184 raz(y) 92,44 KB |
img_8_1740291498390.jpg
|
 |
Plik ściągnięto 0 raz(y) 113,39 KB |
|
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
Ostatnio zmieniony przez Darson 2025-03-31, 16:04, w całości zmieniany 4 razy |
|
|
|
 |
SlawekEwa
Kombatant Slawek Dehler

Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 29 razy Dołączył: 10 Lut 2007 Piwa: 240/602 Skąd: z głębokiego buszu
|
Wysłany: 2025-03-24, 11:39
|
|
|
Cyryl napisał/a: | ale czy pomyśleliście, że ktoś kiedyś musiał czymś takim jeździć? |
a czy pomyśleliście, że ktoś kiedyś musiał coś takiego naprawiać w ASO PZM-ot.
W początkowych latach 80- tych wszystkie podzespoły do remontu przechodziły weryfikacje zużytych części. Części nowych na magazynie było pod sufit i magazynier, majstrowie ,kierownik nie dostawał premii jak powstawały "duże stany magazynowe" na koniec miesiąca. Tak więc trzeba było z magazynu wypisywać do remontów jak najwięcej części niezależnie od wyniku weryfikacji. Z tego najwięcej mieli pożytku okoliczni posiadacze Żuków, Nys i Tarpanów
Co bardziej "myślący" mechanicy pewną ilość części po pozytywnej weryfikacji odkładali na "półeczkę" na gorsze czasy. I pod koniec lat 80-tych takie czasy nadeszły i kto nie miał "zapasu" latał po złomie, żeby coś wygrzebać do skończenia rozgrzebanej roboty./ praca była na akord i nikt z kierownictwa nie płakał jak robol nie zarabiał z powodu braku nowych części/. |
_________________ Życie jest dane wszystkim, ale starość tylko wybranym.
 |
Ostatnio zmieniony przez SlawekEwa 2025-03-24, 15:14, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-24, 12:38
|
|
|
SlawekEwa napisał/a: |
a czy pomyśleliście, że ktoś kiedyś musiał coś takiego naprawiać | znasz z autopsji ?
Cytat: | Co bardziej "myślący" mechanicy pewną ilość części po pozytywnej weryfikacji odkładali na "półeczkę" na gorsze czasy. I pod koniec lat *)-tych takie czasy nadeszły |
maczałeś w tym palce ? |
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
|
|
|
 |
SlawekEwa
Kombatant Slawek Dehler

Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 29 razy Dołączył: 10 Lut 2007 Piwa: 240/602 Skąd: z głębokiego buszu
|
Wysłany: 2025-03-24, 15:18
|
|
|
Darson napisał/a: | znasz z autopsji ? |
Oczywiście - 10 lat pracowałem w ASO PZM-ot .
Darson napisał/a: | maczałeś w tym palce ? |
Wytłumacz - w czym? |
_________________ Życie jest dane wszystkim, ale starość tylko wybranym.
 |
|
|
|
 |
Darson
Kombatant

Twój sprzęt: MCLOUIS 252, MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Paź 2021 Piwa: 198/108 Skąd: Jaworzno/Oslo
|
Wysłany: 2025-03-24, 18:34
|
|
|
W " odkładaniu na półeczkę" |
_________________ Staram się, jak mogę.
Gdy nie mogę, to przestaję się starać.
Darson ®
 |
|
|
|
 |
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
|
Dodaj temat do ulubionych Wersja do druku
|
|