Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tadeusz
2008-12-23, 18:27
Czechy
Autor Wiadomość
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 307/127
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2007-01-19, 15:04   Czechy

Złota uliczka w Pradze. Piwo U Fleku gdzie nadal panuje nastrój z czasów Szwejka. A może narty w Tatrach. Napiszcie proszę. :czytaj
Ostatnio zmieniony przez janusz 2007-01-19, 22:58, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kazbar 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 35/4
Wysłany: 2007-01-19, 20:52   

Kilka lat temu spędziliśmy wakacje na zwiedzaniu Czech. Fakt- Praga jest pięknym miastem. Zwiedzanie miast jakoś nigdy nas jednak nie pociągało. Odkładamy to zawsze na późną starość z biurem podróży. Póki co przyroda i kamperowanie przed siebie. Jeśli Czechy, to jak najbardziej szlakiem Dobrego Wojaka Szwejka. Warto też odwiedzić Rezerwat Ardszpaskie Skały, gdzie wiele scen kręcono kiedyś do filmu "Winnetou", a kręcąc się w okolicach Brna koniecznie trzeba wstąpić na pole bitwy pod Austerlitz gdzie miejscowa betoniarnia została fantastycznie "przerobiona" na ogromną armatę widoczną już z daleka.
Moim zdaniem Czechy nie są atrakcyjnym turystycznie krajem. Poza Pragą, którą trzeba koniecznie odwiedzić i klkoma rezerwatami przyrody...nie ma tam w sumie co robić.
Może się mylę? Może nie byliśmy dostatecznie przygotowani? Albo jedno i drugie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Paweł P. 
Kombatant


Twój sprzęt: Jeep Grand Cherokee
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 1/2
Skąd: Mała Karawana
Wysłany: 2007-01-26, 20:14   

W Czechach drastycznie wzrosła wysokość mandatów, a za kierowanie po pijanemu grozi areszt
07.07.2006
Po wjechaniu do Republiki Czeskiej trzeba pamiętać o włączeniu świateł.

Jedziesz przez Czechy na wakacje? Uważaj! Nasi południowi sąsiedzi bardzo zaostrzyli kodeks drogowy. To reakcja na tragiczny bilans - co roku na drogach republiki ginie ponad tysiąc osób.
Miroslav Brejvl z miejscowości Sedlice ledwo wyjechał z garażu, a już zatrzymała go policja. Powód niby prozaiczny - nie włączył świateł. Konsekwencje okazały się jednak poważne. Funkcjonariusze przy okazji kazali mężczyźnie dmuchnąć a balonik. Okazało się, że ma 0,12 prom. (a powinien 0 prom.) - Dzień wcześniej wypiłem sześć piwek - tłumaczył się Miroslav Brejvl. Za brak włączonych świateł dostał jeden punkt karny, a za jazdę pod wpływem alkoholu kolejnych siedem. Musi też zapłacić aż 50 tys. koron mandatu (prawie 7 tys. zł) i dalej bardzo uważać, bo wystarczy, że popełni jakieś małe wykroczenie i straci parwo jazdy.

Nowe przepisy drogowe w Czechach są obecnie jednymi z najbardziej rygorystycznych w Europie. - Dzięki nim atmosfera na naszych drogach bardzo się uspokoiła. Wszyscy jeżdżą ostrożnie, bo za nieprzestrzeganie przepisów grożą teraz strasznie wysokie mandaty. Jak widzimy policję na drodze, to aż drżymy. Jest zero tolerancji - mówi kierowca tira Jolana Jedlickova.
Ludzie Jana Hruzy, komendanta miejskiej policji w Czeskim Cieszynie Za zatrzymanie się w miejscu wyznaczonym dla niepełnosprawnych przewidziano mandat w wysokości 10 tys. koron (ok. 1,5 tys. zł).

Polacy też muszą bardzo uważać. Czeskie punkty dotyczą nas również, a ze ściągnięciem należności za mandat Czesi nie będą teraz mieli żadnych problemów.

Od 1 lipca w Czechach wszedł w życie znowelizowany kodeks drogowy, który m.in. wprowadza całoroczny obowiązek używania świateł mijania, przewiduje system punktowy za wykroczenia, zdecydowanie podnosi wysokość mandatów, a jazdę pod wpływem alkoholu uznaje za przestępstwo. Kierowca, w którego krwi policja stwierdziła ponad promil alkoholu lub znajduje się on pod wpływem narkotyków albo nie ma przy sobie dokumentów, zostanie zatrzymany w areszcie tymczasowym. Grozić mu będą odebranie prawa jazdy, mandat do 50 tys. koron (maksymalna stawka; prawie 7 tys. zł), a nawet kara pozbawienia wolności do 12 miesięcy.

W całej republice wprowadzono też obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania, używania fotelików dla dzieci oraz posiadania kamizelki odblaskowej. Używanie tzw. antyradarów jest całkowicie zakazane, a gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej utworzy się korek, kierowcy mają obowiązek utrzymywania trzymetrowego pasa wolnego ruchu, umożliwiającego przejazd służb ratowniczych.

Uwaga! Zdecydowanie podniesiono też wysokość mandatów za wykroczenia drogowe. Na przykład za zatrzymanie się w miejscu wyznaczonym dla niepełnosprawnych przewidziano mandat w wysokości 10 tys. koron (ok. 1,5 tys. zł).

Nowością w czeskim kodeksie drogowym jest również wprowadzenie systemu punktów karnych w skali od 1 do 7. Po uzbieraniu 12 punktów Czech traci prawo jazdy, a obcokrajowiec nie będzie mógł przez rok prowadzić pojazdów na terytorium Republiki Czeskiej. Za naruszenie tego zakazu cudzoziemcowi grozi grzywna do 30 tys. koron (4,3 tys. zł). Punkty karne będą "wymazywane" bardzo wolno - w rok po ich otrzymaniu z rejestru kierowcy zostaną odpisane tylko cztery.

Policjant może zatrzymać prawo jazdy również obcokrajowcom (szczególnie w przypadkach: prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków, spowodowania śmierci lub uszkodzenia zdrowia w wypadku drogowym, ucieczki z miejsca wypadku). Zatrzymane prawo jazdy jest wtedy wysyłane do organu wydającego w Polsce.

W sytuacjach gdy nałożony mandat przekracza 5 tys. koron (ponad 700 zł), policjant,

a także funkcjonariusz służb celnych może pobrać od kierowcy kaucję (od 5 do 50 tys. koron). Jeżeli kierowca takiej kaucji nie złoży, policjant może uniemożliwić dalszą jazdę.

Kaucja będzie wykorzystana na pokrycie nałożonego mandatu a w przypadku niestawienia się na rozprawę, przepadnie. Uniemożliwienie dalszej jazdy w określonych przypadkach następuje przez założenie blokady na koło lub odholowanie pojazdu na koszt kierowcy.

W Czechach nastąpiło też znaczne zwiększenie sankcji, gdy policja złapie nas na zbyt szybkiej jeździe. Piraci karani są bardzo surowo. Tym bardziej teraz, gdy policja kupiła 50 radarów laserowych dla kontroli ruchu na drogach ekspresowych i autostradach. Natomiast policja miejska kupuje ostatnio polskie radary pistoletowe.

Przy przekroczeniu prędkości w obszarze zabudowanym o 40 km/godz. (poza obszarem zabudowanym o 50 km/godz.) i powyżej, sprawa kwalifikowana jest do postępowania administracyjnego, w którym grozi kara od 5 do 10 tys. koron.

Przy przekroczeniu prędkości w granicach 20-39 km/godz. (poza obszarem zabudowanym 30-49 km/godz.) nakłada się na miejscu mandat w wysokości 2,5 tys. koron lub 2,5-5 tys. koron w postępowaniu administracyjnym. Niższe przekroczenie karane jest mandatem na miejscu w wysokości 1-1,5-2,5 tys. koron w postępowaniu administracyjnym. Co ważne, policja miejska (ma podobne uprawnienia do polskiej straży miejskiej) również może dokonywać pomiarów prędkości i zatrzymywać samochody.

Policja ostrzega, iż kierowcy nie mogą liczyć na okres przejściowy po wprowadzeniu przepisów w życie. - Nie ma "zmiłuj się". Wszyscy kierowcy są karani z taką samą bezwzględnością - przekonują policjanci. W pierwszym dniu po wejściu przepisu mandaty posypały się nawet wśród funkcjonariuszy. W Karlowych Warach policjanci zatrzymali jednego z kolegów, który jechał zbyt szybko. Od razu zaczął im wymachiwać przed oczami legitymacją służbową, ale na niewiele się to zdało. Dostał dwa punkty karne i 5 tys. koron mandatu.

- Nawet my wolimy teraz chodzić piechotą - skarży się jeden z miejskich policjantów w Czeskim Cieszynie.


W Czechach wprowadzono:

- obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania

- obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach - dziecko do 36 kg i wzrostu 150 cm

- obowiązek używania kasków ochronnych przez rowerzystów do 18 lat

- obowiązek używania kierunkowskazu przy wyprzedzaniu rowerzystów

- całkowity zakaz używania antyradarów

- obowiązek utworzenia trzymetrowego wolnego pasa przejazdu w korku na autostradzie lub drodze ekspresowej

- zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy

- obowiązek posiadania w wyposażeniu samochodu kamizelki odblaskowej

- zakaz zatrzymywania się oraz parkowania na miejscach zastrzeżonych dla inwalidów (mandat od 5 do 10 tys. koron)

- obowiązek powiadomienia policji o wypadku, jeżeli powstała szkoda przekracza wartość 50 tys. koron oraz o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, uszkodzenia zdrowia lub spowodowania szkód dla osób trzecich


Nie zapomnij o winiecie

Za brak winietki potwierdzającej opłatę za korzystanie z autostrad kierowca zapłaci w Czechach mandat w wysokości 100 tys. koron. To równowartość ponad 14 tys. zł. Tyle samo zapłaci kierowca, który ma nadal nalepioną na przedniej szybie pojazdu nieważną winietę, albo nie posiada - sprzedawanego wraz z nią - kuponu kontrolnego potwierdzającego, że właściciel pojazdu jest nabywcą nalepki.


Uwaga na tonaż

Ograniczenia prowadzenia samochodów powyżej 7,5 t oraz pojazdów specjalnych powyżej 3,5 t z przyczepą po autostradach i drogach pierwszej kategorii obowiązują:

- w niedzielę i święta, cały rok, w godzinach od 13.00 do 22.00

- w okresie od 1.7. do 31.8.2006, w godzinach od 7.00 do 13.00, w sobotę i w piątek od 17.00 do 21.00


Pijany to przestępca

W Czechach do więzienia można pójść za: prowadzenie pojazdu samochodowego bez uprawnień, prowadzenie pojazdów pod wpływem środków odurzających, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (powyżej 1 promila). Pamiętajmy, że w Czechach nie wolno zasiadać za kierownicą nawet po małym piwie (zawsze trzeba mieć zero prom.).


Nie zbieraj punktów

Nowością w czeskim kodeksie drogowym jest wprowadzenie systemu punktów karnych w skali od 1 do 7. Po otrzymaniu 12 punktów czeski kierowca traci prawo jazdy. System punktowy jest stosowany również w przypadku obcokrajowców. Po uzyskaniu 12 punktów obcokrajowiec nie może prowadzić pojazdu na terenie Republiki Czeskiej przez rok. O fakcie tym zostaną poinformowani na piśmie kierowca i wydający prawo jazdy. Przy naruszeniu zakazu prowadzenia samochodu grozi kara od 25 tys. do 50 tys. koron. Na terenie Republiki Czeskiej zostanie niebawem wprowadzony centralny rejestr obcokrajowców ukaranych punktami.
_________________
Piszę poprawnie po polsku. Jak mi się uda :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
tatkog 
weteran
Camperomaniak


Twój sprzęt: Ducato 1994 1,9 TD
Dołączył: 20 Sty 2007
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-04-29, 07:49   

Kazek Kluska napisał/a:
Moim zdaniem Czechy nie są atrakcyjnym turystycznie krajem.
No to sprawdzę-na początek Jicin(Ruuuuuuuuuuuuuuuuumcajs drodzy Państwo). Potem Praga(szlakiem piwnych ekscesów Szwejka?????????????). I Szwajcaria Czeska(jak pojadę to opiszę). Camp w Pradze ma mieć neta - po czy przed piwkiem-hmmmmmmmmm?
_________________
Na szczęście wymyślono Camperobusy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 307/127
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2007-04-29, 08:56   

W Starym Jcinie trzeba zjechać z drogi jadąc na południe jakieś dwa kilometry. Jest bardzo przyjemna restauracja i hotel, nazywa się "Zameczek" są reklamy przy drodze. Bardzo smaczne jedzenie, mówią po polsku, nawet można zapłacić złotówkami i jest darmowy internet.
_________________
Zima jest jak kobieta: pięknie wygląda na zdjęciach, ale wkurza już od samego rana.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jacek M 
weteran


Twój sprzęt: Dethleffs na J5 2,5D '89 - ciągle jeździ :)
Dołączył: 20 Sty 2007
Piwa: 15/43
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-04-30, 23:16   

A czy Jićin wygląda trochę tak jak na filmie o Rumcajsie ? :)
_________________
"Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę.
Bierzesz sobie winko, siadasz nad Wisłą, rozpinasz kołnierzyk.
Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę"
M. Piwowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tatkog 
weteran
Camperomaniak


Twój sprzęt: Ducato 1994 1,9 TD
Dołączył: 20 Sty 2007
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-05-02, 22:00   

Do Jcina pojade spowrotem-teraz przsylam pozdrowienia z Pragi(23 stopnie a w kraju zima)
_________________
Na szczęście wymyślono Camperobusy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
tatkog 
weteran
Camperomaniak


Twój sprzęt: Ducato 1994 1,9 TD
Dołączył: 20 Sty 2007
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-05-03, 10:44   

Ciekawostka- wczoraj na autostradze do Pragi Bracia Czesi zafundowal nam niespodziankę. Skierowali nas na parking-myślałem, że nas zważą a tu niespodzianka zrobili prześwietlenie rtg campera-szukali czegoś-he,he
_________________
Na szczęście wymyślono Camperobusy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jedrek29 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Sprinter B
Dołączył: 12 Kwi 2007
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-12-21, 18:34   

Mam pytanko czy ktoś był na kampie w Harrachoov
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
jacekiagatka 
weteran


Twój sprzęt: HYMER 2.8 jtd
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Mar 2008
Piwa: 9/3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-12-21, 19:29   

Jedrek29 napisał/a:
Mam pytanko czy ktoś był na kampie w Harrachoov

byłem dwa lata temu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jacek Wolski 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Dethleffs A531+DUCATO 290
Dołączył: 12 Sie 2007
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-12-21, 19:58   

czy ktoś był na kampie w Harrachoov

Witam, byłem w maju br.
Całkiem przyzwoity kemping. Z kempingu 10 min spacerkiem i jest się pod "mamutem".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jedrek29 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Sprinter B
Dołączył: 12 Kwi 2007
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-12-21, 20:33   

Wybieram się 29 12- do 05 1 2009
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jacek Wolski 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Dethleffs A531+DUCATO 290
Dołączył: 12 Sie 2007
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-12-21, 20:51   

Jedrek29 napisał/a:
Wybieram się 29 12- do 05 1 2009


Kemping jest po prawej stronie drogi jadąc od Jakuszyc, na samym poczatku miejscowości.
Na prawym łuku drogi widoczny jest z góry.
Życze szampańskiego Sylwestra i braku kolejek do wyciągów.

Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
jacekiagatka 
weteran


Twój sprzęt: HYMER 2.8 jtd
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Mar 2008
Piwa: 9/3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-12-21, 20:57   

Przyjemności w Harrachoov'ie. Ja wybieram się 26.12 do 29.12 do Spindra. Jak będę przejeżdzał przez Harrachoov będę :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jedrek29 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Sprinter B
Dołączył: 12 Kwi 2007
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-12-22, 15:58   

Dzięki za wskazówki do zobaczenia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group