Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Karta pojazdu sprowadzonego z UE za 500 zł.
Autor Wiadomość
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-25, 20:33   Karta pojazdu sprowadzonego z UE za 500 zł.

Dzisiaj rozpocząłem nową walkę o zwrot opłaty za kartę :bigok


xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx 25,11,2010
xxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxx










Urząd Miejski w xxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx






Wniosek o zwrot nienależnej opłaty za wydanie karty pojazdu







Zwracam się o zwrot nienależnie pobranej kwoty w wysokości 425 zł. za wydanie karty pojazdu nr
xxxxxxxxxxxxx , do samochodu Honda Civic, nr rejestracyjny xxxxxxxxx , którą to kwotę byłem zmuszony zapłacić, ponad należne 75 zł, aby zarejestrować sprowadzony z UE w 2005 roku samochód osobowy.

Nienależnie i niezgodnie z prawem ,pobraną kwotę 425 zł. proszę zwrócić na moje konto :


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Uzasadnienie :




W dniu 17 stycznia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem w sprawie o sygn. akt 6/04 (Dz. U. z 2006 r. Nr 15, poz. 119) stwierdził, że przepis § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) jest niezgodny z art. 77 ust. 4 pkt 2 i ust 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późniejszymi zmianami) oraz z art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji RP. Zakwestionowane rozporządzenie zostało zastąpione Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu, a obowiązująca, nowa opłata wynosi 75 zł.







Pouczenie :




NSA w składzie 7 sędziów podjął następującą uchwałę: Skierowane do organu żądanie zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu, uiszczonej na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310 ze zm.), jest sprawą administracyjną, którą organ załatwia w drodze
aktu lub czynności, na które przysługuje skarga do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo
o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).




NSA stwierdził, iż rozstrzygnięcie przedstawionego zagadnienia prawnego wymaga zwłaszcza wyjaśnienia, czym jest karta pojazdu samochodowego
oraz jaka jest relacja między rejestracją pojazdu
a wydaniem karty pojazdu. Wydanie karty pojazdu samochodowego, tak jak wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych oraz nalepki kontrolnej, jest nierozerwalnie związane z wydaniem decyzji administracyjnej o zarejestrowaniu pojazdu. Stąd też nie jest możliwe wydanie tych dokumentów bez wydania decyzji o zarejestrowaniu pojazdu. Wydanie karty pojazdu zarówno jak wydanie dowodu rejestracyjnego, jest prostą konsekwencją rejestracji pojazdu, w toku rejestracji pojazdu i nie stanowi odrębnej sprawy.
Odnosząc dalsze rozważania do opłaty
za wydanie karty pojazdu NSA stwierdził, że opłata ta jest pobierana przez organ, po uprzednim nabyciu tej karty przez organ od producenta kart. Celem tej opłaty jest przeniesienie na właściciela pojazdu kosztów związanych z wytworzeniem i wydaniem karty. Wskazuje na to przepis art. 77 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym, wg którego wytyczne do rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu, stanowiąc, że w rozporządzeniu należy uwzględnić znaczenie tego dokumentu dla rejestracji pojazdu oraz wysokość kosztów
związanych z drukiem i dystrybucją kart pojazdu. Dlatego też opłata ta, co do jej istoty nie ma charakteru podatkowego, ponieważ jej celem jest zrekompensowanie poniesionych przez organ kosztów wytworzenia i wydania karty pojazdu.
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 r. (Dz. U. Nr 15, poz. 119) orzekł, że § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu jest niezgodny z art. 77 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 Prawa o ruchu drogowym oraz art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji, ponieważ określona w tym przepisie wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu w kwocie 500 zł nie uwzględnia wytycznych ustawowych do określenia wysokości tej opłaty i jest zbyt wysoka.
Wyrok swój NSA uzasadnia w ten sposób, iż skoro obowiązek uiszczenia opłaty za wydanie karty pojazdu powstaje w toku indywidualnej sprawy administracyjnej o rejestrację pojazdu, rozstrzyganej przez organ administracji publicznej w drodze decyzji administracyjnej, to po pierwsze sam obowiązek uiszczenia opłaty ma charakter obowiązku administracyjnego, który wynika z przepisów prawa, a po drugie organ administracji publicznej jest uprawniony do orzekania w przedmiocie tego obowiązku, z tym, że nie ma podstawy do rozstrzygania o tym w drodze decyzji administracyjnej. Odnosząc się do żądania zwrotu opłaty za kartę pojazdu organ odnosi się do obowiązku wynikającego z przepisów prawa, a więc podejmuje akt lub czynność, które nie są decyzją lub postanowieniem, na które jednak przysługuje skarga do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który stanowi, iż sądy administracyjne orzekają w sprawach skarg na akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa.
W sytuacji, gdy strona żąda zwrotu opłaty za kartę pojazdu w całości lub w części - bez względu na motywy żądania - przedmiotem sprawy jest to, czy strona miała obowiązek uiszczenia określonej opłaty wynikający z przepisu prawa. Dlatego też bez wątpienia uiszczenie opłaty za wydanie karty pojazdu jest wykonaniem przez stronę obowiązku wynikającego z przepisu prawa powszechnie obowiązującego, o którym organ nie rozstrzyga w drodze decyzji administracyjnej. Wobec tego żądanie zwrotu uiszczonej opłaty za kartę pojazdu powoduje konieczność odniesienia się przez organ do takiego obowiązku w formie aktu lub czynności, które strona może poddać kontroli sądu administracyjnego.
Zmierza to do wniosku
, że skierowane do organu żądanie zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu, uiszczonej na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu, jest sprawą administracyjną, którą organ załatwia w drodze aktu lub czynności, na które przysługuje skarga do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przyjęcie takiego stanowiska nie oznacza, że tym samym jest niedopuszczalna droga sądowa przed sądem powszechnym dla dochodzenia roszczenia o zapłatę, którego podstawę stanowi nienależne pobranie opłaty za wydanie karty pojazdu, bowiem należy podzielić stanowisko wyrażone w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2007 r., sygn. akt III CZP 35/07, iż o dopuszczalności drogi sądowej przed sądem powszechnym decyduje przed wszystkim podstawa prawna wskazana przez powoda, a nie to czy określone roszczenie rzeczywiście istnieje. Ponadto należy przy tym dodać, że stwierdzenie w postępowaniu sądowo - administracyjnym, że określony obowiązek administracyjny strony istnieje lub nie istnieje w określonym zakresie nie wyklucza dochodzenia przez stronę roszczenia o zapłatę w zakresie dotyczącym tego obowiązku, jeżeli organ nie wykona świadczenia. Rozstrzygnięcie sądu administracyjnego o istnieniu lub nieistnieniu takiego obowiązku może mieć zasadnicze znaczenie w toku rozpoznawania sprawy cywilnej o zapłatę.





Załączniki :



1.Kserokopia karty pojazdu xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
2.Kserokopia dowodu rejestracyjnego samochodu xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
3.Kserokopia dowodu osobistego nr xxxxxxxxxxxxxxx











Z poważaniem xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-25, 21:10   

KOGUT napisał/a:
powinieneś jeszcze chyba dodać xero wpłat za kartę pojazdu ... taki mały świstek :spoko


Kurde szukałem , ale nie znalazłem , ponad 5 lat minęło :?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rajder 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato EURA MOBIL B644
Dołączył: 12 Paź 2010
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: świdnica
Wysłany: 2010-11-26, 05:57   

Jeśli pozwolisz to skorzystam z gotowca i też spróbuję u siebie,a co do karty to ksero mają w Urzędzie ,zrobili jak rejestrowałeś autko. :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-11-26, 07:28   

rajder napisał/a:
Jeśli pozwolisz to skorzystam z gotowca


Pozwalam wszystkim zainteresowanym , proszę tylko nie zapomnieć opisać dalszych poczynań w walce :bigok :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2010-11-26, 11:42   

Powodzenia .Wyznacz szlaki :spoko :spoko :spoko
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tomiy
doświadczony pisarz

Dołączył: 04 Sie 2008
Piwa: 3/10
Wysłany: 2010-11-28, 13:35   

Ja dostalem bez problemu. Wszystko zalezy od podejscia damego urzędu, jedni zwracaja kazdemu inni wysylaja do sadu liczac ze ludziom nie bedzie sie chcialo pozywac ich do sadu. Jak masz troche samozaparcia to dostaniesz zwrot.

Nie trzeba kserokopi opaty za ta kare. Maja dane w aktach - chyba, ze..........sprzedales juz samochod i minelo od tego czasu ponad 5 lat - wtedy moga sie wymigac ze pocieli juz akta i nie ma dowodu co i jak - wtedy ciezar udowodnienia opaty bedzie spoczywal na tobie. Ale sady masowo przyznaja ludziom racje i orzekaja zwroty 425 zł.

Jak masz pytania to z checia odpowiem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tomiy
doświadczony pisarz

Dołączył: 04 Sie 2008
Piwa: 3/10
Wysłany: 2010-11-29, 21:43   

Kogut UM w Kielcach przegrał 2 czy 3 sprawy w sądach i zdecydowal sie płacić kazdemu. Natomiast Starostwo Powiatowe w Kielcach otwarcie mowi, ze nikomu nie da i wysyla do sadu - To samo Powiatowy Urzad np w Pińczowie woj świętokrzyskie

U mnie trwalo to z 2 miesiace, ale w miedzy czasie przyslali 2 pisma, ze jest duzo podan i za 30 dni otrzymam pieniążki. Ja juz mialem napisamy pozew do sadu, ale pieniazki przyszly wiec....... Kasa jest do wyrwania w kazdego Urzędu, tylko nie trzeba sie tego bać.

Pismo mialem mniej skaplikowane, ale w ten desen - wzór był w lokalnym dodatku Gazety Wyborczej.

Co do braku akt samochodu w naszym urzedzie. To sa 2 drogi, w zaleznosci od chciejstwa danego urzedu. Jesli urzad jest przyjaznie nastawiony (a swoje archiwum juz zniszczyl) to sobie sciagnie dane od obecnego wlasciciela, a dokładniej z danego Urzędu. 2 jesli jest negatywnie nastwiony to, albo skarga do sadu i poprzez dedykcje ze to byl obowiazek zaplacic 500 zł i ty zaplaciles lub jeśłi masz kopie decyzji o zarejstrowani upojazdu to ja skladasz razem z pismem i powinno byc po sprawie. Urząd cos ci musi odpowiedzieć. Jeśli sie ociaga to walisz skarge na WSA, jeśłi przysłał odmowe to tez skarga.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
IAAN 
weteran


Twój sprzęt: Master 2,8 dti Blaszanka
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lis 2008
Piwa: 31/9
Skąd: poznań okolica
Wysłany: 2010-11-29, 23:05   

do którego roku za kartę pobierali 500 zł szukam i szukam wpłat i nie mogę zanleżc w 2008 za kampera nie przypominam sobie abym zapłacil 500 zł a co ciekawe to nawet nie chcieli opłaty recyklingowej bo niby na specjalne nie obowiązywala na 100%nie płaciłem
w 2007 też nie mogę znależc opłaty za taką sumę za karte jest recykling
a czy za recykling zwracają
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tomiy
doświadczony pisarz

Dołączył: 04 Sie 2008
Piwa: 3/10
Wysłany: 2010-11-30, 16:54   

zdaje sie 2004 - 2005 dokładnie nie pamietam. W 2006 juz bylo 75 zł.

Kogut jak chce karte pojazdu to po prostu robia sztuczne problemy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-17, 18:53   

13 grudnia dostałem z Urzędu Miasta pismo odmawiające zwrotu pieniędzy .

Wystosowałem więc takie oto wezwanie :

Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała



Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa


Niniejszym wzywam Urząd Miejski w Bielsku-Białej do zmiany stanowiska zawartego w piśmie z dnia 13,12,2010 oraz zwrot nienależnie pobranej kwoty w wysokości 425 zł. za wydanie karty pojazdu nr xxxxxxxxxx , do samochodu xxxxxxx, nr rejestracyjny xx xxxxx , którą to kwotę byłem zmuszony zapłacić, ponad należne 75 zł, aby zarejestrować sprowadzony z UE w 2005 roku samochód osobowy.

Nienależnie i niezgodnie z prawem ,pobraną kwotę 425 zł. proszę zwrócić na moje konto :

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
w terminie 14 dni od daty doreczenie niniejszego wezwania

Uzasadnienie :

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 w sprawie o sygnaturze akt U 6/04 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłata z tytułu wydania karty pojazdu pobierana na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) w wysokości przekraczającej kwotę 75 złotych jako sprzeczna z prawem o ruchu drogowym i Konstytucją jest nienależna.
Dodatkowo postanowieniem z dnia 10 grudnia 2007 roku Trybunał Sprawiedliwości WE, wydanym w sprawie C-134/07 stwierdził, iż art. 90 akapit pierwszy TWE zakazuje pobierania opłat, takich jak ta przewidziana w §1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 lipca 2003 r., która to opłata była nakładana w związku z pierwszą rejestracją używanego pojazdu samochodowego przywiezionego z innego państwa członkowskiego.

W przypadku decyzji odmownej ,żądam poinformowania mnie o środkach odwoławczych od Państwa decyzji



Z poważaniem : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx



W dniu dzisiejszym wchodzę na swoje konto i miła niespodzianka :

zwrot.JPG
Plik ściągnięto 369 raz(y) 108,37 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
donald 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes 310 FFB Europa 560
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Paź 2007
Piwa: 32/46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-17, 18:55   

Bravooo :bigok
_________________
“Gdyby Bóg lubił przedni napęd chodzilibyśmy na rękach”
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-17, 19:01   

Dzięki , cieszę się tym bardziej , że jestem pierwszy , któremu udało się w Bielsku-Białej :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
48a-ELANKO 
weteran
dawniej: 48a-ELANKO


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2007
Piwa: 125/78
Wysłany: 2011-01-17, 21:21   

Gratulacje !!!

Twoja dzisiejsza informacja jest dla mnie kapitalnym przykładem właściwego traktowania forum ( nie tylko forum CT ! ). Założyłeś wątek, poruszyłeś pewien temat i .... kończysz go. Wierzę, że w przypadku "przegranej" też dokończyłbyś swój temat.
Forum tak użytkowane, tak traktowane prze userów, staje się skarbnicą wiedzy.

Stawiam oczywiście zasłużone (bardzo !) pifko !
_________________
Ela i Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-17, 21:39   

Dzięki , napiszę jeszcze że kluczowymi zdaniami w piśmie po otrzymaniu odmowy zwrotu pieniędzy są :

1. Tytuł : Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa

2. Wskazanie terminu zwrotu : w terminie 14 dni od daty doreczenie niniejszego wezwania

3. Żądanie podania informacji o środkach odwoławczych - tego najbardziej się boją, gdyż można na tym etapie sprawy odwołać się do Sądu administracyjnego :

W przypadku decyzji odmownej ,żądam poinformowania mnie o środkach odwoławczych od Państwa decyzji

Ps. Możecie wykorzystać moje pismo jako wzór - powodzenia ! Powinno się udać :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
IAAN 
weteran


Twój sprzęt: Master 2,8 dti Blaszanka
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lis 2008
Piwa: 31/9
Skąd: poznań okolica
Wysłany: 2011-01-23, 00:47   

znalazłem karte za 1000 zł z września 2002 roku wpłata przy rejestracji auta 1198 zł ile wtedy kosztowała karta 1000z napewno ale ile napisac aby zwrócili 925 czy mniej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***