Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Budujemy kampera - Ducato L4h2 DIY by Konrad

KonradH - 2020-11-02, 22:51
Temat postu: Ducato L4h2 DIY by Konrad
Cześć
Chciałbym Was podpytać jak zaplanować instalację elektryczną. Docelowy montaż i testy zlecę pewnie fachowcowi w Warszawie lub okolicach (polecam się ; ) ) ale lubię rozumieć jak/co/dlaczego ma działać aby nie wdepnąć na minę. Poniżej moja wstępna amatorska koncepcja do krytyki. Największy dylemat to chyba wybór przetwornicy, wybór jest olbrzymi i na samym forum też widzę, że są "różne szkoły". Co bym chciał uzyskać:
- Współpraca z solarami
- Przełączanie priotytetu sieci
- Wbudowany stabilizator napięcia
- Eco Mode
- Cicha praca :)
Nice to have:
- Funkcja ładowania akumulatorów

Czego tu brak? Co byście zmienili? Z góry dzięki!

TomekM - 2020-11-03, 12:48

Jeżeli nie jesteś biegły w elektryce to rozwiązaniem jest zakup energobloku z Volt-a lub od MarcinPK z tego forum. Generalnie realizuje on wszystkie potrzebne ci funkcje a twoja robota ogranicza się do podłaczenia kabelków. Ja poszedłem tą drogą i jestem zadowolony.
Tego typu energoblok ma wejście na 230V, wejście na solar, wyjście na akumulator, 2xgniazdko 230v (działają jak jest podpiety do słupka albo jak działa przetwornica).

KonradH - 2020-11-03, 13:09

Dzięki Tomek ! :super
Kajkosz - 2020-11-03, 13:51

Stój, czekaj!
Nie kupuj VOLTa bo będziesz bluźnił.
Nie wiem jak teraz, może się poprawili. Ale kilka lat temu ludzie narzekali. Poczytaj, nawet na tym forum opinie o tych produktach, poczytaj o awaryjności i sposobie w jaki serwis załatwiał wtedy sprawy. Może teraz jest lepiej, nie wiem, ale z ostrożności jednak unikam.
U mnie jest regulator mppt od Tracera,
przetwornicę niedługo będę kupował taką: https://www.polskieprzetw...roducts_id/128/
słyszałam pochlebne opinie, ma miękki start dedykowany do lodówek, w stanie czuwania bierze 0.15A, no i co ważne ma złącze do podpięcia zewnętrznego sygnału wyłącznika.
Poza tym uważam że jedno urządzenie do wszystkiego to problem, jak padnie to będziesz bluźnił jeszcze bardziej, bo na czas serwisu lub wymiany unieruchamiasz całą elektrykę w budzie, a jak padnie jeden komponent, np. przetwornica to jakoś dasz radę.

KonradH - 2020-11-03, 16:28

To jest Kajkosz podobna przetwornice do tej na moim schemacie, tylko ja myślałem o AZO 2000S czyli troche większej. Masz rację... bardzo dobre opinie.
Flag - 2020-11-03, 17:17

a jesteś pewny że potrzebujesz przetwornice? Czy chcesz bo inni mieli? Wiesz instalacja zgodna z napięciem źródłowym zawsze będzie prostsza i wygodniejsza.
KonradH - 2020-11-03, 19:33

Flagu potrzebuje :) ... do ładowania laptopa, do TV, do kompresora , do termomixa ...
Flag - 2020-11-03, 20:07

KonradH napisał/a:
Flagu potrzebuje :) ... do ładowania laptopa, do TV, do kompresora , do termomixa ...


i tego termomixa z akumulatora planujesz tak ?

decumanus - 2020-11-03, 21:24

Ja mam! Mam przetwornice! Z AZO... 1000W peak, 600w normalnie...
Kupilem bo przeciez kazdy potrzebuje przetwornicy.. ej no chlopaki... chłop bez przetwornicy??!!

Kupilem, ze 2,5 roku temu, zamontowalem w czerwcu
NIGDY nie uzylem...

Do lapka mam ladowarke na 12, uniwersalna ... lapek jej w domu nie używa :roll: a na wycieczki zabieramy tablety...
Mamy od czerwca blender na 220, ale akurat stalismy na kempingu...

Dupa ze mnie a nie vanlifer?
:haha:
R

Powerrum - 2020-11-03, 23:09

Hej, jak budowałem swojego to też obawiałem się najbardziej elektryki. Jednak jeżeli podejmujesz się położenia kabli pod wszystkie sprzęty i przygotowanie podłączeń, to samo łączenie to jak puzle.
Napewno warto sporo poczytać czy to w budowach innych czy też najlepiej w świetnych dwóch wątkach od Świastaka. Ten pierwszy jak się ma zerowe pojęcie może być czasem nie taki prosty do załapania, ale drugi tłumaczy wszystko w najprostszy sposób.

Temat Świstaka o energobloku

A tu wersja najprościej jak się da

Co do samego schematu to kilka rzeczy mi w nim nie gra.
1. Czy przetwornice chcesz podłączać do regulatora MPPT jak wskazuje schemat?
2. Coś duży ten bezpiecznik do Cyrixa który ma prąd maks 120A ?
3. Zastanów się porządnie czy napewno chcesz Aku Żelowe. One nie lubią ładowania z alternatora, ( napięcie często powyżej 14,2V). Oraz ogólnie nie przepadają za dużymi amperażem rozładowania jak i ładowania. Łatwo można je dojechać w ten sposób i to dość szybko.
Wiem bo sam popełniłem ten błąd. Co prawda u mnie były używki i to stare z nie do końca znaną historią, ale prawdopodobnie właśnie zbyt wysokim napięciem ładowania i zbyt dużymi prądami ładowania i rozładowywania je uśmierciłem.
No i cena, żelowe akurat tanie nie są to chyba warto albo się rozejrzeć za jakimiś zwykłymi płynnymi kwasiakami albo zinteresować się temtyką Aku LiFePO4.
W tym temacie polecam zajrzeć znów do tematu Świstaka oraz pogrzebać na forum więcej.
LiFePO4
drugi temat LiFePO4

decumanus - 2020-11-03, 23:44

Jak #Powerrum pisze - do mppt podlaczamy tylko światełka i drobiazgi. Ja mam tam jeszcze lusterko z gps/gsm i pompe wody. Lodówkę I przetwornice bezpośrednio do akumulatora. Do alternatora nie ma potrzeby chyba podlaczac, jak podepniesz pod aku rozruchowego, przez cyrixa(czy alternatywe) to w sumie na jedno wyjdzie. Prostownik mam podlaczony pod aku zabudowy, jak jest naladowany to cyrix go laczy z rozruchowym i laduje oba do konca ze słońca. W kwestii rodzaju baterii poszukaj u kapitana przyczepy,ma odcinek gdzie fachowiec wypowiada sie na ten remat. Rzeczywiscue zelowe sa be. Ja mam Lifrpo4 ale jeszcze malo testowalem. Nie wiem jak ten prostownik podejdzie do lifepo4... to jakis bardziej zmyslny, ale nie dedykowany.
R

KonradH - 2020-11-04, 20:39

Hej Decumanus ... nie dupa tylko życie zweryfikowało co jest potrzebne. Dlatego do Was piszę aby nie ładować się w coś bez sensu :) .

A teraz po kolei:
@Powerrum - dzięki za feedback.

1. Czy przetwornice chcesz podłączać do regulatora MPPT jak wskazuje schemat?
[Konrad] Podłączyłem przetwornicę do mppt bo tak widziałem na kilku schematach na stronach producentów ApEver czy EpSolar (schematy poniżej). Czyli rozumiem, że do mppt mam podłączyć tam uświetnienie 12V, pompke wody, gniazdka 12, a reszta jak przetwornica/ lodówkę bezpośrednio do akumulatorów.

2. Nie podłączam akumulatorów do alternatora tylko spinam je przez separator z akumulatorem rozruchowym. Zamiast żelowych akumulatorów poczytać o litowych Lifrpo4

3. Coś duży ten bezpiecznik do Cyrixa który ma prąd maks 120A ?
[Konrad] Fakt wystarczy 120A. Thx!

andi at - 2020-11-04, 21:19

MPPT fajnie jak będzie 40 A to masz zapasu na rozbudowę do 500W solata
Jak cię stać to około 200AH LIFEPO4
Nic nie piszesz o wyjazdach czy tylko urlop czy cały rok no prawie :haha:
Lodówka na 12v
Gaz coś z tego https://www.google.com/se...iw=1361&bih=625

decumanus - 2020-11-04, 21:34

Cyrix ma opcje awaryjnego laczenia akumulatora zabudowy do rozruchowego celem wspomozenia uruchomienia silnika. Naciska sie guziczek i na 30 sekund laczy i mozna odpalic jak masz slaby rozruchowy. Prady sa wtedy duze. Pewnie stad 120A.
R

Powerrum - 2020-11-04, 21:50

KonradH
Co do tracera i podłączania obciążenia to poniżej zamieszam schemat z instrukcji od mojego (Tracer BN Series). Te regulatory mają ograniczony prąd na wyjściu obciążenia (żaróweczka na schemacie) dla modeli 20,30,40A jest to maks 20A. Z przetwornicy którą planujesz możesz pociągnąć w szczytowym momencie coś koło 100-120A. Mam dokładnie tą samą przetwornice co tam wypisałeś z wbudowaną ładowarką moc chwilowa o ile dobrze pamiętam to 1300W ( te 2000W z nazwy to nie wiem gdzie jest ;) )
Teraz jakbym wybierał jeszcze raz to brał bym zwykłą bez ładowarki, strasznie słaba jest ta wbudowana ładowarka. Ostatnio jej używałem 4,5-5A to maks, dla kwasiaków może i dobre ale po zmianie na LiFePO4 to bez sensu.

Z tego co widziałem to Azo Digital powiększyło ofertę przetwornic, są miedzy innymi takie z panelem sterowania lub możliwością podłączenie zewnętrznego. Mi w tej mojej brakuje możliwości wyjęcia wyłączników na zewnątrz ;/

Z podłączeniem do alternatora to był skrót myślowy, jak wybrałeś Cyrixa to wiesz, że go się łączy po prostu z aku rozruchowym. A Bezpiecznik nie może być większy niż moc Cyrixa ;) W jego instrukcji też piszą o 120A. A wielkość Cyrixa dobiera się od mocy alternatora i prądu ładowania jaki będzie szedł przez Cyrix.


Jeżeli chodzi o Aku to warto poczytać o LiFePO4 bo stają się coraz tańsze a powinny przeżyć kwasiaki teoretycznie minimum 4-5 krotnie. No i chyba najwieksza zaleta brak spadku napięcia przy rozładowywaniu dużymi prądami oraz możliwość wykorzystywania prawie całej pojemności.
Tu jednak polecam poczytać mądrzejszych ode mnie, na forum dużo o nich wypowiada się Joko oraz Świstak.

Ale wiadomo swoje kosztują. Ja musiałem swoje aku wymienić i uznałem że wolę zainwestować raz na dłużej 3 krotność tego co wychodziło mi za zwykłe kwasiaki. Przy porównywaniu do żelowych czy AGM to ta różnica cenowa maleje. Samo zużycie też będzie zależne od tego jak wykorzystywać będziesz kampera i co będziesz podłączał do aku.
Narazie nie wypowiem się o samym zużywaniu bo za krótko mam.

Robertunio - 2020-11-04, 22:35
Temat postu: Elektryka
KonradH,
Pierwsza strona wątku, dziewiąty schemat od góry - powinien Ci dużo pomóc.
https://www.camperteam.pl...t=35205&start=0

KonradH - 2020-11-04, 22:43

W załączeniu zupdejtowany schemat. Co zmieniłem:
- zmieniłem akumulatory na LifePo4, dołożyła Mini BMsem, podlaczyłem przez Citrixa do rozruchowego
- dołożyłem ładowarkę do LifePo4 (strasznie drogie cholerstwo :/.. prawie 600zł )
- dołożyłem sterownik Mt50 do MPPT
- zwiększyłem MPPT do 40A i zmieniłem na większy czyli 4215BN (dzięki @Andi At!)
- przetwornice podłączyłem bezpośrednio do akumulatorów
- bezpiecznik pomiędzy aku zmieniłem na 120A

@ Powerrum: MEGA przydatne informacje :) Kupię BN-a. Co do akumulatorów widzę, że EnerBlock LiFePO4 105AH można kupic za 2,5k czyli za ~50% ceny Victrona. Warto poszukać :)
Bardzo fajne porównanie LiFePo, kwasiarka i zgm-a i żelowego znalazłem tutaj: https://youtu.be/IvWlOvbDCxQ

@ andi at: kamper będzie całoroczny. Latem KiteSurfing (Hel, Grecja, Francja, Portugalia), zimą snowboard gdzieś pod wyciągiem w Austrii (Stubai, Hintertux...)

Musze się też pochwalić. Właśnie przyszedł długo wyczekiwany Maxxfan (ponad 3 miesiące płynął!)

Powerrum - 2020-11-05, 12:33

Hej,
Sam miałem przy swojej budowie problemy z doborem sprzętu i główna rada jaką mogę Ci dać to dużo czytaj ;)

Co do zmian w układzie, to po co jest ten dodatkowy mini BMS?
Aku powinny mieć swoje wbudowane BMS które będą dbać o balansowanie cel oraz nie pozwolą na przeładowanie czy rozładowanie poniżej dopuszczalnego napięcia.
Jeżeli planujesz używać auta zimą to zorientuj się czy wybrane aku mają odłączenie ładowania w ujemnej temp.
Z tego co pamiętam to te EnerBlock nie mają.
Można też zrobić jakiś oddzielny układ do tego, ew. niektóre regulatory mają taką funkcje po podpięciu czujnika temp.

A jeżeli chodzi o ładowanie to teoretycznie jak aku ma swój BMS to możnaby dowolną ładowarką, przynajmniej tak się tu na forum kilka osób wypowiadało. Przy ustawieniach ładowarki na żelowe aku napięcia są zbliżone do tego co lubi LiFePO4 ( trochę nie doładowuje w końcowym zakresie).

Do czego jest ten rozdzielacz ładowania postojowego? Czy to nie jest dubel do separatora?


Co do największego mppt to sprawdź najpierw ile paneli Ci wejdzie na dach razem z innymi klamotami które tam planujesz. Bo co Ci po 40A wersji jak nigdy nie podłączysz do niej tego maksa czyli coś około 520-580W.
Może w wyborze pomoże poczytanie instrukcji. Wszystkie można znaleźć na ich stronie.
https://www.epsolarpv.com/productlist_1.html
Ten temat plus rozmowy w innym miejscu zmotywowały mnie do pogrzebania. Więc z tego co wyczytałem do BN i AN różnią się czy wspólny minus czy plus ( przy instalacji dwużyłowej do każdego urządzenia to nie ma to znaczenia), maks amperażem dla obciążenia, maks napięciem dla PV oraz maks mocą podpiętych w sumie PV. Pewnie coś jeszcze ale to tak z szybkiego przeglądania instrukcji.
AN ma już swój wyświetlacz z podstawowymi danymi więc zależnie gdzie byś go montował to możliwe że dodatkowy ekranik nie będzie potrzebny. Zawsze to jakaś oszczędność miejsca i kasy. AN są chyba też trochę tańsze.

Widziałem też że Epever wypuścił regulator pod zastosowanie kamperowe z podłączeniem na dwa aku i rozróżnieniem aku rozruchowego. Nie wiem czym dokładnie się różni i czy jest dostępny w Polsce.

Wstępnie widzę że w planie 2 panele 100W, nie myślałeś żeby pójść w większe?


P.S. nie sugeruj się jedynie moimi radami, poczytaj więcej też od innych. Nie jestem w tym żadnym ekspertem, po prostu sporo już tu na forum i w innych miejscach poczytałem ;)

Flag - 2020-11-05, 13:48

Te BMS to nie potrzebne chyba ze będziesz budował aku od podstaw z pojedynczych ogniw. Normalnie aku lifepo4 ma bms wbudowany.
BMS realizuje tez funkcje "inteligentnego" ładowania.
W związku z tym można go podłączyć bezpośrednio pod alternator jak u Ciebie.
Ładowarka sieciowa dla lifepo4 to zwykły zasilacz 15V, bez wodotrysków, jak wcześniej pisałem BMS jest odpowiedzialny za inteligentne ładowanie.

Cały ten Twój projekt totalnie nie spina się energetycznie, chyba że masz zamiar jeździć na kempingi i podpinać się do 230V a solar tak jako gadżet.

To wygląda jak wykonanie na dziko a potrzeby na kemping.

Te 200W solara zdecydowanie nie ogarnie zasilania tych sprzętów o których pisałeś wcześniej, termomix , kompresor itd..

Wspomniany termomix ma 1500W, co daje prąd powyżej 120A na zasilaniu 12V, te dwa solary razem dadzą Ci może 12A w dobrych warunkach słonecznych, myślę że średnio to będzie 7-8A.
Więc policz sobie ile czasu zajmuje doładowanie baterii po użyciu termomixa. Podobnie ta ładowarka 15A którą masz, godzina termomixa to ponad 10h działania ładowarki, a jeszcze trzeba doliczyć WSZYSTKIE inne sprzęty które będą chciały prądu.

Ja wywaliłem CYRIXA bo na postoju mi podawał napięcie z lifepo4 na rozruchowy. Zastosowałem zwykły przekaźnik sterowany ze stacyjki. Nie wiem czy ten cyrix tak działa czy moj był zepsuty.

Jak będziesz kupował lifepo4 to kup sobie dobry kulombometr. Ja sobie nie wyobrażam zycia bez tego, lifepo4 ma w miarę stałe napięcie przy rozładowywaniu, więc ciężko określić na podstawie napięcia ile zostało energi w aku.

Lodówka też zdecydowanie będzie lepsza z agregatem na 12V niz zabawa 12/230/ - ale wiem to cena inna.

Powerrum - 2020-11-05, 15:12

Cytat:
Ja wywaliłem CYRIXA bo na postoju mi podawał napięcie z lifepo4 na rozruchowy. Zastosowałem zwykły przekaźnik sterowany ze stacyjki. Nie wiem czy ten cyrix tak działa czy moj był zepsuty.

Flag u mnie było tak samo. To wynika z histerezy jaką ma zwykły Cyrix CT i napięcia spoczynkowego LiFePO4 które przez większość czasu jest w okolicy 13,2V a cyrix rozłącza chyba coś poniżej 12,8-13V.
Choć u Reaven22 w instalacji działa na normalnym Cyrixie. W temacie RydVan u Marcina odpisywał mi właśnie w kwestii zastąpienia zwykłym przekaźnikiem.

Jest też specjalny Cyrix-Li-CT ale kosztuje 3x więcej.

Flag - 2020-11-05, 15:21

Powerrum napisał/a:
Cytat:
Ja wywaliłem CYRIXA bo na postoju mi podawał napięcie z lifepo4 na rozruchowy. Zastosowałem zwykły przekaźnik sterowany ze stacyjki. Nie wiem czy ten cyrix tak działa czy moj był zepsuty.

Flag u mnie było tak samo. To wynika z histerezy jaką ma zwykły Cyrix CT i napięcia spoczynkowego LiFePO4 które przez większość czasu jest w okolicy 13,2V a cyrix rozłącza chyba coś poniżej 12,8-13V.
Choć u Reaven22 w instalacji działa na normalnym Cyrixie. W temacie RydVan u Marcina odpisywał mi właśnie w kwestii zastąpienia zwykłym przekaźnikiem.

Jest też specjalny Cyrix-Li-CT ale kosztuje 3x więcej.


no więc mam teraz przekaźnik i jest OK.
A do tego mam sprytny regulator solara i ładuje niezależnie oba akumulatory. Więc na postoju nie trzeba mi spinania akumulatorów.

KonradH - 2020-11-07, 19:32

Powerrum jesteś kopalnią wiedzy.
Zmieszczą się trzy panele solarne więc zostanie jeden w zapasie. Dam największe na ile pozwoli budżet i mmpt, póki co to bolesny kompromis kosztu wszystkich części :) . Dzieci za podesłanie instrukcji. Flagi dzięki za wyliczenia!
BMS-y dałem bo widzę, że victron ma oddzielnie. Sprawdzę kupując tak jak napisałeś czy model będzie miał wbudowane. I zamieniam na zwykłą ładowarkę.
Battery protector chroni aku przed całkowitym rozładowaniem i przed skokami napięcia. Z tego co tam wyczytałem póki co Cirixie CT dołącza i rozłącza akumulatory gdy napięcie osiągnie określony poziom. Nie jestem pewien czy one się zastępują. Z tego co piszecie to i tak Citrix CT wyleci i wchodzi przekaźnik.

andi at - 2020-11-07, 20:59

na lato starczy 120w i 100ah aku
Ale takie minimum na cały rok to około 300w solar i około 200ah lifepo4
Do startu https://allegro.pl/oferta/bezbateryjne-urzadzenie-rozruchowe-1600a-rozruch-9517454449?bi_s=ads&bi_m=leftpanel&bi_c=M2RjZmE0YzEtZmVlYS00MTE1LTkyYmQtNTg5YjZkOTAwYjhjAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=06c1de34-f22f-43e0-8dbf-30e1ecc0c09e

andi at - 2020-11-07, 21:07

poczytaj https://www.camperteam.pl...pic.php?t=18013

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group