Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
lodówka kompresorowa zamiast absorbcyjnej na ..blaszaku..
Autor Wiadomość
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 78/81
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-10-25, 14:40   

SlawekEwa napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Miejsce gdzie zazwyczaj jest agregat jest wykorzystane właśnie przed nadkole. Agregat musi być na plecach lodówki.

są lodówki z agregatem z boku lodówki np firmy Vitrifrigo :bigok

Mógłbyś podesłać linka do takiej lodówki? Do lodówki, która ma podcięcie z tyłu w które wejdzie nadkole?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 339/462
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-10-25, 16:09   

RadekNet napisał/a:
Ja właśnie przez to czekanie nie zdecydowałem się na przerabianą lodówke, tylko mam zwykłą podblatową + przetwornica. W razie awarii za 150-200e, w dowolnym miejscu w Europie, kupuję nową lodówkę i nie zastanawiam się jak daleko mam do serwisu.

Przetwornica to tylko niepotrzebna strata energii... :bajer
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 218/487
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-10-25, 17:07   

Janusszr napisał/a:
Do lodówki, która ma podcięcie z tyłu w które wejdzie nadkole?

proszę https://www.vitrifrigo.com/ww/en/camper__caravan_2
do koloru ,do wyboru
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 75/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-10-25, 19:46   

A ja tak z ciekawości się zapytam - czy lodówka kompresorowa w kamperze to przypadkiem nie trajkocze trochę głośno? Bo u mnie w domu kupiony niedawno Samsung daje tak, że aż na piętrze trzeba drzwi od sypialni zamykać :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-10-25, 19:50   

Banan napisał/a:
Przetwornica to tylko niepotrzebna strata energii... :bajer


niby tak , ale jak sobie pomyślę jaki jest kontakt i obsługa u Marcina to przechodzi mi ochota na zamawianie u niego

na telefon czekałem ze dwa miesiące i z rozmowy nic się nie dowiedziałem , ani jakie mają modele (podobno 55) ani o ceny ani przybliżony czas realizacji

do tego dostawa osobista w ogóle nie wchodzi w grę, jeżdzę cały tydzień i nie będe czekał niewiadomoile i niewiadomokiedy :roll:

niby produkt chwalony ale :evil: :?:
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 78/81
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-10-25, 20:07   

SlawekEwa napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Do lodówki, która ma podcięcie z tyłu w które wejdzie nadkole?

proszę https://www.vitrifrigo.com/ww/en/camper__caravan_2
do koloru ,do wyboru

Dziękuję.
Wysłałem zapytanie do nich. Podzielę się odpowiedzią, jeżeli otrzymam.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rudiger 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Wrz 2023
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: z warsztatu
Wysłany: 2023-10-25, 21:21   

Kazik II napisał/a:
A ja tak z ciekawości się zapytam - czy lodówka kompresorowa w kamperze to przypadkiem nie trajkocze trochę głośno? Bo u mnie w domu kupiony niedawno Samsung daje tak, że aż na piętrze trzeba drzwi od sypialni zamykać :gwm


Wcześniej miałem kostkę kompresorową w Niewiadówce. Przy samym łóżku. Syn spał bez problemu przy działającej lodówce. Teraz w Ducato też mamy kostkę kompresorową - trzeba się dobrze przysłuchać by stwierdzić czy działa czy też nie.

Przetwornica to tylko niepotrzebna strata energii... :bajer


Robiłem latem próby praktyczne ile strat wnosi przetwornica typu ECO z soft startem z pracy z lodówką. I nie bardzo coś z tego wyszło :-/

Podłączałem amperomierz stałego napięcia po stronie zasilania 12V przetwornicy. W momencie uruchomienia lodówki przepływ prądu wzrastał do 20A - na 1-2 sekundy. Podejrzewam, że kwestia przełamania ciśnienia w układzie. Potem spadała do stabilnego 4,7A przy 13V. A więc moc pobierana przez lodówkę to ok 61W.

Z kolei na etykiecie lodówki jest podany pobór prądu 0,4A przy 230V a więc 92W.

nic z tego nie wynika, jakieś bzdury.

Albo coś źle liczę albo :?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 187/878
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2023-10-25, 22:10   

Kazik II napisał/a:
A ja tak z ciekawości się zapytam - czy lodówka kompresorowa w kamperze to przypadkiem nie trajkocze trochę głośno? Bo u mnie w domu kupiony niedawno Samsung daje tak, że aż na piętrze trzeba drzwi od sypialni zamykać :gwm

Zupełnie nie słychać... mam mały kamper, odległość od głowy ;) do lodówki ok. 3 m.
Szczerze mówiąc - zupełnie nie qmam, jak to działa; domowa lodówka (też Samsung) głośna bardzo, szczególnie w momencie uruchamiania się :(
_________________
Marian
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzesk 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Elliot
Nazwa załogi: Grzesk
Dołączył: 25 Wrz 2008
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2023-10-26, 09:28   

„Przetwornica to niepotrzebna strata”
Ja bym dyskutował z tym stwierdzeniem; w kamperze mam dwa panele słoneczne po 180 W, akumulator 125Amh, przetwornica Victron - 1000 W z funkcją eco ( tzn włącza się gdy poczuje obciążenie) i ten zestaw przez prawie trzy miesiące zasilał dużą zamrażarkę skrzyniową w domu.
Akumulator ciągle był naładowany w 100%. A przecież w normalnym użytkowaniu kampera on jest często w ruchu, akumulator doładowywany z silnika, czyli ma jeszcze lepsze warunki niż gdy stał przez 6- 7 godzin w słońcu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/73
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2023-10-26, 11:02   

Banan napisał/a:
RadekNet napisał/a:
Ja właśnie przez to czekanie nie zdecydowałem się na przerabianą lodówke, tylko mam zwykłą podblatową + przetwornica. W razie awarii za 150-200e, w dowolnym miejscu w Europie, kupuję nową lodówkę i nie zastanawiam się jak daleko mam do serwisu.

Przetwornica to tylko niepotrzebna strata energii... :bajer


Z 6-latniej praktyki Ci napiszę, że to bez znaczenia (w moim przypadku). Nigdy nie staję na dziko na dłużej niż dwa dni, więc mały (stary!) solar + alternetor dają radę, albo dłużej w jednym miejscu jesteśmy pod prądem, więc też nie ma problemu.

Po za tym komfort, o którym pisałem wyżej vs kontakt z Marcinem nie do przebicia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 339/462
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-10-26, 11:23   

grzesk napisał/a:
Ja bym dyskutował z tym stwierdzeniem;

A ja bym nie dyskutował, to wynika z praw fizyki :bajer
RadekNet napisał/a:
Z 6-latniej praktyki Ci napiszę, że to bez znaczenia (w moim przypadku).

Jak tak Ci dobrze... :bigok
Nie tylko Marcin przerabia te lodówki, jest na naszym forum jeszcze kolega z Białegostoku. ;)

Z mojego doświadczenia powiem, że przetwornica w kamperze, to zło konieczne. Wielu już się o tym przekonało tracąc w ogniu swój dobytek. Było już to wałkowane kilka razy na forum, więc po co zaklinać rzeczywistość?
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/73
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2023-10-26, 11:39   

Banan napisał/a:
RadekNet napisał/a:
Z 6-latniej praktyki Ci napiszę, że to bez znaczenia (w moim przypadku).

Jak tak Ci dobrze... :bigok
Nie tylko Marcin przerabia te lodówki, jest na naszym forum jeszcze kolega z Białegostoku. ;)

Z mojego doświadczenia powiem, że przetwornica w kamperze, to zło konieczne. Wielu już się o tym przekonało tracąc w ogniu swój dobytek. Było już to wałkowane kilka razy na forum, więc po co zaklinać rzeczywistość?
:spoko


Gdzie tu widzisz zaklinanie rzeczywitości? Sugerujesz, że jem roztopione lody? ;)

Jako że ważna jest dla mnie niezawodność i ew serwis to moje mysli biegły tak, że za 250e (lodówka + przetwornica) mam sprzęt naprawialny (tzn może bardziej "zastępowalny") w każdym miejscu w Europie ot tak, w ten sam dzień. W kontrze mam przerabiane lodówki z serwisem w Polsce (czyli w razie awarii kurier w dwie strony i czekanie na naprawę), które kosztują znacznie więcej.
Sprzęt ten poprawnie działa u mnie od 2017 roku (czyli pelne 6 sezonów). Na lodówkę przerabiana zmieniać nieplanuję.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 339/462
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-10-26, 12:19   

RadekNet napisał/a:
Gdzie tu widzisz zaklinanie rzeczywistości?

To, że Tobie to pasuje, to OK, ale nie próbuj udowodniać, że to lepsze rozwiązanie :bajer
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/73
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2023-10-26, 12:49   

Banan napisał/a:
RadekNet napisał/a:
Gdzie tu widzisz zaklinanie rzeczywistości?

To, że Tobie to pasuje, to OK, ale nie próbuj udowodniać, że to lepsze rozwiązanie :bajer


A dlaczego? Jesli coś jest tańsze i działa, to mam o tym nie pisać? Weż sie chłopie ogarnij. Zycie nie jest czarno-białe i dlatego mamy tyle możliwości, zeby je pod siebie dopasować, a foruim może pomóc poszerzyć horyzonty.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
grzesk 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Elliot
Nazwa załogi: Grzesk
Dołączył: 25 Wrz 2008
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2023-10-26, 16:41   

Kolego Banan; przy zasilaniu energią ze słońce, zawsze jest jej strata, ale przy zasilaniu urządzeń 12 V jak i po transformacji na 220V jest to bez znaczenia. Ta energią po prostu jest w nadmiarze. Przy jedzie, także nie wiele więcej korzystając z przetwornicy. Z resztą, sam samochód jadąc jest sam potwornie stratny w stosunku do energii pierwotnej. Natomiast na kempingu, 220v mam dostępne ze słupka i lodówka działa na napięciu bezpośrednio bez transformacji bez strat, natomiast lodówka 12v wymaga transformacji napięcia czyli w tym przypadku są straty energii.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***