Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kupno pierwszej przyczepy 4 osoby
Autor Wiadomość
hektor190 
początkujący forumowicz

Dołączył: 26 Wrz 2014
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-27, 11:38   Kupno pierwszej przyczepy 4 osoby

Witam

W przyszłym roku na koniec wakacji planuję wyjazd z przyczepą do Włoch lub ew. Chorwacji.
Potrzebuję drobnej pomocy w doborze przyczepy.

Założenia:
-Pojemność: 2 osoby + dzieci (piętrowe łóżko?)
-Możliwie kompaktowa. (Nasze podróże to max dwa dni w jednym miejscu dużo jeździmy, nie chcemy każdej nocy spędzać na campingu)
-Możliwość ciągnięcia Golf 5 1,9 TDI (90Km)
-Łazienka (co drugi - trzeci dzień na campingu)
-ogrzewanie na jesień / wiosnę

Auto:
-Golf 5 1.9 TDI 90km (chwilowo nie zmienię na nic większego - docelowo coś typu VW Szaran)
-DMC auta to 1850 kg
-DMC przyczepy według dowodu rej auta: 12% 1400 kg

Budżet:
-do 10 tyś zł max 15 tyś z przygotowaniem do jazdy.

W związku z tym moje pytanie:
-Czy zgodnie z Polskimi / europejskimi przepisami mogę ciągnąć przyczepę 1400kg z hamulcem najazdowym?
- Gdzieś czytałem że mogę max 1850kg / 1.33 = 1390 kg.
- 1850kg + 1400 < 3,5 tony


Druga kwestia to czy taki zestaw jest osiągalny w tych pieniądzach i założeniach?
Będę wdzięczny za pomoc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2014-09-27, 11:45   

Tutaj chyba więcej informacji znajdziesz.

http://forum.karawaning.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbychu 
weteran

Twój sprzęt: Arca M699GLT Fiat
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Piwa: 19/8
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-09-27, 11:45   

Na te pytania więcej wiedzą forumowicze tu; http://forum.karawaning.pl/index.php?
_________________
ZBYSZEK I STASIA
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aulos 
weteran


Twój sprzęt: Bürstner Solano na Ducato
Nazwa załogi: SOKOŁY
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2007
Piwa: 62/37
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2014-09-27, 12:00   

Odnośnie przyczep to faktycznie, jak pisali koledzy, więcej dowiesz się na karawaning.pl. Zastanów się jednak nad tym zakupem - skoro, jak piszesz, nie stajecie dłużej w jednym miejscu, często się przemieszczacie, rzadko stajecie na campingu, może powinieneś pomyśleć jednak o kamperze. Ja wiem, że barierą może być cena zakupu, ale przy odrobinie szczęścia i wytrwałości w poszukiwaniach, można wyszukać coś sensownego również przy ograniczonym budżecie. Być może będzie to kamper już pełnoletni, ale nawet taki, użytkowany prywatnie i zadbany przez właściciela, może dostarczyć Wam mnóstwo radości przez wiele lat. :spoko
_________________
"Nosiciel nieuleczalnej kamperomanii"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hektor190 
początkujący forumowicz

Dołączył: 26 Wrz 2014
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-27, 14:33   

Dzięki za pomoc.
Kamper jak najbardziej ale nie w obecnej sytuacji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2014-09-27, 15:17   

Sharan ma DMC koło 2.5t (w zależności od wersji), więc z jakąkolwiek przyczepą przebijesz 3,5 tony zestawu. Musisz zatem dorabiać "E", inwestować w Viatoll, a na autostradach opłatę wniesiesz jak za TIR-a.

Poza tym, co to silnik 90KM w Golfie? Zwykle były to wersje 105KM.
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-09-27, 15:35   

Jest coś takiego jak Kat B 96 Tylko egzamin praktyczny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kuba L. 
stary wyga


Twój sprzęt: Dethleffs Nomad 490BLF/Audi A4 Allroad
Nazwa załogi: 2kubusie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Wrz 2009
Piwa: 19/42
Skąd: WPI
Wysłany: 2014-09-27, 16:07   

hektor jeżeli chodzi o DMC przyczepy jaką możesz ciągnąć swoim samochodem to patrz w to co masz napisane w dowodzie rej. samochodu, żadne tam wyliczanki ze wzorów... Pozycja w dowodzie rej O1 i O2. Egzamin na kat. B96 daje uprawnienia z tego co sobie przypominam tylko do DMC zestawu 4,25t :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-09-27, 17:43   

Prawda
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Karas 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 3.0 Blaszak L3H2
Dołączył: 16 Maj 2014
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Dębe Wielkie
Wysłany: 2014-09-27, 18:59   

ja aby nie przekraczać 3,5t i nie bawić się z viatolem, załatwiłem sobie przyczepę z DMC w dowodzie 750kg :) , jest jako przyczepa lekka, więc nawet przeglądów nie musi przechodzić co rok. Avondale 5 osobowa.

ps. Jakby co to przymierzam się do oddania jej za ok 10tyś, teraz już raczej tylko blaszakiem będę latał.
_________________
Moja budowa... http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=19441
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-09-27, 19:26   

Karas napisał/a:
przeglądów nie musi przechodzić co rok.

NIEPRAWDA>>>>>
Jesli masz hamulec najazdowy to musi nawet do 750
!!!!! I tylko szczęście Ci pomoże. Ja tak ja miałem ciągnąc 1000 DMC przyczepe ,samochodem 2760 DMC - tylko idiotyczna fura odwracała głowe od meritum . .
Tylko dobry , niedociekliwy policjant .... ale jak cie nie polubi to zatrzyma dowód w najlepszym przypadku......

Oczywiście jak cie nigdy nie skontroluja , a tak tez może być to problemu nie ma

Przerabiałem temat na rożne sposoby , B9 6 KatB+ E . to dwa rozsądne wyjścia inaczej Może Viatol nie jak w papierach masz pmieszane , ale kontrola drogowa powinna ..
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2014-09-27, 20:52   

Bronek napisał/a:
Jest coś takiego jak Kat B 96 Tylko egzamin praktyczny.


Tak to prawda, ale:
- podnosi on DMC zestawu tylko do 4,25 ton.
- egzamin jest ten sam na "E" i B96 (w obu przypadkach tylko praktyczny), z tą różnicą, że na "E" musisz odbyć 20h jazdy z instruktorem (koszt koło 1 kpln)
- żeby zdać na B96 i tak trzeba moim zdaniem wykupić min. 6-10h jazd (ćwiczysz parkowania tyłem, przodem, łuk, niuanse na mieście itp.). Szansa żeby zdać od pierwszego podejścia bez obycia z placem i wskazówkami praktycznymi instruktora jest moim zdaniem stosunkowo nikła (nawet sposób wypinania i zapinania przyczepy jest oceniany i może spowodować wyrzucenie z egzaminu, np. przejście przez dyszel).

Miałem podobny dylemat w przeszłości i wybrałem "E" z uwagi na fakt, że na B96 oszczędziłbym max. 500-600 zł. Teraz mogę pomykać zestawami max. do 7t.
_________________
Byle do przodu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2014-09-28, 10:04   

przecierz on nie pyta jakie uprawnienia zrobic tylko chce jezdzic na B .

z tym dmc mozesz kupic dosc spory sprzet i nie musisz siemartwic o legalnosc jazdy ani o viazlodziejstwo.

3 lata ciągalem knausa 1200 kg astrą II i powiem ci że jak chcesz czesto zmieniac postoje to -

-kup MOVER i markize zamiast przedsionka bo znienawidzisz przyczepy :lol: :-P :spoko
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-09-30, 22:44   Re: Kupno pierwszej przyczepy 4 osoby

hektor190 napisał/a:


Założenia:
-Pojemność: 2 osoby + dzieci (piętrowe łóżko?)
-Możliwie kompaktowa. (Nasze podróże to max dwa dni w jednym miejscu dużo jeździmy, nie chcemy każdej nocy spędzać na campingu)
-Możliwość ciągnięcia Golf 5 1,9 TDI (90Km)
-Łazienka (co drugi - trzeci dzień na campingu)
-ogrzewanie na jesień / wiosnę


patrząc przez swój pryzmat to na początek wystarczy przyczepa a potem poszukasz kampera 8-) i wtedy stwierdzisz, że nie da rady wybrać co lepsze, czy przyczepka czy kamper

sam miałem dwie przyczepki, "nibykampera", pożyczonego kampera i teraz mam kolejną przyczepkę którą zamierzam zmienić na kampera, chociaż przyczepka też by się przydała :haha:

a idąc w tym kierunku to poszukaj czegoś małego i taniego - żeby można to kupić w znośnym stanie i potem sprzedać bez wielkiej straty

mając jakiegoś klocka 1000 czy więcej kg zamęczysz się ze słabym holownikiem , zamęczysz się przy manewrach, spalisz morze paliwa a jak nie masz doświadczenia z przyczepką to umęczysz siebie i rodzinę

przemyśl kwestię Niewiadowa - lekka, niezniszczalna i łatwo dostępna, do tego wszystkie części dostępne za grosze porównując ceny do zachodnich wyrobów i bezproblemowa w przerobieniu, wyremontowaniu/zaadaptowaniu pod własne potrzeby

-20140924-[diplayLink]-16807301@1-20140924162517]moje ogłoszenie ze zdjęciami

zobacz jak to wygląda dla czterech osób - są oczywiście ograniczenia , ale coś za coś - masz tanio przy zakupie, ryzyko wpadki praktycznie żadne, łatwe do manewrowania bez pomocy, wygodnie, łatwo można coś wymodzić pod swoje potrzeby - ja mam wygodę spania i dużo miejsca na rzeczy , gotowanie na zewnątrz

jak ktoś już napisał - zapomnij o przedsionku, markiza albo coś podobnego wystarczy do częstego przekwaterowania - sam tak używam przyczepki i przedsionek tylko jest na stacjonarne wyjazdy

łazienka to komfort ale na dziko to trochę nie widzę jak używać bez zbiorników na wodę czystą i szarą - da się zaplanować podróż żeby jakiś prysznic na stacji był pod ręką , kibelek może być przydatny
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***